Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια αργουν γιατι πλεον ερχονται με AB post .Μην ακουτε για αγγλικα και ελληνικα τελωνεια.Εχω φιλο που μενει Κινα και μου χει πει οτι ανεπισημα τα στελνουν με ΑΒ post και θα αργουν αρκετα μεχρι τελος δεκεμβριου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια αργουν γιατι πλεον ερχονται με AB post .Μην ακουτε για αγγλικα και ελληνικα τελωνεια.Εχω φιλο που μενει Κινα και μου χει πει οτι ανεπισημα τα στελνουν με ΑΒ post και θα αργουν αρκετα μεχρι τελος δεκεμβριου
Μα από 5/10 είναι έλλαδα δεν φταίνε οι μεταφορικές που οποίες είναι άψογες μέχρι στιγμής. Τα δικά μας τελωνεία κοιμούνται.

 

Send From Note 3 With Note 8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Αν εκανε το BANGOOD λαθος ευκολα το διορθωνω με dispute...

Αν ομως εχει κανει λαθος το τοπικο ΕΛΤΑ?

 

πως το διεκδικεις?

 

Εχεις πεσει σε ενα bug του paypal που συμβαινει σπανια ειναι αληθεια.

Για το paypal το τι λενε τα ταχυδρομεια ειναι νομος αν τα ΕΛΤΑ πουνε οτι παραδοθηκε ενα δεμα τοτε θεωρει οτι η συναλλαγη ολοκληρωθηκε.Αν το δεμα εχει παει ευκρινως σε αλλο ατομο (παραδωθηκε ας πουμε σε αλλη πολη) τοτε μπορεις να επικαλεστεις λαθος ,εσενα ειναι στην ιδια πολη οποτε τον πινεις.

Τι μπορεις να κανεις.

Πρωτα κανε αυτο που σου ειπα ,ζητα φωτο με τον αριθμο αποστολης και τα στοιχεια παραληπτη απο το banggood.

Μετα τυπωσε ενα screenshot απο την παραγγελια σου που να φαινεται το τρακινγκ ναμπερ και τα στοιχεια παραληπτη και πηγαινε στα ΕΛΤΑ και πες τους να δουνε αν τα στοιχεια παραδοσης που εχουν (κρατανε ονομα ,ΑΔΤ και κινητο αυτου που παραλαμβανει) συμπιπτουν με το σκρισοτ.

Το θεμα ειναι οτι στηριζεσαι στην καλη τους διαθεση ,ουτε το banggood ειναι υποχρεωμενο να σου δωσει φωτο ,ουτε τα ΕΛΤΑ οφειλουν να κανουν οποιαδηποτε αναζητηση.Για τα ΕΛΤΑ ο παραληπτης δεν ειναι πελατης τους και δεν εχει κανενα δικαιωμα επι του δεματος ,ο αποστολεας ειναι το "αφεντικο".

Κανε αυτα και ενημερωσε για την εξελιξη.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πεσει σε ενα bug του paypal που συμβαινει σπανια ειναι αληθεια.

Για το paypal το τι λενε τα ταχυδρομεια ειναι νομος αν τα ΕΛΤΑ πουνε οτι παραδοθηκε ενα δεμα τοτε θεωρει οτι η συναλλαγη ολοκληρωθηκε.Αν το δεμα εχει παει ευκρινως σε αλλο ατομο (παραδωθηκε ας πουμε σε αλλη πολη) τοτε μπορεις να επικαλεστεις λαθος ,εσενα ειναι στην ιδια πολη οποτε τον πινεις.

Τι μπορεις να κανεις.

Πρωτα κανε αυτο που σου ειπα ,ζητα φωτο με τον αριθμο αποστολης και τα στοιχεια παραληπτη απο το banggood.

Μετα τυπωσε ενα screenshot απο την παραγγελια σου που να φαινεται το τρακινγκ ναμπερ και τα στοιχεια παραληπτη και πηγαινε στα ΕΛΤΑ και πες τους να δουνε αν τα στοιχεια παραδοσης που εχουν (κρατανε ονομα ,ΑΔΤ και κινητο αυτου που παραλαμβανει) συμπιπτουν με το σκρισοτ.

Το θεμα ειναι οτι στηριζεσαι στην καλη τους διαθεση ,ουτε το banggood ειναι υποχρεωμενο να σου δωσει φωτο ,ουτε τα ΕΛΤΑ οφειλουν να κανουν οποιαδηποτε αναζητηση.Για τα ΕΛΤΑ ο παραληπτης δεν ειναι πελατης τους και δεν εχει κανενα δικαιωμα επι του δεματος ,ο αποστολεας ειναι το "αφεντικο".

Κανε αυτα και ενημερωσε για την εξελιξη.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω από bugs.....

Γίνονται 3 δις συναλλαγές το μηνα ,

Σε εμένα έτυχε;

Βρήκα γνωστό του γνωστού στα ΕΛΤΑ στη διαλογη...

Θα το ψάξω.

Αν εχω λάθος τρακινγκ(δύσκολο γτ μιλάμε για 2 δέματα του BG στην ίδια μικρομεσαία πόλη την ίδια μέρα....) Το PAYPAL θα βρει άκρη.

Αν έχει γίνει ******* στα ΕΛΤΑ θα υπάρχει προμπλεμ....

Έχω ήδη ζητήσει φωτό από BG.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έμενα. Θα ήθελα να να δώσετε ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ στο παρακάτω link

https://gr.gizchina.com/2017/08/02/agores-apo-kina-chamos-ta-nea-teli-ektelonismou-ton-elta/

Αυτό που ξέρατε έως τώρα ξεχάστε τα με τα Ελληνικά τελωνεία. Πλέον τίποτα δεν περνάει έτσι όταν είναι από τρίτη χώρα χωρίς να εκτελωνιστη με το ανάλογο κόστος . Οπότε η καθυστέρηση είναι στο αεροδρόμιο και ιδικά στο τελωνείο όλα τα δέματα σταματάνε ανεξαρτήτου αξίας και μεγέθους. Και όπως καταλαβαίνετε με τον μεγάλο όγκο εμπορευμάτων και με τους ίδιους υπαλλήλους που είχαν τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο Καλά κρασιά και μπόλικη υπομονή........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έμενα. Θα ήθελα να να δώσετε ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ στο παρακάτω link

https://gr.gizchina.com/2017/08/02/agores-apo-kina-chamos-ta-nea-teli-ektelonismou-ton-elta/

Αυτό που ξέρατε έως τώρα ξεχάστε τα με τα Ελληνικά τελωνεία. Πλέον τίποτα δεν περνάει έτσι όταν είναι από τρίτη χώρα χωρίς να εκτελωνιστη με το ανάλογο κόστος . Οπότε η καθυστέρηση είναι στο αεροδρόμιο και ιδικά στο τελωνείο όλα τα δέματα σταματάνε ανεξαρτήτου αξίας και μεγέθους. Και όπως καταλαβαίνετε με τον μεγάλο όγκο εμπορευμάτων και με τους ίδιους υπαλλήλους που είχαν τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο Καλά κρασιά και μπόλικη υπομονή........

μη τα γραφεις ετσι ρε φιλε το διαβασα και νομιζα οτι ταξιδεψα πισω στο χρονο 3 μηνες ενω κοιμομουνα
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όλο αυτό (τρελές καθυστερήσεις και χωρίς λογική συνήθως στον δασμο) γίνεται για λόγους τακτικής.

Ο σκοπός δεν είναι απλά να αγοράζουμε προϊόντα εγχώρια, αλλά να σταματήσουμε τελείως τις αγορές από 3ες χώρες, και αν είναι δυνατόν, να σταματήσουν να μας στέλνουν και τα κινέζικα μαγαζιά (αφού θα αρχίσουν όλοι με το δίκιο τους να ζητάνε refund) .

Δηλαδή απομόνωση απο παντού.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως όλο αυτό (τρελές καθυστερήσεις και χωρίς λογική συνήθως στον δασμο) γίνεται για λόγους τακτικής.

Ο σκοπός δεν είναι απλά να αγοράζουμε προϊόντα εγχώρια, αλλά να σταματήσουμε τελείως τις αγορές από 3ες χώρες, και αν είναι δυνατόν, να σταματήσουν να μας στέλνουν και τα κινέζικα μαγαζιά (αφού θα αρχίσουν όλοι με το δίκιο τους να ζητάνε refund) .

Δηλαδή απομόνωση απο παντού.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

συμφονω , οπου υπαρχει κερδος οι τακτικες ειναι αμειλικτες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από έμενα. Θα ήθελα να να δώσετε ΜΕΓΆΛΗ ΠΡΟΣΟΧΉ στο παρακάτω link

https://gr.gizchina.com/2017/08/02/agores-apo-kina-chamos-ta-nea-teli-ektelonismou-ton-elta/

Αυτό που ξέρατε έως τώρα ξεχάστε τα με τα Ελληνικά τελωνεία. Πλέον τίποτα δεν περνάει έτσι όταν είναι από τρίτη χώρα χωρίς να εκτελωνιστη με το ανάλογο κόστος . Οπότε η καθυστέρηση είναι στο αεροδρόμιο και ιδικά στο τελωνείο όλα τα δέματα σταματάνε ανεξαρτήτου αξίας και μεγέθους. Και όπως καταλαβαίνετε με τον μεγάλο όγκο εμπορευμάτων και με τους ίδιους υπαλλήλους που είχαν τα ΕΛΤΑ στο αεροδρόμιο Καλά κρασιά και μπόλικη υπομονή........

 

Το δωσαμε μεγαλη προσοχη οταν ανακοινωθηκε. Τον Αυγουστο δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

φιλε celtic1453 τον βρηκες αυτον που παρελαβε την παραγγελια σου;

 

Κατάλαβα πως κατι παιζει με την παραγγελία μου το απόγευμα Παρασκευής

Αύριο πρωί θα κοιταξω

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 πακετα που στο τρακινγκ του ΕΛΤΑ αναφερει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" απο τις 25/10. Ειναι λογκο που δεν προωθηθηκαν ακομη ειστε στο στο τελωνειο, ειτε στην αντιστοιχη Κ.Δ??
Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 πακετα που στο τρακινγκ του ΕΛΤΑ αναφερει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" απο τις 25/10. Ειναι λογκο που δεν προωθηθηκαν ακομη ειστε στο στο τελωνειο, ειτε στην αντιστοιχη Κ.Δ??

 

Εχω και εγω ενα πακετο σε τετοια κατασταση , ναλλον ειναι για να περασουν τελωνείο

 

Τελικα απο οτι κατσλαβα μονο unregistere παραγγελιες απο εδω και περα

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 πακετα που στο τρακινγκ του ΕΛΤΑ αναφερει "ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" απο τις 25/10. Ειναι λογκο που δεν προωθηθηκαν ακομη ειστε στο στο τελωνειο, ειτε στην αντιστοιχη Κ.Δ??

8/10 και δεν φαίνεται καν ότι έφτασε στο ΕλΒεν.... Από το ξενο site βλέπω ότι έφτασε....

Link to comment
Share on other sites

8/10 και δεν φαίνεται καν ότι έφτασε στο ΕλΒεν.... Από το ξενο site βλέπω ότι έφτασε....

22/09 και 16/09 και δεν φαινονται καν να εχουν φτασει. Και που πηρα τηλ στο τελωνειο, ειπε "αν δεν μπορεις να περιμενεις φιλε, μην παραγγελνεις απ' εξω". Αγορασ(τ)ε δηλαδη απο δω, να σας αρμεξουμε εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει λόγω τελωνείου , εφόσον γράφει Άφιξη στην Ελλάδα , έχει έρθει το δέμα , απλώς κανείς υπομονή που μπορεί να φτάσει και τους δύο μήνες, από την ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

φιλε celtic1453 τον βρηκες αυτον που παρελαβε την παραγγελια σου;

 

Το τηλέφωνό ήρθε στα χέρια μου, από άλλον ταχυδρομο(!) Όχι αυτόν της περιοχής μας.........

Που ανακοίνωσε στους γονείς μου(μένω άλλου εγώ...) που παρέλαβαν:" να μην ανησυχώ ..... Και να μη δημιουργώ αναταραχή....γιατί με...προσέχουν(!)"

Είχα κάνει χαμο ειναι αλήθεια μέσω φίλων στα ταχυδρομεία, και του τοπικού γραφείου ασφαλείας....(!)....

Κοινώς....καπου έγινε πατατα και άλλος ξεπασπωσε την κατασταση....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνό ήρθε στα χέρια μου, από άλλον ταχυδρομο(!) Όχι αυτόν της περιοχής μας.........

Που ανακοίνωσε στους γονείς μου(μένω άλλου εγώ...) που παρέλαβαν:" να μην ανησυχώ ..... Και να μη δημιουργώ αναταραχή....γιατί με...προσέχουν(!)"

Είχα κάνει χαμο ειναι αλήθεια μέσω φίλων στα ταχυδρομεία, και του τοπικού γραφείου ασφαλείας....(!)....

Κοινώς....καπου έγινε πατατα και άλλος ξεπασπωσε την κατασταση....

Ισως να μην καταλαβαίνω μόνο εγώ αυτά που γράφεις...Αλλά αν θες γίνε λίγο ποιό κατανοητός να καταλάβουμε που ακριβώς έγινε το λάθος.
Link to comment
Share on other sites

Ισως να μην καταλαβαίνω μόνο εγώ αυτά που γράφεις...Αλλά αν θες γίνε λίγο ποιό κατανοητός να καταλάβουμε που ακριβώς έγινε το λάθος.

 

Παρασκευή το.συστημα του ΕΛΤΑ έδειξε πως παρέλαβα 2 δέματα

...

Που ΔΕΝ είχα παραλάβει...

Priority directαπο BANGOOD.

 

Τα ΕΛΤΑ σκιζοντουσαν πως παρέλαβα.....

Έβαλα γνωστούς και φίλους και σα βρεγμένες γατες σήμερα, αλλος ταχυδρόμος έφερε τα δεματακια....που υποτίθεται είχα παραλάβει την Παρασκευή......

 

 

 

 

 

 

Και παρακαλεσε να μην αγχώνομαι και δήλωσε πως "με προσέχουν".....

Αυτά :)

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Τα πηρες αυτουσια τα δεματα; ή ηταν ανοιγμενα;

 

Θα μάθω σε λίγο.....

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, περιμένω δέμα από gearbest με dpd, το δέμα είναι στη Βουλγαρία σήμερα, από ότι διάβασα εδώ θα μου έρθει με ACS, με ποιόν αριθμό τρακινγκ θα το αναζητήσω στο σύστημα της ACS; Τον ίδιο που είχα και για DPD;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, περιμένω δέμα από gearbest με dpd, το δέμα είναι στη Βουλγαρία σήμερα, από ότι διάβασα εδώ θα μου έρθει με ACS, με ποιόν αριθμό τρακινγκ θα το αναζητήσω στο σύστημα της ACS; Τον ίδιο που είχα και για DPD;

Όχι, ο αριθμός αλλάζει. Πάρε την acs δώσε τον αριθμό dpd και θα σου δώσουν τον δικό τους. Αν και δεν έχει νόημα να παρακολουθήσεις αφού την επόμενη μέρα θα παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...