Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το PDM από Gearbest σας έρχεται με ειδοποιητηριο για παραλαβή από ΕΛΤΑ ή κατευθείαν παράδοση στη διεύθυνση;
Κανείς που να γνωρίζει;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πηρε κανεις προσφατα απο Gearbest να μας πει εκτιμωμενο χρονο παραλαβης απο την ημερα της παραγγελιας με PDM;
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς στείλε μου ένα πμ και σε μένα γιατί θα σας πω ιστορία ξεκίνησα πρόσφατα τον Μάρτιο και πλήρωσα από μαγαζί γειτονιάς το eleaf pico, μονό φορτιστή xstar, και ένα innokin zenith σύνολο 95€

Έχεις PM!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε neokli, αν θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα ένα pm θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Έχεις PM!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί είναι συστημένο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

δηλαδή ειδοποιητηριο εξ αρχής ή το φέρνουν και το παραδίδουν; Απλά σκέφτομαι να βάλω τη διεύθυνση του γραφείου που έχει Reception για παραλαβή για αυτό ρωτάω.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή ειδοποιητηριο εξ αρχής ή το φέρνουν και το παραδίδουν; Απλά σκέφτομαι να βάλω τη διεύθυνση του γραφείου που έχει Reception για παραλαβή για αυτό ρωτάω.
Εξαρτάτε από τον ταχυδρόμο, άλλοι το κουβαλάνε μαζί τους υπογράφεις και στο δίνει, αν δεν σε βρει σου αφήνει χαρτάκι να πας να το πάρεις, άλλοι σου φέρνουν κατευθείαν χαρτάκι, βαριονται να το κουβαλάνε μαζί τους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από τον ταχυδρόμο, άλλοι το κουβαλάνε μαζί τους υπογράφεις και στο δίνει, αν δεν σε βρει σου αφήνει χαρτάκι να πας να το πάρεις, άλλοι σου φέρνουν κατευθείαν χαρτάκι, βαριονται να το κουβαλάνε μαζί τους.

 

 

Δεν εξαρτάται από τον ταχυδρόμο αλλά από το μέγεθος και το βάρος του δέματος.

Δέματα μικρά (μέχρι Α4) και ελαφριά θα τα φέρει, για τα υπόλοιπα θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Αυτό, βέβαια, δεν είναι κανόνας που ισχύει σε όλη τη χώρα, αλλά σίγουρα σε όλες τις πόλεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από τον ταχυδρόμο, άλλοι το κουβαλάνε μαζί τους υπογράφεις και στο δίνει, αν δεν σε βρει σου αφήνει χαρτάκι να πας να το πάρεις, άλλοι σου φέρνουν κατευθείαν χαρτάκι, βαριονται να το κουβαλάνε μαζί τους.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν εξαρτάται από τον ταχυδρόμο αλλά από το μέγεθος και το βάρος του δέματος.

 

Δέματα μικρά (μέχρι Α4) και ελαφριά θα τα φέρει, για τα υπόλοιπα θα αφήσει ειδοποιητήριο.

 

Αυτό, βέβαια, δεν είναι κανόνας που ισχύει σε όλη τη χώρα, αλλά σίγουρα σε όλες τις πόλεις.

Για κινητό πρόκειται και έλεγα μήπως είναι καλύτερο να το βάλω στην εργασία μου να παραδοθεί.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Για κινητό πρόκειται και έλεγα μήπως είναι καλύτερο να το βάλω στην εργασία μου να παραδοθεί.

 

Αν δεν έχεις κάποιον στο σπίτι να το παραλάβει, βάλε της εργασίας σου, αλλά ίσως έχει μπερδέματα με το να σε βρει, αφού θέλει υπογραφή από σένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, βρίσκομαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής και σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτή την προσφορά https://bit.ly/2ktkrJR

 

Πιστεύετε θα περάσει απρόσκοπτα από Κίνα σε Αγγλία και μετά σε Ελλάδα χωρίς τελωνείο; έχει πάρει κάποιος από Mi Store;

Edited by loyros
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα, βρίσκομαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής και σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτή την προσφορά https://bit.ly/2ktkrJR

 

Πιστεύετε θα περάσει απρόσκοπτα από Κίνα σε Αγγλία και μετά σε Ελλάδα χωρίς τελωνείο; έχει πάρει κάποιος από Mi Store;

 

1. Το κινητό μόλις κυκλοφόρησε. Είσαι σίγουρος ότι αυτό που βρήκες έχει την Global έκδοση;

2. Η αποστολή γίνεται με DHL, γιατί αναφέρεις την Αγγλία.

3. Το μαγαζί είναι στο Ali και δεν έχει αναφερθεί ότι έχει τριγωνική αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

1. Το κινητό μόλις κυκλοφόρησε. Είσαι σίγουρος ότι αυτό που βρήκες έχει την Global έκδοση;

 

2. Η αποστολή γίνεται με DHL, γιατί αναφέρεις την Αγγλία.

 

3. Το μαγαζί είναι στο Ali και δεν έχει αναφερθεί ότι έχει τριγωνική αποστολή.

Ναι δεν είναι Global αν ανοίξεις τον σύνδεσμο πάνω από 3 δευτερόλεπτα θα δεις ότι πρόκειται για το Mi Store στα Aliexpress και αναφέρει HK Ups από Κίνα σε Αγγλία και UK DHL από Αγγλία σε Ευρώπη με Tariff Paid που το ονομάζει European Union Express.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαρτάται από τον ταχυδρόμο αλλά από το μέγεθος και το βάρος του δέματος.

Δέματα μικρά (μέχρι Α4) και ελαφριά θα τα φέρει, για τα υπόλοιπα θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Αυτό, βέβαια, δεν είναι κανόνας που ισχύει σε όλη τη χώρα, αλλά σίγουρα σε όλες τις πόλεις.

Και όμως... Τα τελευταία χρόνια βάζω πάντα τη διεύθυνση εργασίας, καθώς έχω σοβαρό πρόβλημα με απώλεια δεμάτων αλλά και αλληλογραφίας σε αυτήν του σπιτιού.

Για χρόνια, όλα τα συστημένα (μικρά/μεγάλα - οκ, όχι και... τεράστια!) τα παρέδιδαν κανονικά τα ΕΛΤΑ, υπέγραφε μάλιστα αντί εμού το προσωπικό υποδοχής στην είσοδο και όλα ήταν καλά.

Πέρυσι μετακομίσαμε σε άλλο κτίριο (ακόμα πιο κεντρικά στην Αθήνα, μάλιστα) και εδώ υπάρχει άλλος... θεός: Ακόμα και καρφίτσα συστημένη ΔΕΝ τη φέρνουν, αφήνουν ειδοποιητήριο και μετά πρέπει να τρέχεις στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ (και να χάνεις ώρα από τη δουλειά, που πιθανότατα δεν... περίσσευε) για να παραλάβεις.

Αντίθετα, τα μη συστημένα, ακόμα και σεβαστού μεγέθους, τα παραδίδουν κανονικά!

Πλέον, για είδη μικρής προς μέτριας αξίας, αλλά μεγάλου όγκου (ή/και βάρους), έχω... τσακώσει τον εαυτό μου να τα παραγγέλνω με απλό ταχυδρομείο, μόνο και μόνο για να τους βάλω να τα... κουβαλήσουν ως εδώ.

Ρώτησα και στο ταχυδρομείο της περιοχής που μένω και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται να μη φέρνουν τα συστημένα μέχρι τον παραλήπτη (τουλάχιστον αν είναι λογικού μεγέθους/βάρους) και ότι θα μπορούσα να κάνω έγγραφη διαμαρτυρία στα ΕΛΤΑ.

Σκέφτομαι όμως ότι αν το κάνω, τα δέματά μου πιθανότατα θα έρχονται... κλωτσώντας από το υποκατάστημα των ΕΛΤΑ ως εμένα...

 

Καλημέρα στην παρέα, βρίσκομαι αρκετό καιρό σε αναζήτηση καινούργιας συσκευής και σήμερα έπεσε το μάτι μου σε αυτή την προσφορά https://bit.ly/2ktkrJR

 

Πιστεύετε θα περάσει απρόσκοπτα από Κίνα σε Αγγλία και μετά σε Ελλάδα χωρίς τελωνείο; έχει πάρει κάποιος από Mi Store;

Αν δεις (από την ίδια την περιγραφή του προϊόντος), η συσκευή που βρήκες ΔΕΝ υποστηρίζει τις μπάντες που έχουμε στην Ελλάδα, όπως σωστά επισήμανε και ο makap παραπάνω. Και γενικά, απ' ό,τι διαβάζω, μάλλον ακόμα δεν έχει φτάσει στην αγορά έκδοση του RN8 με υποστήριξη για ευρωπαϊκές μπάντες, οπότε... προσοχή!

 

Edit:

Τώρα είδα το post σου παραπάνω - προφανώς το ξέρεις ήδη για τις μπάντες

Link to comment
Share on other sites

Και όμως... Τα τελευταία χρόνια βάζω πάντα τη διεύθυνση εργασίας, καθώς έχω σοβαρό πρόβλημα με απώλεια δεμάτων αλλά και αλληλογραφίας σε αυτήν του σπιτιού.

Για χρόνια, όλα τα συστημένα (μικρά/μεγάλα - οκ, όχι και... τεράστια!) τα παρέδιδαν κανονικά τα ΕΛΤΑ, υπέγραφε μάλιστα αντί εμού το προσωπικό υποδοχής στην είσοδο και όλα ήταν καλά.

Πέρυσι μετακομίσαμε σε άλλο κτίριο (ακόμα πιο κεντρικά στην Αθήνα, μάλιστα) και εδώ υπάρχει άλλος... θεός: Ακόμα και καρφίτσα συστημένη ΔΕΝ τη φέρνουν, αφήνουν ειδοποιητήριο και μετά πρέπει να τρέχεις στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ (και να χάνεις ώρα από τη δουλειά, που πιθανότατα δεν... περίσσευε) για να παραλάβεις.

Αντίθετα, τα μη συστημένα, ακόμα και σεβαστού μεγέθους, τα παραδίδουν κανονικά!

Πλέον, για είδη μικρής προς μέτριας αξίας, αλλά μεγάλου όγκου (ή/και βάρους), έχω... τσακώσει τον εαυτό μου να τα παραγγέλνω με απλό ταχυδρομείο, μόνο και μόνο για να τους βάλω να τα... κουβαλήσουν ως εδώ.

Ρώτησα και στο ταχυδρομείο της περιοχής που μένω και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται να μη φέρνουν τα συστημένα μέχρι τον παραλήπτη (τουλάχιστον αν είναι λογικού μεγέθους/βάρους) και ότι θα μπορούσα να κάνω έγγραφη διαμαρτυρία στα ΕΛΤΑ.

Σκέφτομαι όμως ότι αν το κάνω, τα δέματά μου πιθανότατα θα έρχονται... κλωτσώντας από το υποκατάστημα των ΕΛΤΑ ως εμένα...

 

 

Αν δεις (από την ίδια την περιγραφή του προϊόντος), η συσκευή που βρήκες ΔΕΝ υποστηρίζει τις μπάντες που έχουμε στην Ελλάδα, όπως σωστά επισήμανε και ο makap παραπάνω. Και γενικά, απ' ό,τι διαβάζω, μάλλον ακόμα δεν έχει φτάσει στην αγορά έκδοση του RN8 με υποστήριξη για ευρωπαϊκές μπάντες, οπότε... προσοχή!

 

Edit:

Τώρα είδα το post σου παραπάνω - προφανώς το ξέρεις ήδη για τις μπάντες

Ευχαριστώ πολύ και για τις δύο απαντήσεις, είναι μειονέκτημα το μη Global αλλά με κέντρισε η τιμή και η κάμερα, ίσως θα περιμένω λίγο ακόμα μήπως βάλει καμία προσφορά στο Mi 9 από Gearbest και το τσιμπήσω.
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Και όμως... Τα τελευταία χρόνια βάζω πάντα τη διεύθυνση εργασίας, καθώς έχω σοβαρό πρόβλημα με απώλεια δεμάτων αλλά και αλληλογραφίας σε αυτήν του σπιτιού.

Για χρόνια, όλα τα συστημένα (μικρά/μεγάλα - οκ, όχι και... τεράστια!) τα παρέδιδαν κανονικά τα ΕΛΤΑ, υπέγραφε μάλιστα αντί εμού το προσωπικό υποδοχής στην είσοδο και όλα ήταν καλά.

Πέρυσι μετακομίσαμε σε άλλο κτίριο (ακόμα πιο κεντρικά στην Αθήνα, μάλιστα) και εδώ υπάρχει άλλος... θεός: Ακόμα και καρφίτσα συστημένη ΔΕΝ τη φέρνουν, αφήνουν ειδοποιητήριο και μετά πρέπει να τρέχεις στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ (και να χάνεις ώρα από τη δουλειά, που πιθανότατα δεν... περίσσευε) για να παραλάβεις.

Αντίθετα, τα μη συστημένα, ακόμα και σεβαστού μεγέθους, τα παραδίδουν κανονικά!

Πλέον, για είδη μικρής προς μέτριας αξίας, αλλά μεγάλου όγκου (ή/και βάρους), έχω... τσακώσει τον εαυτό μου να τα παραγγέλνω με απλό ταχυδρομείο, μόνο και μόνο για να τους βάλω να τα... κουβαλήσουν ως εδώ.

Ρώτησα και στο ταχυδρομείο της περιοχής που μένω και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται να μη φέρνουν τα συστημένα μέχρι τον παραλήπτη (τουλάχιστον αν είναι λογικού μεγέθους/βάρους) και ότι θα μπορούσα να κάνω έγγραφη διαμαρτυρία στα ΕΛΤΑ.

Σκέφτομαι όμως ότι αν το κάνω, τα δέματά μου πιθανότατα θα έρχονται... κλωτσώντας από το υποκατάστημα των ΕΛΤΑ ως εμένα...

 

 

Δεν θέλω να συνεχίσω το off-topic, αλλά έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα αυτό και η κατάληξη είναι ότι υπάρχουν μεν κανόνες στα ΕΛΤΑ, αλλά ... δεν τηρούνται πάντα και σε όλες τις περιπτώσεις, λόγω νοοτροπίας ... δημοσίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξαρτάται από τον ταχυδρόμο αλλά από το μέγεθος και το βάρος του δέματος.

Δέματα μικρά (μέχρι Α4) και ελαφριά θα τα φέρει, για τα υπόλοιπα θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Αυτό, βέβαια, δεν είναι κανόνας που ισχύει σε όλη τη χώρα, αλλά σίγουρα σε όλες τις πόλεις.

 

Περιστερι και Κολωνο Αθηνα δεν ισχυει. Οποτε σιγουρα οχι σε ολες τις πολεις που λες. Εμενα και δυο φιλους που ξερω και μικρα συστημενα, λιγοτερο απο το μισο απο Α4 πχ ουδεποτε μας τα φερνουν, μονο χαρτακι, τσεκαρισμενο κι ας ειμαστε σπιτι, φυσικα και βαριουνται να τα παρουν μαζι τους οι ταχυδρομοι. Οποτε καλο και σωστο ειναι να μην κρινουμε κατ ιδιαν, αφου δεν μπορουμε κι ουτε εχουμε ματια να ξερουμε παντου τι συμβαινει. Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Περιστερι και Κολωνο Αθηνα δεν ισχυει. Οποτε σιγουρα οχι σε ολες τις πολεις που λες. Εμενα και δυο φιλους που ξερω και μικρα συστημενα, λιγοτερο απο το μισο απο Α4 πχ ουδεποτε μας τα φερνουν, μονο χαρτακι, τσεκαρισμενο κι ας ειμαστε σπιτι, φυσικα και βαριουνται να τα παρουν μαζι τους οι ταχυδρομοι. Οποτε καλο και σωστο ειναι να μην κρινουμε κατ ιδιαν, αφου δεν μπορουμε κι ουτε εχουμε ματια να ξερουμε παντου τι συμβαινει. Φιλικα παντα

 

Συνεχίζουμε, κακώς, το off topic, και μάλλον δεν διάβασες το post 38509, πριν γράψεις το δικό σου.

Κανόνες υπάρχουν στα ΕΛΤΑ, για το θέμα αυτό, αλλά δεν τηρούνται πάντα.

Τέλος, από μένα, η συζήτηση για τα ΕΛΤΑ σ' αυτό το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε, κακώς, το off topic, και μάλλον δεν διάβασες το post 38509, πριν γράψεις το δικό σου.

Κανόνες υπάρχουν στα ΕΛΤΑ, για το θέμα αυτό, αλλά δεν τηρούνται πάντα.

Τέλος, από μένα, η συζήτηση για τα ΕΛΤΑ σ' αυτό το νήμα.

 

" Δέματα μικρά (μέχρι Α4) και ελαφριά θα τα φέρει, για τα υπόλοιπα θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Αυτό, βέβαια, δεν είναι κανόνας που ισχύει σε όλη τη χώρα, αλλά σίγουρα σε όλες τις πόλεις. "

 

Ειδα την απαντηση αυτη, και σχολιασα αυτη, δηλ με την "Λογικη" το αυτονοητο. Ο νοων νοειτω. Τελος το Off topic και απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Περιστερι και Κολωνο Αθηνα δεν ισχυει. Οποτε σιγουρα οχι σε ολες τις πολεις που λες. Εμενα και δυο φιλους που ξερω και μικρα συστημενα, λιγοτερο απο το μισο απο Α4 πχ ουδεποτε μας τα φερνουν, μονο χαρτακι, τσεκαρισμενο κι ας ειμαστε σπιτι, φυσικα και βαριουνται να τα παρουν μαζι τους οι ταχυδρομοι. Οποτε καλο και σωστο ειναι να μην κρινουμε κατ ιδιαν, αφου δεν μπορουμε κι ουτε εχουμε ματια να ξερουμε παντου τι συμβαινει. Φιλικα παντα

Kαι στην Πατρα μου εχουν πει οτι το κανουν αυτο. Μονο χαρτακι αφηνουν

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι τέτοιο για να ξέρω, αλλά φαντάζομαι αναφέρεσαι στον περιορισμό από τις μεταφορικές γενικά για μπαταρίες και είδη που περιέχουν τέτοιες.

Αν είναι έτσι, και το μαγαζί δίνει μέθοδο αποστολής για Ελλάδα (γιατί συνήθως δε δίνουν καν...) και επίσης το κόστος των μεταφορικών είναι λογικό και όχι μεγαλύτερο από το προϊόν (το έχουμε δει κι αυτό...), θα έλεγα -εκ πρώτης όψεως- γιατί όχι;

 

Αν και ενδέχεται να υπάρχουν και άλλα προβλήματα... Παρήγγειλα τον περασμένο Ιούλιο από Banggood ένα σετάκι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, και από τότε... αγνοείται η τύχη τους(!)

Μου είχαν δώσει ένα tracking number από USPS (?!?!), που έδειχνε ότι όντως η USPS ανέμενε παραλαβή του προϊόντος... που δεν έγινε ποτέ. Μου έδωσαν μόνοι τους άλλο tracking number (πάλι USPS!), το οποίο αυτή τη φορά δε φαίνεται να υπάρχει καν. Με διαβεβαιώνουν ότι θα παραλάβω (κάποια στιγμή... :)) και μου βάζουν... πόντους στο λογαριασμό μου στο μαγαζί για να με... παρηγορήσουν!

Αν όντως, προκειμένου να έρθουν Ελλάδα, τα στέλνουν μέσω... Κωλοπετεινίτσας (ΗΠΑ ή και αλλού) και κινδυνεύουν να χαθούν στο δρόμο, ίσως στην ερώτησή σου "παραγγέλνουμε άφοβα", η απάντηση να είναι "όχι"...

 

(βλέποντας εκ των υστέρων τι έγραψα παραπάνω, υποψιάζομαι ότι τελικά μάλλον... δεν απάντησα στο ερώτημά σου, οπότε... αναρωτιέμαι γιατί τελικά τα έγραψα! :lol::lol::lol:)

To mod ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα τις μπαταριες τις βαζεις εσυ δεν ειναι ενσωματωμενες, για αυτο και ρωτησα. Ακομα ειναι κολλημενο στο ιδιο. Καποιοι ειχαν θεματακια ,καποιοι τα ειχαν παραλαβει

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κ εγω έλαβα μοντάκι τον Ιούλιο από ευρωπαική αποθήκη, είμαι σε αναμονή κλώνου mtl από κινεζομάγαζο (όχι τα γνωστά) καθώς και 100άρα νικοτίνη την άνοιξη. Ευτυχώς επιλογές έχουμε στο ********* που ζούμε!

Απο σχολια που διαβαζω ξερω οτι καποιοι εχουν παραλαβει, φιλη μου πριν 3-4 μηνες παρελαβε ατμοποιητη, Απο την εφαρμογη Vaffle που κερδιζεις με ποντους πολλοι δεν εχουν λαβει. Τα μαγαζια πως παραλαμβανουν οεοοο; Ειναι γνωστης εταιρειας το μοντακι (Swell -Vandy Vape) αλλα δεν περιλαμβανει μπαταριες μεσα, υπαρχει σε πολλα μαγαζια με ατμιστικα, μηπως γραφουν κατι απ΄εξω στο κουτι δεν ξερω για αυτο ρωταω. Αν στειλω κανενα email στο τελωνειο του αεροδρομειου και τους πω οτι περιμενω καποιο δωρο, απαντουν;

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και καρφίτσα συστημένη ΔΕΝ τη φέρνουν, αφήνουν ειδοποιητήριο και μετά πρέπει να τρέχεις στο υποκατάστημα των ΕΛΤΑ (και να χάνεις ώρα από τη δουλειά, που πιθανότατα δεν... περίσσευε) για να παραλάβεις.

Αντίθετα, τα μη συστημένα, ακόμα και σεβαστού μεγέθους, τα παραδίδουν κανονικά!

 

Αυτό ακριβώς το πρόβλημα έχω και εγώ με σχεδόν όλες τις παραγγελίες μου από Κίνα (αλλά και μερικές από το Αγγλικό Amazon): Δεν προλαβαίνω ανοιχτά τα ΕΛΤΑ του τόπου κατοικίας μου και επιλέγω αποστολή κοντά στο γραφείο.

 

Έχω βαρεθεί να μαζεύω χαρτάκια για παραλαβή από ΕΛΤΑ, ακόμη και για μικροαντικείμενα - και τα ΕΛΤΑ είναι περίπου 20 λεπτά από το γραφείο, οπότε αναγκάζομαι να λείψω αρκετή ώρα, με ότι αυτό συνεπάγεται για ιδιωτικό υπάλληλο σε εταιρεία που χτυπάς κάρτα σε είσοδο-έξοδο...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

To mod ειναι ηλεκτρονικο τσιγαρο αλλα τις μπαταριες τις βαζεις εσυ δεν ειναι ενσωματωμενες, για αυτο και ρωτησα. Ακομα ειναι κολλημενο στο ιδιο. Καποιοι ειχαν θεματακια ,καποιοι τα ειχαν παραλαβει

Με μπέρδεψες... :) Μέχρι που είδα το αρχικό μου post και είδα ότι απαντούσα στον Bayern4, που ρωτούσε για powerbanks!

 

Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική: Η εισαγωγή από ιδιώτες προϊόντων ηλεκτρονικού καπνίσματος έχει απαγορευθεί. Σχετικά είδη που βρίσκονται κατά την εισαγωγή κατάσχονται και καταστρέφονται(!)

Η μόνη περίπτωση να παραλάβει κανείς (και το πώς γίνεται και κάποιοι έχουν όντως παραλάβει) είναι να περάσει το δέμα... απαρατήρητο κατά την εισαγωγή.

Οπότε περιμένεις και... ελπίζεις! Θα σου έλεγα δε να μην επιχειρήσεις να τους τραβήξεις την προσοχή (με ερωτήσεις κλπ) πάνω στο πακέτο σου, μήπως και περάσει τελικά.

Σε άλλη περίπτωση (βλ. το... κακό σενάριο), φαντάζομαι θα ενημερωθεί το tracking στα ΕΛΤΑ με το τι συνέβη. Αν τυχόν δεν έχει tracking, ελπίζω τουλάχιστον να φροντίσουν να ενημερώσουν με κάποιο σημείωμα από τα ΕΛΤΑ ή κάτι παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τη συμβουλή σας! Σκέφτομαι να κάνω παραγγελία από Gearbest, 3 προϊόντα βγαίνουν 37 κ κάτι ευρώ με έξοδα αποστολής. Αυτόματα τη χωρίζει σε 2 παραγγελίες, η μια είναι 2,5 ευρω (unregistered) κ η άλλη 34,5 ευρω με PDM.

Και λέω εγώ, γιατί να μην κάνω ξεχωριστά το κάθε προϊόν παραγγελία unregistered? Έτσι κ κάτω από τα 22 ευρώ είμαι σε καθεμιά, κ εξοικονομώ κ λίγα ευρώ (νομίζω βγαίνει 34 περίπου). Θα ήταν καλή κίνηση; Ή υπερβολή;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...