Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kλικ πάνω στο γράφημα, έκανες ? :)

 

:lol::lol::lol::lol: ο αόμματος

 

thanks για την πληροφορία.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικότατα δίνει... http://www.17track.net/en/report/707.shtml

 

Ευχαριστούμε! Εγώ δε το έβλεπα με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια κινητου απο Vickmall, σε 2 μερες (Παρασκευη) θα συμπληρωθουν 3 εβδομαδες απο την ημερα αποστολης και δεν εχω παραλαβει ακομα. Στο singpost.com δεν εχει γινει update της αποστολης απο την ημερα που εφυγε, λεει ακομα 19/09 dispatched to overseas country code:GR.

 

Θα πρεπε να ανησυχω?

 

Track num: RF282308309SG

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και στο site των ΕΛΤΑ

Δοκιμασα σε singpost και ελτα κ γραφουν το ιδιο πραγμα αλλα ενας φιλος σε αλλο section μου εδειξε απο aftership.com οτι κανει βολτες μεσα στην κινα ως 26/09 , τι να πω δεν ξερω. Θα περιμενω δεν μπορω να κανω αλλιως αλλα σε περιπτωση που δεν παραλαβω κατι με ποιο τροπο σωζω τα λεφτα μου? Μεσω paypal?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα μια παραγγελια κινητου απο Vickmall, σε 2 μερες (Παρασκευη) θα συμπληρωθουν 3 εβδομαδες απο την ημερα αποστολης και δεν εχω παραλαβει ακομα. Στο singpost.com δεν εχει γινει update της αποστολης απο την ημερα που εφυγε, λεει ακομα 19/09 dispatched to overseas country code:GR.

 

Θα πρεπε να ανησυχω?

 

Track num: RF282308309SG

είμαστε 3-4 άτομα και από το συγκεκριμένο θέμα και άλλοι τουλάχιστον 2 σε ένα άλλο θέμα που έχουμε κλείσιμο (ελτά) 17/09-18/09 και despached 19/09-20/09 και δεν έχουμε κανένα νέο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάποιοι γράφουν ότι έλαβαν σε 2 εβδομάδες, μην το λαμβάνετε ως κανόνα. Το συνηθέστερο είναι να κάνει 4 εβδομάδες με 1 μήνα.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα σε singpost και ελτα κ γραφουν το ιδιο πραγμα αλλα ενας φιλος σε αλλο section μου εδειξε απο aftership.com οτι κανει βολτες μεσα στην κινα ως 26/09 , τι να πω δεν ξερω. Θα περιμενω δεν μπορω να κανω αλλιως αλλα σε περιπτωση που δεν παραλαβω κατι με ποιο τροπο σωζω τα λεφτα μου? Μεσω paypal?

 

welcome to the club κι εσύ φίλε. εσένα αν ισχύουν αυτά που λέει η 4PX, στις 2014-09-19 13:51:00 πέταξε για Γαλλία και επέστρεψε HK.

 

Εμένα πέταξε για Ιταλία. Τουλάχιστον εμένα πήγε πιο κοντά. ΑΝ ισχύουνε όλα αυτά.

 

Από SG Post αναφέρει κανονικά Despatched (GR). όπου είναι η εταιρία που το φέρνει Ελλάδα.

 

Πάντως αύριο περιμένω την απάντηση απ την 4PX για το αν ισχύουνε αυτά που γράφει στο tracking της.

 

Η 4PX είναι η εταιρία που παραλαμβάνει το δέμα απ το κατάστημα και το παραδίδει στην SG Post

 

Και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα λεφτά σου, μην αγχώνεσαι. 1ον γιατί θα έρθουνε τα ρημάδια κάποια στιγμή και 2ον στην απίθανη περίπτωση να μην έρθουνε σε καλύπτει το paypal (αν δε το χει κάνει ήδη το κατάστημα)

Edited by avcargo
Link to comment
Share on other sites

welcome to the club κι εσύ φίλε. εσένα αν ισχύουν αυτά που λέει η 4PX, στις 2014-09-19 13:51:00 πέταξε για Γαλλία και επέστρεψε HK.

 

Εμένα πέταξε για Ιταλία. Τουλάχιστον εμένα πήγε πιο κοντά. ΑΝ ισχύουνε όλα αυτά.

 

Από SG Post αναφέρει κανονικά Despatched (GR). όπου είναι η εταιρία που το φέρνει Ελλάδα.

 

Πάντως αύριο περιμένω την απάντηση απ την 4PX για το αν ισχύουνε αυτά που γράφει στο tracking της.

 

Η 4PX είναι η εταιρία που παραλαμβάνει το δέμα απ το κατάστημα και το παραδίδει στην SG Post

 

Και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα λεφτά σου, μην αγχώνεσαι. 1ον γιατί θα έρθουνε τα ρημάδια κάποια στιγμή και 2ον στην απίθανη περίπτωση να μην έρθουνε σε καλύπτει το paypal (αν δε το χει κάνει ήδη το κατάστημα)

:-o κ συγνωμη αλλα ποσο ευκολο ειναι να χαθει καπου με τοσες αποστολες εντος κινας κ εκτος κινας σε ασχετες χωρες; Υποθετω πολυ... Μακαρι να πανε ολα καλα σε ολους! Για το πως σωζουμε τα λεφτα μας (refund νομιζω λεγετε?) σε περιπτωση απωλειας δεν απαντησε κανεις! Γνωριζει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαινεστε μωρε! 20 μερες περασαν. Θα ερθει. Πού ειναι το περιεργο;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους....Μετά το tracking που έκανα έβγαλε αυτό το μήνυμα ως event " 2014-10-09 11:13, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)" ...Ξέρει μήπως κανείς να μου πει τί θέλει να πει ο ποιητής?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημέρα σε όλους....Μετά το tracking που έκανα έβγαλε αυτό το μήνυμα ως event " 2014-10-09 11:13, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)" ...Ξέρει μήπως κανείς να μου πει τί θέλει να πει ο ποιητής?

 

το βρήκα στον οδηγό...μου διέφυγε.....ευχαριστώ πολύ και ο οδηγός είναι άπαιχτος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχα παραλάβει ένα κινητό από το aliexpress το οποίο δεν δούλευε και το έστειλα πίσω (έκανα open dispute και το αποδέχθησαν). Τώρα βλέπω ότι στο trucking στα ΕΛΤΑ γράφει ότι δεν βρέθηκε η διεύθυνση του παραλήπτη. Υπάρχει περίπτωση να μην μου πιστώσουν τα χρήματα επειδή δεν βρέθηκε ο κινέζος;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είχα παραλάβει ένα κινητό από το aliexpress το οποίο δεν δούλευε και το έστειλα πίσω (έκανα open dispute και το αποδέχθησαν). Τώρα βλέπω ότι στο trucking στα ΕΛΤΑ γράφει ότι δεν βρέθηκε η διεύθυνση του παραλήπτη. Υπάρχει περίπτωση να μην μου πιστώσουν τα χρήματα επειδή δεν βρέθηκε ο κινέζος;

Ειδοποίησε τον Κινέζο και δώσε του τον αριθμό γιά να πάει να το παραλάβει. Συνήθως αυτό γίνεται στην Κίνα, δεν ψάχνουν γιά να βρούν τον παραλήπτη και λένε ότι δεν βρέθηκε.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίησε τον Κινέζο και δώσε του τον αριθμό γιά να πάει να το παραλάβει. Συνήθως αυτό γίνεται στην Κίνα, δεν ψάχνουν γιά να βρούν τον παραλήπτη και λένε ότι δεν βρέθηκε.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Εγώ έχω κάνει την παραγγελία από 16/9 και ακόμα στο signpost μου έχει status:

 

Status Date Status Description

20-09-2014 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Από την άλλη διάβασα το πρώτο post που λέει ότι η αποστολή μπορεί να φτάσει και τις 40 μέρες οπότε δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερεςςςςςςςς...

νεα εξελιξη πριν λιγω δεχτηκε το τρακ αηντι και μουβγαλε αφτω...

http://s7.postimg.org/oo1etk1kr/Screenshot_8.jpg

 

οποτε περιμενω τωρα..

 

μια ερωτηση αν παρω τηλεφωνο στα ελτα και τους πω να το κρατησουν εκει να παω να το παρω γινεται γιατι δεν ξερω αν θαμε στη διευθηνση που εχω δωση απλα να τους πω να το κρατησουν εκει......και να περασω να το παρω οταν φταση σε αφτους..

 

οκ τους πηρα τηλεφωνο ολα κομπλε τωρα θα παρακολουθω το τρακ αηντι ποτε θα φυγη απο αεροδρομιω για ελτα πουνε διπλα μου κιωλας....χεχεχε

Edited by rossi2
Link to comment
Share on other sites

welcome to the club κι εσύ φίλε. εσένα αν ισχύουν αυτά που λέει η 4PX, στις 2014-09-19 13:51:00 πέταξε για Γαλλία και επέστρεψε HK.

 

Εμένα πέταξε για Ιταλία. Τουλάχιστον εμένα πήγε πιο κοντά. ΑΝ ισχύουνε όλα αυτά.

 

Από SG Post αναφέρει κανονικά Despatched (GR). όπου είναι η εταιρία που το φέρνει Ελλάδα.

 

Πάντως αύριο περιμένω την απάντηση απ την 4PX για το αν ισχύουνε αυτά που γράφει στο tracking της.

 

Η 4PX είναι η εταιρία που παραλαμβάνει το δέμα απ το κατάστημα και το παραδίδει στην SG Post

 

Και φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα λεφτά σου, μην αγχώνεσαι. 1ον γιατί θα έρθουνε τα ρημάδια κάποια στιγμή και 2ον στην απίθανη περίπτωση να μην έρθουνε σε καλύπτει το paypal (αν δε το χει κάνει ήδη το κατάστημα)

Φιλε ειχες απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε την 4px εφοσων σου γραφει το ταχυδρομειο της σιγκαπουρης οτι το παρελαβε κ το εδιωξε ταξιδευει για εδω

ενημερωσου μονο απο κει κ απο ελτα

Σε δικια μου παραγγελια τον μαρτη στην 4px εδειχνε οτι ηταν ακομα κινα κ εγω ειχα παραλαβει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας αντε να δουμε λογικα ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑΝΕ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΕΤΙ ΚΙΑΛΛΙΩΣ ΔΙΠΛΑ ΕΙΝΕ......

 

http://prntscr.com/4ur166

Link to comment
Share on other sites

Εάν περάσουν 10 ημέρες από τότε που άνοιξες υπόθεση και δεν απαντήσει ο πωλητής, στείλε του εσύ ξανά μηνύματα, και κανε claim με το αιτιολογικό ότι δεν απαντάει και θα κλείσουν την υπόθεση υπέρ σου.

Απαντάει με καθυστέρηση 5 ημερών. Τελευταία φορά που απάντησε ήταν στις 06/10 και του απάντησα άμεσα.

Αν ξαναστείλω τώρα μήνυμα, θα κλείσει η υπόθεση υπέρ μου;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το εχω απορια, αν πιαστει τελωνειο ποσο πληρωνεις ? :)

 

Διαβαζοντας σε σχετικο forum

( https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/5358-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-ems/?pageNo=9 )

 

καποιοι που τους ηρθε με elta courier ( ems) πληρωσανε περιπου 60€ τη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου δεματακι επιτελους προχωραει

Βλέπω ότι μερικούς σας τρώει ο πισινός σας με την ..EMS !!! :lol::lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...