Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν λες (Υπάρχει περιθώριο άλλες 20 μέρες στο Ali για dispute)...

Τι εννοείς; πόσες μέρες σου έδωσε για προστασία ο πωλητής; συνήθως δίνουν 60 μέρες.

 

Ναι είναι 60.

Και λογικα θα τις ξεπεράσει, οπότε δε θα χρειαστεί να κάνω απολύτως τίποτα,παίρνοντας refund.

Κρίμα που το λέω γιατί το είδος το "χρειάζομαι", αλλά αν δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο θα ζήσω και χωρίς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρνείσαι να παραλάβεις και ζητάς να επιστραφεί πίσω.

 

Το σωστό όπως λες και συ αυτό είναι, δεν φταίει σε κάτι ο πωλητής.

 

το θεμα ειναι θα καταλαβω οτι ειναι αυτο;

χωρια που στις περισσοτερες περιπτωσεις (αν οχι σε ολες) παραλαμβανει η μανα μου,

αρα; τι να της πω; να το ανοιξει κι αν δει το συγκεκριμενο να τους πει οτι

δεν θα το παραλαβουμε;

ή να της δωσω το tracking και να τους πει αν ειναι αυτο το tracking

δεν παραλαμβανω; μπλεξιμο..

Link to comment
Share on other sites

τι παίζει με το site των ΕΛΤΑ? Δεν βρίσκει τίποτα

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν παραγγελία από GearBest που έγινε σε Ευρωπαϊκή Αποθήκη και έρχεται Ελλάδα με DHL, να περάσει τελωνείο;

Μου φαίνεται τρελό, αλλά είδα να γράφετε εδώ ότι ΟΛΑ από DHL περνάνε τελωνείο.

 

Επίσης, είναι δυνατόν πάλι παραγγελία από GearBest και αυτή την φορά με επιλογή Priority Line - EU Express που έρχεται από Αγγλία με DPD (UK) να περάσει τελωνείο; Γράφουν οι Κινέζοι στο δέμα "χώρα προέλευσης";

 

Αν είναι έτσι.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα πρώτα συννενόηση με των πωλητή ή το κατάστημα για επιστροφή δεμάτων γιατί δεν το έχουν σε τίποτα να μας μπλοκάρουν ως χώρα και να μην στέλνουν .Ως δικαιολογία ότι πέρασε τελωνείο για επιστροφή χρημάτων ούτε το paypal σε δικαιώνει αν αρνηθεί ο πωλητής η το κατάστημα να το παραλάβει πίσω το δέμα τού.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι δυνατόν παραγγελία από GearBest που έγινε σε Ευρωπαϊκή Αποθήκη και έρχεται Ελλάδα με DHL, να περάσει τελωνείο;

Μου φαίνεται τρελό, αλλά είδα να γράφετε εδώ ότι ΟΛΑ από DHL περνάνε τελωνείο.

 

Επίσης, είναι δυνατόν πάλι παραγγελία από GearBest και αυτή την φορά με επιλογή Priority Line - EU Express που έρχεται από Αγγλία με DPD (UK) να περάσει τελωνείο; Γράφουν οι Κινέζοι στο δέμα "χώρα προέλευσης";

 

Αν είναι έτσι.... :cry:

 

Με dhl εδώ έχει γραφτεί ότι από χώρες εκτός ΕΕ περνάνε τελωνείο ,από χώρα της ευρωπαϊκής ένωσης δεν περνάει τελωνείο με dhl ,,με την συγκεκριμένη μέθοδο. από gearbest δεν περνάει τελωνείο γιατί εκτελωνιζονται στην Αγγλία και μετά έρχεται ως δέμα από την Αγγλία .

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,πιστευω ειναι και αλλα παιδια σε αυτη την κατασταση

τι λετε με την εμπειρια σας.

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-09-2017 22:03 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-09-2017 16:32 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2017 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,πιστευω ειναι και αλλα παιδια σε αυτη την κατασταση

τι λετε με την εμπειρια σας.

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-09-2017 22:03 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-09-2017 16:32 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2017 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Έχω κι εγώ:

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-09-2017 16:23 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 11-11-2017 07:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα παραλαβουμε;

 

2017-11-14 14:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS ITEM UNLOADED

2017-11-14 12:00 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-11-14 09:43 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-12 05:52 ITEM UNLOADED

 

(bangood priority, ουτε αυτο δουλευει; )

Link to comment
Share on other sites

μια βοοηθεια λιγο γι αυτο.

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_656048.html?wid=89.

οι επιλογες EU3 ΚΑΙ EU 5 οποια και απο τα δυο ειναι απο

ευρωπαικες αποθηκες;

σε αυτη την περιπτωση τι μεθοδο αποστολης διαλεγω ;

Γνώμη μου: Κανένα από αυτά, όταν υπάρχει πιο συμφέρουσα οικονομικά επιλογή.

Το παίρνεις από εδω: https://www.banggood.com/Mecool-M8S-PRO-PLUS-Amlogic-S905X-2GB-RAM-16GB-ROM-TV-Box-Support-4K-Netflix-Youtube-p-1164115.html?ID=43101&cur_warehouse=CN στα €29.7 περίπου (βάζεις ευρώ στην επιλογή νομίσματος στη σελίδα - δίνει μάλλον καλύτερη ισοτιμία από την τράπεζα!) και επιλέγεις Priority Direct Mail για μέθοδο αποστολής με άλλα €1.85, μέθοδο με την οποία θα σου έρθει -σχετικά- γρήγορα και χωρίς... δυσάρεστα συναπαντήματα στο δρόμο!

 

Edit:

Βλέπω τώρα ότι με EU plug είναι "under restocking". Επιλογή (α), περιμένεις λίγο για το restocking - πιστεύω να μην πάρει πολύ.

Επιλογή (β), το παίρνεις με US plug και βάζεις στην παραγγελία και ένα adaptorάκι πρίζας με κανένα μισόευρω...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια,πιστευω ειναι και αλλα παιδια σε αυτη την κατασταση

τι λετε με την εμπειρια σας.

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 29-09-2017 22:03 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 30-09-2017 16:32 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-11-2017 07:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-09-2017 12:47 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Το πρώτο λάθος είναι και το τελευταίο.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα. :) Απλά με το Priority Line του Banggood έχεις τη χαμηλή τιμή της κινέζικης αποθήκης και με το μόλις €1.85 έξτρα για τη συγκεκριμένη μέθοδο αποστολής έχεις σχετικά γρήγορη παράδοση και -το απολύτως σημαντικότερο- ασφαλή από τελωνείο (τα... "δυσάρεστα συναπαντήματα" που έγραφα πιο πάνω - τουλάχιστον με τα όσα ξέρουμε ως τώρα, από εμπειρίες δικές μου και των υπολοίπων μελών εδώ - τι γίνεται αύριο-μεθαύριο δεν μπορεί να το προβλέψει κανείς, βεβαίως).

 

Αν τώρα θέλεις (απολύτως σεβαστό αυτό) οπωσδήποτε Gearbest και EU warehouse, δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, γιατί κι εγώ έχω βρεθεί να αναρωτιέμαι κατά καιρούς τι είναι το EU-3 και τι το EU-5 (και κάποιο ακόμα EU που νομίζω έχουν). Αν όλα είναι όντως Ευρώπη (όπως δείχνει τουλάχιστον το όνομα), θεωρώ ότι θα είναι εξίσου ασφαλή, οπότε λογικά πας για τα λιγότερα μεταφορικά (βλέπω €22.52 από EU-3, €1.22 - €5.23 από EU-5).

 

Πάντως αν έχει δει κανείς σε ποιες χώρες υποτίθεται ότι είναι τα διάφορα EU-n και αν τυχόν υπάρχουν κάποια υπέρ/κατά, ας πει...

Link to comment
Share on other sites

Αν τώρα θέλεις (απολύτως σεβαστό αυτό) οπωσδήποτε Gearbest και EU warehouse, δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, γιατί κι εγώ έχω βρεθεί να αναρωτιέμαι κατά καιρούς τι είναι το EU-3 και τι το EU-5 (και κάποιο ακόμα EU που νομίζω έχουν). Αν όλα είναι όντως Ευρώπη (όπως δείχνει τουλάχιστον το όνομα), θεωρώ ότι θα είναι εξίσου ασφαλή, οπότε λογικά πας για τα λιγότερα μεταφορικά (βλέπω €22.52 από EU-3, €1.22 - €5.23 από EU-5).

 

Πάντως αν έχει δει κανείς σε ποιες χώρες υποτίθεται ότι είναι τα διάφορα EU-n και αν τυχόν υπάρχουν κάποια υπέρ/κατά, ας πει...

Μέχρι πρόσφατα αντί για EU-1, EU-2 κλπ έλεγε UK, ESP, PL κλπ. Τα οποία αντιστοιχούσαν σε Αγγλία, Ισπανία, Πολωνία και δεν ξέρω και που ακόμα. Προφανώς πολλοί θα είχαν αμφιβολίες για το τι σημαίνουν τα αρχικά κάθε χώρας οπότε μάλλον τα έβαλαν EU-αριθμός για να μην προκαλείται σύγχυση.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω κανει 2 παραγγελιες απο aliexpress, με μεθοδο αποστολης China Post Ordinary Small Packet Plus. το θεμα ειναι οτι το Trucking που μου στειλανε ειναι ενα νουμερο, μονο αριθμοι, χωρις καποιο γραμμα. πως το παρακολουθω αυτο οταν φτασει ελλαδα?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί είναι απαραίτητο ότι είναι ανιχνεύσιμο;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω κανει 2 παραγγελιες απο aliexpress, με μεθοδο αποστολης China Post Ordinary Small Packet Plus. το θεμα ειναι οτι το Trucking που μου στειλανε ειναι ενα νουμερο, μονο αριθμοι, χωρις καποιο γραμμα. πως το παρακολουθω αυτο οταν φτασει ελλαδα?

Δεν μπορεις. Απλα περιμενεις. Συνηθως ειναι (για μικρα) πραγματα που τα φερνει ο ταχυδρομος κατευθειαν.

Link to comment
Share on other sites

2017-11-14 14:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-14 12:08 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-11-14 09:36 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-12 05:45 ITEM UNLOADED

2017-11-06 23:33 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Εδω και δυο μερες ειναι ετσι. Λετε να ευθυνεται η κακοκαιρια που δεν κινειται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις. Απλα περιμενεις. Συνηθως ειναι (για μικρα) πραγματα που τα φερνει ο ταχυδρομος κατευθειαν.

 

κριμα, δεν το ηξερα, δεν θα επελεγα αυτο τον τροπο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κριμα, δεν το ηξερα, δεν θα επελεγα αυτο τον τροπο...

 

Είσαι τυχερός που είναι με αυτόν τον τρόπο. μπορεί και να παραλάβεις σε 20 μερούλες. ρώτα και εμάς με Tracking που και τελωνείο περνάμε, και περιμένουμε 3 μήνες και.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω κανει 2 παραγγελιες απο aliexpress, με μεθοδο αποστολης China Post Ordinary Small Packet Plus. το θεμα ειναι οτι το Trucking που μου στειλανε ειναι ενα νουμερο, μονο αριθμοι, χωρις καποιο γραμμα. πως το παρακολουθω αυτο οταν φτασει ελλαδα?

Κάνε μια δοκιμή με το tracking number στο sky56, μήπως και...

Link to comment
Share on other sites

2017-11-14 14:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-14 12:08 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-11-14 09:36 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-11-12 05:45 ITEM UNLOADED

2017-11-06 23:33 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

 

Εδω και δυο μερες ειναι ετσι. Λετε να ευθυνεται η κακοκαιρια που δεν κινειται?

 

Aδερφέ εχω παρόμοια στοιχεία με τα δικά σου σε δέμα απο Banggood με priority line με διαφορά λίγα λεπτά. Και μένα η τελευταία ένδειξη είναι 2017-11-14 14:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED. Δεν ξέρω για πιο λόγο εχει κολλήσει εκεί 3 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Aδερφέ εχω παρόμοια στοιχεία με τα δικά σου σε δέμα απο Banggood με priority line με διαφορά λίγα λεπτά. Και μένα η τελευταία ένδειξη είναι 2017-11-14 14:26 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED. Δεν ξέρω για πιο λόγο εχει κολλήσει εκεί 3 ημέρες.

 

Ειλικρινα μερικοι απο εσας δεν καταλαβαινω σε πια σφαιρα λογικης ειστε.

Το δεμα σας εφτασε ελλαδα, και "κολλησε" στην αθηνα για 3 μερες... Ε ...και;;;;

Απολυτα λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα μερικοι απο εσας δεν καταλαβαινω σε πια σφαιρα λογικης ειστε.

Το δεμα σας εφτασε ελλαδα, και "κολλησε" στην αθηνα για 3 μερες... Ε ...και;;;;

Απολυτα λογικο.

 

Eχεις δίκιο φιλαράκι, απλά ηρθε από Oλλανδία σε 6 ημέρες και μου φαινόταν περίεργο να έιναι στην Αθήνα για 3 ημέρες. Σήμερα πάντως "ξεκόλλησε":) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο φιλαράκι, απλά ηρθε από Oλλανδία σε 6 ημέρες και μου φαινόταν περίεργο να έιναι στην Αθήνα για 3 ημέρες. Σήμερα πάντως "ξεκόλλησε":) :wink:

 

Απλός πρέπει να έχετε υπομονή. Εμένα ήρθε σε 7 μέρες από Κινα σε Ελλάδα και περίμενα 58 μέρες μεχρι να ανοίξουν τον σάκο και νά έρθει στά χέρια μου. Τι να πω εγώ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Με το site των ΕΛΤΑ τι γίνεται, γνωρίζει κανείς; Για μια αναβάθμιση μου είχαν πει εμένα από το κέντρο εξυπηρέτησης.

Εδώ και μια εβδομάδα είναι εκτός λειτουργίας.

Όταν ρώτησα την υπάλληλο του κέντρου εξυπηρέτησης αν υπάρχει κάποιο άλλο site για να χρησιμοποιήσω εκτός αυτό της ΕΛΤΑ Courier,

μου είπε «Δεν είναι αυτό το site για τις αποστολές του εξωτερικού. Δεν εξυπηρετεί απλές αποστολές, παρα μόνο κάποιες συγκεκριμένες που διακινούνται με courier, το συγκεκριμένο site δεν είναι αρμόδιο για να παρέχει πληροφορίες των ΕΛΤΑ»

Έχω την υποψία ότι εσκεμμένα έριξαν το site για να μην βλέπουμε το μπάχαλο που επικρατεί στις αποστολές.

Εμείς δηλαδή γνωρίζουμε ότι το site των ΕΛΤΑ courier παρέχει πληροφορίες για όλες τις αποστολές των ΕΛΤΑ, αλλά η υπάλληλος των ΕΛΤΑ...''δεν το γνωρίζει'' !!!

Όταν, και αν επανέρθει κάποια στιγμή το site, είμαι σίγουρος ότι μόνο αναβαθμισμένο δεν θα το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...