Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

'Εχω ένα δεματάκι από Ali που ενώ το 17track αναφέρει στις 15/7 "Arrival at Destination Post (Country GR) " από τότε δεν έχω καμία ανανέωση στο tracking, ελτα ούτε κουβέντα φυσικά...

Είναι κανείς άλλος σε παρόμοια κατάσταση ?

Όχι τίποτα άλλο αλλά την άλλη εβδομάδα φεύγω με άδεια για 20 μέρες και δεν βλέπω να παραλαμβάνω μέχρι τότε...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξερω γιατι παιδευεστε ετσι και περιμενετε ωσαν τη Πηνελοπη... Εγω απο GB με belgium παρηγγειλα στις 12-7 και παρελαβα σημερα!!! Ουτε τελωνεια, ουτε χρεωσεις, τιποτα!!!
Link to comment
Share on other sites

Πείτε με... παλιομοδίτη, αλλά γενικά με χρόνους κάτω από μήνα για αποστολές από Κίνα, δηλώνω ικανοποιημένος.

Βέβαια έχουμε και κάποια καλά δείγματα, όπως το Belgium Post που χρησιμοποιεί το GB, αλλά και -τις περισσότερες φορές- και το priority direct mail του Banggood (έχω παραλάβει και μέσα σε 8-9 μέρες!), τα οποία είναι απλώς... ανέλπιστα καλά για Κίνα!

Αλλά ασφαλέστερο είναι κάτι τέτοια να τα θεωρούμε εξαιρέσεις, παρά τον κανόνα - για να μη σπάμε τα νεύρα μας άσκοπα, με το να περιμένουμε και να... τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω κατι διακοπτακια απο Κινα αξιας 21$. Εχω πολυ καιρο να αγορασω απο Κινα. Υπαρχει καθυστερηση στις αποστολες απο Κινα; Υπαρχει περιπτωση να χρεωθω κατι στο τελωνειο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σήμερα είδα ότι προχώρησε και το δικό μου λίγο...

Customs clearance processing complete.

2018-07-26 13:00:00

 

Parcel is in clearance.

2018-07-18 10:00:00

 

Parcel arrived at the airport.

2018-07-10 16:06:00

 

Departed Hongkong Sorting Centre.

2018-07-10 09:31:00

 

Arrived at Hongkong Sorting Centre.

2018-07-09 10:00:11

 

Sent to HongKong Sorting Centre.

2018-07-08 09:00:07

 

Departure in Location Warehouse Sorting Centre.

2018-07-08 03:04:28

 

Shipping Label Printed.

2018-07-07 22:48:33

 

Confirmed & Prepared For Packing.

2018-07-07 22:48:30

 

Order Created.

2018-07-07 20:36:57

 

Αυτό το <<Customs clearance complete>> είναι το δικα μας τελωνειο ή της Κίνας;;

Link to comment
Share on other sites

Αγορα ενως tv box απο gearbest αξια 41€ μπορω ν το παρω με register (oποιοδηπωτε regiter η μονο belgium post ?)γι ν αποφυγω τελωνειο η υποχρεωτικα με priority αλλιως δεν αποζυμιωνει η gearbest?

Λ

Link to comment
Share on other sites

letv x522 απο banggood η gearbest και με τι μεθοδο;

ακριβοτερο αλλα πιο αξιοπιστο νομιζω το banggood με belgium

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

 

Εδω και καιρο κανω συχνες αγορες απο AliExpress, χθες με πηρανε απο το Κεντρο Διανομης των ΕΛΤΑ να μου πουνε οτι εχει ερθει ενα δεματακι στο ονομα μου,

μονο που ειχανε κανει λαθος την διευθυνση πανω στα στοιχεια του δεματος και αντι για τον αριθμο 15 που μενω ειχανε γραψει 115,παρολαυτα το διορθωσαμε και μου ειπε οτι θα μου ερθει με τον ταχυδρομο. Αυτο εγινε χθες το πρωι και μεχρι σημερα δεν εχω λαβει κατι.

 

1) Υπαρχει περιπτωση να περασε ο ταχυδρομος και να μην αφησε ειδοποιητηριο;

2) Μπορω μεσω τηλεφωνου στα ΕΛΤΑ και δινοντας το ονομα μου να μου πουνε αν εχει φτασει γενικως καποιο δεμα; Περιμενω γυρω στις 10 παραγγελιες αυτη τη στιγμη οποτε δεν ειναι ευκολο καθε φορα να δινω 10 διαφορετικα tracking numbers, μονο με το ονομα μπορουνε να βρουνε αν εχει ερθει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά σήμερα είδα ότι προχώρησε και το δικό μου λίγο...

 

 

Αυτό το <<Customs clearance complete>> είναι το δικα μας τελωνειο ή της Κίνας;;

 

γεια σου φιλε πορτο

 

σε καμια βδομαδα θα φανει γερμανια αν κρινω από το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε πορτο

 

σε καμια βδομαδα θα φανει γερμανια αν κρινω από το δικο μου

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να υποθέσω θα το δείξει στο site της DHL; Οπότε σε δύο βδομάδες περίπου παίζει να παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να υποθέσω θα το δείξει στο site της DHL; Οπότε σε δύο βδομάδες περίπου παίζει να παραλάβω.

Nαι και στο 17track , για την παραλαβη δεν ξαιρω χρονο !! Εγω παντως ειμαι 5η μερα που φανηκε γερμανια !! Θα το κρατησε η μερκελ

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω κατι διακοπτακια απο Κινα αξιας 21$. Εχω πολυ καιρο να αγορασω απο Κινα. Υπαρχει καθυστερηση στις αποστολες απο Κινα; Υπαρχει περιπτωση να χρεωθω κατι στο τελωνειο;

 

Για καθυστερήσεις δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Οσο για το τελωνείο, ισχύει ατέλεια μέχρι 22€ (τιμή προϊόντος, τυχών ασφάλεια, μεταφορικά), οτι είναι πάνω από 22 χρεώνεται και στο τελωνείο. Αλλά επειδή τα 21 είναι οριακά, υπάρχει μια περίπτωση.

 

Αγορα ενως tv box απο gearbest αξια 41€ μπορω ν το παρω με register (oποιοδηπωτε regiter η μονο belgium post ?)γι ν αποφυγω τελωνειο η υποχρεωτικα με priority αλλιως δεν αποζυμιωνει η gearbest?

Λ

 

Μόνο Belgium. Το priority είναι εγγυημένο (σύμφωνα με το gearbest) ότι δεν περνάει. Το Belgium δεν έχει τέτοια εγγύηση αλλά συγχρονος δεν έχει αναφερθεί και να έχει σταματήσει κάποιο πακέτο. Για το αν έχει επιστροφή χρημάτων κοίταξε το την ώρα της αγοράς γιατί πρόσφατα το είχαν βγάλει και μετά το ξανά έβαλαν. Αυτήν την περίοδο νομίζω το έχει.

 

letv x522 απο banggood η gearbest και με τι μεθοδο;

ακριβοτερο αλλα πιο αξιοπιστο νομιζω το banggood με belgium

 

Πιο αξιόπιστο είναι το priority line του Bangood. Για το GearBest διάβασε την από πάνω απάντηση στην παράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Nαι και στο 17track , για την παραλαβη δεν ξαιρω χρονο !! Εγω παντως ειμαι 5η μερα που φανηκε γερμανια !! Θα το κρατησε η μερκελ

 

Ωραία! Για το χρόνο παραλαβής στο περίπου το είπα και εγώ, απλά επειδή θα φύγω λίγες μέρες διακοπές, ελπίζω να μην έρθει τότε

 

ΥΓ. Χθες το βράδυ είδα ότι και το δικο μου έφτασε Γερμανία.... (Μέσα σε μια μέρα από το customs clearance...)....

Τρέχει μάλλον να προλάβει το χαμένο χρόνο...

Edited by portoleone07
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα πάντως πρώτη φορά τέτοια καθυστέρηση με ολλανδικό με priority από Banggood! Έχει κολλήσει. Πιστεύω ότι πάει το δεματάκι. Ένα κινητό είναι αξίας 60€. 7d29116e04772f02771716b9ca2ee0fe.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αρχαριου:θελω να παραγγειλω κατι μικροπραγματα απο gb που επιλέγω να μου έρθουν μέσω Βέλγιου για να μην περάσει τελωνείο. Εχω να κανω αγορα πανω απο 2 χρόνια και βλεπω οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Θα τα παραγγείλω μεσω της εφαρμογής. Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αρχαριου:θελω να παραγγειλω κατι μικροπραγματα απο gb που επιλέγω να μου έρθουν μέσω Βέλγιου για να μην περάσει τελωνείο. Εχω να κανω αγορα πανω απο 2 χρόνια και βλεπω οτι έχουν αλλάξει τα πράγματα. Θα τα παραγγείλω μεσω της εφαρμογής. Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε επικοινωνια με gearbest μου ειπαν αν παραγγειλω registered κι περασει τελωνειο ,μεσο ticket (επισειναπτοντας το κιτρινο καρτλακι του τελωνειου σε φωτο) θα μου επιστρεψουν τα χρηματα του τελωνειου (μαλλον μεσο paypal).

H επιλογη belgium post βγαινει σε καποιες παραγγελιες αφου επιλεξεις πρωτα registered .( η ποιο ενδειγμενη λυση για αποφυγη του c....)

Link to comment
Share on other sites

Άντε να πουληθούν τα ΕΛΤΑ ,γιατί δεν πάει η κατάσταση είτε πρόκειται για δημόσιο είτε για ιδιώτη που έχει ταχυδρομικο πρακτορείο ,ακόμα και οι ιθαγενείς της Αφρικής έχουν καλύτερες υπηρεσίες ,δέμα από κινα στο Βέλγιο έφυγε για Ελλάδα την ίδια μέρα που έφτασε Βέλγιο,εδώ από την Παρασκευή που έφτασε Ελλάδα ακόμα να φύγει ,για τον προορισμό του ,ο άλλος με το ταχυδρομικό πρακτορείο σημείο πληρώνει συντάξεις και δεν δίνει δέματα σήμερα ,είτε δημόσιο είτε ιδιώτης δουλεύουν άρπα κόλα.
Link to comment
Share on other sites

αύριο παραλαμβάνω 2 δέματα των 2 ρουτερ με Belgium απο gear.

Στο tracking δεν έχει αναφερθεί κάτι για είσοδο σε τελωνεία κλπ.

Πέρασαν όπως και άλλα αντικείμενα του ιδίου μεγέθους παλιότερα.

Τώρα περιμένω προσφορά σε καθαριστές ατμόσφαιρας και νερου για να το "διακινδυνευσω"

Link to comment
Share on other sites

Τώρα περιμένω προσφορά σε καθαριστές ατμόσφαιρας και νερου για να το "διακινδυνευσω"

Σκέτο belgium registered, χωρίς κάποιο "τριγωνικό" σχήμα, έτσι;

Πες μας πώς θα πάει.

Αν και διαβάζω αρκετούς εδώ που παραλαμβάνουν ογκώδη ή/και βαριά αντικείμενα χωρίς πρόβλημα.

Κι εμένα μου ήρθε σήμερα μια... τσάντα, αρκετά μεγάλη (όχι πολύ βαριά βέβαια), χωρίς επίσης κανένα "δυσάρεστο".

Η αξία της ήταν χαμηλή και δε θα χρεωνόταν, βέβαια, αλλά χωρίς τη στάση στο τελωνείο, έφτασε και σφαίρα! (αποστολή 19/7)

Link to comment
Share on other sites

εννοείτε θα πω τι και πως αλλά το βλέπω δύσκολο μιας και για τον καθαριστή ατμοσφαίρας η τιμή έχει ανεβεί στο gear

Αποστολή δίνει μόνο

Priority Line EU priority Line $37.94 10-18 business days

Registered Air Mail

Europe Railway Priority Mail(15-25days online) $65.85 35-40 business days .

 

Είναι κάποιο απο αυτά αυτό που ζητάμε για αποφυγή?

 

Για το νερό δεν εχω κατασταλάξει για το μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και οι δύο μέθοδοι αποφευγεις το τελωνείο ,αλλά από ότι ξέρω αργούν και οι δύο μέθοδοι ,ο πρώτος τρόπος έρχεται πλέον με dhl και ο δεύτερος με τον σιδηρόδρομο με ups και γενικη ταχυδρομικής .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...