Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα.
Ξέρετε αν μπορώ να παραγγείλω powerbank από alli??
Η απαγορεύεται λόγω μπαταριας

Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, GTHOM said:

Παιδιά καλησπέρα.
Ξέρετε αν μπορώ να παραγγείλω powerbank από alli??
Η απαγορεύεται λόγω μπαταριας

Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν είναι θέμα απαγόρευσης γενικά.

Αν στο στέλνει το κατάστημα, δηλαδή αν μπορείς να το παραγγείλεις τότε δεν υπάρχει κανένα θέμα.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, GTHOM said:

Παιδιά καλησπέρα.
Ξέρετε αν μπορώ να παραγγείλω powerbank από alli??
Η απαγορεύεται λόγω μπαταριας

Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Είναι επώνυμο το προϊόν ή θα σου σκάσει τίποτα στο σπίτι;

Γενικά προσέχω πολύ στο να παίρνω κινέζικα πράγματα με μεγάλες μπαταρίες από Κίνα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.
Ξέρετε αν μπορώ να παραγγείλω powerbank από alli??
Η απαγορεύεται λόγω μπαταριας

Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Οι τιμές για power bank είναι χαμηλές στην Ελλάδα π.χ. xiomi 22.5 w κάνει 13 ευρώ

Γιατί να διακινδυνεύσει κάποιος αγορά από Ali;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi θέλεις να πεις???
Έχεις κάποιο λινκ??


Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Xiaomi θέλεις να πεις???
Έχεις κάποιο λινκ??


Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ε ναι ... xiaomi :)

https://www.bestprice.gr/item/2158098435/xiaomi-mi-3-ultra-compact-225w-blue-10000mah.html

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία ενημέρωση,
Το δέμα ήρθε αλλά το προϊόν είναι ελαττωματικό, το AliExpress μου πρότεινε Returns/refunds με τα έξοδα αποστολής του πωλητή. Τα χρήματα μου όμως εγώ θα τα πάρω αφού παραλάβει στην Κίνα ο πωλητής, δηλαδή μετά από ένα μήνα και...;;;
Επίσης το ΕΛΤΑ δέχεται επιστροφή προϊόντων με χρέωση παραλήπτη που να συμπεριλάβει και το κόστος για tracking number ;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Μια βοήθεια ρε παιδιά,
Δεν έχει τύχει σε κάποιον από σας να χρειαστεί να επιστρέψει ελαττωματικό προϊόν με χρέωση εξόδων αποστολής του πωλητή;
ΕΛΤΑ απλό, αλλά ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ μου λένε ότι δεν γίνεται .

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές (όχι πολλές, ευτυχώς) έχει χρειαστεί να επιστρέψω κάτι, το είχα κάνει με δικά μου έξοδα, και μετά τα είχα διεκδικησει από τον πωλητή (μαζί με το ποσό που είχα πληρώσει για την αγορά).
Και για το Ali το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει (δε μου έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής εκεί).

Τα ΕΛΤΑ πιστεύω ότι ΔΕ θα δεχθουν αποστολή με χρέωση του παραλήπτη.

 

Ένα μικρό... hint για την προς τα πίσω αποστολή και τα ταχυδρομικά (κάτι που είχα διαπιστώσει πριν από χρόνια, αλλά δεν αποκλείεται να ισχύει ακόμα):
Όταν είχα επιχειρήσει να ρωτήσω στα ΕΛΤΑ τα κόστος για την αποστολή δέματος πίσω στην Κίνα, είχα ακούσει κάτι εντελώς... τρομακτικό (πάνε χρόνια και δε θυμάμαι ακριβή νούμερα - αλλά μου λένε ότι πλέον οι τιμές είναι αρκετά πιο λογικές, ευτυχώς).
Μετά, ακολουθώντας άτυπη συμβουλή της υπαλλήλου, πήγα σε χαρτοπωλείο και πήρα τον μεγαλύτερο φάκελλο που μπόρεσα να βρω, στρίμωξα μέσα το δέμα, και τα ΕΛΤΑ το πήραν ως... συστημένη επιστολή(!!!) και όχι δέμα, χρεώνοντάς μου περίπου τα μισά!
Που πιο... πρησμένη και τεράστια επιστολή δεν πρέπει να έχει ξαναπεράσει!  (είχα μέσα δικό μου χαρτόκουτο, για έξτρα προστασία, με bubblewrap γύρω γύρω, μέσα στο οποίο είχα βάλει το -ήδη μεγάλο- κουτί από ένα tablet που επέστρεφα, μαζί με τα παρελκόμενά του!).
Φίλος που χρειάστηκε να στείλει κάτι πιο πρόσφατα, μου είπε ότι τα ΕΛΤΑ ακόμα το χαρακτηρίζουν επιστολή, άμα δούνε... φάκελλο!

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές (όχι πολλές, ευτυχώς) έχει χρειαστεί να επιστρέψω κάτι, το είχα κάνει με δικά μου έξοδα, και μετά τα είχα διεκδικησει από τον πωλητή (μαζί με το ποσό που είχα πληρώσει για την αγορά).
Και για το Ali το ίδιο πιστεύω ότι ισχύει (δε μου έχει χρειαστεί μέχρι στιγμής εκεί).
Τα ΕΛΤΑ πιστεύω ότι ΔΕ θα δεχθουν αποστολή με χρέωση του παραλήπτη.
 
Ένα μικρό... hint για την προς τα πίσω αποστολή και τα ταχυδρομικά (κάτι που είχα διαπιστώσει πριν από χρόνια, αλλά δεν αποκλείεται να ισχύει ακόμα):
Όταν είχα επιχειρήσει να ρωτήσω στα ΕΛΤΑ τα κόστος για την αποστολή δέματος πίσω στην Κίνα, είχα ακούσει κάτι εντελώς... τρομακτικό (πάνε χρόνια και δε θυμάμαι ακριβή νούμερα - αλλά μου λένε ότι πλέον οι τιμές είναι αρκετά πιο λογικές, ευτυχώς).
Μετά, ακολουθώντας άτυπη συμβουλή της υπαλλήλου, πήγα σε χαρτοπωλείο και πήρα τον μεγαλύτερο φάκελλο που μπόρεσα να βρω, στρίμωξα μέσα το δέμα, και τα ΕΛΤΑ το πήραν ως... συστημένη επιστολή(!!!) και όχι δέμα, χρεώνοντάς μου περίπου τα μισά!
Που πιο... πρησμένη και τεράστια επιστολή δεν πρέπει να έχει ξαναπεράσει!  (είχα μέσα δικό μου χαρτόκουτο, για έξτρα προστασία, με bubblewrap γύρω γύρω, μέσα στο οποίο είχα βάλει το -ήδη μεγάλο- κουτί από ένα tablet που επέστρεφα, μαζί με τα παρελκόμενά του!).
Φίλος που χρειάστηκε να στείλει κάτι πιο πρόσφατα, μου είπε ότι τα ΕΛΤΑ ακόμα το χαρακτηρίζουν επιστολή, άμα δούνε... φάκελλο!
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια,

Τρελό αυτό με τον φάκελο!!!!!
Τώρα τα ΕΛΤΑ μου ζητάνε 29,50€ με βάσει το βάρος του πακέτου.
Ο πωλητής είναι «τσίου» όπως συνήθως όλοι οι Κινέζοι πωλητές που έχουν κάνει επιστήμη το...«κάνω τον Κινέζο»... δεν θα βγάλω άκρη με τα έξοδα αποστολής.
Θα δοκιμάσω το «σύστημα φάκελος» όμως σε άλλο υποκατάστημα ΕΛΤΑ και θα ενημερώσω το forum.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αγορά από το Ali και ο πωλητής κάνει τον... Κινέζο για τα ταχυδρομικά, μπορείς πιστεύω να εμπλέξεις το ίδιο το Ali (ανοίγοντας dispute) για να δώσει λύση (αν και η εμπειρία μου με Ali... τείνει στο μηδέν, οπότε μάλλον δε θα έπρεπε να συστήνω οτιδήποτε για το θέμα - μη σε πάρω στο λαιμό μου!)

 

Υ.Γ.

50 minutes ago, Stavros_P said:

Τώρα τα ΕΛΤΑ μου ζητάνε 29,50€ με βάσει το βάρος του πακέτου.

*ΑΝ* θυμάμαι καλά, κάτι κοντά στα... €60 μου είχαν ζητήσει εμένα... τω καιρώ εκείνω - και πήγε 20-κάτι με τον φάκελλο!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αγορά από το Ali και ο πωλητής κάνει τον... Κινέζο για τα ταχυδρομικά, μπορείς πιστεύω να εμπλέξεις το ίδιο το Ali (ανοίγοντας dispute) για να δώσει λύση (αν και η εμπειρία μου με Ali... τείνει στο μηδέν, οπότε μάλλον δε θα έπρεπε να συστήνω οτιδήποτε για το θέμα - μη σε πάρω στο λαιμό μου!)
 
Υ.Γ.
*ΑΝ* θυμάμαι καλά, κάτι κοντά στα... €60 μου είχαν ζητήσει εμένα... τω καιρώ εκείνω - και πήγε 20-κάτι με τον φάκελλο!
Ο Κινέζος «κάνει τον Κινέζο» από την πρώτη στιγμή, γι αυτό και άνοιξα dispute, και τότε όμως ο πωλητής ήταν αρνητικός, παρόλο που είχα ανεβάσει 4 διαφορετικά βίντεο με αποδείξεις για το ελάττωμα του προϊόντος, καθώς και σχετικές φωτογραφίες.
Τελικά από τα πολλά δέχτηκε την λύση που προτείνεται από το AliExpress, δηλαδή, επιστροφή του προϊόντος και μετά αποζημίωση στο ακέραιο του κόστους που πλήρωσα.
Έχω όμως μετά από όλη αυτήν την συμπεριφορά έχω σοβαρές αμφιβολίες εάν τελικά θα με αποζημιώσει ο πωλητής ή θα καταλήξω με...«τα κουπόνια του Ali στο χέρι» !!!

Στα ΕΛΤΑ με tracking number η τιμή είναι 25,50€
Στα ΕΛΤΑ ΚΟΥΡΙΕΡ το ίδιο πακέτο, με tracking number κοστίζει 49,90€

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι μεγάλη φασαρία αυτό με τα ελαττώματικα προϊόντα η επιστροφή.Προσωπικα εγώ θα προτιμούσα να παίρνω αντικείμενα φθηνά για να μην κλαίω τα λεφτά μου.πχ ασύρματα ακουστικά λαιμού.Δεν θα στεναχωρηθω αν χάσω πχ 6 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια του σήριαλ:
«You can click on the return button and the system will provide you with a refund address. In addition, you need to pay for the shipping cost of the returned goods.»
Αυτό το μήνυμα έλαβα σήμερα από τον πωλητή αφού τον ενημέρωσα για το κόστος επιστροφής του προϊόντος.
Τί συμπέρασμα βγάζετε εσείς από αυτό το μήνυμα;

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

parcelsapp

Δεν έχει ακόμη πληροφορίες

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην εφαρμογή amazon που κατέβασα σε κινητό android  αν επιλέξω είτε το Γερμανικό είτε το Αγγλικό είναι ένα και το ίδιο;η υπάρχει περίπτωση κάποιο προϊόν να μην είναι πχ διαθέσιμο στο Γερμανικό;

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Hliasat said:

Παιδιά στην εφαρμογή amazon που κατέβασα σε κινητό android  αν επιλέξω είτε το Γερμανικό είτε το Αγγλικό είναι ένα και το ίδιο;η υπάρχει περίπτωση κάποιο προϊόν να μην είναι πχ διαθέσιμο στο Γερμανικό;

Στη εφαρμογή ισχύει ότι και στο site. Άλλο το γερμανικό και άλλο το αγγλικό.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Hliasat said:

Παιδιά στην εφαρμογή amazon που κατέβασα σε κινητό android  αν επιλέξω είτε το Γερμανικό είτε το Αγγλικό είναι ένα και το ίδιο;η υπάρχει περίπτωση κάποιο προϊόν να μην είναι πχ διαθέσιμο στο Γερμανικό;

Aλλο το γερμανικό αλλο το αγγλικό αμαζον ...και αλλο ο πωλητής των αμαζων που μπορεί να είναι Κινέζος ή οτιδήποτε άλλο 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hliasat said:

Η διαφορά στο Γερμανικό είναι ότι εφόσον η Γερμανία είναι μέλος Ε.Ε δεν έχει τελωνείο 

Δεν ειναι ακριβως ετσι γιατι αν δεν προσεξεις και σου έρθει απο Κίνα το ποιο σύνηθες την πάτησες

Το αμαζον εχει καταντήσει πλατφόρμα πλέον 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Hliasat said:

Ναι κάπου διάβασα ότι κάποια προϊόντα έχει υπολογιστεί ο εκτελωνισμος.ισχυει αυτό;

Ολα τα δέματα που έρχονται στην ΕΕ από τρίτες χώρες πρέπει να πληρώνουν ΦΠΑ.

Ορισμένες πλατφόρμες (ebay, αμερικάνικο amazon κλπ) τον χρεώνουν στην παραγγελία, ενώ μεμονωμένοι πωλητές (Αγγλία, Κίνα κλπ) όχι, οπότε το δέμα σταματάει στο τελωνείο για να χρεωθεί ο ΦΠΑ και τα ΕΛΤΑ χρεώνουν και το τέλος εκτελωνισμού.

Φαίνεται ότι δεν έχεις ξαναπαραγγείλει από το εξωτερικό και πρέπει να διαβάσεις τα βασικά για τις αγορές από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, makap said:

Φαίνεται ότι δεν έχεις ξαναπαραγγείλει από το εξωτερικό και πρέπει να διαβάσεις τα βασικά για τις αγορές από το εξωτερικό.

ναι έχω διαβάσει  διαβάσει αρκετούς οδηγούς.μέχρι στιγμής με αυτά που διαβάζω ,πιο βολικά,για εμένα ειναι aliexpress, bangood, gekbuyinge,Με κάνει εντύπωση γιατι το amazon η το ebay,δεν κανουν τριγωνική μέθοδο αποστολής.;και κατι άλλο που ξέχασα να ρωτήσω.Είδα στο amazon πχ ενα κινητο ,και μετα την τιμη λέει καπου για επέκταση εγγυησης με ενα εξτρά ποσό.Για να καταλάβω παιρνω πχ ενα xiaomi και κανω επεκταση εγγυησης ,αυτο ισχυει και για εδω Ελλάδα;πχ παθει μια βλαβη,θα με καλυψουν απο εδω η όχι;

Link to comment
Share on other sites

On 21/10/2023 at 1:04 ΜΜ, junglist said:

Είναι επώνυμο το προϊόν ή θα σου σκάσει τίποτα στο σπίτι;

Γενικά προσέχω πολύ στο να παίρνω κινέζικα πράγματα με μεγάλες μπαταρίες από Κίνα.

Μα όλα κινέζικα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...