Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλου κακου επελεξε να μην εχει το logo πανω.

 

Στην δικη μου περιπτωση το δεμα εφτασε απο την Κινα σε 8μερες. Απο το να ανοιξει το δεμα και να φτασει στα χερια μου εκανε 2 βδομαδες. :ninja:

Αλλα ειπαμε οτι τα ελτα ειναι με τα κεφια τους, μπορει να εισαι τυχερος και να ανοιξει πιο γρηγορα.

Από την στιγμή που εμφανίσθηκε στα ΕΛΤΑ σε πόσες ημέρες το πήρες ;;;

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Με priority mail από bangood την ίδια μέρα που φτάνει από Ολλανδία μέχρι στιγμής το εμφανίζει και στα ΕΛΤΑ και σε 1-3 μέρες το είχα .
Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλες διαφορετικες αποθηκες στην κινα

 

Δεν γινεται να τις ενωσεις τις παραγγελιες

 

http://prntscr.com/gm7exz

http://prntscr.com/gm7f8j

 

Αυτές τις 2 που είναι ίδια αποθήκη γιατί δεν μου τις συγχωνεύει όμως?

(Δεν είναι το ίδιο προιόν) :p

Link to comment
Share on other sites

http://prntscr.com/gm7exz

http://prntscr.com/gm7f8j

 

Αυτές τις 2 που είναι ίδια αποθήκη γιατί δεν μου τις συγχωνεύει όμως?

(Δεν είναι το ίδιο προιόν) :p

Προφανώς έχουν κάποιο κέρδος από τα αυξημένα μεταφορικά κόστη.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που εμφανίσθηκε στα ΕΛΤΑ σε πόσες ημέρες το πήρες ;;;

Μία βδομάδα πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Μία βδομάδα πάνω κάτω.

Η υπηρεσία που παραλαμβάνει τα δέματα στο Αεροδρόμιο είναι Ιδιωτική, όχι των ΕΛΤΑ. Οι καθυστερήσεις μετά την εμφάνισή τους οφείλεται στον τελωνειακό έλεγχο.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη επιλογή έχει αντίκτυπο για το αν θα περάσει το πακέτο μας τελωνείο ή όχι με priority direct mail? Το ενεργοποιούμε ή όχι?

 

http://prntscr.com/gm5yix

 

 

 

Δεν κανει απολύτως τίποτα .ποτε δεν βάζουν logo Banggood

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία που παραλαμβάνει τα δέματα στο Αεροδρόμιο είναι Ιδιωτική, όχι των ΕΛΤΑ. Οι καθυστερήσεις μετά την εμφάνισή τους οφείλεται στον τελωνειακό έλεγχο.

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι μεχρι να ανοιξει ο σακος. Οκ ειναι αδικο να λεμε ολο για τα ελτα αλλα προσωπικα δεν ξερω πως ονομαζεται αυτη η ιδιωτικη εταιρια ωστε να την αναφερω. :p

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι μεχρι να ανοιξει ο σακος. Οκ ειναι αδικο να λεμε ολο για τα ελτα αλλα προσωπικα δεν ξερω πως ονομαζεται αυτη η ιδιωτικη εταιρια ωστε να την αναφερω. :p

 

Δεν ειναι εκει το μεγαλυτερο προβλημα, οι σακοι ανοιγονται στην ωρα τους. Η ροη τους στον εκτελωνισμο ή μη ειναι το θεμα που ειναι υπο το βλεμμα τον ελτα.

Και υπαρχει υπηρεσια ανιχνευσης που το δειχνει, αλλα δυστυχως δεν ειναι προσβασιμη σε μας

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Μόλις είδα την λυπητερή, Οτι βρίσκομαι προς εκτελωνισμο...

Το κινητό ειναι απο Ali express και ευτυχώς ειναι φθηνό κάπως, 85€ αν θυμάμαι καλά, geotel note μοντελο.

Τί ποσο λυπητερής να περιμένω, 24%+3€?

Αριθμός αποστολής:

RB302317854SG

 

Να ρωτησω κάτι:

Είχα δηλώσει διεύθυνση παραλαβής στην Πάτρα

Ωστόσο, πλεον βρίσκομαι Αθηνα οπου μετακομισα.

Μπορω να ζητησω να το παραλαβω απο Αθήνα, υπάρχει κάποιο αρμόδιο τηλέφωνο οπου ίσως εξυπηρετηθω;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Μόλις είδα την λυπητερή, Οτι βρίσκομαι προς εκτελωνισμο...

Το κινητό ειναι απο Ali express και ευτυχώς ειναι φθηνό κάπως, 85€ αν θυμάμαι καλά, geotel note μοντελο.

Τί ποσο λυπητερής να περιμένω, 24%+3€?

Αριθμός αποστολής:

RB302317854SG

 

Να ρωτησω κάτι:

Είχα δηλώσει διεύθυνση παραλαβής στην Πάτρα

Ωστόσο, πλεον βρίσκομαι Αθηνα οπου μετακομισα.

Μπορω να ζητησω να το παραλαβω απο Αθήνα, υπάρχει κάποιο αρμόδιο τηλέφωνο οπου ίσως εξυπηρετηθω;

 

Λογικά περιμένεις 15€+24%.

Για την αλλαγή διεύθυνσης, μπορείς ν πας στο κοντινότερο ταχυδρομείο των ΕΛΤΑ και να δηλώσεις επαναταχυδρόμηση, και αφού φτάσει στην Πάτρα, θα το στείλουν σε σένα. Το είχα κάνει, και κόστισε περίπου 2.5€

Link to comment
Share on other sites

Λογικά περιμένεις 15€+24%.

Για την αλλαγή διεύθυνσης, μπορείς ν πας στο κοντινότερο ταχυδρομείο των ΕΛΤΑ και να δηλώσεις επαναταχυδρόμηση, και αφού φτάσει στην Πάτρα, θα το στείλουν σε σένα. Το είχα κάνει, και κόστισε περίπου 2.5€

 

Για την επαναταχυδρομηση χρειάζομαι και τα χαρτάκια παραλαβής ;

 

Γίνεται και για χαρτάκι αντικαταβολης που περιμένω;

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Για την επαναταχυδρομηση χρειάζομαι και τα χαρτάκια παραλαβής ;

 

Γίνεται και για χαρτάκι αντικαταβολης που περιμένω;

 

Εγώ δεν είχα κανένα χαρτάκι παραλαβής (αν εννοείς την ειδοποίηση). Δεν εχει σχεση με χαρτάκια, πας στα ΕΛΤΑ και λες οτι θελω το δέμα με tracking number ταδε, να έρθει στα ΕΛΤΑ στην περιοχή που είσαι, σε βάζουν να γράψεις μια "υπεύθυνη δήλωση" και σε αλλάζουν την διεύθυνση. Δεν χρειάστηκα κανένα χαρτάκι, οπότε φαντάζομαι δουλεύει και για την αντικαταβολή.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από ιμπει δύο τσάντες και ο πωλητής μου έδωσε τρακιν RT002582330AT και από τις 6 Σεπτεμβρίου που μου το έδωσε, δεν μπορώ να το ανίχνευσω πουθενά.

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι τέτοια τρακιν δεν ανιχνεύονται και απλά περιμένεις το δέμα. Ξέρετε τίποτα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από ιμπει δύο τσάντες και ο πωλητής μου έδωσε τρακιν RT002582330AT και από τις 6 Σεπτεμβρίου που μου το έδωσε, δεν μπορώ να το ανίχνευσω πουθενά.

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι τέτοια τρακιν δεν ανιχνεύονται και απλά περιμένεις το δέμα. Ξέρετε τίποτα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Βεβαίως ανιχνεύονται γιατί είναι συστημενο δέμα ο συγκεκριμένος αριθμός αποστολής,κατευθείαν να επικοινωνήσεις με τον πωλητή ,κατά πάσα πιθανότητα δεν τα έχει στείλει , μια πιθανότητα να μην τα έχει και να τα έχει παραγγείλει και να στα σταλεί μόλις του έρθουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω πληρώσει από 22 Αυγούστου ένα κινητό στο Geekbyuing και περιμένω ακόμα να φανεί στο tracking..

 

RF474646415SG

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Κατευθείαν επικοινωνία με το κατάστημα ,αν στα μασήσουν ,dispute στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρώσει από 22 Αυγούστου ένα κινητό στο Geekbyuing και περιμένω ακόμα να φανεί στο tracking..

 

RF474646415SG

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Στείλτους μνμ ότι θα ακυρώσεις αν δε δεις πληροφορίες, αν μετά από 2 ημέρες και πάλι δεν έχεις κάτι, κάνε dispute.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε σε περίπτωση που το δέμα πέρασει τελωνείο και αρνηθούμε την παραλαβή τι δικαίωμα έχουν εκτός από την επιστροφή στον αποστολέα

https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Το αναφέρει στον χρόνο παραμονής του αντικειμένου στο ταχυδρομείο .

Link to comment
Share on other sites

Έχω πληρώσει από 22 Αυγούστου ένα κινητό στο Geekbyuing και περιμένω ακόμα να φανεί στο tracking..

 

RF474646415SG

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Με τη SingPost φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Το μαγαζί έχει στείλει το δέμα.

Δες το tracking number σου στο 4PX:

ServeCode       ShipperCode    Product   Destination   LastTrack
RF474646415SG   300068863008   OZXBTH    GREECE        2017-09-01 15:54,Shipment information received

2017-09-01 15:54  Shipment information received
2017-09-01 14:55  HONG KONG - HONG KONG / Shipment arrived at facility
2017-09-01 14:55  HONG KONG - HONG KONG / Shipment operation completed

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για δείτε σε περίπτωση που το δέμα πέρασει τελωνείο και αρνηθούμε την παραλαβή τι δικαίωμα έχουν εκτός από την επιστροφή στον αποστολέα

https://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AF%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82.aspx

Το αναφέρει στον χρόνο παραμονής του αντικειμένου στο ταχυδρομείο .

 

Η σχετική αναφορά:

Τα αντικείμενα παραμένουν στο αρμόδιο Ταχυδρομικό Κατάστημα για παραλαβή για χρονικό διάστημα 20 ημερών. Μετά το πέρας των 20 ημερών, επιστρέφονται άμεσα στο αρμόδιο Γ.Ε.Τ.Α. εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ, για να επιστραφούν στον αποστολέα ή κηρύσσονται αζήτητα από την αρμόδια Τελωνειακή Αρχή..

Αν κηρυχθεί αζήτητο, κατά πάσα πιθανότητα το 'χασες...

 

Η καλύτερη κίνηση (την έχουν κάνει φίλοι μου 2-3 φορές...) είναι (κατά προτίμηση αφού συνεννοηθείς με τον πωλητή, ώστε να ξέρεις αν θα σου επιστρέψει την αξία του προϊόντος ή έστω μέρος αυτής) να πας στο ταχυδρομείο και να δηλώσεις ότι δεν επιθυμείς να παραλάβεις το δέμα και θέλεις να σταλεί πίσω στον αποστολέα.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα από ιμπει δύο τσάντες και ο πωλητής μου έδωσε τρακιν RT002582330AT και από τις 6 Σεπτεμβρίου που μου το έδωσε, δεν μπορώ να το ανίχνευσω πουθενά.

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι τέτοια τρακιν δεν ανιχνεύονται και απλά περιμένεις το δέμα. Ξέρετε τίποτα;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για να δεις εάν είναι έγκυρος αριθμός να χρησιμοποιείς αυτό

http://tnv.nianios.gr/

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Στις 28 Αυγούστου έκανα παραγγελία από gearbest αρκετά πράγματα. Συνολικό κόστος περί τα 450 ευρώ και αποστολή με priority. Η πληρωμή έγινε μέσω PayPal. Στις 30 Αυγούστου πήρα tracking number μέσω DPD. Ωστοσο από τότε μέχρι σήμερα στο DPD μου βγάζει αυτό:

 

30/8: Order information has been transmitted to DPD., Order information has been transmitted to DPD.

 

Δεν έχει υπάρξει ούτε κάποια μεταβολή ούτε κάποια περαιτέρω ενημερωση. Έχει αργήσει λίγο ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Στις 28 Αυγούστου έκανα παραγγελία από gearbest αρκετά πράγματα. Συνολικό κόστος περί τα 450 ευρώ και αποστολή με priority. Η πληρωμή έγινε μέσω PayPal. Στις 30 Αυγούστου πήρα tracking number μέσω DPD. Ωστοσο από τότε μέχρι σήμερα στο DPD μου βγάζει αυτό:

 

30/8: Order information has been transmitted to DPD., Order information has been transmitted to DPD.

 

Δεν έχει υπάρξει ούτε κάποια μεταβολή ούτε κάποια περαιτέρω ενημερωση. Έχει αργήσει λίγο ή είναι ιδέα μου;

Μήπως να κάνεις ένα τηλέφωνο στα κεντρικά τους στην Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...