Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους!

Μια ερώτηση προς τους γνώστες... Αυτό εδώ είναι φυσιολογικό;

14.10.2014 11:33 Electronic notification of shipment

19.10.2014 15:24 The item is at the PostNL sorting center

Και σήμερα έχει 28/10/2014...

απο τη λιγη εμπειρια που εχω και κρινοντας απ'το δικο μου σε 1 ή 2 μερες θα το δεις Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο τη λιγη εμπειρια που εχω και κρινοντας απ'το δικο μου σε 1 ή 2 μερες θα το δεις Ελλαδα.

 

Δίχως να εμφανίσει τις λοιπές ενδείξεις (π.χ. the item is on transport κ.λπ.);;;

Δεν έχει άλλη ένδειξη, οπότε με τις βλακείες της NL άντε να βρείς που είναι ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σπάνιο είναι,και ακόμη πιό σπάνιο να χάσεις τα χρήματά σου. Εάν θέλεις δώσε τον αριθμό γιά να το ψάξουμε.

Δείτε και το δικό μου να παρηγορηθείτε

RD497000381CN

 

Εγώ αύριο πρωί ανοίγω υπόθεση στο paypal(πληρωμή στις 19-9) γιατί από ότι φαίνεται δεν έχει φύγει καν από Κίνα το τηλέφωνο

 

Αλήθεια σε περίπτωση που πάρω χρήματα πίσω και μετά από καιρό έρθει το τηλέφωνο τι κάνω αφού προφανώς θα έχω παραγγείλει άλλο;

Edited by mplevris
Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Του στέλνεις ξανά τα χρήματα, δεν αναγνωρίζεται από το paypal δικαολογία ότι πήρες άλλο ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Του στέλνεις ξανά τα χρήματα, δεν αναγνωρίζεται από το paypal δικαολογία ότι πήρες άλλο ....

 

Μπορώ όμως και να μην παραλάβω και να αφήσω το δέμα να γυρίσει πίσω;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά θα διαμαρτυρηθεί στο paypal και θα μπλέξεις εσύ, δηλαδή μπορεί να σε κάνουν ban ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

αυτό ισχύει ακόμα και αν το δέμα έρθει ας πούμε σε 4 μήνες από τώρα;

Μπορώ μεσα στη διαδικασία του dispute να θέσω σαν δεδομένο ότι δεν θα παραλάβω το κινητό αν μου έχουν επιστραφεί τα χρήματα;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά θα διαμαρτυρηθεί στο paypal και θα μπλέξεις εσύ, δηλαδή μπορεί να σε κάνουν ban ....

 

αυτό ισχύει ακόμα και αν το δέμα έρθει ας πούμε σε 4 μήνες από τώρα;

Μπορώ μεσα στη διαδικασία του dispute να θέσω σαν δεδομένο ότι δεν θα παραλάβω το κινητό αν μου έχουν επιστραφεί τα χρήματα;

 

Υπάρχει θέμα σχετικό με paypal στο παρόν site;

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα σχετικό με paypal στο παρόν site;

Paypal: Χρήση και γενικές ερωτήσεις

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πει και σε προηγούμενα Posts αλλά πάμε άλλη μία :)

 

Από το RM πάει στην GLS και από την GLS στην ACS.

 

https://gls-group.eu/EU/en/parcel-tracking?match=RO911052391GB

 

Εδώ λέει πως

 

1. Μπήκε Γερμανία στις 25/9

2. Και στις 26/9 έγινε Delivered τώρα που λογικά εκεί που λένε τα Αγγλικά Ταχυδρομεία και κάνε αυτό που σου λέει ο evansarmor.

 

ευχαριστώ romanos και evanarmor για τις πληροφορίες, αυτοί επιμένουν ότι παρά τις "βόλτες" που έκανε το κινητό μου παραδόθηκε στις 9/10.Στο κατάστημα ελτα της περιοχής μου μου κάνουν τον κινέζο. Θα πάρω τηλ και στα κεντρικά μπας και μου πουν τίποτα, αλλιώς θα πάω σε claim και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας:(

LG G6/REDMI NOTE 3 PRO /MOTO G 2014/Xperia Sole/THL T11/ASUS T100
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εγω σαν κλασικός ελληναρας που εχει τη μπινια στο μυαλό του, αν έχω πρόθεση να πληρώσω DHL γίνεται να αποφύγω τελωνεία και φόρους αν ο φίλος Κινέζος μαγαζάτορας στείλει το δέμα σαν gift αξίας 20usd ??? γιατι σε σελίδα της DHL διάβασα πως τέτοια δέματα δεν περνάν τελωνεία. Μετά βέβαια αυτοί μπορεί να ζητήσουν αποδειξη αγοράς κλπ,να ανοίξουν το πακέτο και να δουν κάνα xiaomi αλλα δε μπορείς να πεις "τι αποδειξη ρε παιδιά? δώρο μου το έκανε ο άνθρωπος! " Ετσι δε γίνεται απλα να δώσεις τα 30δολαρια της DHL και να παραλάβεις σε 8 μερες χωρις εξτρα μπελάδες? θα μου πείτε τωρα, ναι, και τοσο καιρο μονο εσυ το σκέφτηκες....! αλλά δε μπορώ να καταλάβω που ειναι το πρόβλημα θεωρητικά σε αυτη τη διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Καλά έβγαλες το συμπέρασμα, θεωρητικά πρόβλημα κανένα, πρακτικά οι τελώνες δεν είναι χαζοί
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πρώτη φορά εδώ θα ήθελα να κάνω μια εξακρίβωση.

Αυτός είναι ο track μου RS167347395NL και στα ΕΛΤΑ μου λέει κάτι το οποίο σκάλωσα

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 29-10-2014 15:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

πώς γίνετε αυτό στις 2 τα μεσάνυχτα να μου λέει 3 το μεσημέρι???παίζει να το έχω μέσα στην βδομάδα???ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα πρώτη φορά εδώ θα ήθελα να κάνω μια εξακρίβωση.

Αυτός είναι ο track μου RS167347395NL και στα ΕΛΤΑ μου λέει κάτι το οποίο σκάλωσα

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 29-10-2014 15:00 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

πώς γίνετε αυτό στις 2 τα μεσάνυχτα να μου λέει 3 το μεσημέρι???παίζει να το έχω μέσα στην βδομάδα???ευχαριστώ

Είναι πολύ "προχώ" εκεί στα ΕΛΤΑ :lol:

 

Λογικά σε 2-3 εργάσιμες θα το έχεις !!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα όντως πρώτη φόρα παραγγέλνω και είμαι λίγο χαμένος με το ολο θέμα. εύχομαι να το έχω μέχρι την παρασκευή
Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 17-10-2014 14:08 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-10-2014 05:29 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 27-10-2014 17:50 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 28-10-2014 23:34 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Δεν με χαλάει αλλά ποιος καημένος δούλευε μεσάνυχτα της 28ης Οκτωβρίου ρε παιδιά;:lol:

Επίσης είναι συνηθισμένο απο Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ να πηγαίνει κατευθείαν ένα δέμα στο Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ αν ο προορισμός είναι Μακεδονία ή Θράκη(Σέρρες στη δικιά μου περίπτωση) χωρίς δηλαδή να περνάει απο το Κ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 17-10-2014 14:08 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-10-2014 05:29 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 27-10-2014 17:50 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 28-10-2014 23:34 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Δεν με χαλάει αλλά ποιος καημένος δούλευε μεσάνυχτα της 28ης Οκτωβρίου ρε παιδιά;:lol:

Επίσης είναι συνηθισμένο απο Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ να πηγαίνει κατευθείαν ένα δέμα στο Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ αν ο προορισμός είναι Μακεδονία ή Θράκη(Σέρρες στη δικιά μου περίπτωση) χωρίς δηλαδή να περνάει απο το Κ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ;

 

Δεν περνουν απο το Κ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ οσα δεματα εχουν προορισμο τη Μακεδονια .

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ σημαίνει οτι έφυγε απο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ κι έρχεται Σέρρες .

Σήμερα το πρωί θα το έχεις ,θα αφήσει χαρτάκι ο Ταχυδρόμος.Πας κι το περνεις απο το κεντρο διανομής με την ταυτότητα και βιντεοσκοπείς το άνοιγμα στο σπιτι μην εχει πρόβλημα το προϊόν ,ως απόδειξη..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ romanos και evanarmor για τις πληροφορίες, αυτοί επιμένουν ότι παρά τις "βόλτες" που έκανε το κινητό μου παραδόθηκε στις 9/10.Στο κατάστημα ελτα της περιοχής μου μου κάνουν τον κινέζο. Θα πάρω τηλ και στα κεντρικά μπας και μου πουν τίποτα, αλλιώς θα πάω σε claim και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας:(

Τι εννοείς ότι το κατάστημα των ΕΛΤΑ κάνει τον Κινέζο;; Τι σου είπαν, ότι το παρέλαβες;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έκανα μία παραγγελία από to2c στις 16/9 και μου έβγαλε κλείσιμο από IPS στις 17/10. Από τότε δεν έχω δει αλλαγή στο status. Σήμερα κλείνω 43 μέρες αναμονής. Να περιμένω η να κάνω dispute;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έκανα μία παραγγελία από to2c στις 16/9 και μου έβγαλε κλείσιμο από IPS στις 17/10. Από τότε δεν έχω δει αλλαγή στο status. Σήμερα κλείνω 43 μέρες αναμονής. Να περιμένω η να κάνω dispute;

 

dispute να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

@mstavra: Όπως σου έγραψα και σε PM είμαι ακριβώς στην ίδια περίπτωση με σένα. Τo case το έχω ανοίξει και το έχω κάνει esxalate μέρες τώρα. Το ενδεχόμενο κάτι να χαθεί (ή να έχουν στείλει κατά λάθος κάτι άλλο) πάντα υπάρχει, άνοιξέ το πάραυτα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...