Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειναι αληθεια οτι ειμαι πολυ σαρκαστικος και εριστικος, αλλα πιστεψε με, το σχολιο δεν πηγαινε για σενα.

Εκανα μια αναζητηση, αλλα δεν προλαβα.

Οποτε αστο να πεσει κατω,Εχεις αναλυτικη σκεψη, οποτε δεν σου εχω για να κολλας αυτοκολητα.

Εννοείται φίλε μου και χαίρομαι που το βλέπεις έτσι.

Καμιά φορά ο γραπτός λόγος μπορεί να μας οδηγήσει σε παρερμηνείες, ειδικά αν απαντάμε εν θερμώ.

Από μέρους μου δεν υπάρχει θέμα και βλέπω ότι κι εσύ το βλέπεις έτσι.

Καλή συνέχεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τον ΦΠΑ τον πληρώνει πιθανώς κάποια θυγατρική του GB που παραλαμβάνει τα φορτία από Κίνα. Αυτή η εταιρεία μπορεί κάλλιστα να συμψηφίζει αυτόν το ΦΠΑ με αυτόν από κέρδη από άλλες δραστηριότητες.

Δεν ξέρουμε αν το κάνουν "νομότυπα". Αν ναι (συμφωνώ με αυτό που είπες και θα το επεκτείνω λίγο), στις τριγωνικές τους συναλλαγές υπάρχει μια θυγατρική (π.χ. η ευρωπαϊκή τους αποθήκη), η οποία εισάγει σε πολύ χαμηλότερη τιμή το προϊόν (αφού είναι για αυτήν ενδιάμεσο προϊόν, που το μεταπωλεί) και έτσι πληρώνει πολύ λιγότερα στον εκτελωνισμό, μια που η δηλωθείσα αξία είναι πολύ χαμηλότερη. Το "παιχνίδι" για αυτούς τότε είναι η επιλογή της βέλτιστης τιμής, ώστε και η φορολογία κερδών να μην αυξάνεται περισσότερο από το όφελος στο τελωνείο.

Δεδομένου βέβαια ότι μιλάμε για πολλά διαφορετικά προϊόντα (ελαστικότητες, συπληρωματικά και υποκατάστατα αγαθά), πολλά καταστήματα (τύπος αγοράς / ανταγωνισμού) και πολλές αγορές (με διαφορετικά θεσμικά πλαίσια και συνθήκες), η απόφαση για αυτούς είναι πολύ πιο σύνθετη και περιλαμβάνει πολλούς υπολογισμούς. Σίγουρα οι κινέζοι δεν είναι στόκοι, όπως ίσως θέλουν να εμφανίζονται όταν απαντάνε στα τίκετ... :)

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοείται φίλε μου και χαίρομαι που το βλέπεις έτσι.

Καμιά φορά ο γραπτός λόγος μπορεί να μας οδηγήσει σε παρερμηνείες, ειδικά αν απαντάμε εν θερμώ.

Από μέρους μου δεν υπάρχει θέμα και βλέπω ότι κι εσύ το βλέπεις έτσι.

Καλή συνέχεια.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξέρουμε αν το κάνουν "νομότυπα". Αν ναι (συμφωνώ με αυτό που είπες και θα το επεκτείνω λίγο), στις τριγωνικές τους συναλλαγές υπάρχει μια θυγατρική (π.χ. η ευρωπαϊκή τους αποθήκη), η οποία εισάγει σε πολύ χαμηλότερη τιμή το προϊόν (αφού είναι για αυτήν ενδιάμεσο προϊόν, που το μεταπωλεί) και έτσι πληρώνει πολύ λιγότερα στον εκτελωνισμό, μια που η δηλωθείσα αξία είναι πολύ χαμηλότερη. Το "παιχνίδι" για αυτούς τότε είναι η επιλογή της βέλτιστης τιμής, ώστε και η φορολογία κερδών να μην αυξάνεται περισσότερο από το όφελος στο τελωνείο. Δηλαδή, χαμηλή τιμή εισαγωγής συνεπάγεται λιγότερο κόστος στο τελωνείο, αλλά και μεγαλύτερη φορολογία κερδών και το αντίστροφο.

Δεδομένου βέβαια ότι μιλάμε για πολλά διαφορετικά προϊόντα (ελαστικότητες, συπληρωματικά και υποκατάστατα αγαθά), πολλά καταστήματα (τύποι και συνθήκες αγοράς) και πολλές αγορές (με διαφορετικά θεσμικά πλαίσια, ισχύοντα και συνθήκες), η απόφαση για αυτούς είναι πολύ πιο σύνθετη και περιλαμβάνει πολλούς υπολογισμούς. Σίγουρα οι κινέζοι δεν είναι στόκοι, όπως ίσως θέλουν να εμφανίζονται όταν απαντάνε στα τίκετ... :)

 

οι κινεζοι μονο στοκοι δεν ειναι

στοκοι ειναι μονο οι ελληνες ψηφοφοροι

Edited by mples
Link to comment
Share on other sites

Πες κάτι και για Τσίπρα και άπλυτους (το έχετε ξεχάσει αυτό τώρα τελευταία)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον φίλο mples για το Έλληνα ψηφοφόρο ,και οι 300 απατεώνες είναι το μόνο πους τους νοιάζει είναι τα 10.000€ το μήνα που παίρνουν.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ. Σχετικα με το κινητο που ελειπε απο την συσκευασια που σας ανεφερα προ ημερων. Απο το geek μου απαντησαν οτι μπορουν να μου το ξαναστειλουν αρκει να τους στειλω βεβαιωση απο τον Ελτα με σφραγθδα οτι τους το ανεφερα. Πηγα στον ελτα με μια υπευθυνη δηλωση θεωρημενη στο αστυνομικο τμημα οπου ανεφερα το περιστατικο αλλα η προισταμενη του τμηματος μου ειπε οτι δεν προβλεπεται κατι τετοιο και θα συνεννοηθει με τους ανωτερους της και να περασω απο Δευτερα. Ιδωμεν...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο φορουμ. Σχετικα με το κινητο που ελειπε απο την συσκευασια που σας ανεφερα προ ημερων. Απο το geek μου απαντησαν οτι μπορουν να μου το ξαναστειλουν αρκει να τους στειλω βεβαιωση απο τον Ελτα με σφραγθδα οτι τους το ανεφερα. Πηγα στον ελτα με μια υπευθυνη δηλωση θεωρημενη στο αστυνομικο τμημα οπου ανεφερα το περιστατικο αλλα η προισταμενη του τμηματος μου ειπε οτι δεν προβλεπεται κατι τετοιο και θα συνεννοηθει με τους ανωτερους της και να περασω απο Δευτερα. Ιδωμεν...

 

Και εσυ το εχαψες;

Ειναι η κλασικη λαλακια των κινεζων, που ζητανε πιστοποιητικα του τυπου

¨Αποδεικτικο μη παραδοσης δεματος". Κατι που εξ ορισμου ειναι γελοιο και ανυποστατο.

Καλα σου ειπε ο υπαλληλος, σαφως και δεν προβλεπεται. Ετοιμασου για αρκετες ερωτησεις απο τον υπευθυνο του ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα χθες απογευμα απο gearbest. ACS το εφερε στην πορτα μου, δεν πληρωσα τπτ ηταν με dpd uk eu express. Η περιπετεια ελαβε τελος.
Link to comment
Share on other sites

Την πατέντα αυτή δε την σκέφτηκαν οι κινέζοι να αλλάζουν τα κουτια με άλλα φτηνοτερων πραγμάτων όταν στέλνουν Ελλαδα για μείωση φορων
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα από acs κινητό αγορασμένο από gearbest με αποστολή 12/10 με EU express με DPD μέσω Αγγλίας και βέβαια χωρίς τελωνείο
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα κουφο απο το gearbest παρειγγηλα κατι με priority line με EU express και μου εστειλαν μηνυμα οτι δεν μπορουν να στειλου σε αυτην την διευθυνση αυτο που παρειγγηλα και εχω 2 επιλογες η refund H αλλαγη μεθοδου αποστολης που συνεπαγετε με τελωνειο μαλλον εχει κανεις καμια τετοια εμπειρια? Edited by panos314

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

υπαρχει καποιος με austria post

RT........AT

που κολλησε απο 17-10

ευχαριστω.

 

Από τις 10-10 μου λένε ότι είναι αεροδρόμιο , στην αναμονή για έλεγχο...Έχω βαρεθεί να ρωτάω.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Την πατέντα αυτή δε την σκέφτηκαν οι κινέζοι να αλλάζουν τα κουτια με άλλα φτηνοτερων πραγμάτων όταν στέλνουν Ελλαδα για μείωση φορων

 

Τοσα χρονια τα δεματα περνουσαν αερα (και) επειδη οι κινεζοι δηλωναν χαμηλοτερη αξια. Το θεμα ειναι ποσα home and garden του ενος δολλαριου να περασουν? Τα τσεκαρουν πλεον σχεδον ολα, ειδικα αν εχουν καποιο μεγεθος.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορα προιοντος (όχι κινητο) εκτος Ευρώπης.Ας πουμε υποθετικα ότι το προιον κανει 100ευρω.Τι καλουμαι να πληρώσω στο τελωνείο?ΦΠΑ 24% και τελη εκτελωνισμου?ξερουμε ποσο είναι τα τελη κ αν επισης θα χρεωθώ κατι άλλο?

Και σορρυ που είμαι λιγακι οφ-τοπικ :O

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορα προιοντος (όχι κινητο) εκτος Ευρώπης.Ας πουμε υποθετικα ότι το προιον κανει 100ευρω.Τι καλουμαι να πληρώσω στο τελωνείο?ΦΠΑ 24% και τελη εκτελωνισμου?ξερουμε ποσο είναι τα τελη κ αν επισης θα χρεωθώ κατι άλλο?

Μια διευκρίνηση, πληρώνεις ΦΠΑ επί της αξίας που θα εκτιμηθεί το προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορα προιοντος (όχι κινητο) εκτος Ευρώπης.Ας πουμε υποθετικα ότι το προιον κανει 100ευρω.Τι καλουμαι να πληρώσω στο τελωνείο?ΦΠΑ 24% και τελη εκτελωνισμου?ξερουμε ποσο είναι τα τελη κ αν επισης θα χρεωθώ κατι άλλο?

Και σορρυ που είμαι λιγακι οφ-τοπικ :O

 

Μέσα σε αυτά βάλε και κάνα δίμηνο-τρίμηνο αναμονή...

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα κουφο απο το gearbest παρειγγηλα κατι με priority line με EU express και μου εστειλαν μηνυμα οτι δεν μπορουν να στειλου σε αυτην την διευθυνση αυτο που παρειγγηλα και εχω 2 επιλογες η refund H αλλαγη μεθοδου αποστολης που συνεπαγετε με τελωνειο μαλλον εχει κανεις καμια τετοια εμπειρια?

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ηθελες να παραγγειλεις ?

 

Παρήγγειλα ένα κινητό στα 450 ευρώ. Αφού πήγαιναν όλα καλά έσκασε σήμερα ένα email και μου έλεγε αυτό.

 

Screenshot_20171112_020745.jpg

 

Τώρα μου έστειλαν μυνημα ότι άλλαξαν την μέθοδο αποστολής από priority line EU EXPRESS σε DHL(HK) παιδιά πάμε για τελωνείο? Άμα είναι να την ακυρώσω?

 

και συνεχιζετε η κοροιδια στο gearbest βρηκα παλι αυτο το τηλεφωνο απο το gearbest που ηθελα να παρω και τους ρωτησα αν μπορω να το παραγγείλω με priority line euexpress dpd uk και με απαντησαν ναι μπορεις να το παραγγείλεις εεε πλακα με κανουν? ενω το ειχα παρήγγειλει με την ιδια μεθοδο αποστολης και με ακυρωσαν την παραγγελία.

Edited by panos314
Προσθήκη φωτογραφιας

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ακύρωσε εχθές...

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έστειλα μυνημα στο GB για ακύρωση παραγγελίας.

Υπάρχει κάποια άλλη σελίδα που μπορώ να αγοράσω και να μην πληρώσω τελωνείο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μυνημα στο GB για ακύρωση παραγγελίας.

Υπάρχει κάποια άλλη σελίδα που μπορώ να αγοράσω και να μην πληρώσω τελωνείο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Αν κοιτάξεις και προηγούμενες σελίδες θα δεις ότι πλέον τα πράγματα σοβαρέψανε πολύ. Δεν υπάρχει πλέον ασφαλής μέθοδος, και εναπόκειται στην τύχη το να μην πληρώσεις τελωνειακούς δασμούς. Επιπλέον, βάλε μέσα σε όλο αυτό τεράστια αναμονή.

Παρήγγειλα τηλεφωνο, πληρωμή 25-9, αποστολή 5-10 με Austrian post και από τις 10-10 βρίσκεται στο αεροδρόμιο στη σειρά για τελωνείο. Σε επιμονες ερωτήσεις μου για κάποιον χρονικό ορίζοντα, δεν παίρνω σαφή απάντησή. Ειλικρινά, το λάθος μου ήταν πως πριν παραγγείλω δεν μπήκα εδώ μέσα ώστε να καταλάβω τι γίνεται. Αν ήξερα, δεν υπήρχε περίπτωση να παραγγείλω από έξω. Ούτε πρόκειται ξανά με την υπάρχουσα κατάσταση.

Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μυνημα στο GB για ακύρωση παραγγελίας.

Υπάρχει κάποια άλλη σελίδα που μπορώ να αγοράσω και να μην πληρώσω τελωνείο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

Ψάξε μαγαζί από Ευρώπη ή από κινα με ευρωπαϊκή αποθήκη για 100% σιγουριά.

 

Unleashed by ONEPLUS 3T rooted

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα μυνημα στο GB για ακύρωση παραγγελίας.

Υπάρχει κάποια άλλη σελίδα που μπορώ να αγοράσω και να μην πληρώσω τελωνείο?

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

banggood file

Link to comment
Share on other sites

Παρήγγειλα ένα κινητό στα 450 ευρώ. Αφού πήγαιναν όλα καλά έσκασε σήμερα ένα email και μου έλεγε αυτό.

 

Screenshot_20171112_020745.jpg

 

Τώρα μου έστειλαν μυνημα ότι άλλαξαν την μέθοδο αποστολής από priority line EU EXPRESS σε DHL(HK) παιδιά πάμε για τελωνείο? Άμα είναι να την ακυρώσω?

Το μήνυμα στο στείλανε όσο ήτανε ακόμα Processing ή το στείλανε κ μετά αποφασίσανε ότι δεν γίνεται με EU Express?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...