Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειχα διαβασει πριν κανα μηνα οτι καποιοι που πηραν απο Gearvita με priority, περασαν τελωνειο.

 

Ναι μετά από λίγο ψάξιμο Google είδα και εγώ ότι διάφοροι την πάτησαν... Anyway παρήγγειλα ένα ζευγάρι ακουστικά στα ~60 γιατί τα βρήκα σε αρκετά καλύτερη τιμή από άλλα sites και ακόμα και τελωνείο να φάω, θα είναι σαν να τα πήρα από Ελλάδα...

Το θέμα με αυτούς δεν είναι πάντως μόνο αυτό, αλλά το γεγονός ότι παρήγγειλα Πέμπτη, δεν το έχουν στείλει ακόμα (order processing ακόμα ενώ λένε ότι είναι in stock), δεν απαντάνε σε ότι μήνυμα έχω στείλει (είτε mail, είτε fb)...

Mου κάνει εντύπωση γιατί βλέπω σε διάφορα τεχνολογικά sites να προμοτάρεται το συγκεκριμένο κατάστημα με κουπόνια κλπ...

Προσωπική μου άποψη μακριά... Χίλιες φορές από το εγγυημένο και αξιόπιστο Banggood ή/και το Gearbest κλπ, παρά από αυτούς...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την στιγμή που το παρέλαβες καλό θα ήταν να δώσεις τα λεφτά πίσω , η γνώμη μου πάντα, για λάθη των ΕΛΤΑ δεν φταίει ο Κινέζος.

Για τα λεφτά θα συμφωνήσω κι εγώ, αλλά το tracking δεν πρέπει να ήταν λάθος των ΕΛΤΑ.

Κατά πάσαν πιθανότητα, ο Κινέζος του έδωσε λάθος tracking number, πιθανότατα από άλλον πελάτη του στην Ελλάδα, που έμενε Πάτρα.

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως, γιατί έχουμε ακούσει και περιπτώσεις που εσκεμμένα ο πωλητής δίνει ό,τι να 'ναι tracking number, και ο ατυχής πελάτης δεν παραλαμβάνει ποτέ.

Εδώ μάλλον ακούγεται για απλό λάθος...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

επειδη φευγω για γερμανια μπορω να παραλαβω το δεμα μου απο το κεντρο διαλογης αττικης;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

επειδη φευγω για γερμανια μπορω να παραλαβω το δεμα μου απο το κεντρο διαλογης αττικης;

ευχαριστω

Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο να τους ρωτήσεις.

Έχω κανονίσει κάτι ανάλογο αρκετές φορές, αλλά με την τοπική μου μονάδα διαλογής. Δεν ξέρω αν με το κεντρικό θα είναι το ίδιο εύκολο, αλλά δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

επειδη φευγω για γερμανια μπορω να παραλαβω το δεμα μου απο το κεντρο διαλογης αττικης;

ευχαριστω

 

Εχεις ιδεα τι γινεται στην κεντρικη διαλογη; Φανταζεσαι ολο το προσωπικο να ψαχνει το δικο σου δεμα;

Ειναι πολυ πιο ευκολο πρωτα να ταξινομηθει, να παει στο ταχυδρομειο τις γειτονειας σου και απο εκει να το ζητησεις, παρα να πας εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά θα συμφωνήσω κι εγώ, αλλά το tracking δεν πρέπει να ήταν λάθος των ΕΛΤΑ.

 

Κατά πάσαν πιθανότητα, ο Κινέζος του έδωσε λάθος tracking number, πιθανότατα από άλλον πελάτη του στην Ελλάδα, που έμενε Πάτρα.

 

Τέλος καλό, όλα καλά πάντως, γιατί έχουμε ακούσει και περιπτώσεις που εσκεμμένα ο πωλητής δίνει ό,τι να 'ναι tracking number, και ο ατυχής πελάτης δεν παραλαμβάνει ποτέ.

 

Εδώ μάλλον ακούγεται για απλό λάθος...

Εμένα ακόμα ταξιδευει προς Θεσσαλονίκη....

Και το περιμένω Πάτρα....

 

Έλεος37a57939d988c524e85f3d3ac09df364.jpg

 

Sent from outer space

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια 1/3 απο ebay.Εγινε αποστολη 2-3 μερες αργοτερα.Απο προχτες στο προφιλ του πωλητη γραφει αυτο: This user is no longer registered on eBay. Να ζητησω refund?Ειχε ποτε κανεις αντιστοιχη εμπειρια?
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια 1/3 απο ebay.Εγινε αποστολη 2-3 μερες αργοτερα.Απο προχτες στο προφιλ του πωλητη γραφει αυτο: This user is no longer registered on eBay. Να ζητησω refund?Ειχε ποτε κανεις αντιστοιχη εμπειρια?

Θα έλεγα περίμενε λίγο, ΑΛΛΑ στείλε και ένα ερώτημα στο customer support του eBay (άμεσα), για να σου πουν τι παίζει με την περίπτωση, πώς συνιστούν εκείνοι να κινηθείς - και να είναι ενήμεροι σε περίπτωση που χρειαστεί να διεκδικήσεις αποζημίωση.

Σου είχε στείλει tracking number ο πωλητής, για να δεις πού (μπορεί να) βρίσκεται το δέμα σου...;

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα ήρθε, αν στο είχε στείλει, στο διάστημα αυτό πιστεύω θα έρθει, και αν δεν έρθει πας για refund. Μου έχει τύχει 2 φορές την μια γιατί πούλαγε fake microsd, την άλλη χωρίς λόγο τον έκανε το eBay unregistered.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι αντίστοιχο και ενδιαφέρον που είχα πάθει παλιότερα, ήταν ότι μετά από παραγγελία μου στο eBay, δεν εξαφανίστηκε ο πωλητής, αλλά το προϊόν που πουλούσε.

Οκ ως εκεί, συμβαίνει αυτό, αλλά εξαφανίστηκε και η παραγγελία από το ιστορικό μου και ήταν σα να μην την είχα κάνει ποτέ!

Πάνω που άρχισα να ανησυχώ, με... πρόλαβε ο πωλητής επικοινωνώντας αυτός πρώτος(!) και με ενημέρωσε ότι το eBay "κατέβασε" το προϊόν του γιατί παραβίαζε κάποιο copyright και προφανώς μαζί του "σκούπισε" και οποιαδήποτε αναφορά, συμπεριλαμβανομένων και των παραγγελιών που είχαν γίνει από πελάτες(!)

Ο πωλητής με διαβεβαίωσε ότι η παραγγελία μου ήταν ήδη καθ' οδόν και όντως παρέλαβα λίγο αργότερα κανονικά, είδος που φαίνεται σα να μην το παρήγγειλα ποτέ! Δεν μπόρεσα έτσι να του επιστρέψω και (θετικό) rating, μιας και μαζί μου ο άνθρωπος είχε φανεί απολύτως εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και για στατιστικούς λόγους δεματάκι από Banggood (αξίας με τα μεταφορικά μαζί $11,87) που παραγγέλθηκε 12/3ου με PDM και έγινε shipping 13/3 το παρέλαβα σήμερα 27/3ου. Όλα καλά και γρήγορα... :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και για στατιστικούς λόγους δεματάκι από Banggood (αξίας με τα μεταφορικά μαζί $11,87) που παραγγέλθηκε 12/3ου με PDM και έγινε shipping 13/3 το παρέλαβα σήμερα 27/3ου. Όλα καλά και γρήγορα... :)

 

Μπάλα πάει το Banggood... Γρήγορο και κανένα θέμα με τελωνείο... Παρήγγειλε και ένας συνάδελφος πρόσφατα ένα ρολόι, 2 εβδομάδες ακριβώς έκανε μέχρι να παραλάβει...

Link to comment
Share on other sites

απο gearbest παραγγελια εβαλα priority direct mail και γραφει οτι θα το στειλουν με "Netherlands Post Registered DDP". Τα ΕΛΤΑ αναλαμβανουν εδω ή κουριερ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση ??

Ελεεινοί έχουν καταντήσει για δεματάκι αξίας κάτω από 15$

https://i.postimg.cc/VN6Gnhb1/Screenshot-2019-03-27-17-42-04-139-com-android-chrome.jpg

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση ??

Ελεεινοί έχουν καταντήσει για δεματάκι αξίας κάτω από 15$

https://i.postimg.cc/VN6Gnhb1/Screenshot-2019-03-27-17-42-04-139-com-android-chrome.jpg

 

Μία από τα ίδια. Μας βλέπω παραλαβή το πασχα.

Screenshot-20190327-183057-01.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικά πλησιάζεις. 1 μήνα ακριβώς έκανε ένα δικό μου πριν λίγες μέρες.

Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση ??

Ελεεινοί έχουν καταντήσει για δεματάκι αξίας κάτω από 15$

https://i.postimg.cc/VN6Gnhb1/Screenshot-2019-03-27-17-42-04-139-com-android-chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου αξιας 2.5 ευρω ειχε την ιδια τυχη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θα έλεγα περίμενε λίγο, ΑΛΛΑ στείλε και ένα ερώτημα στο customer support του eBay (άμεσα), για να σου πουν τι παίζει με την περίπτωση, πώς συνιστούν εκείνοι να κινηθείς - και να είναι ενήμεροι σε περίπτωση που χρειαστεί να διεκδικήσεις αποζημίωση.

Σου είχε στείλει tracking number ο πωλητής, για να δεις πού (μπορεί να) βρίσκεται το δέμα σου...;

 

ειμαι σιγουρος οτι φορτωθηκε,απλα μετα εξαντληθηκε

Αφου το συστημα γραφει οτι φορτωθηκε ειναι οκ

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο ευρωπαικη αποθηκη gearbest με shipping method DEPEURM2 και tracking της μορφης RCxxxxxxxxxDE ξερουμε με ποια μεταφορικη ερχεται ? λογικα DHL ?
Link to comment
Share on other sites

Δέμα που έστειλαν σε φίλο μου και με ρώτησε από Κίνα με τουρκικά ταχυδρομεία , έφτασε Ελλάδα 14/3 ,ο χρόνος παράδοσης είναι όπως τα δέματα από Ασία πάνω από 30 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Δέμα που έστειλαν σε φίλο μου και με ρώτησε από Κίνα με τουρκικά ταχυδρομεία , έφτασε Ελλάδα 14/3 ,ο χρόνος παράδοσης είναι όπως τα δέματα από Ασία πάνω από 30 μέρες.

 

:cool: - στο περιμενε ειμαι κι εγω, να πω την αληθεια παραξενευτηκα οταν απο κινεζικο μαγαζι στο ebay.com ειδα tracking number τουρκικο αλλα ακομη και απο τουρκια να ερχεται παλι βλεπω καθυστερηση.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

Θα έλεγα περίμενε λίγο, ΑΛΛΑ στείλε και ένα ερώτημα στο customer support του eBay (άμεσα), για να σου πουν τι παίζει με την περίπτωση, πώς συνιστούν εκείνοι να κινηθείς - και να είναι ενήμεροι σε περίπτωση που χρειαστεί να διεκδικήσεις αποζημίωση.

Σου είχε στείλει tracking number ο πωλητής, για να δεις πού (μπορεί να) βρίσκεται το δέμα σου...;

 

Τους εστειλα οπως ειπες και σημερα μου εδωσαν refund. Να υποθεσω οτι δεν προκειται να παραλαβω?

Edited by Giannis5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...