Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα το δέμα σου φαίνεται πως δεν έχει παραδωθεί καν προς αποστολή.

Επικοινώνησες με το κατάστημα;

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει μαζί τους αρκετές φορές αλλά δε μπορώ να βγάλω άκρη. Μου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα με την αποστολή αλλά όταν τους ρωτάω αν έχει φύγει μου λένε ναι και ότι απλά δεν έχει ενημερωθεί το tracking system. Παρακάτω επισυνάπτω ένα κομμάτι από την επικοινωνία που είχα με το site που το αγόρασα (http://www.to2c.com). Η επικοινωνία είναι απλά επική...

 

Susan 08:42:27
Hi

Susan 08:42:27
what can we do for  you?

I 08:42:34
I made an order on 16/9/14 with tracking number RF282990715SG

I 08:42:57
In 3 days  ill wait for a month and I haven't received it yet

Susan 08:42:57
yes

I 08:43:18
You send the phone to signpost via 4px 

I 08:43:27
and then signpost ship it to Greece?

Susan 08:43:27
yes

Susan 08:43:38
yes

I 08:43:42
Ok then signpost haven't received it yet

I 08:43:51
I think the package is lost

Susan 08:44:15
no

Susan 08:44:26
we don't think so

Susan 08:44:36
we also can sure the package in safe stiatuion

I 08:44:43
I would like to know the real status of the delivery please

Susan 08:44:43
because most of our packages can't be checked the information

I 08:45:00
a week ago u said that package is on the way 

Susan 08:45:01
but our carrier told us the packages in stranoptiong

Susan 08:45:12
in transporting

I 08:45:21
to Greece?

Susan 08:45:35
yes

I 08:46:32
how much days does it take to arrive to Greece since the last week u told me that was on transport

Susan 08:46:53
friend, 

Susan 08:46:53
we can't sure the date

Susan 08:47:03
but it still need 10-30 days.

I 08:47:18
yes but 30 days are due this week 

Susan 08:47:51
but for logistic problem hard to control

Susan 08:47:51
right

Susan 08:47:51
?

I 08:48:49
The problem is that normally you ship items to Greece in 20 days and we approach now 30 days 

I 08:48:59
I think that something goes wrong

Susan 08:49:10
but this time. have many reason

Susan 08:49:21
so the logistic have problem

I 08:49:39
i don't understand what do you mean with logistic

Susan 08:50:01
the shipping problem

I 08:50:07
the items  has left from signpost and it is travelling to Greece? or not yet

I 08:51:10
please provide me a mail in order to contact singpost

I 08:51:24
i would like to ask them myself

Susan 08:53:00
friend

Susan 08:53:10
through you contact the sg

Susan 08:53:10
it is the same

I 08:53:55
hmm this doesn't make sense :) please rephrase it :)

Susan 08:54:47
we know

Susan 08:54:57
but this time, our packages have shipping problem

I 08:55:21
then you mean that the item is still stuck on signpost?

I 08:56:15
Why then you told me the previous week that the package is on the way?

Susan 08:56:36
it is on the way

Susan 08:56:46
really

I 08:57:31
I can afford wait this week otherwise i ll make a dispute through paypal :(

I 08:57:45
it is on the way since last week :(

Susan 08:57:46
ok

Susan 08:58:11
:( hard to control the shipping

I 08:58:58
So you cannot give me a mail from signpost?

Susan 08:59:19
yes. sorry

Susan 08:59:30
would you mind wait this week?

I 08:59:52
Yes i can wait this week

I 08:59:54
but no more 

I 08:59:55
sorry

Link to comment
Share on other sites

Με SG θα έπρεπε να έχει καταχωρηθεί στο IPS και να το γράφει και στα ΕΛΤΑ.

Άνοιξε dispute στις 40 ημέρες από την ημέρα πληρωμής γιατί δεν προβλέπεται να σου έρθει.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια απο τα ίδια.

 

Παραγγελία απο το Vickmall την Τετάρτη 8/10.

Εμφάνιση στο tracking number το (INFORMATION RECEIVED (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)...) στις 10/10

Το απόγευμα της Δευτέρας(13/10) εξαφανίστηκαν τα στοιχεία μου. Σαν να μην υπήρξε αυτό το tracking number δηλαδή.

Μήπως το επεξεργάζονται;

"Επεξεργάζονται" το ότι δεν το έχουν και περιμένουν παραλαβή ....

Επικοινώνησε και ζήτησε εξηγήσεις.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως κάτι παρόμοιο από to2c τα πράγματα εξελίχθηκαν μάλλον ομαλά...

7/10 παραγγελία...εώς 13/10 information received και χθες...2014-10-13 17:08, IPS, Item in conta IPS..

προχωράμε καλά πιστεύω...

 

"Επεξεργάζονται" το ότι δεν το έχουν και περιμένουν παραλαβή ....

Επικοινώνησε και ζήτησε εξηγήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω παραγγείλει από Κίνα μέσο ebay από 11/09 το tracking number είναι*RG015900575CN. Στο site to china post εμφανίζει*

 

*

 

*

 

item No Year Status Location Destination Date RG015900575CN 2014 Received by China Post Beijing Greece 20140915 1112 RG015900575CN 2014 Export Customs Scan Beijing Greece 20140916 1758 RG015900575CN 2014 Export Security Scan Beijing Greece 20140917 0119 RG015900575CN 2014 Sent to airline Beijing Greece 20140917 0727

 

*

 

και στο site των ΕΛΤΑ*

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-09-2014 11:12 IPS ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 16-09-2014 19:46 IPS

 

*

 

Είναι δυνατό να κάνουν τόσο πολύ καιρό να ανοίξουν τον σάκο στο αεροδρόμιο? είμαι ακόμη στα φυσιολογικά πλαίσια καθυστέρησης ή πρέπει να αρχίσω να ζητάω refund?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ποιος σου είπε οτι έχει φτάσει Ελλάδα το δέμα σου;

Για διάβασε τον οδηγό στο πρώτο post...

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Με το που θα ακουμπήσει ελληνικό έδαφος ο σάκος που περιέχει το δέμα σου θα δεις άφιξη στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ.

Από την στιγμή που δεν γράφει άφιξη σημαίνει πως δεν έχει φτάσει ακόμα Ελλάδα.

 

Υ.Γ. Κάποιος να διορθώσει τον οδηγό ρε παιδιά. Αυτό με το άνοιγμα των σάκων έχει καταντήσει ανέκδοτο.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας,με εβγαλε αυτη την ενδειξη στα ΕΛΤΑ,τι σημαινει αυτο,τελωνειο?θα πληρωσω τιποτα?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω πηρα σημερα τηλεφωνο στο κεντρο διαλογης αεροδρομιου και μου ειπανε οτι το δεμα μου ακομα δεν εχει φτασει ελλαδα...

ενψ στην postnl λεει οτι εφτασε,τι γινετε?ποτε θα το παραλαβω?

Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας,με εβγαλε αυτη την ενδειξη στα ΕΛΤΑ,τι σημαινει αυτο,τελωνειο?θα πληρωσω τιποτα?ευχαριστω.

Δεν είναι βέβαιο ότι θα πληρώσεις ...

παιδια εγω πηρα σημερα τηλεφωνο στο κεντρο διαλογης αεροδρομιου και μου ειπανε οτι το δεμα μου ακομα δεν εχει φτασει ελλαδα...

ενψ στην postnl λεει οτι εφτασε,τι γινετε?ποτε θα το παραλαβω?

Διάβασε και μερικές σελίδες πίσω γιά την Ανεκδιήγητη NL, γράφουν ότι θέλουν οι Ολλανδοί και τα στέλνουν χωρίς παραστατικά ώστε να εμφανισθούν αμέσως.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ααα πολυ ωραια...συνηθως απο κινα με post nl ποσες μερες κανει?εχω καιρο δηλαδη μεχρι να το παραλαβω?
Πονηρές σκέψεις κάνουν όλοι , έξυπνες όμως λίγοι... ;)
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως με την "κίνηση", τώρα τελευταία αργούν γιατί κάθε φορά που έχουν οι Κινέζοι αργίες γίνεται μπάχαλο με τα ταχυδρομεία τους και πλησιάζουν και οι γιορτές ....
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο κλείσιμο από IPS των ΕΛΤΑ (6/10) και το despatched to overseas του SG (8/10); Ποιο από τα 2 να κρατήσω υπόψιν; Είχα καταλάβει ότι από αυτά τα 2 πρώτα γίνεται το δεύτερο, η αλήθεια είναι...

 

Κ εγώ έχω ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες. Στις 6 κλείσιμο και στις 8 despatched. Πότε υπολογίζουμε οτι θα φτάσουν;

Link to comment
Share on other sites

"Επεξεργάζονται" το ότι δεν το έχουν και περιμένουν παραλαβή ....

Επικοινώνησε και ζήτησε εξηγήσεις.

 

Σήμερα γύρισε στο status που είχε και πιο πριν(Information recieved ....). Μίλησα με την Σελίνα και μου είπε πως σε λίγο θα αλλάξει. Την ρώτησα γιατί καθυστέρησε τόσο πολύ να φτάσει το πακέτο με το κούριερ στο SG post και μου είπε πως είναι ένας συνδυασμός της 7ήμερης αργίας τους(το παρήγγειλα λίγο αργότερα) και ότι το τελωνείο τους εκεί πέρα είναι πια πιο αυστηρό (μάλλον λόγω της υπόθεσης με το λαθρεμπόριο κοσμημάτων) και γι αυτό αργούν να το παραλάβουν.

 

Υπάρχει κάποιος άλλος με παρόμοια καθυστέρηση;

 

Edit:

Σε μένα πάντως κάτι παρόμοιο από to2c τα πράγματα εξελίχθηκαν μάλλον ομαλά...

7/10 παραγγελία...εώς 13/10 information received και χθες...2014-10-13 17:08, IPS, Item in conta IPS..

προχωράμε καλά πιστεύω...

 

Τώρα το πρόσεξα. Άρα λογικά σήμερα ή αύριο να ενημερώσουν και το δικό μου.

Την παραγγελία μου την έκανα μια μέρα αργότερα απο τη δική σου.

Edited by psof
Link to comment
Share on other sites

καλησπερες μια ερωττηση οποιως ξερη ας βοηθηση ...ΕΒΑΛΑ στο DOOGEE DG800 τον νεο ρομ απο το σαητ το δικο τους και τωρα δε μου εμφανιζη το εικονιδιο που παταω να γυριση στη μπροστινη καμερα εχει τυχη σε αλλων οποια βοηθεια την δεχωμε ( εβαλα και την προηγουμενη ρομ τωρα δε τσεκαρα ποια ειχα αλλα εβαλα μια ποιο πριν απο αυτη τιπωτα...

 

Υπάρχει λόγος να βλέπουμε τέτοιο ΕΚΤΡΩΜΑ post ?...........ήμαρτον ρε παιδιά!!!!.....αν δεν ξέρεις ρε φίλε να γράφεις τότε ΜΗΝ γράφεις.....ή κάνε τον κόπο και γράψτα στο google για να στα διορθώσει......εγώ τι χρωστάω να βλέπω αυτό το χάλι και να πονάνε τα μάτια μου ?......και μην μου πει κάποιος ότι εντάξει-δεν τρέχει τίποτα , δεν ξέρουμε όλοι ορθογραφία.......γιατί αν είναι έτσι και δεν πειράζει.....τότε οκ.......ασ αρχησο να γραφο κε εγο όπος νανε αφου δεν πηραζι και ασ γραφουν ετση και όλη η υπόλιπη εδό μέσα και άντε να δούμε αν θα βγάλουμε άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος να βλέπουμε τέτοιο ΕΚΤΡΩΜΑ post ?...........ήμαρτον ρε παιδιά!!!!.....αν δεν ξέρεις ρε φίλε να γράφεις τότε ΜΗΝ γράφεις.....ή κάνε τον κόπο και γράψτα στο google για να στα διορθώσει......εγώ τι χρωστάω να βλέπω αυτό το χάλι και να πονάνε τα μάτια μου ?......και μην μου πει κάποιος ότι εντάξει-δεν τρέχει τίποτα , δεν ξέρουμε όλοι ορθογραφία.......γιατί αν είναι έτσι και δεν πειράζει.....τότε οκ.......ασ αρχησο να γραφο κε εγο όπος νανε αφου δεν πηραζι και ασ γραφουν ετση και όλη η υπόλιπη εδό μέσα και άντε να δούμε αν θα βγάλουμε άκρη...

 

 

καλά τα λες, αλλά πές και για το θέμα που είναι εκτός συζήτησης για να είσαι .... κομπλέ

γειά σου ρε ΣΑΛΟΝΙΚΑ !

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω παραγγείλει από Κίνα μέσο ebay από 11/09 το tracking number είναι*RG015900575CN. Στο site to china post εμφανίζει*

 

*

 

*

 

item No Year Status Location Destination Date RG015900575CN 2014 Received by China Post Beijing Greece 20140915 1112 RG015900575CN 2014 Export Customs Scan Beijing Greece 20140916 1758 RG015900575CN 2014 Export Security Scan Beijing Greece 20140917 0119 RG015900575CN 2014 Sent to airline Beijing Greece 20140917 0727

 

*

 

και στο site των ΕΛΤΑ*

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-09-2014 11:12 IPS ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 16-09-2014 19:46 IPS

 

*

 

Είναι δυνατό να κάνουν τόσο πολύ καιρό να ανοίξουν τον σάκο στο αεροδρόμιο? είμαι ακόμη στα φυσιολογικά πλαίσια καθυστέρησης ή πρέπει να αρχίσω να ζητάω refund?

 

θα υπολογιζεις τουλάχιστον 15 μερες απο τοτε που ταξιδεψε εμενα πεταξε στις 29 σεπτεμβριου και τα ελτα τον ανοιξαν 13 Οκτωβρη

οταν θα τον ανοιξουν θα περιμενεις κατι αλλο περα απο κλεισιμο απο ips

 

εγω ειδα ποτε εφυγε απο το site της 4px

αν δεν ερθει αυτη η βδομαδα κανεις despute δεν πρεπει να περασει το οριο και μετα δεν παρεις τα λεφτα πισω

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε την παραπληροφόρηση.

Είπαμε εκατό φορές πως δεν υπάρχει "άνοιγμα σάκων".

Μόλις το δέμα βγει από το αεροπλάνο και ακουμπήσει ελληνικό έδαφος ο σάκος που το περιέχει, θα δείτε άφιξη στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ.

Μία σελίδα πριν το έχω ξαναγράψει.

Αμάν πια...

Edited by Yngwiedis
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Από Gearbest.com αποστολή με Belgian Post .

Σας έχει τύχει ποτέ αυτό ? Είναι γρήγορο ?

τρακιν της μορφής BLVS*********

Edited by timeout
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...