Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το δικο μου track num δεν υπαρχει καν σαυτη τη σελιδα!

Δώσε τον αριθμό γιά να το ψάξουμε ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

RF282308309SG

19 έφυγε από Σιγκαπούρη, και με τις καθυστερήσεις των τελευταίων ημερών πρέπει να περιμένεις, του φίλου παραπάνω ήταν και με ταχυμεταφορά ....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Παρήγγειλα μέσω e-bay κάτι από Κίνα και δεν μου έδωσαν tracking number της γνωστής μορφής, αλλά αριθμό που ξεκινά από BLVSxxxxxxxxxxxxxxxx, καθώς μου είπαν ότι η αποστολή θα γίνει με e-shipper. Στο http://www.trackitonline.ru που το έλεγξα, αναφέρει ότι είναι αριθμός της εταιρίας Brucargo Air Freight (http://www.brucargoairfreight.be).

Σύμφωνα με την τελευταία αναζήτηση: "Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days."

Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο, αναφορικά με τέτοιου είδους αποστολές; Να υποθέσω ότι παραδόθηκε στα ΕΛ.ΤΑ. και προφανώς, δεν μπορώ να ελέγξω την περαιτέρω πορεία του;

Κανείς που να γνωρίζει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι αν και δεν ξέρω άμα είμαι στην σωστή σελίδα!

Άμα παραγγείλεις από minideal και γράψεις κάτω στα comments της σελίδας που είναι το κινητό που πήρες, να σου κάνουν κάποια πράγματα που θέλεις, όπως root, να σβήσουν τα κινέζικα apps κ.α. , αν δεν σου απαντήσει κάποιος από την σελίδα, παίζει να σου στείλουν το κινητό χωρίς να του τα κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εγώ έχω κάνει την παραγγελία από 16/9 και ακόμα στο signpost μου έχει status:

 

Status Date Status Description

20-09-2014 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Από την άλλη διάβασα το πρώτο post που λέει ότι η αποστολή μπορεί να φτάσει και τις 40 μέρες οπότε δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα :)

 

Εγω θα ελεγα οτι πρεπει να αγχωθεις και να επικοινωνησεις αμεσα με το καταστημα απο οπου το παρηγγειλες γιατι εχουν περασει 25 ημερες και η singapore post δεν εχει παραλαβει ακομα το πακετο για να το στειλει Ελλαδα(αλλιως θα ειχε status "Received from customer" ή "Despatched to overseas country") Αυτο μπορει να σημαινει πχ οτι δεν ειχανε στοκ και περιμενουνε αλλα αν αργησουνε πολυ χανεις την προστασια του paypal (45 ημερες) μεχρι να ερθει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα παιδιά, να ρωτήσω κάτι αν και δεν ξέρω άμα είμαι στην σωστή σελίδα!

Άμα παραγγείλεις από minideal και γράψεις κάτω στα comments της σελίδας που είναι το κινητό που πήρες, να σου κάνουν κάποια πράγματα που θέλεις, όπως root, να σβήσουν τα κινέζικα apps κ.α. , αν δεν σου απαντήσει κάποιος από την σελίδα, παίζει να σου στείλουν το κινητό χωρίς να του τα κάνουν;

 

Θα το δουνε αλλα για παν ενδεχομενο στειλε email με αυτα που ζητας και ζητα confirmation οτι τα ειδανε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα οτι πρεπει να αγχωθεις και να επικοινωνησεις αμεσα με το καταστημα απο οπου το παρηγγειλες γιατι εχουν περασει 25 ημερες και η singapore post δεν εχει παραλαβει ακομα το πακετο για να το στειλει Ελλαδα(αλλιως θα ειχε status "Received from customer" ή "Despatched to overseas country") Αυτο μπορει να σημαινει πχ οτι δεν ειχανε στοκ και περιμενουνε αλλα αν αργησουνε πολυ χανεις την προστασια του paypal (45 ημερες) μεχρι να ερθει.

 

Καλό θα ήταν επίσης να μας δώσει και το tracking number Να δούμε τι γίνεται τώρα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

με wedo ειμαι στο collection ενα δεμα που περιμενω

ξερει καποιος να μου πει τι σημαινει αυτο?

edit:ακυρον το ειδα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Φιλε ειχες απαντηση?

 

To πακέτο το δικό μου είναι ακόμα στο HK. Από 17/09 κλείσιμο IPS.

 

Η απάντηση είναι από την 4px.

 

edit : το track&trace της 4px είναι αναξιόπιστο. Μη το κοιτάτε καν. Δεν ισχύουνε τα παραπάνω

Edited by avcargo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα έκανα αγορά 13 Σεπτεμβρίου.

Το δέμα έφυγε στις 23 λόγο ότι δεν είχαν στοκ case

Τα ελτά το βλέπουν από 24-09-2014 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS και στο 4px λέει ότι "2014-09-29 11:29:28 GRATH Despatched to ATC"

είναι λογικό να το περιμένω από βδομάδα ή θα αργήσει και άλλο; για να ανοίξω στο paypal

Link to comment
Share on other sites

Το 4px γράφει οτι στάλθηκε στις 29/09.

Άρα θα περιμένεις να σου έρθει μετά τις 25 Οκτώβρη.

Στις 40 ημέρες μετά την ημέρα πληρωμής άνοιξε dispute στο paypal.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Το 4px γράφει οτι στάλθηκε στις 29/09.

Άρα θα περιμένεις να σου έρθει μετά τις 25 Οκτώβρη.

Στις 40 ημέρες μετά την ημέρα πληρωμής άνοιξε dispute στο paypal.

 

Μετά τις 25; πλάκα μου κάνεις έλεος!!!!!! γιατί τόσο αργά;

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις 25; πλάκα μου κάνεις έλεος!!!!!! γιατί τόσο αργά;

Γιατί όπως γράφει ο οδηγός στο πρώτο post και η υπογραφή μου, χρειάζονται τουλάχιστον 20+ ημέρες από την ημέρα του despatch μέχρι να φτάσει στα χέρια σου.

Yngwie RULEZZZZZZ !!!
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όπως γράφει ο οδηγός στο πρώτο post και η υπογραφή μου, χρειάζονται τουλάχιστον 20+ ημέρες από την ημέρα του despatch μέχρι να φτάσει στα χέρια σου.

 

α,ναι; γιατί εγώ νόμιζα ότι ήθελε 15 ημερολογιακές μέρες από τότε που πετάει μέχρι να ανοίξει το σάκο οπότε ήταν 13 αλλά είναι εργάσιμες ε;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το 4px πιστεύω δεν είναι τόσο έμπιστο.. σε άλλους γράφει σινγαπούρη σε άλλους γράφει χονκ κονκ σε άλλους γράφει ότι στάλθηκε στην Αθήνα. Νομίζω είναι το τελευταίο που πρέπει να βλέπουμε.. Εμείς με ΕΛΤΑ και SG post παίζουμε. Ο μεσάζοντας τι ρόλο βαράει; Σε φίλο μου έδειχνε χονκ κονκ και απλά του ήρθε Ελλάδα. Όσο δεν είναι Ελλάδα το πακέτο όποιος θέλει ας στέλνει σε SG post ή εκεί που το αγόρασε. Μόλις πατήσει εδώ Ελτα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση...

Περιμένω κάτι με PostNl από Κίνα, αλλά κάνοντάς το track με 17track.net μου βγάζει τα εξής:

 

Destination Country - Tracking Consuming: 3136 ms - Go to official website 2014-10-10 10:55

Mr Lc Vnukovo cex-1 102976, Customs clearance completed, Released by customs 2014-10-10 10:54

Mr Lc Vnukovo cex-1 102976, Handed to customs 2014-10-09 10:58

Mr Lc Vnukovo cex-1 102976, Import of international mail, Sosnogorsk, Komi resp. 169500 2014-10-05 15:05

Moskva PCI-7 104007, Processing, Arrived to Russian Federation 2014-09-30 16:55

Netherlands NLAMSC, Export of international mail 2014-09-30 16:55

Netherlands NLAMSC, Arrived at international office of exchange

 

Origin Country - Cache Time:2014-10-11 17:27 - Go to official website 2014-10-10 10:54

The item is being processed by customs 2014-10-09 10:58

The item has been processed in the country of destination 2014-10-05 15:05

The item has arrived in the country of destination 2014-10-01 08:58

The item is on transport to the country of destination 2014-09-30 16:55

The item is at the PostNL sorting center 2014-09-29 04:35

The item is pre-advised

 

 

Απ' ότι φαίνεται την πάτησα...

Έχει τύχη σε κανέναν αυτό? Ελλάδα ήταν να έρθει και πήγε Ρωσία... Μέχρι μερικές μέρες μου έγραφε destination country: Russian Federation και πίστευα πως θα κάνανε λάθος οι Ολλανδοί, αλλά απότι φαίνεται μάλλον μου τα λέγανε σωστά...

Από Vickmall μου είχαν πει ότι στο πακέτο ήταν σωστά γραμμένη η διεύθυνση, δηλ. Ελλάδα...

 

Ξέρει κανείς γιατί μπορέι να έγινε αυτό?

Έχει τύχη σε κανέναν?

Μου κάνει εντύπωση που ενώ έγραφε για Ελλάδα πέρασε ακόμα και από το Ρώσσικο τελωνείο... Πώς γίνεται αυτό

 

Σας ευχαριστώ για κάθε συμβουλή!

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Ζάχος

 

Α! και κάτι τελευταίο... Τώρα τι γίνεται? Ξέρει κανείς? Παίζει από Ρωσία να έρθει Ελλάδα ή θα φύγει πάλι πίσω?

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση...

Περιμένω κάτι με PostNl από Κίνα, αλλά κάνοντάς το track με 17track.net μου βγάζει τα εξής:

 

Destination Country - Tracking Consuming: 3136 ms - Go to official website 2014-10-10 10:55

Mr Lc Vnukovo cex-1 102976, Customs clearance completed, Released by customs 2014-10-10 10:54

Mr Lc Vnukovo cex-1 102976, Handed to customs 2014-10-09 10:58

Mr Lc Vnukovo cex-1 102976, Import of international mail, Sosnogorsk, Komi resp. 169500 2014-10-05 15:05

Moskva PCI-7 104007, Processing, Arrived to Russian Federation 2014-09-30 16:55

Netherlands NLAMSC, Export of international mail 2014-09-30 16:55

Netherlands NLAMSC, Arrived at international office of exchange

 

Origin Country - Cache Time:2014-10-11 17:27 - Go to official website 2014-10-10 10:54

The item is being processed by customs 2014-10-09 10:58

The item has been processed in the country of destination 2014-10-05 15:05

The item has arrived in the country of destination 2014-10-01 08:58

The item is on transport to the country of destination 2014-09-30 16:55

The item is at the PostNL sorting center 2014-09-29 04:35

The item is pre-advised

 

 

Απ' ότι φαίνεται την πάτησα...

Έχει τύχη σε κανέναν αυτό? Ελλάδα ήταν να έρθει και πήγε Ρωσία... Μέχρι μερικές μέρες μου έγραφε destination country: Russian Federation και πίστευα πως θα κάνανε λάθος οι Ολλανδοί, αλλά απότι φαίνεται μάλλον μου τα λέγανε σωστά...

Από Vickmall μου είχαν πει ότι στο πακέτο ήταν σωστά γραμμένη η διεύθυνση, δηλ. Ελλάδα...

 

Ξέρει κανείς γιατί μπορέι να έγινε αυτό?

Έχει τύχη σε κανέναν?

Μου κάνει εντύπωση που ενώ έγραφε για Ελλάδα πέρασε ακόμα και από το Ρώσσικο τελωνείο... Πώς γίνεται αυτό

 

Σας ευχαριστώ για κάθε συμβουλή!

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων!

Ζάχος

 

Α! και κάτι τελευταίο... Τώρα τι γίνεται? Ξέρει κανείς? Παίζει από Ρωσία να έρθει Ελλάδα ή θα φύγει πάλι πίσω?

 

Εμένα μία φορά είχε πάει Ισπανία και το στείλανε από Ισπανία στην Ελλάδα

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μία φορά είχε πάει Ισπανία και το στείλανε από Ισπανία στην Ελλάδα

 

Μακάρι να έρθει και εμένα απευθείας από Ρωσία γιατί βαρέθηκα να περιμένω...

Εχουν περάσει και 25 μέρες...

Σκέφτομαι να ανοίξω και dispute γιατί μου βρομάει λίγο το όλο θέμα...

 

Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση...

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια χαζη ερώτηση...

Ξέρει κάποιος πώς γινεται στο ελληνικό τελωνείο ο διαχωρισμός των δεματων εντός ή εκτός Ε.Ε; Π.χ. παραγγελνω κάτι από Κίνα και μου το στέλνουν με NL Post. Αυτό απο Κινα θα πάει Ολλανδια, συνήθως μέσω Χονγκ-Κονγκ. Εκεί νομίζω οτι πάει στο Κέντρο Διαλογής της NL Post. Άρα κάνει είσοδο στην Ε.Ε. στην Ολλανδία. Μετά, ερχόμενο προς Ελλάδα δεν θεωρείται αποστολή εντός Ε.Ε.;

Link to comment
Share on other sites

Άρα ελέγχονται όλα τα δέματα, άσχετα με το εάν έρχονται π.χ. από Ρώμη ή από Νέα Υόρκη; Δεν είναι τότε τεράστιος ο φόρτος;

Και δεν έχει σημασία η προέλευση της εταιρίας του κάθε σακου; Είτε είναι σάκος της Singapore Post είτε της Netherlands Post η διαδικασία είναι η ίδια;

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...