Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπάρχει ζωή στο γαλαξία εν ονόματι ΕΛΤΑ.. ξεκινάει η αναμονή για το τελωνείο τώρα. Αισίως στις 56 ημέρες συνολικά. Τουλάχιστον κάτι κινείται..

Τα υπόλοιπα παιδιά που έχομε συνομιλήσει από εδώ με ημερομηνία 7/9 , είχαν αυτό το update?6ab000e9873ff25a9c790657ece82108.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-T331 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

7/9/2017, 14:50:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Σταθερός σαν βράχος εγώ :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν θες μια προσωπική εκτίμηση, κάποια στιγμή στο Update του tracking των ΕΛΤΑ, θα βγάζει ένδειξη που θα ζητάει να στέλνομε με email αποδειξη αγοράς από paypal κλπ. Ίσως και να μην είμαστε τόσο μακριά από αυτό, κάνα χρόνο εμείς οι πρώτοι που πέσαμε πάνω στην αλλαγή, θα φάμε το... πακέτο.

Καλό θα ήταν για εμάς τους αγοραστές, αν και διαβλέπω το λόγο που μπορεί να μην το κάνουν, παρόλο που θα διευκόλυνε και τους ίδιους:

Έστω ότι θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 200€. Επειδή η ατέλεια είναι στα 22€, μιλάω με το κατάστημα και τους εξηγώ ότι θέλω να αγοράσω πόντους αξίας 180€, για να πάρω το εν λόγω κινητό χρησιμοποιώντας τους και αφού τα συμφωνήσουμε (π.χ. τι θα γίνει σε περίπτωση refund και τι να γράψουν στο invoice), τους αγοράζω. Μετά αγοράζω το κινητό, πληρώνοντας μέσω paypal 20€ και τους πόντους του καταστήματος. Και όταν έρθει και μπει στο τελωνείο, στέλνω την απόδειξη από το paypal και το invoice του μαγαζιού, που θα δείχνουν ότι μου πούλησαν 20€ το κινητό και τόσο πλήρωσα...

 

ειναι 3 action camera, και δεν με πειραζει η αναμονη γιατι τις χρειαζομαστε τον φεβρουαριο! το μονο που με καιει, ειναι να μην ερθουν και κολυμπανε!..

(...)

δεν εχω καταλαβει το εξης, εστω οτι καποια στιγμη ερθουν, και εστω οτι ειναι χαλασμενα. τα χρηματα πες οτι μου τα κανει refund το paypal η τελως παντων μου στελνει ο κινεζος αλλο, τα χρηματα του τελωνειου που θα εχω πληρωσει πιος θα μου τα κανει refund οεο? :O :O

Action cameras και αγχώνεσαι μην κολυμπήσουν;

Προπονημένες θα σου έρθουν... :)

Σε αυτό που ρωτάς για τα χρήματα του τελωνείου, σε αντικείμενο DoA, είναι πράγματι ένα θέμα. Λογικά θα υπάρχει τρόπος, αλλά δεν ξέρουμε τη διαδικασία...

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Συστημένο με CN Post με αποστολή στις 19/10, σήμερα το πρωί έγραψε "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο".

Ανοίγουν ό,τι θέλουν, οπότε θέλουν...

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

Πάντα τυχαία άνοιγαν και όχι με βάση την ημερομηνία, 3 με CN έχω από 29-9 και 2-10 και δεν έχουν ανοίξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα τυχαία άνοιγαν και όχι με βάση την ημερομηνία, 3 με CN έχω από 29-9 και 2-10 και δεν έχουν ανοίξει.
Το ξέρω (δυστυχώς όπως όλοι) καλά αυτό, αλλά όταν έχω αλλά δεματα (το συγκεκριμένο είναι ίσως το πιο φθηνό/αδιάφορο που περιμένω ) που σαπίζουν στις αποθήκες (ή στα πάρκινγκ :p) του αεροδρομίου με πιάνει λίγο η μιρλα :p

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω (δυστυχώς όπως όλοι) καλά αυτό, αλλά όταν έχω αλλά δεματα (το συγκεκριμένο είναι ίσως το πιο φθηνό/αδιάφορο που περιμένω ) που σαπίζουν στις αποθήκες (ή στα πάρκινγκ :p) του αεροδρομίου με πιάνει λίγο η μιρλα :p

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

 

Μωρέ καλά κάνεις αλλά δε κερδίζουμε και τίποτα εκτος από να σπάμε τα νεύρα μας. Στο σαπίζουν έπεσες μέσα πάντως, χθες παρέλαβε η γυναίκα μου ένα δικό μου μικρό πακετάκι ( το πόσταρα στο θέμα των ΕΛΤΑ ) που είχαν ξεθωριάσει όλα τα στοιχεία αποστολής, πάλι καλά ήταν μικροαντικείμενο και δεν ήταν τίποτα αξίας ηλεκτρονικό.

Link to comment
Share on other sites

geekbuying, απλο registered ταχυδρομειο Singapore post..

μωρε ολοι δικαιο εχουμε.. αλλα που να το βρουμε! :lol: :lol: :lol:

δεν ειναι κινητο, ειναι 3 action camera, και δεν με πειραζει η αναμονη γιατι τις χρειαζομαστε τον φεβρουαριο! το μονο που με καιει, ειναι να μην ερθουν και κολυμπανε!..

οταν εγω εκανα παραγγελεια, 6 μηνες νωριτερα, με κοροιδευαν! χαχαχα

 

δεν εχω καταλαβει το εξης, εστω οτι καποια στιγμη ερθουν, και εστω οτι ειναι χαλασμενα. τα χρηματα πες οτι μου τα κανει refund το paypal η τελως παντων μου στελνει ο κινεζος αλλο, τα χρηματα του τελωνειου που θα εχω πληρωσει πιος θα μου τα κανει refund οεο? :O :O

 

Πιστεύω πως είναι ρητορικό το ερώτημα σου, καθώς κατά την αποδοχή των όρων χρήσης από το Κινεζοκατάστημα, ως γνωστόν υπάρχει αποποίηση ευθυνών του καταστήματος σε περίπτωση επιβολής τελωνειακών δασμών.. Τουλάχιστον στην πλατφόρμα του Aliexpress που γνωρίζω, έτσι είναι.

Εκτός βέβαια, εάν η ταχυδρομική επιλογή του καταστήματος δεσμεύεται για αποφυγή δασμών, και τελικά αυτό δεν συμβεί (περίπτωση gearbest) οπότε υποχρεούται να αποζημιώσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλό θα ήταν για εμάς τους αγοραστές, αν και διαβλέπω το λόγο που μπορεί να μην το κάνουν, παρόλο που θα διευκόλυνε και τους ίδιους:

Έστω ότι θέλω να αγοράσω ένα κινητό αξίας 200€. Επειδή η ατέλεια είναι στα 22€, μιλάω με το κατάστημα και τους εξηγώ ότι θέλω να αγοράσω πόντους αξίας 180€, για να πάρω το εν λόγω κινητό χρησιμοποιώντας τους και αφού τα συμφωνήσουμε (π.χ. τι θα γίνει σε περίπτωση refund και τι να γράψουν στο invoice), τους αγοράζω. Μετά αγοράζω το κινητό, πληρώνοντας μέσω paypal 20€ και τους πόντους του καταστήματος. Και όταν έρθει και μπει στο τελωνείο, στέλνω την απόδειξη από το paypal και το invoice του μαγαζιού, που θα δείχνουν ότι μου πούλησαν 20€ το κινητό και τόσο πλήρωσα...

 

Ως πρώτο βήμα, ας πάρομε αυτή εδώ την περίπτωση. Και βλέπομε. Αφορά αναδασμολόγηση, ωστόσο ας μείνομε στο πρώτο βήμα από πλευράς ΕΛΤΑ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώτο βήμα, ας πάρομε αυτή εδώ την περίπτωση. Και βλέπομε. Αφορά αναδασμολόγηση, ωστόσο ας μείνομε στο πρώτο βήμα από πλευράς ΕΛΤΑ.

Ναι, το είχα δει, όπως και νωρίτερη αναφορά από νέο μέλος, που της ζητήθηκε από το τελωνείο να προσκομίσει τα σχετικά αποδεικτικά αγοράς (χωρίς προηγούμενη δική της πρωτοβουλία) και δεν ήταν αναδασμολόγηση μάλιστα. Δε διαφωνώ, απλά σημειώνω γιατί μπορεί να πονηρευτούν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το είχα δει, όπως και νωρίτερη αναφορά από νέο μέλος, που της ζητήθηκε από το τελωνείο να προσκομίσει τα σχετικά αποδεικτικά αγοράς (χωρίς προηγούμενη δική της πρωτοβουλία) και δεν ήταν αναδασμολόγηση μάλιστα. Δε διαφωνώ, απλά σημειώνω γιατί μπορεί να πονηρευτούν.

 

Τι να πω. Σωστό είναι και αυτό. Η ιστορία βέβαια έχει δείξει ότι ο Κινέζος είναι ένα βήμα μπροστά στο κομμάτι της αποφυγής τελωνειακών δασμών (βλ. τριγωνική). Θα δούμε που θα πάει όλο αυτό. Ξεκάθαρα, είμαστε σε ένα μεταβατικό στάδιο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανείς τις τελευταίες ημέρες με priotity από gearbest? Εμένα μέχρι 200$ δίνει τα κλασικά unregistered/registered/expedited και από 200$ και πάνω μόνο expedited (DHL). Που είναι το priority που έλεγαν?

 

edit: Ούτε στο banggood δεν μου βγαζει priority. Μόνο EMS και Expedited.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

θα ήθελα να προσθέσω και εγω την προσφατη εμπειρία μου σχετικά με αγορά κινητού (Mate 9) απο Κινα.

Λοιπον η παραγγελία μπήκε 13/9/2017 απο το GIZTOP. Η αποστολή έγινε μέσω Postnl

Shipping Option - Post Registered Air Mail . 'Eλαβα και το σχετικό mail.

Στο δέμα επάνω αναγράφεται:

Description of contents : covers and cables,

Value: 9.99

Country of origin of goods : PR China

Υπάρχει επίσης ένα πράσινο αυτοκόλλητο με το λογότυπο των ΕΛΤΑ που γράφει

ΓΕΤΑ ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑ

ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ

ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟ !!

σήμερα το πρωί παρέλαβα απο το ταχυδρομείο και δεν μου ζήτησαν σεντ

 

Παραθέτω τις κινήσεις του δέματος όπως εμφανίζονται απο το site του Postnl και ακολουθούν και οι κινήσεις όπως εμφανίζονται στο site των ΕΛΤΑ

 

26-10-2017 11:00 The item has been delivered successfully GREECE

24-10-2017 15:06 The delivery of the item was unsuccessful

23-10-2017 09:23 The item has been processed in the country of destination

03-10-2017 15:07 The item is on transport to the country of destination

27-09-2017 11:49 The consignment has arrived in the country of destination

27-09-2017 11:49 The item has arrived in the country of destination

23-09-2017 07:23 The item is on transport to the country of destination

21-09-2017 22:11 The item is at the PostNL sorting center

21-09-2017 22:11 The item is processed at the PostNL sorting center

18-09-2017 06:48 The item is ready for shipment

18-09-2017 01:16 The item is pre-advised

16-09-2017 05:33 The Item is at the shippers warehouse

 

ΕΛΤΑ

26/10/2017, 08:00:33 ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (ΑΘ 15) (Κ.Κ.) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ

24/10/2017, 14:34:02 ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (ΑΘ 15) (Κ.Κ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/10/2017, 12:06:21 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (ΑΘ 15) (Κ.Κ.))

24/10/2017, 12:06:15 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ

24/10/2017, 08:15:00 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

24/10/2017, 06:28:01 Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15 ΑΦΙΞΗ ΣΕ

24/10/2017, 04:51:09 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15)

24/10/2017, 00:03:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Μ.Δ. ΑΘΗΝΑΣ 15)

23/10/2017, 23:30:26 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

23/10/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

23/10/2017, 20:42:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/10/2017, 13:45:47 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

23/10/2017, 11:45:47 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

23/10/2017, 06:23:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

21/9/2017, 22:10:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Έχει παραγγείλει κανείς τις τελευταίες ημέρες με priotity από gearbest? Εμένα μέχρι 200$ δίνει τα κλασικά unregistered/registered/expedited και από 200$ και πάνω μόνο expedited (DHL). Που είναι το priority που έλεγαν?

 

edit: Ούτε στο banggood δεν μου βγαζει priority. Μόνο EMS και Expedited.

 

Όσον αφορά το gearbest, η επιλογή που αναφέρεις αφορά συγκεκριμένα αντικείμενα αγοράς. Δεν είναι για όλα τα είδη πλέον. Και πλέον βέβαια, για αγορές άνω των 200$.

Στο banggood δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο ξανά. Τι θέλεις να αγοράσεις εάν επιτρέπεται; σε ρωτάω για να δούμε αν τυχόν ξεκίνησε κάποιος περιορισμός, ποιά είδη αφορά αυτός. Μου φένεται βέβαια περίεργο για το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Edit: Έλεγξα στο banggood ένα ζευγάρι Mi pistons αξίας 13€ που ενδιαφέρομαι, και υπάρχει κανονικά η επιλογή priotity. Οπότε μάλλον αφορά κάποιο συγκεκριμένο είδος.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο banggood δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο ξανά. Τι θέλεις να αγοράσεις εάν επιτρέπεται; σε ρωτάω για να δούμε αν τυχόν ξεκίνησε κάποιος περιορισμός, ποιά είδη αφορά αυτός. Μου φένεται βέβαια περίεργο για το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Edit: Έλεγξα στο banggood ένα ζευγάρι Mi pistons αξίας 13€ που ενδιαφέρομαι, και υπάρχει κανονικά η επιλογή priotity. Οπότε μάλλον αφορά κάποιο συγκεκριμένο είδος.

Αυτό:

https://www.banggood.com/MJX-Bugs-3-Brushless-Independent-ESC-3D-Roll-for-Gopro-3-Gopro-4-RC-Quadcopter-RTF-p-1096795.html

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχει priority μονο για κάποια είδη.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Αυτό:

https://www.banggood.com/MJX-Bugs-3-Brushless-Independent-ESC-3D-Roll-for-Gopro-3-Gopro-4-RC-Quadcopter-RTF-p-1096795.html

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχει priority μονο για κάποια είδη.

 

Μίλησε με το κατάστημα ώστε να στο επιβεβαιώσει εάν τυχόν οι εν λόγω μέθοδοι είναι αντίστοιχοι του priotity, ή να το επιβεβαιώσει κάποιο άλλο μέλος που γνωρίζει.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό:

https://www.banggood.com/MJX-Bugs-3-Brushless-Independent-ESC-3D-Roll-for-Gopro-3-Gopro-4-RC-Quadcopter-RTF-p-1096795.html

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχει priority μονο για κάποια είδη.

Πιθανώς λόγω μεγέθους/βάρους του drone? Θα έχει αρκετά τουμπανιαρικη συσκευασία.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι ρητορικό το ερώτημα σου, καθώς κατά την αποδοχή των όρων χρήσης από το Κινεζοκατάστημα, ως γνωστόν υπάρχει αποποίηση ευθυνών του καταστήματος σε περίπτωση επιβολής τελωνειακών δασμών.. Τουλάχιστον στην πλατφόρμα του Aliexpress που γνωρίζω, έτσι είναι.

Εκτός βέβαια, εάν η ταχυδρομική επιλογή του καταστήματος δεσμεύεται για αποφυγή δασμών, και τελικά αυτό δεν συμβεί (περίπτωση gearbest) οπότε υποχρεούται να αποζημιώσει.

 

Μωρε ναι, ξερω τι αποδεχομαι! απλα το θεμα ειναι οτι σε αυτο θα ειναι υπευθυνο το ελτα και οχι το κινεζομαγαζο! αμα ερθει DOA, εγω θα εχω ηδη πληρωσει στα ελτα εκτελωνισμο. εστω οτι ο κινεζος η το Paypal μου επιστρεψουν τα χρηματα των προιοντων, τα χρηματα των δασμων τα χανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μωρε ναι, ξερω τι αποδεχομαι! απλα το θεμα ειναι οτι σε αυτο θα ειναι υπευθυνο το ελτα και οχι το κινεζομαγαζο! αμα ερθει DOA, εγω θα εχω ηδη πληρωσει στα ελτα εκτελωνισμο. εστω οτι ο κινεζος η το Paypal μου επιστρεψουν τα χρηματα των προιοντων, τα χρηματα των δασμων τα χανω?

 

Ναι, τα χάνεις.

Αυτό ήταν ανέκαθεν, είναι και θα είναι το ρίσκο των αγορών από Κίνα.

Σε θέματα εγγύησης είναι άσχημο μπλέξιμο. Εγώ όποτε αγόρασα από Κίνα είχα πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ότι αν πάθει κάτι το προϊόν απλά θα κλάψω τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ναι, ξερω τι αποδεχομαι! απλα το θεμα ειναι οτι σε αυτο θα ειναι υπευθυνο το ελτα και οχι το κινεζομαγαζο! αμα ερθει DOA, εγω θα εχω ηδη πληρωσει στα ελτα εκτελωνισμο. εστω οτι ο κινεζος η το Paypal μου επιστρεψουν τα χρηματα των προιοντων, τα χρηματα των δασμων τα χανω?
Αναγκαστικά ζητάς αντικατάσταση συσκευής με ασφαλή μέθοδο αποστολής. Θα μου πεις φταίει ο Κινέζος να πληρώνει έξτρα μεταφορικά λόγω του τελωνείου? Δεν υπάρχει τρόπος να κερδίσουν όλοι σε αυτό το σενάριο.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μωρε ναι, ξερω τι αποδεχομαι! απλα το θεμα ειναι οτι σε αυτο θα ειναι υπευθυνο το ελτα και οχι το κινεζομαγαζο! αμα ερθει DOA, εγω θα εχω ηδη πληρωσει στα ελτα εκτελωνισμο. εστω οτι ο κινεζος η το Paypal μου επιστρεψουν τα χρηματα των προιοντων, τα χρηματα των δασμων τα χανω?

 

Ναι τα χάνεις φίλε μου. Αποζημιωνεσαι ναι μεν, αλλά για την αξία του είδους αγοράς και μόνο. Και αυτό γιατί οι δασμοί δεν είναι μέρος της συνδιαλλαγής μεταξύ πελάτη - πωλητή. Αφορά μόνο τον πελάτη το θέμα τελωνείο.

Εκτός όπως προείπα, και περιγράφεται στη μέθοδο αποστολής το avoid custom taxes.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιθανώς λόγω μεγέθους/βάρους του drone? Θα έχει αρκετά τουμπανιαρικη συσκευασία.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

Αυτό με το μέγεθος της συσκευασίας νομίζω έχει νόημα όταν έρχεται με απλό ταχυδρομείο που θέλουμε να αποφύγουμε το τελωνείο και λόγω όγκου δέματος είναι χλωμό να περάσει απαρατήρητο. Τo priority που είναι τριγωνική και εκτελωνίζονται κανονικά τα δέματα σε άλλη χώρα, δεν βλέπω που μπορεί να εμποδίζει το μέγεθος του δέματος.
Link to comment
Share on other sites

Τo priority που είναι τριγωνική και εκτελωνίζονται κανονικά τα δέματα σε άλλη χώρα, δεν βλέπω που μπορεί να εμποδίζει το μέγεθος του δέματος.

 

Πάντα έτσι ήταν το priority του bang, με όριο στα βάρος και μέγεθος

Επίσης κανείς δε ξέρει 100% ότι εκτελωνίζεται σε άλλη χώρα μιας και πουθενά δε φαίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Με acs παραλαμβάνεις ,όταν δείς ότι το δέμα έφτασε ελλαδα παίρνεις τηλέφωνο την ,acs και σου δίνει το δικό της αριθμό αποστολής , έχει τύχει σε καννενα με τριγωνικη από banngggod 10 μέρες έχουν περάσει που έφυγε από Ολλανδία και ακόμα να έρθει .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Δευτέρα παραλαμβάνω μετά από 63 μέρες συνολικός χρόνος και κουστούμι 33 ευρώ για ένα κινητό αξίας 90 ευρω

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Δευτέρα παραλαμβάνω μετά από 63 μέρες συνολικός χρόνος και κουστούμι 33 ευρώ για ένα κινητό αξίας 90 ευρω

Την απόδειξη ανέβασε, αν μπορείς, να δούμε πως αναλύεται το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Την απόδειξη ανέβασε, αν μπορείς, να δούμε πως αναλύεται το κόστος.

 

Τήνου Δευτέρα παραλαμβάνω αλλά επειδή έχω φίλο στο ΜΔ τις περιοχής μου με ειπε 15 + ΦΠΑ και + τέλη εκτέλονισμου.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...