Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, λοιπόν, αγορά με PDM από banggoood στις 27/11/18 με αποστολή την επόμενη μέρα έχω τελευταίο μήνυμα αυτό: 6/12/18 17:20 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

 

Αγορά με τον ίδιο τρόπο, ίδιο μαγαζί, στις 12/12/18 με αποστολή την επόμενη μέρα έχω αυτό: 21/12/18 08:06 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, και τώρα το πρωί αυτό: 23/12/18 07:05 - The item has arrived in the country of destination.

 

Περίεργα πράγματα....το ένα ταξιδεύει 16 ημέρες...και το άλλο σε μια ημέρα έφτασε Ελλάδα...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και τα 2 έχουν φτάσει... Απλά στο ένα μόνο ανοίχτηκε ο σάκος

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους, έχω δέμα από banggood ( PDM φυσικά...) με τελευταίο μήνυμα : 6/12/18 17:20 - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, διάβασα ότι είναι παιδιά με ημερομηνίες πριν το δικό μου, μήπως έχει ξεκολησει κανενός και αν ναι ποια ημερομηνία είχε, να δούμε πάνω κάτω τι γίνεται, θα έρθει τελικά ο άγιος Βασίλης ή πρέπει να πάρουμε κάτι από Ελλάδα να τελειώνει η ιστορία....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η δικη μου παραγγελία ξεκόλλησε σήμερα μετα απο 20 μερες (φαινεται στην παρακατω φωτο).

Edited by AngelosNt
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου παραγγελία ξεκόλλησε σήμερα μετα απο 20 μερες (φαινεται στην παρακατω φωτο).

 

τα ιδια παιδια και σε μενα ... ξεκολησεε, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!

 

24/12/2018, 14:48:05 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)

 

24/12/2018, 12:18:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

3/12/2018, 17:58:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα ξεκόλλησε από χθες αλλά δύσκολο να παραλάβουμε πριν το νέο έτος

 

24/12/2018, 01:12:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/12/2018, 14:35:29 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

23/12/2018, 12:30:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

20/12/2018, 14:36:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα ξεκόλλησε από χθες αλλά δύσκολο να παραλάβουμε πριν το νέο έτος

 

 

 

24/12/2018, 01:12:28Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

 

23/12/2018, 14:35:29Κ.Α.Τ.ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

 

23/12/2018, 12:30:24ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

20/12/2018, 14:36:00ΟΛΛΑΝΔΙΑΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Φίλε αυτό δεν κόλλησε... Εγώ περιμένω από 26 /11 με pdm

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα ξεκόλλησε από χθες αλλά δύσκολο να παραλάβουμε πριν το νέο έτος

 

24/12/2018, 01:12:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

23/12/2018, 14:35:29 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

23/12/2018, 12:30:24 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

20/12/2018, 14:36:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Δουλεύουν ακόμη στα ΕΛΤΑ (παραμονή Χριστουγέννων).

Το δικό μου έδειξε εκφόρτωση 18.55 και το πιθανότερο είναι για παραλαβή ΠΕ ή ΠΑ για όσους είναι στην Αττική.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά, δεμα απο AliExpress αξίας 29 ευρω το εστειλαν μεσω Τουρκίας. Τα ΕΛΤΑ μ'έστειλαν sms ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI ΓIA TON EKTEΛΩNIΣMO ****** AΠAITEITAI PAYPAL H TIMOΛOΓIO H AΠOΔEIΞH AΓOPAΣ. ΠAPAKAΛOYME NA AΠOΣTAΛEI ΣTO geta@elta-net.gr.

Πόσα θα πληρωσω έξτρα και τι με συμβουλεύετε να κάνω?

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτουσεε εδώ πριν κάνεις την παραγγελία. Τώρα το ποσό είναι 24% της αξίας του προϊόντος ,συν 15€ το τελος=21,96 κερατιάτικα. Η απόφαση δική σου , χρόνια πολλά
Link to comment
Share on other sites

Εμ θα πάρουμε σε δυο μήνες τη συσκευή, εμ θα τους πληρώσουμε για το ευχαριστώ.

Χρόνια πολλα Μπανανια, μεινε όπως εισαι, τα κανεις ολα τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!Για στατιστικούς λόγους να ενημερώσω ότι παρέλαβα χθες από banggood ένα bluetooth,unregistered,με αγορά 30-11.
Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς λόγους να ενημερώσω ότι παρέλαβα χθες από banggood ένα bluetooth,unregistered,με αγορά 30-11.

Εγώ πάλι από 24/11 ακόμη περιμένω και μάλιστα με priority.

Link to comment
Share on other sites

Me priority παραλαμβάνουν μέσα στη βδομάδα παιδιά από παραγγελία 30-11.

Λογικά πλησιάζεις.Εκτίμηση..Μέχρι τέλος της άλλης εβδομάδας...

Εγώ πάλι από 24/11 ακόμη περιμένω και μάλιστα με priority.
Link to comment
Share on other sites

Στο 17track γράφει πως το πακέτο έφτασε Ελλάδα από Ολλανδία εχθές μαύρα μεσάνυχτα. το σιτε των ΕΛΤΑ ακόμα δεν το έβγαλε Ελλάδα. Να ανησυχώ;
Link to comment
Share on other sites

Στο 17track γράφει πως το πακέτο έφτασε Ελλάδα από Ολλανδία εχθές μαύρα μεσάνυχτα. το σιτε των ΕΛΤΑ ακόμα δεν το έβγαλε Ελλάδα. Να ανησυχώ;

Καθόλου. Μπορεί να πάρει από αρκετές μέρες μέχρι και εβδομάδες (με το φόρτο των ημερών και τις άδειες) για να το 'δουν' τα ΕΛΤΑ. Υπομονή...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όλους και όλες!

 

Δίχως να έχω διάθεση να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, ότι παραγγελία έχω κάνει μέχρι τώρα, δεν θα δω καμία καθυστέρηση, είτε έρχεται από ΕΕ είτε από χώρα εκτός αυτής και μάλιστα από Αγγλία οι χρόνοι που καταγράφονται είναι εξαιρετικοί.

 

Διαβάζοντας εδώ μέσα τις εμπειρίες, δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίνε τα ΕΛΤΑ, ο τρόπος αποστολής (π.χ. Ελλάδα από Κίνα μέσω Ολλανδίας), τα ταχυδρομεία των άλλων χωρών (π.χ. τους Ιταλούς τους θεωρώ χειρότερους κι από τους δικούς μας) ή συνδυασμός αυτών.

 

Να διευκρινίσω πως δεν παραγγέλνω από gearbest, banggood παρά μόνο από eBay.

Edited by Guest27
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχηθώ χρόνια πολλά σε όλους και όλες!

 

Δίχως να έχω διάθεση να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα, [...]

Χρόνια πολλά σε όλους και από μένα!

 

Γιατί αντιπαράθεση; Αν και υποψιάζομαι ότι μερικοί (που περιμένουν και περιμένουν...) θα... πικραθούν με αυτά που γράφεις, :)

νομίζω ότι είναι παρήγορο να βλέπουμε ότι το χάλι αυτό δεν είναι ο κανόνας και υπάρχουν και κάποιοι που παραλαμβάνουν κανονικά!

 

Κι εγώ δυστυχώς ανήκω στους... άλλους - αυτές τις μέρες έχουν αρχίσει να μου έρχονται πράγματα που είχαν ξεκινήσει αρχές με μέσα Νοέμβρη!

 

Και το κακό είναι ότι απ' ό,τι φαίνεται, τα χάλια επεκτείνονται και σε δέματα που έρχονται από Ευρώπη!

Φίλος περιμένει ακόμα δέμα από το amazon.co.uk, το οποίο σαν τελευταίο status (στο site της -κατά τα φαινόμενα άθλιας, βλέπω στο 'net σωρεία παραπόνων για δαύτην) i-parcel με την οποία το έστειλε το Amazon, άφιξη στην Ελλάδα... 30 Νοεμβρρίου και αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο(!) Έκτοτε αγνοείται η τύχη του...!

 

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω αν ξέρει κανείς... Τα προερχόμενα από i-parcel (που φαίνεται να ανήκει στη UPS) παραδίδονται εδώ από τα ΕΛΤΑ;

Κάτι τέτοιο φαίνεται να υποδεικνύει η... τύχη του δέματος του φίλου.

Και αν είναι έτσι, προφανώς θα αλλάζει και το tracking number (αυτό που έχει τώρα είναι ένα της i-parcel σε δικό της format, που βεβαίως δεν αναγνωρίζεται από τα ΕΛΤΑ), ενώ δε φαίνεται να μπορεί να βρεθεί κάπου και το καινούριο tr.number (αν βεβαίως υποθέσουμε ότι όντως υπάρχει κάτι τέτοιο...)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους και από μένα!

 

 

 

Γιατί αντιπαράθεση; Αν και υποψιάζομαι ότι μερικοί (που περιμένουν και περιμένουν...) θα... πικραθούν με αυτά που γράφεις, :)

 

νομίζω ότι είναι παρήγορο να βλέπουμε ότι το χάλι αυτό δεν είναι ο κανόνας και υπάρχουν και κάποιοι που παραλαμβάνουν κανονικά!

 

 

 

Κι εγώ δυστυχώς ανήκω στους... άλλους - αυτές τις μέρες έχουν αρχίσει να μου έρχονται πράγματα που είχαν ξεκινήσει αρχές με μέσα Νοέμβρη!

 

 

 

Και το κακό είναι ότι απ' ό,τι φαίνεται, τα χάλια επεκτείνονται και σε δέματα που έρχονται από Ευρώπη!

 

Φίλος περιμένει ακόμα δέμα από το amazon.co.uk, το οποίο σαν τελευταίο status (στο site της -κατά τα φαινόμενα άθλιας, βλέπω στο 'net σωρεία παραπόνων για δαύτην) i-parcel με την οποία το έστειλε το Amazon, άφιξη στην Ελλάδα... 30 Νοεμβρρίου και αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο(!) Έκτοτε αγνοείται η τύχη του...!

 

 

 

Με την ευκαιρία, να ρωτήσω αν ξέρει κανείς... Τα προερχόμενα από i-parcel (που φαίνεται να ανήκει στη UPS) παραδίδονται εδώ από τα ΕΛΤΑ;

 

Κάτι τέτοιο φαίνεται να υποδεικνύει η... τύχη του δέματος του φίλου.

 

Και αν είναι έτσι, προφανώς θα αλλάζει και το tracking number (αυτό που έχει τώρα είναι ένα της i-parcel σε δικό της format, που βεβαίως δεν αναγνωρίζεται από τα ΕΛΤΑ), ενώ δε φαίνεται να μπορεί να βρεθεί κάπου και το καινούριο tr.number (αν βεβαίως υποθέσουμε ότι όντως υπάρχει κάτι τέτοιο...)

Λοιπόν η Amazon συνεργάζεται στη Ελλάδα με αυτή την εταιρια:https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-samsung-gn-rev1&source=android-browser&q=is%26s+greece#trex=m_t:lcl_akp,rc_f:nav,rc_ludocids:17919516888611934472,rc_q:IS%2526S%2520Ltd.,ru_q:IS%2526S%2520Ltd.

Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο να σου δώσουν το καινούργιο tracking number.Απο τη στιγμή που φεύγει από την εταιρία τους σου έρχεται e-mail με τον αριθμό ώστε να το ανιχνεύσεις μέσω ΕΛΤΑ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η Amazon συνεργάζεται στη Ελλάδα με αυτή την εταιρια:https://www.google.com/search?ie=UTF-8&client=ms-android-samsung-gn-rev1&source=android-browser&q=is%26s+greece#trex=m_t:lcl_akp,rc_f:nav,rc_ludocids:17919516888611934472,rc_q:IS%2526S%2520Ltd.,ru_q:IS%2526S%2520Ltd.

Μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο να σου δώσουν το καινούργιο tracking number.Απο τη στιγμή που φεύγει από την εταιρία τους σου έρχεται e-mail με τον αριθμό ώστε να το ανιχνεύσεις μέσω ΕΛΤΑ.

Many thanks! Το μεταβιβάζω αμέσως στον άμεσα ενδιαφερόμενο!

Είχαμε βρει ψάχνοντας κάποιες αναφορές σε κάποια "ISS", αλλά -προφανώς μη έχοντας το όνομα απόλυτα σωστό- δεν είχαμε καταφέρει να βρούμε στοιχεία επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδες χρονια πολλα :)

ηθελα να ρωτησω για ενα τηλ που θελω απο το bangood μου βγαζει το air parcel register και το ems express mail service .............νομιζω και οι δυο επιλογες πανε για τελωνειο η κανω λαθος ??

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά

Ντουγρου τελωνείο

παιδες χρονια πολλα :)

ηθελα να ρωτησω για ενα τηλ που θελω απο το bangood μου βγαζει το air parcel register και το ems express mail service .............νομιζω και οι δυο επιλογες πανε για τελωνειο η κανω λαθος ??

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με belgium registered έχει κολλήσει από 21/12/18 13:07 - Item is announced / bpost received the information. Ενώ με νέα παραγγελία προχθές με ίδιο ταχυδρομείο έχει προχωρήσει ήδη προς Βέλγιο. Και τα δύο από GearBest.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...