Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με απλό ταχυδρομείο δεν περνάει κανένα δέμα από τελωνείο.

Επίσης αποστολές εντός Ε.Ε. είτε με απλό ταχυδρομείο είτε με ταχυμεταφορές, δεν περνάνε από τελωνείο.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Τα δέματα που είναι από χώρες της ΕΕ δεν έχουν ... Κινεζικά γράμματα επάνω, και στα τελωνεία μπορούν να τα ξεχωρίσουν αμέσως ... :)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

1. Με απλό ταχυδρομείο εννοείς δίχως tracking number;

2. Τελικά ο έλεγχος γίνεται ένα προς ένα σε ολα τα δέματα και μετα προωθούνται στο τελωνείο τα εκτος eu;

3. Λογικα η διαδικασία δεν θα πρέπει να είναι ταυτοσημη, ασχέτως τρόπου ή παροχου αποστολής;

Link to comment
Share on other sites

7 του μηνα τελειωσαν οι αργιες στην κινα. βαλε αλλες 3-4 εργασιμες για να συντονιστουν.. πες αλλη μια βδομαδα το πολυ για να το βαλουν στο αεροπλανο εαν πεσεις μεσα στις αργιες. μινιμουν χρονος παραδοσης 23-24 οκτωβρη, μαξιμουμ αρχες νοεμβρη
Link to comment
Share on other sites

1. Με απλό ταχυδρομείο εννοείς δίχως tracking number;

2. Τελικά ο έλεγχος γίνεται ένα προς ένα σε ολα τα δέματα και μετα προωθούνται στο τελωνείο τα εκτος eu;

3. Λογικα η διαδικασία δεν θα πρέπει να είναι ταυτοσημη, ασχέτως τρόπου ή παροχου αποστολής;

Απλό ταχυδρομείο είναι με ή χωρίς tracking number (συστημένο).

Τελωνειακός έλεγχος γίνεται 100% σε δέματα απεσταλμένα από χώρα εκτός Ε.Ε. με ταχυμεταφορά (courrier) και σε ποσοστό περίπου 50% με EMS.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Απλό ταχυδρομείο είναι με ή χωρίς tracking number (συστημένο).

Τελωνειακός έλεγχος γίνεται 100% σε δέματα απεσταλμένα από χώρα εκτός Ε.Ε. με ταχυμεταφορά (courrier) και σε ποσοστό περίπου 50% με EMS.

 

Έχω ακούσει όμως περιπτώσεις που και απλό ταχυδρομείο πέρασε από τελωνείο και πλήρωσε το αναλογούν πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν δέμα με πολύ μεγάλο όγκο ή ο παραλήπτης είχε συγγένεια με τον Μητσοτάκη :p
Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να ήταν δέμα με πολύ μεγάλο όγκο ή ο παραλήπτης είχε συγγένεια με τον Μητσοτάκη :p

 

Καλααααα... Θα θυμωσει ο προεδρος και δεν θα μας αποκαλυψει που εθαψε τον Μεγα Αλεξανδρο!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά παρέλαβες????????

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα,

εκανα μια αγορα απο το ahappydeal.com

το πακετο εφυγε με directlink. Στο site της, με το tracking number εχω τα εξης:

 

25/01/14 18:00 Order Shipment recorded

06/02/14 10:00 Order dispatched

06/02/14 18:00 Order departed on flight from origin

18/02/14 19:55 Local mail tracking

 

Απο κει και περα, εχω χασει τα ιχνη του. Αν και στο site τους με στελνει στο elta.gr, προφανως και αλλαξαν συνεργατη, διοτι και στο elta.gr το tracking number δεν υπαρχει, και με φιλο απο τα ελτα που ψαξαμε δε βρηκαμε τιποτε.

Εχετε καμμια ιδεα, σε ποια μεταφορικη να ψαξω;

 

τελικά παρέλαβες????????

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε δυνατοτητα επιλογής αναμεσα σε sg post or NL post ποια επιλέγουμε ?

το στελνουν με NL post αν δεν επιλεξω

απο κινα Gearbest.com

Edited by timeout
Link to comment
Share on other sites

To πακέτο το δικό μου είναι ακόμα στο HK. Από 17/09 κλείσιμο IPS.

 

Η απάντηση είναι από την 4px.

Φιλε σε ποιο email εστειλες να στειλω κ εγω?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε δυνατοτητα επιλογής αναμεσα σε sg post or NL post ποια επιλέγουμε ?

το στελνουν με NL post αν δεν επιλεξω

απο κινα Gearbest.com

 

Με sg post, σίγουρα πράματα

 

Κι εγώ προς sg προσανατολίζομαι .

Έχετε αρνητικές εμπειρίες με NL post ?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε ποιο email εστειλες να στειλω κ εγω?

 

Η επικοινωνία έγινε μέσω του καταστήματος κι εγώ είδα τα screenshot. Τσάμπα θα μπεις στη διαδικασία. Βλέπουνε απλά αυτά που βλέπουμε κι εμείς και σου λένε το τελευταίο status. Δε πρόκειται κανείς να ψάξει ανάμεσα σε χιλιάδες πακέτα, πού είναι το δικό σου. Άσε που πλέον έχω την βεβαιότητα ότι είναι ό,τι να ναι το track&trace τους.

 

Κάνε υπομονή και κοίτα μόνο στα ελτα. Αν δε δεις εξέλιξη στις 40 μέρες από την πληρωμή σου, μιλάς με το κατάστημα και ανοίγεις dispute στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

μια ερωτηση: αφου τα ΕΛΤΑ δεν αναγνωριζουν το tracking number των ολλανδικων ταχυδρομειων,πως θα γνωριζω που ειναι το πακετο μου μολις φθασει ελλαδα?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

μια ερωτηση: αφου τα ΕΛΤΑ δεν αναγνωριζουν το tracking number των ολλανδικων ταχυδρομειων,πως θα γνωριζω που ειναι το πακετο μου μολις φθασει ελλαδα?ευχαριστω

Όταν μπει Ελλάδα θα ενημερωθεί το site των ΕΛΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα/καλησπέρα παιδιά. Συγχωρήστε με αν δεν είναι το κατάλληλο νήμα για την απορία που έχω, όμως δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο φόρουμ. Εδώ και 14 ημέρες έχω κάνει μια παραγγελία από merimobiles για το Meizu MX4. Η παραγγελία μου δεν έχει συμπληρωθεί ακόμα και βρίσκεται στο στάδιο "Awaiting fulfillment". Μετά από αλλεπάλληλες συνομιλίες με τους αρμόδιους στο Chat, ειπώθηκε (από την πλευρά τους) οτι θα συμπληρωθεί και θα προωθηθεί αυτήν την εβδομάδα στο ταχυδρομείο και κατ' επέκταση θα αποσταλεί στην Ελλάδα (λογικά την επόμενη εβδομάδα) . Η ερώτηση που έχω είναι η εξής. Αν, κοντεύουν να συμπληρωθούν οι 45 ημέρες διορίας παραλαβής που σου δίνει το PayPal για να ανοίξεις υπόθεση, και εν τέλει ανοίξω case την 42η ημέρα τι γίνεται με την παραγγελία μου; Πιο συγκεκριμένα, αν έχει αποσταλεί και βλέπω τα στάδια πορείας του σύμφωνα με το tracking number, αλλα εγώ δεν έχω λάβει το κινητό στις 45 μέρες ή και έπειτα των 45 ημερών και μου πιστωθούν τα λεφτά πίσω, τι γίνεται με το κινητό; Το παραλαμβάνω; Και αν το παραλάβω ενώ μου πιστώθηκαν τα χρήματα μου στο λογαριασμό μου, τι πρέπει να κάνω και ποιά διαδικασία να ακολουθήσω; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας και συγγνώμη αν κούρασα.
Sony Xperia P (THE DARK ROM V2.5) - UMI X1 LeWa OS - UMI X1S Vredniiy V3.0/4.2.2 - Meizu MX3 - Meizu MX4 - OnePlus 3 A3000
Link to comment
Share on other sites

Με το dispute παρατείνεται ο χρόνος των 45 ημερών. Εφ'όσον αργήσει πολύ, θα σου επιστραφούν τα χρήματα, και όταν το παραλάβεις θα στείλεις ξανά το ποσόν μέσω του paypal.
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Με το dispute παρατείνεται ο χρόνος των 45 ημερών. Εφ'όσον αργήσει πολύ, θα σου επιστραφούν τα χρήματα, και όταν το παραλάβεις θα στείλεις ξανά το ποσόν μέσω του paypal.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, απλώς ψιλό-αγχώθηκα με την όλη καθυστέρηση από την μεριά τους και αυτό διότι δεν μου έχει ξανατύχει να αργήσει τόσο πολύ να αποσταλεί η παραγγελία από το κατάστημα. Οπότε, τώρα αναμένουμε την αποστολή από μέρους τους.

Sony Xperia P (THE DARK ROM V2.5) - UMI X1 LeWa OS - UMI X1S Vredniiy V3.0/4.2.2 - Meizu MX3 - Meizu MX4 - OnePlus 3 A3000
Link to comment
Share on other sites

Πολλά πακέτα με 17/09 κλείσιμο IPS κατάγραφηκαν επιτέλους

 

"ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ"

 

(Το track&trace της 4px είναι αναξιόπιστο.+-)

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου το πακετο δειχνη οτι εχει παραδοθει στην ισπανια ενω μιλησα με το καταστημα και μου λεει την διευθηνση μου και λει οτι δεν εχουν ενημερωσει η ολλανδοι το συστημα να περιμενω λιγο .θα περιμενω μεχρι την πεμπτη και μετα θα κανω dispute.το νουμερο ειναι RS142142197NL

2014-10-08 14:33

 

The item has been delivered successfully

2014-10-08 07:49

 

The delivery of the item was unsuccessful

2014-10-08 07:23

 

The item is at the local delivery office

2014-10-07 01:28

 

The item has been processed in the country of destination

2014-10-02 11:27

 

The item has arrived in the country of destination

2014-10-01 08:12

 

The item is on transport to the country of destination

2014-09-30 09:25

 

The item is at the PostNL sorting center

2014-09-29 10:21

Link to comment
Share on other sites

Πολλά πακέτα με 17/09 κλείσιμο IPS κατάγραφηκαν επιτέλους

 

"ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ"

 

(Το track&trace της 4px είναι αναξιόπιστο.+-)

 

+1 επιτέλους..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας καλη εβδομαδα μολις παρελαβα πηγα το πηρα δηλαδη το DOOGEE DG800 VALENTHIA Θα ανεβασω σε λιγω φωτο και θα σας πω τη γνωμη μου για την πρωτη ματια....αν καποιος εχει το ιδιω και εχει να μου πει καποια ρυθμιση ευχαρισρως τη δεχωμε.......
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...