Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Hliasat said:

Έκανα εγγραφή στο banggood, και έβαλα σύνδεση με λογαριασμό Google, στην εγγραφή όμως δεν έχει στοιχεία όπως διεύθυνση κατοικίας οδός κλπ. Σε αυτή την περίπτωση κάθε φορά που θα κάνω παραγγελία, όταν φτάνω στο καλάθι αγορών  θα πρέπει να βάζω διεύθυνση παράδοσης; 

Πατάς account μετά πάνω δεξιά στις ρυθμίσεις (εξάγωνο με κύκλο στην μέση), μετά Address Book και καταχωρείς την πλήρη διεύθυνση σου με  αγγλικούς χαρακτήρες. Αν κάνεις αγορές μέσω paypal και καθόλου να μην καταχωρήσεις την διεύθυνση σου εδώ, την παίρνει κάθε φορά αυτόματα από το paypal.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, Hliasat said:

Έκανα εγγραφή στο banggood, και έβαλα σύνδεση με λογαριασμό Google, στην εγγραφή όμως δεν έχει στοιχεία όπως διεύθυνση κατοικίας οδός κλπ. Σε αυτή την περίπτωση κάθε φορά που θα κάνω παραγγελία, όταν φτάνω στο καλάθι αγορών  θα πρέπει να βάζω διεύθυνση παράδοσης; 

Μπορείς να επεξεργαστεις τον λογαριασμό σου μέσα στην εφαρμογή και να προσθέσεις διεύθυνση και τρόπο πληρωμής αν θες 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έκανες εγγραφή, αν πας στο My Account, θα δεις στις επιλογές στα αριστερά της οθόνης έχει "My address book", όπου μπορείς να ορίσεις μία ή και περισσότερες διευθύνσεις (π.χ. σπιτιού-εργασίας, και να επιλέγεις ποια σε βολεύει κατά περίπτωση - ή να ορίσεις μία ως default).

Για να απαντήσω με την ευκαιρία και μία ερώτηση που είχες κάνει λίγο παλιότερα, το Banggood καταφέρνει να μην έχει επιπλέον χρεώσεις (πέραν της αναγραφόμενης τιμής, που υποτίθεται ότι περιλαμβάνει και ΦΠΑ και λοιπά έξοδα για Ευρώπη, και τυχόν μεταφορικών που επίσης αναφέρει).  Δεν είναι όμως το ίδιο με όλα τα μαγαζιά, οπότε αν τυχόν θελήσεις να κάνεις κάποια αγορά από μαγαζί που θα στείλει από Κίνα, είναι ίσως μια καλή ιδέα να κάνεις πρώτα μια ερώτηση εδώ στο φόρουμ, να δεις τι γίνεται με αυτό...

 

Edit:
Oops, αυτά παθαίνω για να μην κάνω refresh τη σελίδα!  Είχαν απαντήσει ήδη οι terkos2 και Nnoutas!
Sorry guys...!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ με εγγραφή,αν και έχω paypal .Αυτό που θέλω να ρωτήσω,έχει πχ ένα προϊόν που λέει εκτιμομενη άφιξη πριν της 15 Ιουλίου ,και ένα άλλο πχ αρχές Αυγούστου.Αυτο μεταφράζεται ότι δεν το έχουν άμεσα στην δεύτερη περίπτωση;βρικα επίσης έναν οδηγό ισχύει η όχι ο παρακάτω οδηγός;

https://techvalue.gr/agores-apo-kina-209

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις κάτω από το Shipping γράφει αν είναι σε στοκ ή όχι. Αν είναι σε στοκ αποστέλλεται συνήθως 25-48 ώρες από την παραγγελία. Η εκτιμώμενη παράδοση είναι περίπου πόσο υπολογίζει το banggood να κάνει να παραδοθεί σε εσένα το προϊόν. Συνήθως κάνει 15-25 μέρες. Σε ότι αφορά το τελωνείο το banggood στέλνει εδώ και πολλά χρόνια μέσω άλλης ευρωπαϊκής χώρας οπότε δεν μπλέκεις με τελωνείο εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση :
Παραγγελία απο Aliexpress (standard shipping) 16 Ιουνιου ανταλλακτικά ξυριστικής μηχανής αξίας 14€.
Σήμερα 1 Ιουλίου, με πήρε ο acs κουριερ οτι είναι με το πακέτο εξω από την πορτα.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coulis said:

Ενημέρωση :
Παραγγελία απο Aliexpress (standard shipping) 16 Ιουνιου ανταλλακτικά ξυριστικής μηχανής αξίας 14€.
Σήμερα 1 Ιουλίου, με πήρε ο acs κουριερ οτι είναι με το πακέτο εξω από την πορτα.


Tapa
 

Από ποια χώρα φίλε ;Είχες και τελωνείο αν ήταν εκτός Ευρώπης;

Link to comment
Share on other sites

Από ποια χώρα φίλε ;Είχες και τελωνείο αν ήταν εκτός Ευρώπης;
Από τα βαθη της Κίνας.
Αν κ μου έλεγε ο πωλητής "φπα πληρωμένο", ήμουν ετοιμος να πληρώσω.
Τελικά δεν μου ήρθε κάτι έξτρα για πληρωμή.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Sorry που βγαίνω off topic. Είναι δυνατόν μόνο τόσο; η είναι παραπλάνηση; Σε διαφήμιση στο Facebook εμφανίστηκε. 

https://www.meiluea.com/products/skladaci-smartphone-2-v-1-se-dvema-sim-kartami-a-podporou-5g-ys9d?cfb=865cc5e2-ab9d-4171-b926-dd174ec5fe6d&ifb=865cc5e2-ab9d-4171-b926-dd174ec5fe6d&scm=search.v18&score=2.5322144387351777&ssp=&spm=..search.search_1.1&fbclid=IwAR2nLc8A3K1hv3mzSZ_spah_j4nN7BY4ydOyVvsX1istGoiPCx26M2CoWm8

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Hliasat said:

Παρε και σε μένα 5 και στα δίνω μετά τα λεφτά 😂

 

ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΆΝΑ ΑΣΤΕΊΟ και αγοράσεις από κει. Θα κλαις τα ευρώ σου. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, mol said:

Παρε και σε μένα 5 και στα δίνω μετά τα λεφτά 😂

Εγώ θέλω καμιά δεκαριά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, mol said:

ΜΗ ΚΑΝΕΙΣ ΚΆΝΑ ΑΣΤΕΊΟ και αγοράσεις από κει. Θα κλαις τα ευρώ σου. 

Απομίμηση είναι εννοείται. Με αρέσει που ο τύπος σε ερώτηση κάποιου αν είναι αληθινό, απαντάει ναι και ότι σας δίνω και γραπτή εγγύηση. Φυσικά εννοείται δεν το παίρνω, απλά σκέφτομαι αυτοί οι τύποι με τι θράσος διαφημίζουν τα προϊόντα τους στο Facebook. Εγώ μόνο από γνωστά μαγαζιά θα ψωνίσω κάτι όπως banggood, kai aliexpress. Εγώ απλά την τοποθέτηση σας ήθελα 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Hliasat said:

Απομίμηση είναι εννοείται. Με αρέσει που ο τύπος σε ερώτηση κάποιου αν είναι αληθινό, απαντάει ναι και ότι σας δίνω και γραπτή εγγύηση. Φυσικά εννοείται δεν το παίρνω, απλά σκέφτομαι αυτοί οι τύποι με τι θράσος διαφημίζουν τα προϊόντα τους στο Facebook. Εγώ μόνο από γνωστά μαγαζιά θα ψωνίσω κάτι όπως banggood, kai aliexpress. Εγώ απλά την τοποθέτηση σας ήθελα 

Απλά είναι μαγαζιά πυροτεχνήματα που μετά α0πό καταγγελίες κλείνουν αλλά μέχρι τότε κάποιους αφελείς θα έχουν κοροιδέψει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ισχύει ότι σε κάποια καταστήματα όπως banggood,κλπ ότι υπάρχει περίπτωση να γράφει σε απόθεμα ένα προϊόν ,στην πραγματικότητα να μην το έχουν διαθέσιμο;θα μου πείτε τώρα πριν παραγγείλω,να επικοινωνήσω με τους αντίστοιχους πωλητές,αν όντως το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι δυνατόν από AliExpress να ζητάνε τα ΕΛΤΑ 10 ευρώ τέλη-φόροι;

Υποτίθεται δεν είναι όλα αυτά πληρωμένα μέσα στην τιμή του AliExpress?

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lio14 said:

Καλησπέρα, είναι δυνατόν από AliExpress να ζητάνε τα ΕΛΤΑ 10 ευρώ τέλη-φόροι;

Υποτίθεται δεν είναι όλα αυτά πληρωμένα μέσα στην τιμή του AliExpress?

Λογικά τα 2,5€ είναι τέλη και τα υπόλοιπα ~7,5€ είναι ΦΠΑ για κάτι αξίας ~30€.
Εάν έχεις πληρώσει ΦΠΑ κατά την αγορά και έχει IOSS, θα πρέπει να το επισημάνεις στα ΕΛΤΑ για να μην διπλοπληρώσεις, ή να ζητήσεις τα λεφτά πίσω από το Ali.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lio14 said:

Καλησπέρα, είναι δυνατόν από AliExpress να ζητάνε τα ΕΛΤΑ 10 ευρώ τέλη-φόροι;

Υποτίθεται δεν είναι όλα αυτά πληρωμένα μέσα στην τιμή του AliExpress?

Φίλε μου τι ακριβώς ποσό μιλάμε,αυτά που αγόρασες;

25 minutes ago, minast said:

Λογικά τα 2,5€ είναι τέλη και τα υπόλοιπα ~7,5€ είναι ΦΠΑ για κάτι αξίας ~30€.
Εάν έχεις πληρώσει ΦΠΑ κατά την αγορά και έχει IOSS, θα πρέπει να το επισημάνεις στα ΕΛΤΑ για να μην διπλοπληρώσεις, ή να ζητήσεις τα λεφτά πίσω από το Ali.

Και πως να το επισημάνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι δυνατόν από AliExpress να ζητάνε τα ΕΛΤΑ 10 ευρώ τέλη-φόροι;
Υποτίθεται δεν είναι όλα αυτά πληρωμένα μέσα στην τιμή του AliExpress?
Τι πήρες? Χώρα προέλευσης? Τρόπος αποστολής? Συνολικό ποσο?

Έχω γραψει κ ποιο πάνω οτι έκανα πριν 1 μήνα αγορά απο το ali, κοστος 14€ με standard shipping και μου ήρθε σε 15 μερες με acs χωρις εξτρα κόστος.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lio14 said:

Καλησπέρα, είναι δυνατόν από AliExpress να ζητάνε τα ΕΛΤΑ 10 ευρώ τέλη-φόροι;

Υποτίθεται δεν είναι όλα αυτά πληρωμένα μέσα στην τιμή του AliExpress?

Ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Μόλις σήμερα έφερε καινούργιο δεματάκι ο ταχυδρόμος και όπως συνηθίζει τελευταία ειδοποίησε ότι "αφήνω ένα δεματάκι για εσάς κατεβείτε να το πάρετε". Έχω πει ότι καλό είναι να επιλέγετε πωλητές με πολλές πωλήσεις, αρκετούς followers και reputation 90+%....αλήθεια από εκεί που ψώνισες πως ήταν τα στατιστικά του?

Από εκεί και πέρα εάν έχεις πληρώσει ΦΠΑ στην πλατφόρμα Αλι και ξαναπληρώσεις στα ΕΛΤΑ θα κάνεις dispute (με τα αποδεικτικά για να πάρεις πίσω το ΦΠΑ...και θα το πάρεις)....μάλλον όμως αποκλείεται να πάρεις τα "κερατιάτικα" των 2,5 ευρώ για τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Βέβαια μπορείς να κατεβάσεις από την πλατφόρμα και το τιμολόγιο και να προσπαθήσεις να το "παλέψεις' στα ΕΛΤΑ εάν έχουν γίνει όλα σωστά και απλώς ο πωλητής δεν σήμανε σωστά το δέμα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ath156 said:

Ποτέ δεν αντιμετώπισα τέτοιο θέμα. Μόλις σήμερα έφερε καινούργιο δεματάκι ο ταχυδρόμος και όπως συνηθίζει τελευταία ειδοποίησε ότι "αφήνω ένα δεματάκι για εσάς κατεβείτε να το πάρετε". Έχω πει ότι καλό είναι να επιλέγετε πωλητές με πολλές πωλήσεις, αρκετούς followers και reputation 90+%....αλήθεια από εκεί που ψώνισες πως ήταν τα στατιστικά του?

Από εκεί και πέρα εάν έχεις πληρώσει ΦΠΑ στην πλατφόρμα Αλι και ξαναπληρώσεις στα ΕΛΤΑ θα κάνεις dispute (με τα αποδεικτικά για να πάρεις πίσω το ΦΠΑ...και θα το πάρεις)....μάλλον όμως αποκλείεται να πάρεις τα "κερατιάτικα" των 2,5 ευρώ για τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ.

Βέβαια μπορείς να κατεβάσεις από την πλατφόρμα και το τιμολόγιο και να προσπαθήσεις να το "παλέψεις' στα ΕΛΤΑ εάν έχουν γίνει όλα σωστά και απλώς ο πωλητής δεν σήμανε σωστά το δέμα.

Είναι μια βαλίτσα όπου μαζί με τα μεταφορικά πήγε γυρω στα 80 ευρώ.

Σαφώς και έγραφε ο πωλητής " Price included VAT "

Κάθε μέρα ψωνίζω από ali. Από τότε που έγινε αυτό και πληρώνουμε τους φόρους , ποτέ δεν έχω ξαναπληρωσει.

10 ευρώ είναι, αλλά είναι το γαμώτο.

Ο πωλητής είχε 94.7% και 627 followers.

Χώρα προέλευσης Κίνα.

https://a.aliexpress.com/_mtp5msg

Edited by lio14
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, lio14 said:

Είναι μια βαλίτσα όπου μαζί με τα μεταφορικά πήγε γυρω στα 80 ευρώ.

Σαφώς και έγραφε ο πωλητής " Price included VAT "

Κάθε μέρα ψωνίζω από ali. Από τότε που έγινε αυτό και πληρώνουμε τους φόρους , ποτέ δεν έχω ξαναπληρωσει.

10 ευρώ είναι, αλλά είναι το γαμώτο.

Ο πωλητής είχε 94.7% και 627 followers.

Χώρα προέλευσης Κίνα.

https://a.aliexpress.com/_mtp5msg

Είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή το πόσο θέλεις να ασχοληθείς με το θέμα και το τι θα κάνεις !!

1. Η "απλή" λύση είναι να μην παραλάβεις...να κάνεις dispute στο Αλι για Full Refund εξηγώντας τους λόγους για τα "κερατιάτικα"..εάν σου πουν ότι θα τα πληρώσουν αυτοί (το σύνολο δηλαδή ΦΠΑ+2,50) τότε ΟΚ

2. Η "δύσκολη" λύση. Κατεβάζεις από το Αλι το τιμολόγιο (Download Invoice) και το προσκομίζεις στα ΕΛΤΑ ζητώντας να μην πληρώσεις τίποτα εφόσον έχει προπληρωθεί το VAT...πιθανότατα θα σου πουν ότι είναι θέμα Τελωνείου, ότι δεν υπήρχαν τα απαραίτητα συνοδευτικά έγγραφα κλπ....το "παλεύεις" και βλέπεις...εάν υπάρχουν τυπικές ελλείψεις και σωστά χρεώθηκαν τέλη εκτελωνισμού (2,50 ευρώ) αυτά πιθανότατα θα τα "χάσεις" εφόσον πιθανότατα το Αλι θα αρνηθεί να τα καταβάλλει....το ΦΠΑ είτε δεν θα το ξανα-καταβάλεις είτε και να το πληρώσεις θα το πάρεις πίσω 100% από την πλατφόρμα. Σε αυτή την περίπτωση η τελική "ζημιά" σου θα είναι τα 2,50 ευρώ...αποφασίζεις και πράττεις ανάλογα...Good Luck.

***Επειδή στην περίπτωσή σου το συνολικό ποσό που κατέβαλλες είναι σημαντικό (80 ευρώ) θεωρώ ότι είτε ο πωλητής είτε το Αλι μπορεί να αποφασίσουν να επωμισθούν τα 2,50 ευρώ (ως μία έξτρα έκπτωση/επιβάρυνσή τους/μειωμένα μεταφορικά κλπ....αντί να το πάρουν πίσω).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lio14 said:

Είναι μια βαλίτσα όπου μαζί με τα μεταφορικά πήγε γυρω στα 80 ευρώ.

Σαφώς και έγραφε ο πωλητής " Price included VAT "

Κάθε μέρα ψωνίζω από ali. Από τότε που έγινε αυτό και πληρώνουμε τους φόρους , ποτέ δεν έχω ξαναπληρωσει.

10 ευρώ είναι, αλλά είναι το γαμώτο.

Ο πωλητής είχε 94.7% και 627 followers.

Χώρα προέλευσης Κίνα.

https://a.aliexpress.com/_mtp5msg

Δεν έχει καμία σχέση σχέση ο πωλητής, αν διάβαζες έχουμε γράψει πολλές φορές ότι δεν σε απασχολεί το θέμα τελωνείο μόνο αν επιλέξεις σαν μέθοδο αποστολής aliexpress standard η saver και μερικές ακόμη αλλά δεν έχω δοκιμάσει. Η φθηνότερη επιλογή cainiao κάτι είναι 50/50 αν θα περάσει ξανά εδώ από τελωνείο. Τα 10 ευρώ δεν είναι ΦΠΑ αλλά τελη εκτελωνισμού των ελτα και δεν στα επιστρέφει το aliexpress γιατί δεν φταίνε αυτοί. Αν ο εκτελωνισμός γινόταν σε άλλη χώρα της ΕΕ όπως συμβαίνει με τις μεθόδους αποστολής που έγραψα δεν θα υπήρχε καμία επιπλέον χρέωση.

2 ώρες πριν, ath156 said:

Είναι καθαρά προσωπική σου επιλογή το πόσο θέλεις να ασχοληθείς με το θέμα και το τι θα κάνεις !!

1. Η "απλή" λύση είναι να μην παραλάβεις...να κάνεις dispute στο Αλι για Full Refund εξηγώντας τους λόγους για τα "κερατιάτικα"..εάν σου πουν ότι θα τα πληρώσουν αυτοί (το σύνολο δηλαδή ΦΠΑ+2,50) τότε ΟΚ

2. Η "δύσκολη" λύση. Κατεβάζεις από το Αλι το τιμολόγιο (Download Invoice) και το προσκομίζεις στα ΕΛΤΑ ζητώντας να μην πληρώσεις τίποτα εφόσον έχει προπληρωθεί το VAT...πιθανότατα θα σου πουν ότι είναι θέμα Τελωνείου, ότι δεν υπήρχαν τα απαραίτητα συνοδευτικά έγγραφα κλπ....το "παλεύεις" και βλέπεις...εάν υπάρχουν τυπικές ελλείψεις και σωστά χρεώθηκαν τέλη εκτελωνισμού (2,50 ευρώ) αυτά πιθανότατα θα τα "χάσεις" εφόσον πιθανότατα το Αλι θα αρνηθεί να τα καταβάλλει....το ΦΠΑ είτε δεν θα το ξανα-καταβάλεις είτε και να το πληρώσεις θα το πάρεις πίσω 100% από την πλατφόρμα. Σε αυτή την περίπτωση η τελική "ζημιά" σου θα είναι τα 2,50 ευρώ...αποφασίζεις και πράττεις ανάλογα...Good Luck.

***Επειδή στην περίπτωσή σου το συνολικό ποσό που κατέβαλλες είναι σημαντικό (80 ευρώ) θεωρώ ότι είτε ο πωλητής είτε το Αλι μπορεί να αποφασίσουν να επωμισθούν τα 2,50 ευρώ (ως μία έξτρα έκπτωση/επιβάρυνσή τους/μειωμένα μεταφορικά κλπ....αντί να το πάρουν πίσω).

Η χρέωση είναι καθαρά τελη εκτελωνισμού και όχι ΦΠΑ.

IMG_0432.png

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, leo06 said:

Δεν έχει καμία σχέση σχέση ο πωλητής, αν διάβαζες έχουμε γράψει πολλές φορές ότι δεν σε απασχολεί το θέμα τελωνείο μόνο αν επιλέξεις σαν μέθοδο αποστολής aliexpress standard η saver και μερικές ακόμη αλλά δεν έχω δοκιμάσει. Η φθηνότερη επιλογή cainiao κάτι είναι 50/50 αν θα περάσει ξανά εδώ από τελωνείο. Τα 10 ευρώ δεν είναι ΦΠΑ αλλά τελη εκτελωνισμού των ελτα και δεν στα επιστρέφει το aliexpress γιατί δεν φταίνε αυτοί. Αν ο εκτελωνισμός γινόταν σε άλλη χώρα της ΕΕ όπως συμβαίνει με τις μεθόδους αποστολής που έγραψα δεν θα υπήρχε καμία επιπλέον χρέωση.

Η χρέωση είναι καθαρά τελη εκτελωνισμού και όχι ΦΠΑ.

IMG_0432.png

Έχεις δίκιο.

Κοίταξα και την απόδειξη και είναι όντως τέλη εκτελωνισμού.

Άρα , ανρξαρτήτου ποσού, μπορεί να σου τα χρεώσει όποτε θέλουν στα ΕΛΤΑ;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν βρηκα σχετικο θεμα το γραφω εδω σαν ενημερωση σημερα το ΕΛΤΑ της περιοχης μου Χαριλαου εκλεισε και  απο οτι πληροφορήθηκα   παίρνοντας τηλεφωνο στα  ΕΛΤΑ αλλα 25 ταχυδρομεια λογο αναδιοργάνωσης και μας παραπέμπουν σε αλλο ταχυδρομειο δηλαδη μια περιοχη με τουλαχιστον 150.000 κατοικους θα παει και θα επιβαρυνει ενα αλλο ταχυδρομειο οι χρονοι αναμονης  θα αυξηθουν αλλα κατα τα αλλα προχωραμε σε αναδιοργάνωση.

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...