Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πακέτο με σουηδικό ταχυδρομείο, με μέγεθος που χωράει δύο κινητά, ήρθε με πράσινο αυτοκόλλητο "τελωνειακώς ελεύθερο" μπροστά και...το κλασικό κίτρινο από την άλλη μέσα σε 12 μέρες. Στο τρακινγκ ούτε ίχνος από τελωνείο.

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ελπίζω όχι για πολύ... Τι να πω...

 

 

 

Κι εμένα το ίδιο, πακέτο που περιμένω από 7/9, έχει σκαλώσει και δεν το ψήνει να προχωρήσει...

 

7/9/2017, 15:35:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Πρόκειται για κινητό, αγορασμένο από Mi store στο Άλι. Συνολικά από την ημέρα παραγγελίας είναι 48 ημέρες. Και συνεχίζομε ακάθεκτοι.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

7/9/2017, 15:35:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Πρόκειται για κινητό, αγορασμένο από Mi store στο Άλι. Συνολικά από την ημέρα παραγγελίας είναι 48 ημέρες. Και συνεχίζομε ακάθεκτοι.

 

7/9/2017, 14:50:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Σε περνάω για 45 λεπτά ΧΑ! Άντε με το καλό :p

Link to comment
Share on other sites

7/9/2017, 14:50:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Σε περνάω για 45 λεπτά ΧΑ! Άντε με το καλό :p

 

Αν θες, να κάνουμε τράμπα τις ώρες, ώστε να βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που βλέπω τις τελευταίες 37 ημέρες :lol:

Και σε εσένα με το καλό φίλε μου :wink:

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν θες, να κάνουμε τράμπα τις ώρες, ώστε να βλέπω κάτι διαφορετικό από αυτό που βλέπω τις τελευταίες 37 ημέρες :lol:

Και σε εσένα με το καλό φίλε μου :wink:

 

'Αντε βρε νέοπες !! :lol:

Κάντε χώρο στον "παλιό"... το δικό μου είναι κολλημένο στο :

7/9/17 16:20 Arrival at Destination Post (Country:GR) by sg.post

 

Και τι πάρω τηλ να ψάξω και να πω ? ότι είναι δεματάκι με αντιστάσεις ηλ. τσιγάρου (από Ali) ? :rolleyes:

Μάλλον θα το πάρω απόφαση ότι το χάσαμε το κορμί πατριώτη....

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από banggood σχετικά ογκοδεις κ ακριβή έφτασε σε μολις 13 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα μέσο Ολλανδίας. Όλα αυτά με priority mail...

 

Αντίστοιχη από gearbest αναμένεται ακόμα στο sathoull από 13/9. Σε ticket που έχω ανοίξει μου είπαν να περιμένω μέχρι τέλος της εβδομάδας.

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ κάποια παλιά!!

31.08.2017 10:46 Import (Item arrived at country of destination) SG Post

05.09.2017 12:53 Import (Item arrived at country of destination) SG Post

05.09.2017 12:54 Import (Item arrived at country of destination) SG Post

 

Δεν ανησυχώ ιδιαίτερα πάντως. Όλα κάποια στιγμή θα έρθουν. Μάλλον είναι πολύ μεγάλος ο όγκος των δεμάτων που δεν έχει σκαναριστεί ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

συνεδριασε το ΔΣ

 

Αυτο ητανε. Τωρα θα δουλεψουν ολα ρολοι, αυτο τους εφταιγε.

Δεν ειχε δωσει κατευιθυνσεις το ΔΣ.

Πιο γελοιος πεθαινεις.

Link to comment
Share on other sites

συνεδριασε το ΔΣ

 

Αυτο ητανε. Τωρα θα δουλεψουν ολα ρολοι, αυτο τους εφταιγε.

Δεν ειχε δωσει κατευιθυνσεις το ΔΣ.

Πιο γελοιος πεθαινεις.

 

:lol::lol::lol:

 

Ελλαδιστάν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

 

Οσοι παραγγειλανε απο Gearbest με Eu Express (Dpd) να ξερετε θα υπαρξουν καποιες μικρες καθυστερησεις στις παραγγελιες σας.

Σε ορισμενους ενω πληρωσανε Eu Express εχει αλλαξει ο τροπος αποστολης και ενδεχεται να πληρωσουν τελωνειο.

Αυτο εγινε για να ερθουν οι παραγγελιες σας πιο γρηγορα.

Η Gearbest αναλαμβανει να πληρωσει το ποσο που πληρωσατε για το Eu Express οσο και για το τελωνειο.

Οποιος αντιμετωπισει τετοιο προβλημα ας επικοινωνησει με το support της gearbest support@gearbest.com

με το order number και την αποδειξη του τελωνειου για να παρετε τα λεφτα σας πισω.

Επισης αν τυχον το πακετο ερθει αργοτερα απο την ημερομηνια που θα σας δωσει η Eu express

τοτε η gearbest θα σας επιστρεψει το 5% των χρηματων σας.

 

Αν τυχον αντιμετοπισετε προβλημα με το support στειλτε ενα πμ εδω Η στο

facebook https://www.facebook.com/lefteris.thedef και θα βοηθησω οσο μπορω να βρεθει λυση.

 

εδω ειναι το μηνυμα που μου ειπαν να σας δειξω για να μην ανησυχειτε :

 

Dear everyone,

 

We are deeply sorry about the delay of Eu Express clearance in September. We are doing our best to help our customers to receive their

product as soon as possible. At the same time, we have done the following optimization for the logistics:

1.Eu express Logistics: We have replaced the partner of our Eu express logistics and added new customs clearance countries,

to reduce the chances of delay of the parcel which caused by in the clearance process.

2. New logistics: (Europe Railway Registered) is testing at the moment. This logistics

can send parcel which contain batteries, powder and other items below 2kg.

It will transit in Poland and delivered to customers by local delivery agencies, which makes that this logistics is cheaper and safer.

 

For more information of Eu Express delay compensation, please contact our support center at support support@gearbest.com upon receipt of your package.

 

Kind regard,

 

Gearbest

Edited by lefthedef
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

 

Οσοι παραγγειλανε απο Gearbest με Europe Express (Dpd) να ξερετε θα υπαρξουν καποιες μικρες καθυστερησεις στις παραγγελιες σας.

Σε ορισμενους ενω πληρωσανε Europe Express εχει αλλαξει ο τροπος αποστολης και ενδεχεται να πληρωσουν τελωνειο.

Αυτο εγινε για να ερθουν οι παραγγελιες σας πιο γρηγορα.

Η Gearbest αναλαμβανει να πληρωσει το ποσο που πληρωσατε για το Europe Express οσο και για το τελωνειο.

Οποιος αντιμετωπισει τετοιο προβλημα ας επικοινωνησει με το support της gearbest support@gearbest.com

με το order number και την αποδειξη του τελωνειου για να παρετε τα λεφτα σας πισω.

Επισης αν τυχον το πακετο ερθει αργοτερα απο την ημερομηνια που θα σας δωσει η Europe express

τοτε η gearbest θα σας επιστρεψει το 5% των χρηματων σας.

 

Αν τυχον αντιμετοπισετε προβλημα με το support στειλτε ενα πμ εδω Η στο

facebook https://www.facebook.com/lefteris.thedef και θα βοηθησω οσο μπορω να βρεθει λυση.

 

εδω ειναι το μηνυμα που μου ειπαν να σας δειξω για να μην ανησυχειτε :

 

Dear everyone,

 

We are deeply sorry about the delay of Europe Express clearance in September. We are doing our best to help our customers to receive their

product as soon as possible. At the same time, we have done the following optimization for the logistics:

1.Europe express Logistics: We have replaced the partner of our Europe express logistics and added new customs clearance countries,

to reduce the chances of delay of the parcel which caused by in the clearance process.

2. New logistics: (Europe Railway Registered) is testing at the moment. This logistics

can send parcel which contain batteries, powder and other items below 2kg.

It will transit in Poland and delivered to customers by local delivery agencies, which makes that this logistics is cheaper and safer.

 

For more information of Europe Express delay compensation, please contact our support center at supportgearbest.com[/member] upon receipt of your package.

 

Kind regard,

 

Gearbest

Στο Βαngood γιατι δεν υπαρχουν καθυστερησεις και ερχονται αερα πατερα. Να υποθεσω ειναι πιο μαγκες απο το gearbest-Mηπως εμπλεξε τα μπουτια του οπως δυο χρονια πριν;

halo there,this is evan ~

 

Hello Evan. I suppose you are representative of Gearbest? Οnce again you managed to mess with the orders, like two years ago with SingaporePost

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ιστορική μέρα η σημερινή....

 

20/10/2017 ξεκόλλησε το δέμα μου από gearbest κ πήρε τον δρόμο για Ελλάδα με αποστολή 16/9 με dpduk....

 

 

c693bb04495968f101c608de244794f3.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχασα την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς παρόλο που έχω κάνει κάνα 20αρια παραγγελίες.

 

-Προχθές έλεγε η υπεύθυνη πωλήσεων Ευρώπης πως δεν υπάρχει θέμα και πως θα ξεκολλήσουν όλα από βδομάδα

- χθες μου έστειλαν στο τσατ αυτό

8dea92d0debc799ba7e8372e5b6396a7.jpg

- σήμερα ξημερώματα μου έστειλαν σε δεύτερο τικετ πως το δέμα μου έχει φύγει ήδη για Γερμανία με Germany express μου έστειλαν και διεύθυνση κάποιου άλλου. Μάλλον μπερδεύτηκαν.

- σήμερα μου έστειλαν το παρακάτω που κολλάει και με το μέιλ που έλαβα και με το rma (που έβαλα και παραπάνω)

 

6255a45a7c42ea14acbe7d12f0a7f8ce.jpg

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Μετά από παρα πολλές πιέσεις και παρα πολλά μηνύματα, αφού τους είπα πως θα δεχτώ μονο refund η αποστολή με dpd και αφού έβαλα τον γνωστο Σωτήρη να δει τι παίζει γιατί είχα αγοράσει από δικό του λινκ και έπειτα από πολλές πιέσεις και από αυτόν, τελικά το ξαναστειλαν με dpd. Για να δούμε τώρα..

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

halo there,this is evan ~

 

Hello evan, Yo soy Pablo Emilio Escobar Gaviria. You can call me boss.

You f-u-c-k-ed up big time. We want our money back, no questions asked.

We do not accept gb coupons, discounts and shit like that. Only full refund.:mad:

 

Plata O plomo

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

Hello evan, this is Pablo Emilio Escobar Gaviria. You can call me boss.

You f-u-c-k-ed up big time. We want our money back, no questions asked.

We do not accept gb coupons, discounts and shit like that. Only full refund.:mad:

 

Plata O plomo

 

+1000 Εγώ το ticket μου και το claim το έκανα και άσε τους άλλους με την «εμπειρία» στις αγορές της Κίνας να κουρεύονται. Εμείς που δεν έχουμε εμπειρία (τα 10+ χρόνια αγορών από Κίνα δεν θεωρείται πλέον εμπειρία) δε θα μείνουμε με σταυρωμένα τα χέρια. Και να πω και κάτι, με όλα αυτά που ακούγονται περι τελωνείων κλπ καλύτερα να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να ξαναπαραγγείλω βλέποντας τα τελευταία να περνάνε αέρα από το αεροδρόμιο.

Link to comment
Share on other sites

Hello evan, Yo soy Pablo Emilio Escobar Gaviria. You can call me boss.

You f-u-c-k-ed up big time. We want our money back, no questions asked.

We do not accept gb coupons, discounts and shit like that. Only full refund.:mad:

 

Plata O plomo

 

...έπεσα κάτω απο τα γέλια...! :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ότι τα μαγαζιά δε στέλνουν πλέον μπαταρίες μόνες τους και θεωρούσα ότι πρόκειται για κάποιο περιορισμό που τέθηκε -όπως είχε γίνει και κάποια στιγμή στο παρελθόν- από τις εταιρίες μεταφοράς, για λόγους ασφαλείας.

 

Επιχείρησα τώρα να παραγγείλω -εικονικά- μια μπαταρία, δοκιμαστικά σε banggood, gearbest και tomtop, για να διαπιστώσω και στα 3 ότι πράγματι δε στέλνουν τέτοια είδη στην Ελλάδα.

 

Δοκιμάζοντας να αλλάξω τη χώρα προορισμού, είδα ότι στέλνουν κανονικότατα στις περισσότερες άλλες Ευρωπαϊκές χώρες!

ΔΕΝ είναι περιορισμός των μεταφορικών ή των αεροπορικών εταιριών για λόγους ασφαλείας - όπως αφελώς νόμιζα!

Είναι προφανώς άλλη μια φοβερή και τρομερή ελληνική πατέντα, με άγνωστο σκεπτικό πίσω της (σίγουρα πάντως κάτι που τελικά αποσκοπεί στο να αποσπάσει με κάποιο τρόπο λεφτά από τον κόσμο, ή -το πιο πιθανο- να εμποδίσει την απώλεια κάποιων ημετέρων από τις αγορές που θα κάναμε από το εξωτερικο)!

 

Με τις υγείες μας...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παρηγγειλα απο gearbest ενα projector τον CL720D. Εχοντας μεινει οπως ολων στο southall απο 14/9 στης 14/10 βλεπω το RMA να λεει επιστροφη. Επικοινωνησα μαζι τους ποια ειναι η κατασταση και γιατι σταλθηκε πισω η απαντηση τους ηταν αυτη.

Thank you for your feedback.

 

 

I sincerely hope you will have a good day and wish you all the best.

 

Since the customs clearance of UK, the item can't be delivered on time.

 

We arrange to reship the item for you.

 

Please wait for it in patience.

 

After the item is shipped out, we will send you a new tracking number.

 

 

Thank you for your understanding and kind support.

 

Τους ρωτησα με ποια μεταφορικη θα το ξαναστειλουν γιατι εγω ειχα επιλεξει EU Express και οτι μονο με αυτην την μεταφορικη θελω να με ξαναστειλουν το προιον και απαντησαν αυτο.

 

Thank you very much for your order with Gearbest.

 

We are so sorry to inform that the item is embargoed by EU express.

 

 

We can send your item by DPD and DHL and EMS.

 

 

Please confirm which shipping method do you want to use.

 

 

Thank you for your patience and kind support.

 

και σημερα με ξαναεστειλαν μηνυμα χωρις να τους απαντησω για ποια μεταφορικη θελω.

 

Please accept our sincerest apologies that you have not yet received your order.

 

Due to a unexpected shipping delay, your original package's delivery time has been affected.

 

To avoid further delays in you receiving your items, we have resent a new package to you for free.

 

We have offered you the new tracking number and delivery information via your registered account email address.

 

Kindly check both your junk and spam email boxes in case the message ends up in there.

 

By way of apology, we will also update your account with 50 points as a gesture of good will.

 

In addition to this, for those packages that have been delayed more than 1 week over the stated estimated shipping time we will refund 5% of the order value to your online Wallet for every week delayed.

 

This time is calculated from the maximum estimated shipping time displayed on the website for your shipping method.

 

We once again apologize for this unfortunate delay, and thank you for your kind understanding and patience.

 

If you have any questions regarding your order, please feel free to contact our support center.

 

Thank you for your patience and kind support.

 

Πρεπει να ζητησω refund ? Δεν ξερω καν με ποια μεταφορικη το εστειλαν γιατι δεν με εχει ερθει ουτε e-mail oυτε καινουργιο tracking. Η DPD δεν αυτη που χρησιμοποιειται στην επιλογη EU Express?

Tutorial and Tips for Alcatel move

Visit: http://www.alcatelmove.blogspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ότι τα μαγαζιά δε στέλνουν πλέον μπαταρίες μόνες τους και θεωρούσα ότι πρόκειται για κάποιο περιορισμό που τέθηκε -όπως είχε γίνει και κάποια στιγμή στο παρελθόν- από τις εταιρίες μεταφοράς, για λόγους ασφαλείας.

 

Επιχείρησα τώρα να παραγγείλω -εικονικά- μια μπαταρία, δοκιμαστικά σε banggood, gearbest και tomtop, για να διαπιστώσω και στα 3 ότι πράγματι δε στέλνουν τέτοια είδη στην Ελλάδα.

 

Δοκιμάζοντας να αλλάξω τη χώρα προορισμού, είδα ότι στέλνουν κανονικότατα στις περισσότερες άλλες Ευρωπαϊκές χώρες!

ΔΕΝ είναι περιορισμός των μεταφορικών ή των αεροπορικών εταιριών για λόγους ασφαλείας - όπως αφελώς νόμιζα!

Είναι προφανώς άλλη μια φοβερή και τρομερή ελληνική πατέντα, με άγνωστο σκεπτικό πίσω της (σίγουρα πάντως κάτι που τελικά αποσκοπεί στο να αποσπάσει με κάποιο τρόπο λεφτά από τον κόσμο, ή -το πιο πιθανο- να εμποδίσει την απώλεια κάποιων ημετέρων από τις αγορές που θα κάναμε από το εξωτερικο)!

 

Με τις υγείες μας...!

 

εγω το αντιθετο, τον τελευταιο καιρο μονο μπαταριες παραλαμβανω :lol:

 

ενταξει, οι τελευταιες ηταν απο αγγλια, αλλα νομιζω και οι προηγουμενες απο ευρωπη ηταν

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα ότι τα μαγαζιά δε στέλνουν πλέον μπαταρίες μόνες τους και θεωρούσα ότι πρόκειται για κάποιο περιορισμό που τέθηκε -όπως είχε γίνει και κάποια στιγμή στο παρελθόν- από τις εταιρίες μεταφοράς, για λόγους ασφαλείας.

 

Επιχείρησα τώρα να παραγγείλω -εικονικά- μια μπαταρία, δοκιμαστικά σε banggood, gearbest και tomtop, για να διαπιστώσω και στα 3 ότι πράγματι δε στέλνουν τέτοια είδη στην Ελλάδα.

 

Δοκιμάζοντας να αλλάξω τη χώρα προορισμού, είδα ότι στέλνουν κανονικότατα στις περισσότερες άλλες Ευρωπαϊκές χώρες!

ΔΕΝ είναι περιορισμός των μεταφορικών ή των αεροπορικών εταιριών για λόγους ασφαλείας - όπως αφελώς νόμιζα!

Είναι προφανώς άλλη μια φοβερή και τρομερή ελληνική πατέντα, με άγνωστο σκεπτικό πίσω της (σίγουρα πάντως κάτι που τελικά αποσκοπεί στο να αποσπάσει με κάποιο τρόπο λεφτά από τον κόσμο, ή -το πιο πιθανο- να εμποδίσει την απώλεια κάποιων ημετέρων από τις αγορές που θα κάναμε από το εξωτερικο)!

 

Με τις υγείες μας...!

 

Από Gear στέλνουν πλέον ( δε ξέρω αν παίζει ρόλο οι αποθήκη αλλά έχω πάρει 6 )

Link to comment
Share on other sites

Από Gear στέλνουν πλέον ( δε ξέρω αν παίζει ρόλο οι αποθήκη αλλά έχω πάρει 6 )
Πάντος τώρα που το ξανά τσέκαρα grearbest μου λέει ότι ΔΕΝ στέλνουν Ελλάδα ούτε μπαταρίες ούτε powerbanks....Αποθήκη China-Hong Kong.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

παρηγγειλα απο gearbest ενα projector τον CL720D. Εχοντας μεινει οπως ολων στο southall απο 14/9 στης 14/10 βλεπω το RMA να λεει επιστροφη. Επικοινωνησα μαζι τους ποια ειναι η κατασταση και γιατι σταλθηκε πισω η απαντηση τους ηταν αυτη.

 

 

Τους ρωτησα με ποια μεταφορικη θα το ξαναστειλουν γιατι εγω ειχα επιλεξει EU Express και οτι μονο με αυτην την μεταφορικη θελω να με ξαναστειλουν το προιον και απαντησαν αυτο.

 

 

 

και σημερα με ξαναεστειλαν μηνυμα χωρις να τους απαντησω για ποια μεταφορικη θελω.

 

 

 

Πρεπει να ζητησω refund ? Δεν ξερω καν με ποια μεταφορικη το εστειλαν γιατι δεν με εχει ερθει ουτε e-mail oυτε καινουργιο tracking. Η DPD δεν αυτη που χρησιμοποιειται στην επιλογη EU Express?

 

Ωχ. Δλδ DPD UK δεν συνεπάγεται αυτομάτως κ eu express? Ρωταω γιατ εγω τους ειπα να μου το στείλουν ξανα με DPDUK EUEXPRESS και μου απαντησαν το στείλανε με dpduk και νομιζα πως λέγαμε το ίδιο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντος τώρα που το ξανά τσέκαρα grearbest μου λέει ότι ΔΕΝ στέλνουν Ελλάδα ούτε μπαταρίες ούτε powerbanks....Αποθήκη China-Hong Kong.

 

Τώρα που το είδα ναι το σταμάτησαν πάλι.

Πάλι καλά πρόλαβα να πάρω 6 :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...