Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή ποτέ κανείς (από όσο ξέρουμε) δεν δικαιώθηκε από το paypal οταν ζήτησε τα χρήματα που δικαιούται απο το tariff insurance (οποιουδήποτε καταστήματος) όταν πλήρωσε τελωνείο?

 

Κάθε μερα με κοροϊδεύουν απο το banggood. εξακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή ποτέ κανείς (από όσο ξέρουμε) δεν δικαιώθηκε από το paypal οταν ζήτησε τα χρήματα που δικαιούται απο το tariff insurance (οποιουδήποτε καταστήματος) όταν πλήρωσε τελωνείο?

 

Κάθε μερα με κοροϊδεύουν απο το banggood. εξακολουθούν.

 

Το να μην πληρώσεις τελωνείο είναι παράνομο. Ουσιαστικά έχεις κάνει συμφωνία άτυπη με το κατάστημα. Κανένα PayPal δε θα σε δικαιώσει σε αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως (με βάση αρκετές δικές μου ανάλογες παραγγελίες), όταν το BPost σου γράψει τα παραπάνω, σημαίνει ότι το δέμα παραδόθηκε στα ΕΛΤΑ!

Όπως έγραφα και λίγες σελίδες πίσω, το BPost είναι... ασυνήθιστα γρήγορο, ενώ πρόσφατο ανάλογο δικό μου δέμα (θεωρητικά χωρίς tracking) απέκτησε καινούριο tracking number από τα ίδια τα ΕΛΤΑ (αθέατο σε μένα, βέβαια - το είδα εκ των υστέρων σε sticker που είχαν προσθέσει πάνω) και μου παραδόθηκε από τα ΕΛΤΑ Courier(!!) - αποστολή 21/7, παράδοση 30/7!

 

Ναι, το είχα διαβάσει αυτό που έγραψες για το BPost και για το tracking number των ΕΛΤΑ! Μακάρι σε τέτοιες περιπτώσεις κάπως να μας ενημέρωναν για να έχουμε το tracking, να ξέρουμε αν είναι στο Ταχυδρομείο στην τελική ή θα το φέρει ο ταχυδρόμος στο γραμματοκιβώτιο. Βασικά τώρα αυτό είναι το θέμα μου, δεν θα ξέρω αν πρέπει να επικοινωνώ για να ρωτάω αν ήρθε ή αν θα το φέρει.

 

EDIT: Από track.bpost.be - 29/08/2019 18:16 Item in distribution phase αλλά το έχει στο "Processing Abroad"

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποτέ κανείς (από όσο ξέρουμε) δεν δικαιώθηκε από το paypal οταν ζήτησε τα χρήματα που δικαιούται απο το tariff insurance (οποιουδήποτε καταστήματος) όταν πλήρωσε τελωνείο?

 

Κάθε μερα με κοροϊδεύουν απο το banggood. εξακολουθούν.

 

Αν το κατάστημα δεσμεύεται για tariff insurance μπορείς να πάρεις τα λεφτά πίσω μέσω paypal. Το έχω κάνει στο παρελθόν πολλές φορές. Κάθε φορά τους έστελνα τα evidence στο case και τους έπαιρνα τηλέφωνο έπειτα για να εξηγήσω την κατάσταση. Ανάλογα τον agent που εξυπηρετεί ή θα πάρεις Partial refund ή θα πάρεις full refund.

 

Μαζί με το προϊόν το κατάστημα σου πούλησε και αυτή την υπηρεσία , αυτός είναι ο λόγος που το paypal δικαιώνει αν το τρέξεις τέτοιες καταστάσεις.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Το να μην πληρώσεις τελωνείο είναι παράνομο. Ουσιαστικά έχεις κάνει συμφωνία άτυπη με το κατάστημα. Κανένα PayPal δε θα σε δικαιώσει σε αυτό το κομμάτι.

εσυ μαθε να διαβάζεις αλλιώς μην μιλάς καλύτερα.

Τουλάχιστον σε εμένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το κατάστημα δεσμεύεται για tariff insurance μπορείς να πάρεις τα λεφτά πίσω μέσω paypal. Το έχω κάνει στο παρελθόν πολλές φορές. Κάθε φορά τους έστελνα τα evidence στο case και τους έπαιρνα τηλέφωνο έπειτα για να εξηγήσω την κατάσταση. Ανάλογα τον agent που εξυπηρετεί ή θα πάρεις Partial refund ή θα πάρεις full refund.

 

Μαζί με το προϊόν το κατάστημα σου πούλησε και αυτή την υπηρεσία , αυτός είναι ο λόγος που το paypal δικαιώνει αν το τρέξεις τέτοιες καταστάσεις.

Ευχαριστώ. Αυτό ειναι το λογικό αλλα ... για να δούμε.

Αναρωτιέμαι (ανεξάρτητα τι θα συμβεί με το paypal) αν ειχα πληρώσει απευθείας με την κάρτα αν θα μπορούσα να κάνω κάτι σε παρόμοια περίπτωση..

Μήπως λεω μήπως τελικά μπορούμε να κάνουμε κάτι πληρώνοντας και με κάρτες απευθείας και σε τέτοιες περιπτώσεις?

και με τι συχνότητα βέβαια..?

θα ήθελα να μιλάω με κάποιον στα ελληνικά.. Όχι ότι χρειάζεται αλλά για ψυχολογικούς λόγους αλλα και επειδή το paypal μας έχει λίγο στην τσίτα τώρα τελευταία.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

εσυ μαθε να διαβάζεις αλλιώς μην μιλάς καλύτερα.

Τουλάχιστον σε εμένα.

 

Έγραψες δύο ολόκληρες προτάσεις χωρίς να χρησιμοποιήσεις τη λέξη "ζώα" Είναι μία βελτίωση...

Link to comment
Share on other sites

Priority Line από Gearbest είναι εντάξει στο θέμα τελωνείο? Αν ξέρει κάποιος σίγουρα γιατί έχω να ψωνίσω πολύ καιρό από gearbest μη γίνει στραβή ..

 

(Έκανα τελικά την αγορά με "priority line - Neatherlands Registered PDM" )

Πιστεύω να μην έκανα γκάφα μόνο εκ πείρας από τα παλιά..Ας απαντήσει αν γνωρίζει κάποιος χρήστης

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το PDM από Gearbest σας έρχεται με ειδοποιητηριο για παραλαβή από ΕΛΤΑ ή κατευθείαν παράδοση στη διεύθυνση;
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Αυτό ειναι το λογικό αλλα ... για να δούμε.

Αναρωτιέμαι (ανεξάρτητα τι θα συμβεί με το paypal) αν ειχα πληρώσει απευθείας με την κάρτα αν θα μπορούσα να κάνω κάτι σε παρόμοια περίπτωση..

Μήπως λεω μήπως τελικά μπορούμε να κάνουμε κάτι πληρώνοντας και με κάρτες απευθείας και σε τέτοιες περιπτώσεις?

και με τι συχνότητα βέβαια..?

θα ήθελα να μιλάω με κάποιον στα ελληνικά.. Όχι ότι χρειάζεται αλλά για ψυχολογικούς λόγους αλλα και επειδή το paypal μας έχει λίγο στην τσίτα τώρα τελευταία.

 

Κοίτα από όσο έχω τύχει σε συνομιλίες με Paypal υπάρχουν υπάλληλοι που μιλάν ελληνικά. Δεν χάνεις να ρωτήσεις όταν παίρνεις τηλέφωνο αν είναι κάποιος διαθέσιμος. Εγώ ρωτάω κάθε φορά και 1 στις 4 φορές έχει κάποιον Έλληνα / Κύπριο (έτυχα και σε Βούλγαρο) που μιλάει ελληνικά και είναι διαθέσιμος.

 

Δυστυχώς με κάρτα είναι πολύ πολύ πιο κουραστική διαδικασία. Η Νομολογία – ΕφΠειρ 301/2001 (νομίζω ότι οποιαδήποτε αγορά υπάγεται σε αυτό) είναι ξεκάθαρη για προβληματικά προϊόντα, οπότε δύσκολο να πάρεις τα λεφτά από τράπεζα. Εκτός κ αν ο πάροχος της κάρτας δεχτεί την αίτηση σου.

 

Γενικά στην paypal μετά από αρκετά παράπονα πελατών ότι δικαιώνουν καταστήματα (ειδικά τους μεγάλους πελάτες), τους τελευταίους μήνες αναλαμβάνει να αποζημιώνει σε μεγάλο ποσοστό και τις 2 πλευρές για ποσά κάτω των 15-20 δολαρίων, και σε manual check (ενώ ήταν αυτοματοποιημένο) για ότι είναι 150$+.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Σωστος! Δεν το ειχα σκεφτει να ρωτησω μια στα γρηγορα για τα ελληνικα.

Για τα μικρα ποσα 10-20$ μου εχει κατσει να παρω τηλ και να μου τα δωσει την ιδια στιγμη το paypal.

Επεμενα οτι δεν τα θελω γιατι απο οτι καταλαβα οτι δεν θα πληρωνε το καταστημα οπως και οφειλε αλλα ηταν απο καποιο "κουβα" ας πουμε που ειχε το δικαιωμα ο υπαλληλος να πραξει ετσι.

Τελικα επεμενε και αυτος και μου τα εδωσε και μου ειπε να μην με νοιαζει απο που προερχονται αλλα να κανω την δουλεια μου.

Απειρες ομως περιπτωσεις ομως με καταστηματα οπως αυτο που πληρωνες τα μεταφορικα και σου εστελνε το προιον και καλα τζαμπα.

Αυτοι πρεπει να εστελναν 1 δεμα στα 2 μην πω χειροτερα. Παρολα αυτα σε πολλες περιπτωσεις τους δικαιωνε.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, εχω κερδισει ενα μοντακι απο καποια σελιδα το εστειλαν νομιζω με China Post απο τις 16/ 8 Πριν μπηκα μεσα να τσεκαρω και τωρα γραφει ... 2/9/2019, 05:01:24 ATHENS AIRMAIL CENTER DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTIOΝ

..............................................................................................................................................

 

Eλπιζω να μου σταλεί και να μην εχω καποιο πρόβλημα ετσι; Εχω δει σε φιλους οτι εχουν παει βεβαια δεν ξερω με τι ταχυδρομειο ειχαν σταλει!

Despina!
Link to comment
Share on other sites

ξαναρωταω:

παραγγελνουμε αφοβα powerbanks?

Δεν έχω αγοράσει ποτέ κάτι τέτοιο για να ξέρω, αλλά φαντάζομαι αναφέρεσαι στον περιορισμό από τις μεταφορικές γενικά για μπαταρίες και είδη που περιέχουν τέτοιες.

Αν είναι έτσι, και το μαγαζί δίνει μέθοδο αποστολής για Ελλάδα (γιατί συνήθως δε δίνουν καν...) και επίσης το κόστος των μεταφορικών είναι λογικό και όχι μεγαλύτερο από το προϊόν (το έχουμε δει κι αυτό...), θα έλεγα -εκ πρώτης όψεως- γιατί όχι;

 

Αν και ενδέχεται να υπάρχουν και άλλα προβλήματα... Παρήγγειλα τον περασμένο Ιούλιο από Banggood ένα σετάκι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, και από τότε... αγνοείται η τύχη τους(!)

Μου είχαν δώσει ένα tracking number από USPS (?!?!), που έδειχνε ότι όντως η USPS ανέμενε παραλαβή του προϊόντος... που δεν έγινε ποτέ. Μου έδωσαν μόνοι τους άλλο tracking number (πάλι USPS!), το οποίο αυτή τη φορά δε φαίνεται να υπάρχει καν. Με διαβεβαιώνουν ότι θα παραλάβω (κάποια στιγμή... :)) και μου βάζουν... πόντους στο λογαριασμό μου στο μαγαζί για να με... παρηγορήσουν!

Αν όντως, προκειμένου να έρθουν Ελλάδα, τα στέλνουν μέσω... Κωλοπετεινίτσας (ΗΠΑ ή και αλλού) και κινδυνεύουν να χαθούν στο δρόμο, ίσως στην ερώτησή σου "παραγγέλνουμε άφοβα", η απάντηση να είναι "όχι"...

 

(βλέποντας εκ των υστέρων τι έγραψα παραπάνω, υποψιάζομαι ότι τελικά μάλλον... δεν απάντησα στο ερώτημά σου, οπότε... αναρωτιέμαι γιατί τελικά τα έγραψα! :lol::lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Πηγαν μοντακια σε φιλους ελλαδα? Αφου απαγορευονται αυτα, κατασχονται στο τελωνειο. Οσοι παρηγγειλαν απο κινα μοντακια τα κατασχεσε το εδω τελωνειο και εγραφε απαγορευμενα ειδη για εισαγωγη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα παιδια, εχω κερδισει ενα μοντακι απο καποια σελιδα το εστειλαν νομιζω με China Post απο τις 16/ 8 Πριν μπηκα μεσα να τσεκαρω και τωρα γραφει ... 2/9/2019, 05:01:24 ATHENS AIRMAIL CENTER DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTIOΝ

..............................................................................................................................................

 

Eλπιζω να μου σταλεί και να μην εχω καποιο πρόβλημα ετσι; Εχω δει σε φιλους οτι εχουν παει βεβαια δεν ξερω με τι ταχυδρομειο ειχαν σταλει!

 

Πηγαν μοντακια σε φιλους ελλαδα? Αφου απαγορευονται αυτα, κατασχονται στο τελωνειο. Οσοι παρηγγειλαν απο κινα μοντακια τα κατασχεσε το εδω τελωνειο και εγραφε απαγορευμενα ειδη για εισαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστωδυσάρεστα...

Αυτη είναι η κατάσταση της αποστολής στο RoyalShipment

Data Status

2019-09-02 06:57:00 Destination Scan (Athens)

2019-08-30 22:00:00 Arrival Scan (Athens)

2019-08-28 23:20:00 Departure Scan (Carpi)

2019-08-28 17:00:00 Arrival Scan (Carpi)

2019-08-27 04:04:00 Departure Scan (Dobra Strykow)

2019-08-26 22:43:05 Origin Scan (Dobra Strykow)

2019-08-26 14:22:52 Pickup Scan (Dobra Strykow)

2019-07-31 12:37:04 In Transit (Nysa)

2019-07-21 20:42:42 In Transit (HUB UK - LONGDON)

2019-07-18 17:58:11 In Transit (Leaving Hong Kong)

2019-07-16 11:46:11 In Transit (Arriving at the Hong Kong warehouse)

2019-07-10 20:50:36 System has accepted the order

2019-07-10 20:50:34 System is processing the order

2019-07-10 20:50:34 Request for shipping label

 

Πριν από 1 ώρα η ups μου έφερε την παραγγελία.

Ευχάριστο γιατί μετά από 2 παρά 8 ημέρες έλαβα το δέμα,δυσάρεστο γιατί είχα συνηθίσει στην ιδέα του claim στο Paypal.

Άντε και στα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, καλή εβδομάδα, καλό μήνα.Το grosso shop,το γνωριζει κανεις,εχει ψωνισει καποιος απο κει? ειναι εμπιστοσυνης?απο χρονους αποστολης κατι εχω ακουσει για μια βδομαδα? και χωρις τελωνειο?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστωδυσάρεστα...

Αυτη είναι η κατάσταση της αποστολής στο RoyalShipment

Data Status

2019-09-02 06:57:00 Destination Scan (Athens)

2019-08-30 22:00:00 Arrival Scan (Athens)

2019-08-28 23:20:00 Departure Scan (Carpi)

2019-08-28 17:00:00 Arrival Scan (Carpi)

2019-08-27 04:04:00 Departure Scan (Dobra Strykow)

2019-08-26 22:43:05 Origin Scan (Dobra Strykow)

2019-08-26 14:22:52 Pickup Scan (Dobra Strykow)

2019-07-31 12:37:04 In Transit (Nysa)

2019-07-21 20:42:42 In Transit (HUB UK - LONGDON)

2019-07-18 17:58:11 In Transit (Leaving Hong Kong)

2019-07-16 11:46:11 In Transit (Arriving at the Hong Kong warehouse)

2019-07-10 20:50:36 System has accepted the order

2019-07-10 20:50:34 System is processing the order

2019-07-10 20:50:34 Request for shipping label

 

Πριν από 1 ώρα η ups μου έφερε την παραγγελία.

Ευχάριστο γιατί μετά από 2 παρά 8 ημέρες έλαβα το δέμα,δυσάρεστο γιατί είχα συνηθίσει στην ιδέα του claim στο Paypal.

Άντε και στα δικά σας.

δεν εχω λογια..

 

2019-08-30 23:50:00 Departure Scan (Carpi)

2019-08-30 00:15:00 Departure Scan (Carpi)

2019-08-29 17:30:00 Arrival Scan (Carpi)

2019-08-28 04:30:00 Departure Scan (Dobra Strykow)

2019-08-27 22:57:01 Origin Scan (Dobra Strykow)

2019-08-27 13:48:17 Pickup Scan (Dobra Strykow)

2019-08-24 12:35:23 In Transit (Nysa)

2019-07-29 09:52:57 Arrived at sort facility (Customs inspection)

2019-07-23 15:52:29 In Transit (Waiting for customs clearance)

2019-07-23 15:51:23 In Transit (HUB UK - LONGDON)

2019-07-21 20:36:29 In Transit (Leaving Hong Kong)

2019-07-20 21:11:01 In Transit (Arriving at the Hong Kong warehouse)

2019-07-13 04:41:59 System has accepted the order

2019-07-13 04:41:58 System is processing the order

2019-07-13 04:41:58 Request for shipping label

Link to comment
Share on other sites

Πηγαν μοντακια σε φιλους ελλαδα? Αφου απαγορευονται αυτα, κατασχονται στο τελωνειο. Οσοι παρηγγειλαν απο κινα μοντακια τα κατασχεσε το εδω τελωνειο και εγραφε απαγορευμενα ειδη για εισαγωγη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Πηγαν μοντακια σε φιλους ελλαδα? Αφου απαγορευονται αυτα, κατασχονται στο τελωνειο. Οσοι παρηγγειλαν απο κινα μοντακια τα κατασχεσε το εδω τελωνειο και εγραφε απαγορευμενα ειδη για εισαγωγη.

 

Κ εγω έλαβα μοντάκι τον Ιούλιο από ευρωπαική αποθήκη, είμαι σε αναμονή κλώνου mtl από κινεζομάγαζο (όχι τα γνωστά) καθώς και 100άρα νικοτίνη την άνοιξη. Ευτυχώς επιλογές έχουμε στο ********* που ζούμε!

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω έλαβα μοντάκι τον Ιούλιο από ευρωπαική αποθήκη, είμαι σε αναμονή κλώνου mtl από κινεζομάγαζο (όχι τα γνωστά) καθώς και 100άρα νικοτίνη την άνοιξη. Ευτυχώς επιλογές έχουμε στο ********* που ζούμε!

 

Αν μπορεις και θελεις στειλε ενα pm απο που ψωνιζεις να παρουμε κι εμεις..

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω έλαβα μοντάκι τον Ιούλιο από ευρωπαική αποθήκη, είμαι σε αναμονή κλώνου mtl από κινεζομάγαζο (όχι τα γνωστά) καθώς και 100άρα νικοτίνη την άνοιξη. Ευτυχώς επιλογές έχουμε στο ********* που ζούμε!
Φίλε neokli, αν θα μπορούσες να μου στείλεις και εμένα ένα pm θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα! Edited by SoBe
Link to comment
Share on other sites

Κ εγω έλαβα μοντάκι τον Ιούλιο από ευρωπαική αποθήκη, είμαι σε αναμονή κλώνου mtl από κινεζομάγαζο (όχι τα γνωστά) καθώς και 100άρα νικοτίνη την άνοιξη. Ευτυχώς επιλογές έχουμε στο ********* που ζούμε!

 

Αν μπορείς στείλε μου ένα πμ και σε μένα γιατί θα σας πω ιστορία ξεκίνησα πρόσφατα τον Μάρτιο και πλήρωσα από μαγαζί γειτονιάς το eleaf pico, μονό φορτιστή xstar, και ένα innokin zenith σύνολο 95€

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...