Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παιδιά

Γνωρίζει κάποιος την διαδρομή από Κίνα μέχρι Ελλάδα ανεξαρτήτου χρόνου?

Δλδ παραγγέλλουμε από Κίνα αυτοί το στέλνουν με china post στο Βέλγιο ή στην Ολλανδία και από εκεί Ελλάδα στο Ταχυδρομείο?

Μεσολαβεί κάποια άλλη υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Γνωρίζει κάποιος την διαδρομή από Κίνα μέχρι Ελλάδα ανεξαρτήτου χρόνου?

Δλδ παραγγέλλουμε από Κίνα αυτοί το στέλνουν με china post στο Βέλγιο ή στην Ολλανδία και από εκεί Ελλάδα στο Ταχυδρομείο?

Μεσολαβεί κάποια άλλη υπηρεσία?

οχι δεν μεσολαβει.

Link to comment
Share on other sites

και εγω με 2 track number LVS1..........61 και LVS...........63 απο 25/10 ειναι κολλημενα 1 θηκη και 1 τζαμακι απο κινα για βελγικο ταχυδρομειο απο gearbeast.οπως παει η δουλεια πρωτα θα μου ερθει το κινητο απο bangood με priority ηδη ειναι pre-advised με ολλανδικο και υστερα ο θεος ξερει ποτε θα ερθουν απο gearbeast.

 

φιλε αυτοι οι αριθμοι δεν ειναι track number αλλα κωδικοι unregistered ...μπορεις να τους παρακολουθησεις μονο μεχρι να φτασουν αεροδρομιο.μετα τους εχασες...καποια στιγμη θα ερθουν σε εσενα...μεχρι πριν λιγο καιρο απο τη μερτα που εφταναν ελλαδα ερχοταν ειδοποιση παραλαβης μολις μετα απο 2 ημερες...τωρα...κανεις δεν ξερει

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε αυτοι οι αριθμοι δεν ειναι track number αλλα κωδικοι unregistered ...μπορεις να τους παρακολουθησεις μονο μεχρι να φτασουν αεροδρομιο.μετα τους εχασες...καποια στιγμη θα ερθουν σε εσενα...μεχρι πριν λιγο καιρο απο τη μερτα που εφταναν ελλαδα ερχοταν ειδοποιση παραλαβης μολις μετα απο 2 ημερες...τωρα...κανεις δεν ξερει

αφου ακομα δεν εχουν παει ουτε στο βελγιο απο κινα,,,,αρα μεχρι ποτε θα τους βλεπω εφοσον απο κινα δεν εχουν παει στο βελγιο ακομα??

Link to comment
Share on other sites

αφου ακομα δεν εχουν παει ουτε στο βελγιο απο κινα,,,,αρα μεχρι ποτε θα τους βλεπω εφοσον απο κινα δεν εχουν παει στο βελγιο ακομα??
Από το site της bpost θα τα βλέπεις... Είπαν πολλά παιδιά ότι ο χρόνος Κίνα Βέλγιο έχει μεγαλώσει... Κάποια αλλαγή έχουν κάνει τα μαγαζιά... Κολλάει αρκετές μέρες στο Αεροδρόμιο του Χονγκ κονγκ... Όπου λένε ότι περνάει τελωνείο... Τι να σου πω...

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση.Εκανα μια παραγγελια απο ebay 21 και κατι αξια και ο πωλητης απο Κινα μου την εστειλε με China EMS με ενα track number του τυπου LMxxxxxxxxxxCN.Υπαρχει περιπτωση να περασει τελωνειο ? γιατι του το ανεφερα οτι με τον τροπο αυτο της EMS μπορει να περασει και μου ειπε οτι ο ιδιο δεν καλυπτει εξοδα αμα περασει,οτι ειναι δικια μου ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μεσολαβει.

 

Και πως γίνεται από τις 20/10 να μην έχει φτάσει ακόμη στο Βέλγιο????????????/

Με τα πόδια το πάνε?

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνεται από τις 20/10 να μην έχει φτάσει ακόμη στο Βέλγιο????????????/

Με τα πόδια το πάνε?

 

διαβασε τα προηγουμενα ποστ ολοι το ιδιο λεμε για τις καθυστερησεις

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει ποια είναι η μοίρα της παραγγελίας μου;;Εϊναι από GB με priority line. Ολα φαίνονταν μια χαρά μέχρι σήμερα που έβγαλε ''the shipment was misrouted''.

 

Από το tracking no προκύπτουν τα εξής:

 

Package status : Undelivered

Origin:Hong Kong

2018-11-08 08:29:00 The shipment was misrouted and could not be delivered. The shipment will be readdressed and forwarded to the recipient.

2018-11-07 17:02:00 The international shipment has been processed in the export parcel center

2018-10-25 16:07:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

frist_vessel:

2018-11-05 22:00:00 Customs clearance processing complete.

2018-11-05 16:00:00 Parcel is in clearance.

2018-11-01 22:00:45 Parcel arrived at the airport.

2018-10-31 20:00:38 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-10-30 17:00:42 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-10-30 14:30:35 Sent to HongKong Sorting Centre.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα παραγγελια δυο ιδια πακετα απο Κινα. Φυγανε απο Κινα την μεθεπομενη. Το ενα το εστειλα Ελλαδα, και το αλλο Φινλαδια οπου και μενω. Το δευτερο ηρθε σε 12 μερες, και την επομενη το εστειλα Ελλαδα, οπου και εφτασε μετα απο 3 μερες, συνολο 15. Και το αλλο ακομη ειναι κολλημενο στο τελωνειο της Αθηνας.
Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει ποια είναι η μοίρα της παραγγελίας μου;;Εϊναι από GB με priority line. Ολα φαίνονταν μια χαρά μέχρι σήμερα που έβγαλε ''the shipment was misrouted''.

 

Από το tracking no προκύπτουν τα εξής:

 

Package status : Undelivered

Origin:Hong Kong

2018-11-08 08:29:00 The shipment was misrouted and could not be delivered. The shipment will be readdressed and forwarded to the recipient.

2018-11-07 17:02:00 The international shipment has been processed in the export parcel center

2018-10-25 16:07:00 The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

 

frist_vessel:

2018-11-05 22:00:00 Customs clearance processing complete.

2018-11-05 16:00:00 Parcel is in clearance.

2018-11-01 22:00:45 Parcel arrived at the airport.

2018-10-31 20:00:38 Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-10-30 17:00:42 Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-10-30 14:30:35 Sent to HongKong Sorting Centre.

 

Ευχαριστώ!

 

PayPal

--------------

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Πάω για ΡΕΚΟΡ. Κάπου 1 μήνα για να μπει στο τελωνείο (αξία περίπου 10 €).

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

7/10/2018, 12:13:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

4/10/2018, 14:11:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

4/10/2018, 14:06:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

3/10/2018, 09:17:00 ΤΑΪΛΑΝΔΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

Ενημερωτικά να πω ότι έκανε ακριβώς ένα μήνα να μπει στο τελωνείο. Μόλις μπήκε, σε δύο μέρες παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κατι μου λεει πως οτι παραγγειλουμε την black Friday, θα το παραλαβουμε το καλοκαιρακι στις παραλιες.

 

Το τελωνειο του αεροδρομιου ειναι το παλιο καλο Ελληνικο δημοσιο. Ποτε θα κανουν καμμια απεργια ζητωντας αυξησεις?

 

Sent from my ZUK Z2121 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

από 1η του μηνός κάπου στο Ε.Β . . . . . . . :worry:

 

viber-image.jpg

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας από εμένα.

Αναζητώ συμβουλές για το πως θα διαχειριστώ μια αγορά (£381.71) μέσω PayPal, που τελικά ποτέ δεν έγινε η παραδωση σε εμένα (από gearbest).

 

Έκανα dispute στο PayPal και το gearbest μετά από παζάρια μου προσφέρει 190 δηλαδή έχει δεχθεί ότι εγώ δεν έχω παραλάβει το δέμα αλλά λέει ότι δεν ευθύνεται για αυτό και είναι both loss.

Εγώ θέλω όμως θέλω και νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό, όλο το ποσό πίσω.

Να προχωρήσω σε claim στο PayPal ή να κάνω κάτι άλλο?

Τι θα ήταν καλύτερο να γράψω στην επικοινωνία με το gearbest για την στιγμή που θα γίνει claim και θα κριθεί από το PayPal?

Το δέμα (μια συσκευή κινητού)

Edited by apostolos01
Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας από εμένα.

Αναζητώ συμβουλές για το πως θα διαχειριστώ μια αγορά (£381.71) μέσω PayPal, που τελικά ποτέ δεν έγινε η παραδωση σε εμένα (από gearbest).

 

Έκανα dispute στο PayPal και το gearbest μετά από παζάρια μου προσφέρει 190 δηλαδή έχει δεχθεί ότι εγώ δεν έχω παραλάβει το δέμα αλλά λέει ότι δεν ευθύνεται για αυτό και είναι both loss.

Εγώ θέλω όμως θέλω και νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό, όλο το ποσό πίσω.

Να προχωρήσω σε claim στο PayPal ή να κάνω κάτι άλλο?

Τι θα ήταν καλύτερο να γράψω στην επικοινωνία με το gearbest για την στιγμή που θα γίνει claim και θα κριθεί από το PayPal?

Το δέμα (μια συσκευή κινητού)

 

μην δεχτεις ουτε ευρω λιγοτερο προχωρα με paypal και αστους να κανουν τουμπες τους λαμογιοκινεζους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ποιά μέθοδος αποστολής είναι ασφαλέστερη (για το γνωστό θέμα...) από το Banggood; Αφορά ενδεχόμενη αγορά tv box αξίας 20€. Το ¨standard shipping¨ (που προφανώς είναι απλή επιστολή), το ¨air parcel register¨ (που είναι συστημένη επιστολή) ή το "priority direct mail";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ποιά μέθοδος αποστολής είναι ασφαλέστερη (για το γνωστό θέμα...) από το Banggood; Αφορά ενδεχόμενη αγορά tv box αξίας 20€. Το ¨standard shipping¨ (που προφανώς είναι απλή επιστολή), το ¨air parcel register¨ (που είναι συστημένη επιστολή) ή το "priority direct mail";

Το priority, αλλά και πάλι, αν το ποσό (μαζί με τα μεταφορικά) δεν ξεπερνά τα 22 ευρώ δεν θα έχεις θέμα και με τις 2 άλλες μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Το priority, αλλά και πάλι, αν το ποσό (μαζί με τα μεταφορικά) δεν ξεπερνά τα 22 ευρώ δεν θα έχεις θέμα και με τις 2 άλλες μεθόδους.

Τα περί ατέλειας κάτω από 22€ τα γνωρίζω...

Για μη εισαγωγή στον κακό λύκο, όμως, ποιά μέθοδος ενδείκνυται;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...