Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δε το εφαρμόζουν όλες οι χώρες, ακόμα τουλάχιστον.

Μισό να ψάξω την οδηγία.

 

Ξερω απο πρωτο χερι γιατι δουλευω στην Μ διαλογη του Βελγιου. Εχουν περασει πολλα απο την κορδελα ατμιστικα προιοντα, και ολα περασαν.

Στις υπολοιπες χωρες το γνωριζω εμπειρικα, καθως εστειλα μεσω Αλι, και οι παραληπτες παραλαβαν κανονικκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξερω απο πρωτο χερι γιατι δουλευω στην Μ διαλογη του Βελγιου. Εχουν περασει πολλα απο την κορδελα ατμιστικα προιοντα, και ολα περασαν.

Στις υπολοιπες χωρες το γνωριζω εμπειρικα, καθως εστειλα μεσω Αλι, και οι παραληπτες παραλαβαν κανονικκα.

 

Ξαναλέω γιατί βλέπω δε το καταλαβαίνεις, είναι ευρωπαική οδηγία αλλά δε την εφαρμόζουν όλες οι χώρες, οι περισσότερες μείναν στις απαγορεύσεις περι νικοτίνης/ml κτλπ, για την ακρίβεια τον πλήρη αποκλεισμό και κατάσχεση πρέπει να είναι μόνο η Ελλάδα που το εφαρμόζει( ακόμα τουλάχιστον )

Μόλις βρω την οδηγία θα την βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εδώ που μπλέξαμε, εχεις απολυτο δικιο. Γιατι βαση λογικης είναι ένα ηλεκτρονικο κυκλωμα και δεν περιεχει το ιδιο νικοτινη. Αλλα δυστηχως μπηκαν στη μεση τα μεγαλα συμφεροντα, ( γαρ παγκόσμιες καπνοβιομηχανιες ) , οποτε ακρη ναι δεν θα βγει.

 

δεν είναι μόνο τα συμφέροντα των βιομηχανιών (βλέπε δωρεά ανιχνευτή καπνικών από Παπαστράτος στο τελωνείο) αλλά και το ίδιο το κράτος που επιδιώκει να μειώσει την φοροαποφυγή από το λαθρεμπόριο καπνού (και οινοπνεύματος)

http://www.eea.gr/gr/el/articles/tsakalotos-antimetopizetai-to-lathremporio-kapnikon

 

και μαζί με αυτά, πήρε η μπάλα και τα ηλεκτρονικά από Κίνα...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω απο πρωτο χερι γιατι δουλευω στην Μ διαλογη του Βελγιου. Εχουν περασει πολλα απο την κορδελα ατμιστικα προιοντα, και ολα περασαν.

Στις υπολοιπες χωρες το γνωριζω εμπειρικα, καθως εστειλα μεσω Αλι, και οι παραληπτες παραλαβαν κανονικκα.

 

Σημασια εχει όχι αν περνανε, αλλα αν υπαρχει ευρωπαικη νομοθεσια για απογορευση "Και Κατασχεση". Γιατι αν υπαρχει τετοια ευρωπαικη οδηγια ακομη και στο ευρωπαικο δικαστηριο να διαφυγει καποιος δεν μπορει να τους κανει τιποτα. Το θεμα είναι αν το κανει μονο η ελλαδα την κατασχεση, ενώ μεσω ευρωπαικης οδηγιας επιτρεπεται η εισαγωγή, η εστω η επιστροφή του προιοντος στον αποστολεα. Αν μπορουσε να υφίσταται κατι τετοιο θα εφτανα στα ακρα. Κι όχι για τα χρηματα που εχασα, απλα δεν θελω να είμαι προβατο για ολους αυτους. Edit: Μα φιλε adversus εδώ είναι το θεμα. Η κατασχεση επιτρεπεται η όχι ?

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ. 4419/2016 ΦΕΚ 174/Α/20-9-2016

Προσαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας προς την Οδηγία 2014/40/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 3ης Απριλίου 2014 για την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών σχετικά με την κατασκευή, την παρουσίαση και την πώληση προϊόντων καπνού και συναφών προϊόντων και την κατάργηση της Οδηγίας 2001/37/ΕΚ (αριθμ. L 127/1 της 29.4.2014), όπως το Παράρτημα ΙΙ της Oδηγίας αυτής τροποποιήθηκε με την κατ' εξουσιοδότηση εκδοθείσα Οδηγία 2014/109/ΕΕ της Επιτροπής της 10ης Οκτωβρίου 2014 για την τροποποίηση του Παραρτήματος ΙΙ της Οδηγίας 2014/40/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου με τη θέσπιση της βιβλιοθήκης των εικονογραφικών προειδοποιήσεων που πρέπει να χρησιμοποιούνται για τα προϊόντα καπνού, καθώς και άλλες συναφείς διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ. 4419/2016 ΦΕΚ 174/Α/20-9-2016

Προσαρμογή της ελληνικής νομοθεσίας προς την Οδηγία 2014/40/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 3ης Απριλίου 2014 για την προσέγγιση των νομοθετικών, κανονιστικών και διοικητικών διατάξεων των κρατών μελών σχετικά με την κατασκευή, την παρουσίαση και την πώληση προϊόντων καπνού και συναφών προϊόντων και την κατάργηση της Οδηγίας 2001/37/ΕΚ (αριθμ. L 127/1 της 29.4.2014), όπως το Παράρτημα ΙΙ της Oδηγίας αυτής τροποποιήθηκε με την κατ' εξουσιοδότηση εκδοθείσα Οδηγία 2014/109/ΕΕ της Επιτροπής της 10ης Οκτωβρίου 2014 για την τροποποίηση του Παραρτήματος ΙΙ της Οδηγίας 2014/40/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου με τη θέσπιση της βιβλιοθήκης των εικονογραφικών προειδοποιήσεων που πρέπει να χρησιμοποιούνται για τα προϊόντα καπνού, καθώς και άλλες συναφείς διατάξεις.

 

Φιλε adversus με ολη την εκτιμηση σε εσενα, αυτό που παραθέτεις δεν είναι και τοσο σαφης, και εκτος αυτου λεει για προιοντα καπνου, "ο ατμος" δεν είναι καπνος. Σε κατι τετοια ψιλα γραμματα βασιζομουνα και ηθελα να το κυνηγησω. Τελος παντων, εμενα αυτό που μ ενδιαφερει αν είναι νομιμη η κατασχεση ενος mod χωρις μπαταρια η όχι.

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

H τελευταια οδηγια ειναι του 5/16

και δεν λεει πουθενα για απαγορευση εισαγωγης αλλα περισσοτερο για οδηγιες περι συσκευασιας

https://ec.europa.eu/health/tobacco/products/revision_el

 

Αν εχετε συνδεσμο που να προερχεται απο την επισημη σελιδα της ΕΕ, που να λεει οτι απογορευονται οι εισαγωγες ατμιστικου υλικου, παρακαλω βγαλτε το στην φορα.

 

 

 

Ξαναλέω γιατί βλέπω δε το καταλαβαίνεις, είναι ευρωπαική οδηγία αλλά δε την εφαρμόζουν όλες οι χώρες, οι περισσότερες μείναν στις απαγορεύσεις περι νικοτίνης/ml κτλπ, για την ακρίβεια τον πλήρη αποκλεισμό και κατάσχεση πρέπει να είναι μόνο η Ελλάδα που το εφαρμόζει( ακόμα τουλάχιστον )

Μόλις βρω την οδηγία θα την βάλω.

 

Δεν γινεται η οδηγια - οποια και να ειναι αυτη - να εφαρμοζεται σε μερικες χωρες, και σε αλλες αργοτερα. Εφαρμοζεται αμεσσα σε ολες τις χωρες τις ευρωζωνης, εκτος αν υπαρχει αναλογο υπομνημα.

Link to comment
Share on other sites

H τελευταια οδηγια ειναι του 5/16

και δεν λεει πουθενα για απαγορευση εισαγωγης αλλα περισσοτερο για οδηγιες περι συσκευασιας

https://ec.europa.eu/health/tobacco/products/revision_el

 

Αν εχετε συνδεσμο που να προερχεται απο την επισημη σελιδα της ΕΕ, που να λεει οτι απογορευονται οι εισαγωγες ατμιστικου υλικου, παρακαλω βγαλτε το στην φορα.

 

 

 

 

Δεν γινεται η οδηγια - οποια και να ειναι αυτη - να εφαρμοζεται σε μερικες χωρες, και σε αλλες αργοτερα. Εφαρμοζεται αμεσσα σε ολες τις χωρες τις ευρωζωνης, εκτος αν υπαρχει αναλογο υπομνημα.

Έλα το βρήκα, όλο δικό σου

https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/tobacco/docs/dir_201440_el.pdf

 

(33) Οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις προϊόντων καπνού θα μπορούσαν να διευκολύνουν την πρόσβαση σε προϊόντα

καπνού που δεν συμμορφώνονται προς την παρούσα οδηγία. Υπάρχει επίσης αυξημένος κίνδυνος πρόσβασης των νέων

στα προϊόντα καπνού. Ως εκ τούτου, υπάρχει κίνδυνος υπονόμευσης της νομοθεσίας ελέγχου του καπνού. Κατά συνέπεια,

θα πρέπει να επιτρέπεται στα κράτη μέλη να απαγορεύουν τις διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις. Όταν δεν

απαγορεύονται οι διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις, απαιτούνται κοινοί κανόνες για την καταχώριση των κατα*

στημάτων λιανικής πώλησης που πραγματοποιούν αυτές τις πωλήσεις, ώστε να διασφαλίζεται η αποτελεσματικότητα της

παρούσας οδηγίας. Τα κράτη μέλη θα πρέπει, σύμφωνα με το άρθρο 4 παράγραφος 3 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή

Ένωση (ΣΕΕ), να συνεργάζονται μεταξύ τους προκειμένου να διευκολύνουν την εφαρμογή της παρούσας οδηγίας, ιδίως

όσον αφορά τα μέτρα που λαμβάνονται για τις διασυνοριακές εξ αποστάσεως πωλήσεις προϊόντων καπνού.

 

 

Oπότε, κάθε κράτος μέλος μπορεί άνετα με την ευλογία της ΕΕ να απαγορεύσει τις διασυνοριακές πωλήσεις.

 

Φιλε adversus με ολη την εκτιμηση σε εσενα, αυτό που παραθέτεις δεν είναι και τοσο σαφης, και εκτος αυτου λεει για προιοντα καπνου, "ο ατμος" δεν είναι καπνος. Σε κατι τετοια ψιλα γραμματα βασιζομουνα και ηθελα να το κυνηγησω. Τελος παντων, εμενα αυτό που μ ενδιαφερει αν είναι νομιμη η κατασχεση ενος mod χωρις μπαταρια η όχι.

 

Φίλε aby, δε με συμφέρει σε κάτι να σου λεω αρλούμπες μιας και εγώ ένας απλός ατμιστής που παραγγέλνω απ'εξω είμαι.

Η οδηγία είναι σαφής και δίνει το δικαίωμα η κάθε χώρα να κρίνει όπως θέλει απλά πριν σου έβαλα κείμενο απ'την ελληνική νομοθεσία κι όχι συγκεκριμένα αυτό που ζητούσες

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Φίλε aby, δε με συμφέρει σε κάτι να σου λεω αρλούμπες μιας και εγώ ένας απλός ατμιστής που παραγγέλνω απ'εξω είμαι.

Η οδηγία είναι σαφής και δίνει το δικαίωμα η κάθε χώρα να κρίνει όπως θέλει απλά πριν σου έβαλα κείμενο απ'την ελληνική νομοθεσία κι όχι συγκεκριμένα αυτό που ζητούσες

Προς Θεου, δεν ειπα ότι μου λες αρλούμπες, εννοουσα ότι δεν είναι τοσο σαφης στο να καταλαβω τι τελικα ισχυει, εψαχνα περισσοτερες λεπτομέρειες, ακριβως αυτό εννοουσα φιλε adversus, ισα ισα, εσυ παντα απαντας ευγενικα :)

Link to comment
Share on other sites

Προς Θεου, δεν ειπα ότι μου λες αρλούμπες, εννοουσα ότι δεν είναι τοσο σαφης στο να καταλαβω τι τελικα ισχυει, εψαχνα περισσοτερες λεπτομέρειες, ακριβως αυτό εννοουσα φιλε adversus, ισα ισα, εσυ παντα απαντας ευγενικα :)

 

O γραπτός λόγος πολλές φορές προκαλεί παρεξηγήσεις και νόμιζα κατάλαβες ότι σε δουλεύω φίλε μου. Λάθος μου :)

Δυστυχώς είναι σαφής και απόλυτα ανοιχτή για τροποποιήσεις. Στο link που έβαλα μπορείς να διαβάσεις και ακριβώς αυτό που ζήτησες αλλά δεν έχω δυστυχώς την όρεξη να το ξαναδιαβάσω μιας και εκτος από τον χρόνο που θα χαλάσω θα νευρίασω περισσότερο με τις τροποποιήσεις του Ελληνικού νόμου.

Link to comment
Share on other sites

O γραπτός λόγος πολλές φορές προκαλεί παρεξηγήσεις και νόμιζα κατάλαβες ότι σε δουλεύω φίλε μου. Λάθος μου :)

Δυστυχώς είναι σαφής και απόλυτα ανοιχτή για τροποποιήσεις. Στο link που έβαλα μπορείς να διαβάσεις και ακριβώς αυτό που ζήτησες αλλά δεν έχω δυστυχώς την όρεξη να το ξαναδιαβάσω μιας και εκτος από τον χρόνο που θα χαλάσω θα νευρίασω περισσότερο με τις τροποποιήσεις του Ελληνικού νόμου.

 

Ακριβως όπως το λες, θα νευριάσεις όπως νευριάζω κι εγω. Δυστηχως ακρη δε βγαινει μ αυτους που μπλέξαμε, και να ηταν μονο αυτό, αλλα σε πολλα

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα, δεν το περιμενα αυτο.

οχι προς τον αγγελιοφορο τις ειδησης, αλλα περισσοτερο για την ειδηση αυτουσια. Οποτε αυτο αναιρει πολλα πραγματα που ηξερα ως τωρα.

Ζητω συγνωμμη προκαταβολικα για την εριστικοτητα του λογου μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα, δεν το περιμενα αυτο.

οχι προς τον αγγελιοφορο τις ειδησης, αλλα περισσοτερο για την ειδηση αυτουσια. Οποτε αυτο αναιρει πολλα πραγματα που ηξερα ως τωρα.

Ζητω συγνωμμη προκαταβολικα για την εριστικοτητα του λογου μου.

 

Δεν αναιρει όμως την αναλγησια του ελληνικου κρατους η ειδηση αυτή. Που σημαινει το ποσο απαράδεκτοι γινονται οι ιδιοι. Γιατι ολο αυτό γινεται για το συμφέρον. Και ο "νοων νοειτω"

Link to comment
Share on other sites

Το ποσο μεγαλο ειναι το μπαχαλο φαινεται σε αυτο εδω το post. Αυτο ειναι αλητεια, δεν ειναι αφαρμογη του νομου. Νομιζω ηρθε η ωρα για μηνυσεις και οχι καταγγελιες.

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/?p=56058366

Οταν μερικοι φωναζουμε οτι ειναι ρδελομπου τα ΕΛΤΑ καποιαι αλλοι τρεχουν να δικαιολογησουν τα αδικιολογητα με δηθεν φορους, και αλλες τετοιες μπαρουφες, και κοτσαρουν οδηγιες τις ΕΕ, χωρις να ξερουν πως ειναι σε αποθηκη της ΕΕ .

Αν δεν μπορει τα ελτα ας το κλεισει το μαγαζακι τις

Γ.Τ.Π.

 

YΓ παρτε μια εικονα πως ειναι το αναλογο μερος στην Φινλαδια.

http://www.ess.fi/incoming/img2289519/u7slqq/ALTERNATES/w640/1414744_.jpg

Χωρίς διάθεση να υπερασπιστώ κανένα, στο λινκ του insomnia που αναφέρεται παραπάνω (και δείχνει μια φωτογραφία που είχε αναρτηθεί και σε νήμα του παρόντος φόρουμ), 3 ποστ παρακάτω κάποιος λέει:

"Η φωτογραφία με τα δέματα στο parking πάντως μοιάζει με το κτήριο της goldair handling.

Και στα καροτσάκια το λογότυπο της goldair μοιάζει να είναι ".

Αν κάποιος ξέρει το χώρο ή κάτι παραπάνω, ας μας διαφωτίσει, τουλάχιστον για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως όπως το λες, θα νευριάσεις όπως νευριάζω κι εγω. Δυστηχως ακρη δε βγαινει μ αυτους που μπλέξαμε, και να ηταν μονο αυτό, αλλα σε πολλα

 

Και να σε πικάρω λίγο παραπάνω:p , να τονίσω ξανά ότι η Ελλαδάρα μας είναι απ'τις λίγες ( αν όχι η μοναδική ) που απαγόρευσε τις διασυνοριακές πωλήσεις κάθε ατμιστικού είδους και δε φτάνει αυτό αλλά έχουμε και παρερμηνίες του νόμου, έχουν κατασχεθεί μέχρι και οργανικά βαμβάκια.

Link to comment
Share on other sites

Και να σε πικάρω λίγο παραπάνω:p , να τονίσω ξανά ότι η Ελλαδάρα μας είναι απ'τις λίγες ( αν όχι η μοναδική ) που απαγόρευσε τις διασυνοριακές πωλήσεις κάθε ατμιστικού είδους και δε φτάνει αυτό αλλά έχουμε και παρερμηνίες του νόμου, έχουν κατασχεθεί μέχρι και οργανικά βαμβάκια.

Καλά, αυτό μπορεί να γίνεται για να προστατευτεί η εγχώρια παραγωγή βαμβακιού... :)

Η χώρα μας είναι στην 1η δεκάδα στην παραγωγή και εξαγωγή βαμβακιού, σε παγκόσμιο επίπεδο. Δεν υπάρχουν ανάλογα προϊόντα εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Και να σε πικάρω λίγο παραπάνω:p , να τονίσω ξανά ότι η Ελλαδάρα μας είναι απ'τις λίγες ( αν όχι η μοναδική ) που απαγόρευσε τις διασυνοριακές πωλήσεις κάθε ατμιστικού είδους και δε φτάνει αυτό αλλά έχουμε και παρερμηνίες του νόμου, έχουν κατασχεθεί μέχρι και οργανικά βαμβάκια.
Ευτυχως που προλαβα πριν λιγο να φαω :p. Μα γιατι εγραψα πριν αυτό που εγραψα? Ότι επειδή η ευρωπαικη ενωση οκ αφησε "σε οσα κρατη θελουν να πραξουν" και το ελληνικο κρατος αμεσως πρωτο (και ισως και μοναδικο) το επραξε "μη χασει τα συμφεροντα" Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Καλά, αυτό μπορεί να γίνεται για να προστατευτεί η εγχώρια παραγωγή βαμβακιού... :)

Η χώρα μας είναι στην 1η δεκάδα στην παραγωγή και εξαγωγή βαμβακιού, σε παγκόσμιο επίπεδο. Δεν υπάρχουν ανάλογα προϊόντα εδώ;

 

Και να υπάρχει αντίστοιχο, 6 ευρώ τα 80 pads δε το βρίσκεις.

Να τα ήταν μόνο το βαμβάκι θα ήταν καλά, φορτιστές μπαταριών κάθε είδους έγιναν ατμιστικά προιόντα ξαφνικά. Ατμιστικό προιόν έγινε το κατσαβίδι, αν είναι σε συσκευασία εταιρείας που ασχολείται με ατμιστικά ( προσωπική εταιρεία φίλου που ήθελε ένα κατσαβίδι και το πήρε μιας και του άρεσε το logo που είχε πάνω ), ατμιστικό προιόν έγινε το σύρμα όπως επίσης και το άδειο μπουκαλάκι με πιπέτα. Το ότι όλα αυτά τα χρησιμοποιεί ο κόσμος για ένα κάρο πράγματα εκτος του ατμίσματος δε μπορούν να το καταλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

2017-11-01 13:40 Greece, 【Greece】 The shipment is being forwarded, please wait patiently.

2017-09-14 08:14 Greece, 【Greece】 The shipment is being forwarded, please wait patiently.

 

Υπάρχει ελπίδα τελικά :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !

Τo 17track μου δίνει αυτο

2017-11-02 21:31 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-11-02 20:31 ITEM IN CONTA

2017-11-02 18:31 ITEM ARR

2017-11-02 14:44 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2017-10-12 18:20 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin country: Netherlands

2017-10-15 16:19 The item has arrived in the country of destination

2017-10-15 16:19 The consignment has arrived in the country of destination

2017-10-13 07:26 The item is on transport to the country of destination

2017-10-12 18:21 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-10-12 18:21 The item is at the PostNL sorting center

2017-10-09 04:33 The item is ready for shipment

2017-10-09 02:05 The item is pre-advised

Το ελτα τρακ πάλι μου δίνει αυτό

2/11/2017, 21:31:14 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/11/2017, 20:31:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

2/11/2017, 18:31:21 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/11/2017, 14:44:30 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

12/10/2017, 18:20:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Αυτό το σημαίνει? Να το περιμένω το ραβασάκι ?

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους. Απο 14/9 αφιξη στην Ελλαδα με PostNL εμφανιστηκε αεροδρομιο και στο ΕΛΤΑ tracking στις 1/11. Οποτε υπομονη σε οσους περιμενουν.
Link to comment
Share on other sites

Αποστολή 12/10 με EU express από gearbest δείχνει ότι έφθασε Αγγλία και έφυγε σήμερα για Ελλάδα πόσες ημέρες κάνει περίπου να έρθει εδώ?
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά....

 

έχω κάνει μια παραγγελία από geekbuying στις 15/9 μετά από πολλές καθυστερήσεις έγινε αποστολή στις 12/10,όλα καλά μέχρι εδώ,χθες είδα ενημέρωση στην εφαρμογή που χρησιμοποιώ στο κινητό μου (trackchecker mobile), ότι μπήκε τελωνείο το δέμα μου...και μου λέει εν αναμονή απόδειξης αγοράς/αξίας από τον παραλήπτη Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ. ....και ρωτάω εγώ τώρα ....

1ον πώς θα τους ενημερώσω για αυτό εγώ? ακόμη δεν με έχει ενοχλήσει κανείς για αυτό το θέμα...

2ον μπορ.ω να τους στείλω αποδεικτικό άλλης αγοράς από το ίδιο κατάστημα κοντινής ημερομηνίας για να μην έχω μεγάλο τελωνείο?

Η αξία του ήταν $188.99....έχω κάνει όμως και μια αγορά μερικές ημέρες πρίν με αξία αγοράς στα $48.97...βέβαια διαφέρουν οι ημέρες αγοράς και αποστολής..που είναι : 9/11/2017 για την αγορά και 9/30/2017 για την αποστολή.....

XIAOMI MI8 LITE/ XIAOMI REDMI NOTE 2 PRIME
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά....

 

έχω κάνει μια παραγγελία από geekbuying στις 15/9 μετά από πολλές καθυστερήσεις έγινε αποστολή στις 12/10,όλα καλά μέχρι εδώ,χθες είδα ενημέρωση στην εφαρμογή που χρησιμοποιώ στο κινητό μου (trackchecker mobile), ότι μπήκε τελωνείο το δέμα μου...και μου λέει εν αναμονή απόδειξης αγοράς/αξίας από τον παραλήπτη Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ. ....και ρωτάω εγώ τώρα ....

1ον πώς θα τους ενημερώσω για αυτό εγώ? ακόμη δεν με έχει ενοχλήσει κανείς για αυτό το θέμα...

2ον μπορ.ω να τους στείλω αποδεικτικό άλλης αγοράς από το ίδιο κατάστημα κοντινής ημερομηνίας για να μην έχω μεγάλο τελωνείο?

Η αξία του ήταν $188.99....έχω κάνει όμως και μια αγορά μερικές ημέρες πρίν με αξία αγοράς στα $48.97...βέβαια διαφέρουν οι ημέρες αγοράς και αποστολής..που είναι : 9/11/2017 για την αγορά και 9/30/2017 για την αποστολή.....

οχι βεβαια,δεν ειμαστε στα 60s..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...