Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, geoponer said:

Συγγνώμη προκαταβολικά αν δεν είναι το σωστό θέμα να ρωτήσω:

Έχω παραγγείλει κάτι από το αγγλικό amazon, έρχεται με UPS  και φαίνεται να περνάει δύο φορές από τελωνείο: μία στην Αγγλία και τώρα στην Ουγγαρία. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Επίσης είδα ότι τα τέλη εκτελωνισμού έχουν προπληρωθεί κατά την παραγγελία. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι επιπλέον για να παραλάβω το δεματάκι;

Πράγματι αυτό που ρωτάς είναι εκτός του θέματος του νήματός μας, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πιο κατάλληλα...παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι είναι παράξενο να περνάει 2 φορές τελωνείο...1 κατά την εξαγωγή από την χώρα αποστολής και 1 κατά την είσοδο στη 1η χώρα εισαγωγής στη ΕΕ (εδώ Ουγγαρία όπως λες)...επιπλέον η Amazon είναι σοβαρή εταιρία και εφόσον λέει ότι έχουν προπληρωθεί όλα, πιθανότατα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Καλή παραλαβή σε κάθε περίπτωση.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Nnoutas said:

Πολλές φορές αργεί αρκετές μέρες. Ίσως εχει πάρα πέσει κάπου. Πόσες μέρες έχουν περάσει από την τελευταία ενημέρωση. 

Τελευταία ενημέρωση 26/07

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zacharis said:

Τελευταία ενημέρωση 26/07

Μου έχει αργήσει και περισσότερο αλλά κάνε και μια ερώτηση στο τοπικό κατάστημα των ΕΛΤΑ μήπως έχει φτασει

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nnoutas said:

Ναι!

Είναι σίγουρο αυτό; Πριν λίγες ημέρες διάβασα το παρακάτω, που με μπέρδεψε👇

On 1/8/2023 at 5:49 ΜΜ, Nnoutas said:

Το όριο για αγορές με προπληρωμένο τον ΦΠΑ είναι 185 ευρώ. Το προιόν σου κοστίζει 201.

 

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, geoponer said:

Είναι σίγουρο αυτό; Πριν λίγες ημέρες διάβασα το παρακάτω, που με μπέρδεψε👇

 

Ναι, γενικά, το όριο είναι 185 ευρώ για να μην χρεωθείς έξοδα εκτελωνισμού αλλά στο banggood περιλαμβάνονται στην τιμή, τυχόν έξοδα τελωνείου. Δεν ξέρω τι συμφωνίες έχει κάνει το banggood αλλά εδώ και χρόνια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από 26/7 γράφει ότι έχει σταλεί με το ολλανδικό ταχυδρομείο και από τότε καμία ενημέρωση. 

Ημερομηνία παράδοσης μού έχουν δώσει 18/08 πρώτη φορά τόση καθυστέρηση, αν και αρχίζω να πιστεύω ότι χάθηκε. 

Screenshot_20230812_142435_Parcels.jpg

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Nnoutas said:

Δεν ξέρω τι συμφωνίες έχει κάνει το banggood αλλά εδώ και χρόνια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Edited 16 ώρες πριν by Nnoutas

Κάτι αντίστοιχο γιατί δεν κάνει και το aliexpress ;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Hliasat said:

Κάτι αντίστοιχο γιατί δεν κάνει και το aliexpress ;

Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό. Πιθανόν επειδή το aliexpress δεν είναι ένα μαγαζί αλλά πλατφόρμα όπου εκεί υπάρχουν διάφοροι πωλητές ενώ το banggood είναι ουσιαστικά ένα μαγαζί. 

1 hour ago, m7ixalis said:

Καλησπέρα, από 26/7 γράφει ότι έχει σταλεί με το ολλανδικό ταχυδρομείο και από τότε καμία ενημέρωση. 

Ημερομηνία παράδοσης μού έχουν δώσει 18/08 πρώτη φορά τόση καθυστέρηση, αν και αρχίζω να πιστεύω ότι χάθηκε. 

Screenshot_20230812_142435_Parcels.jpg

Εντάξει μέσα στους προβλεπόμενο χρόνους είσαι ακόμη. Βάλε και ότι αυτή την περίοδο λόγω αδειών ίσως καθυστερήσει παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εχει αγοράσει κάποιος απο αλι πχ 300€ μεσω Ουγγαρίας HU και εχει πληρώσει κάτι παραπάνω τελωνείο εδώ στην ελλαδα;

Γιατί το διαβάζω συνέχεια αλλα δεν έχω δει να το αναφέρει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, m7ixalis said:

Καλησπέρα, από 26/7 γράφει ότι έχει σταλεί με το ολλανδικό ταχυδρομείο και από τότε καμία ενημέρωση. 

Ημερομηνία παράδοσης μού έχουν δώσει 18/08 πρώτη φορά τόση καθυστέρηση, αν και αρχίζω να πιστεύω ότι χάθηκε. 

Screenshot_20230812_142435_Parcels.jpg

Γενικά από ότι κατάλαβα έχουν καθυστέρηση παραλαβές. Μικρό δεματάκι από Ali express ήρθε από 26/07 και ακόμα δεν παρέλαβα τίποτα 😳😞

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από Ολλανδία είχα παραγγείλει στις 19 Ιουνίου, τα track sites ή δεν το έβλεπαν το δέμα ή έγραφαν πως ήταν κολλημένο Ολλανδία.Το ίδιο μου είπαν και από τα ΕΛΤΑ στο τηλέφωνο (λογικό, αφού ήταν το ίδιο track number! ).

Τελικά, μου ήρθε σήμερα, κοντά 2 μήνες μετά.

Edited by BASSstarlet
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2023 at 7:11 ΜΜ, ath156 said:

Πάντως εγώ το έχω κόψει το ebay εδώ και χρόνια, πολύ πριν το θέμα με το VAT, γιατί έβλεπα πολλές περιπτώσεις πωλητών που "εξαφανίζονταν" ξαφνικά. Αντίθετα στο Αλι έβλεπα μία μεγαλύτερη "τάξη" και ασφάλεια...σε μερικές περιπτώσεις θεμάτων (όχι λόγω ΦΠΑ, αλλά άφιξη σπασμένου, χαλασμένου καθώς και σε 1 περίπτωση απάτης με στικάκι 2 Terrabytes-ο Θεός να το κάνει 2Τ) το Αλι με δικαίωσε άμεσα. Προσωπικά στο Αλι δεν αντιμετώπισα ποτέ θέμα λόγω ΦΠΑ είτε εκτελωνίσθηκε εδώ, είτε Ουγγαρία είτε αλλού...όπως έχω ήδη πει διαλέγω πωλητές έμπειρους, με πολλές πωλήσεις και καλή φήμη...νομίζω ότι έτσι μειώνεις την πιθανότητα να σου πουν "δεν αναγράφεται σωστά το IOSS κλπ". Τέτοιοι πωλητές μάλλον δεν θα κάνουν τέτοιο λάθος. Για το Banggood δεν συζητάμε, ήταν πάντα άψογο.

Κανένα θέμα με Ebay ή Αλι σε περίπτωση στραβής εδώ και πάνω από δεκαετία που ψωνίζω και από τα 2.

Και τι έγινε αν εξαφανιστεί ο πωλητής; Αφού στην τελική αν γίνει στραβή η ίδια η πλατφόρμα θα σε αποζημιώσει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά είχα γράψει και λίγο πιο παλιά τί γίνεται με τα ΕΛΤΑ? Μικρό δέμα από Κίνα ali express, από 11/08 μου δείχνει: arrived at local delivery center... έχετε κι εσείς τέτοιες καθυστερήσεις?

IMG_20230826_140940.thumb.jpg.d12dd2baf6331e1bba6675c530cb592d.jpg

Link to comment
Share on other sites

^^^

Μπορεί να σου πάρει και δυο μήνες για να παραλάβεις

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikos_kallithea said:

^^^

Μπορεί να σου πάρει και δυο μήνες για να παραλάβεις

Δύο μήνες στο ταχυδρομείο? Είχες τέτοια εμπειρία? 😳

Link to comment
Share on other sites

Από 21/7 φαίνεται ότι είναι Ελλάδα κ εγώ ακόμη δεν παρέλαβα 9892990eb1e89d528b7d2e4d11e9f6f9.jpg

Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, GTHOM said:

Από 21/7 φαίνεται ότι είναι Ελλάδα κ εγώ ακόμη δεν παρέλαβα emoji24.pngemoji24.pngemoji24.png9892990eb1e89d528b7d2e4d11e9f6f9.jpg

Στάλθηκε από το RMX3771 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μέσω Ουγγαρίας είναι και σε σένα? Βλέπω κάνα μήνα και βάλε με τις άδειες στα ΕΛΤΑ... Ας το κλείσουν ή να το πουλήσουν αυτό το μπ@υρδέλ@ με το συμπάθειο...🤬😡

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε όλους επειδή έχω μείνει πίσω και τα τελευταία χρόνια παραγγέλνω από Aliexpress και δεν έχω ποτέ πρόβλημα. βέβαια πληρώνεται ο ΦΠΑ εκεί, με το eBay προϊόν από Κίνα με τα τελωνεία τι γίνεται σήμερα? υποτίθεται ότι από την εποχή που άλλαξε ο νόμος το ΦΠΑ πληρώνεται με την αγορά, έχει κανείς παραγγείλει να με ενημερώσει? 
Έχω να παραγγείλω από Ebay τουλάχιστον 4-5 χρόνια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, leotzian said:

Γεια σε όλους επειδή έχω μείνει πίσω και τα τελευταία χρόνια παραγγέλνω από Aliexpress και δεν έχω ποτέ πρόβλημα. βέβαια πληρώνεται ο ΦΠΑ εκεί, με το eBay προϊόν από Κίνα με τα τελωνεία τι γίνεται σήμερα? υποτίθεται ότι από την εποχή που άλλαξε ο νόμος το ΦΠΑ πληρώνεται με την αγορά, έχει κανείς παραγγείλει να με ενημερώσει? 
Έχω να παραγγείλω από Ebay τουλάχιστον 4-5 χρόνια.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το εβαυ είναι πλέον αναξιόπιστο, και εξαρτάσαι απο τα κέφια του κάθε πωλητή 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, nikos_kallithea said:

Το εβαυ είναι πλέον αναξιόπιστο, και εξαρτάσαι απο τα κέφια του κάθε πωλητή 

Σε ευχαριστώ όποτε το ξεχνώ και να φανταστείς για δεκαετία τουλάχιστον ψώνιζα μόνο από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτες, δοκίμασε κανένας το TEMU? (ή δεν είναι κινεζιά οπότε δεν ανήκει στο νήμα?)

Αν "ναι", εντυπώσεις? Αξίζει?

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω ένα δέμα από AliExpress με αριθμό 2325721272101422, υποτίθεται ότι έρχεται από Γαλλία.
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το πού βρίσκεται το δέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Stavros_P said:

Καλησπέρα στην παρέα,

Έχω ένα δέμα από AliExpress με αριθμό 2325721272101422, υποτίθεται ότι έρχεται από Γαλλία.
Μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το πού βρίσκεται το δέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μήπως αυτός είναι ο αριθμός της παραγγελίας σου? Μπες στον λογαριασμό σου, βρες τις πληροφορίες αποστολής και εκεί πιθανόν το tracking number (γράμματα+αριθμοί?)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...