Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο to2c παντως που παρηγγειλα 2 κινητα ηρθαν χωρις τελωνειο με EU Priority Line Registered Airmail σε 17 ημερες.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας

Εχει κανείς υπόψιν του αν πολυδίνουν σημασία στα smartwatches?

Το amazfit έχει 83€ (+25€ για Priority+EU) στο Gearbest, 151€ ελλαδιστάν, 117€ απο Ευρωπαϊκες αποθήκες Geekbuying

 

Να το ρισκάρω έτσι, χωρίς Priority ? Το ρίσκο είνα μεγάλο αν του βάλουν τιμή Ελλάδας :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παρτο απο ευρωπαικη αποθηκη

Για 9 ευρω διαφορα σε σχεση με την κινα δεν αξιζει τον κοπο ουτε η αναμονη ουτε το αγχος του τελωνειου

Link to comment
Share on other sites

Αντικείμενο 9-10€ από ισραηλ 3€ τελωνειο

Όταν είπα του υπαλλήλου ότι καταργήθηκε το 3€ μου είπε ότι ξαναμπήκε εδώ κι ένα μήνα

Όσο αφορά το ότι ήταν κάτω από 22€ μου είπε δεν ξέρει να ισχύει κάτι τέτοιο

Δηλαδή μύλος

Δεν αξίζει να παίρνεις τίποτε φτηνό παρά τα ακριβά με priority

Link to comment
Share on other sites

Αντικείμενο 9-10€ από ισραηλ 3€ τελωνειο

Όταν είπα του υπαλλήλου ότι καταργήθηκε το 3€ μου είπε ότι ξαναμπήκε εδώ κι ένα μήνα

Όσο αφορά το ότι ήταν κάτω από 22€ μου είπε δεν ξέρει να ισχύει κάτι τέτοιο

Δηλαδή μύλος

Δεν αξίζει να παίρνεις τίποτε φτηνό παρά τα ακριβά με priority

με τρακ ναμπερ η απλο ?

Link to comment
Share on other sites

εγω με tracking number (registered) απο gearbest παρελαβα φορτιστη σημερα γυρω στο 20αρικο και δεν πληρωσα φραγκο,

αρα εξαρταται και απο το ταχυδρομειο, την περιοχη κλπ

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα με CN που έρχεται γρήγορα

15/9/2017, 14:51:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ)

15/9/2017, 12:51:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/9/2017, 07:33:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

6/9/2017, 18:20:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Αντικείμενο 9-10€ από ισραηλ 3€ τελωνειο

Όταν είπα του υπαλλήλου ότι καταργήθηκε το 3€ μου είπε ότι ξαναμπήκε εδώ κι ένα μήνα

Όσο αφορά το ότι ήταν κάτω από 22€ μου είπε δεν ξέρει να ισχύει κάτι τέτοιο

Δηλαδή μύλος

Δεν αξίζει να παίρνεις τίποτε φτηνό παρά τα ακριβά με priority

εγω με tracking number (registered) απο gearbest παρελαβα φορτιστη σημερα γυρω στο 20αρικο και δεν πληρωσα φραγκο, αρα εξαρταται και απο το ταχυδρομειο, την περιοχη κλπ

Τα 3€ είναι τέλος, που μπαίνει αν χαρακτηριστεί το πακέτο τελωνειακά ελεύθερο από τα ΕΛΤΑ (τέλος διασάφησης). Η τελωνειακή ατέλεια μέχρι τα 22€ ισχύει ακόμα, απ' όσο ξέρω.

Δηλαδή, όπως το καταλαβαίνω εγώ, τα ΕΛΤΑ κάνουν μια διαλογή, τι θα πρέπει να πάει τελωνείο και τι όχι. Όσα μπουν στη διαλογή και κριθεί ότι δεν πρέπει να πάνε τελωνείο, πληρώνουν το τέλος των 3€. Όσα δεν περάσουν καν από τη διαλογή, έρχονται χωρίς κανένα τέλος. Όσα πάνε τελωνείο, ό,τι πει το τελωνείο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανένας από gearbest με priority line-EuExpress και να έχει πλήρωση τελωνείο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανένας από gearbest με priority line-EuExpress και να έχει πλήρωση τελωνείο;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν εχω ακουσει κατι τετοιο μεχρι στιγμης. Βεβαια εχω διαβασει οτι παιδια διαλεξαν με EuExpress και το Gearbest τα εστειλε με EuropeExpress.. Πως μπορουμε να το ελεγχουμε πριν φυγει η παραγγελια, ωστε να την ακυρωσουμε εαν προλαβουμε;

 

Επισης, αυτο με το τελος με τα 3 ευρω, νομιζω εχει καταργηθει και με νομο απο 1 Αυγουστου. Υπαρχει καπου το link για να το εκτυπωσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια εχω διαβασει οτι παιδια διαλεξαν με EuExpress και το Gearbest τα εστειλε με EuropeExpress..

 

;

 

και τι?ειχαν καποιο θεμα?

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

με τρακ ναμπερ η απλο ?

 

Ναι παρ όλο που ήταν φτηνό με tracking το έστειλε και λόγω ευθραυστότητας (μπουκάλι) σε μεγάλο κουτι

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κανονικά :)

 

Ένα μαγαζί μου είπε αν το στείλει untracked δεν καλύπτομαι αν χαθει

Link to comment
Share on other sites

Τα 3€ είναι τέλος, που μπαίνει αν χαρακτηριστεί το πακέτο τελωνειακά ελεύθερο από τα ΕΛΤΑ (τέλος διασάφησης). Η τελωνειακή ατέλεια μέχρι τα 22€ ισχύει ακόμα, απ' όσο ξέρω.

Δηλαδή, όπως το καταλαβαίνω εγώ, τα ΕΛΤΑ κάνουν μια διαλογή, τι θα πρέπει να πάει τελωνείο και τι όχι. Όσα μπουν στη διαλογή και κριθεί ότι δεν πρέπει να πάνε τελωνείο, πληρώνουν το τέλος των 3€. Όσα δεν περάσουν καν από τη διαλογή, έρχονται χωρίς κανένα τέλος. Όσα πάνε τελωνείο, ό,τι πει το τελωνείο...

τελωνειακα ελευθερο εγραφε το δεμα, αλλα δεν μου ζητηθηκε να πληρωσω 3 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Ένα μαγαζί μου είπε αν το στείλει untracked δεν καλύπτομαι αν χαθει

 

Το μαγαζί μπορεί να λέει ότι θέλει και ότι τους συμφέρει....

Εφόσον πλήρωσες με PayPal είσαι 100% ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ το εχω κάνει άπειρες φορές που δεν παρέλαβα και πήρα επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί μπορεί να λέει ότι θέλει και ότι τους συμφέρει....

Εφόσον πλήρωσες με PayPal είσαι 100% ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ το εχω κάνει άπειρες φορές που δεν παρέλαβα και πήρα επιστροφή.

Πώς ξεχωρίζει το pp περιπτώσεις που ο αγοραστής παραλαμβάνει αλλά ισχυρίζεται δόλια ότι δεν παρέλαβε?

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξεχωρίζει το pp περιπτώσεις που ο αγοραστής παραλαμβάνει αλλά ισχυρίζεται δόλια ότι δεν παρέλαβε?

Το tracking number δεν είναι για να αποδείξει ο αγοραστής ότι δε παρέλαβε αλλά ασφάλεια για τον πωλητή ώστε να μπορεί να αποδείξει το αντίθετο εαν πέσει σε λαμόγιο αγοραστή. Απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει για οποιοδήποτε λόγο τότε σαφέστατα και πάντα δικαιώνεται ο αγοραστής αν ισχυριστεί ότι δε παρέλαβε.

Link to comment
Share on other sites

Το tracking number δεν είναι για να αποδείξει ο αγοραστής ότι δε παρέλαβε αλλά ασφάλεια για τον πωλητή ώστε να μπορεί να αποδείξει το αντίθετο εαν πέσει σε λαμόγιο αγοραστή. Απ'τη στιγμή που δεν υπάρχει για οποιοδήποτε λόγο τότε σαφέστατα και πάντα δικαιώνεται ο αγοραστής αν ισχυριστεί ότι δε παρέλαβε.

Δεν ακούγεται και πολύ λογικό αυτό, δε ζούμε σε κοινωνία αγγέλων!

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αλλά εγώ άλλο ρώτησα.

 

Δεν το ξέρει, ωστόσο αν ο αγοραστής το κάνει συστηματικά κάποια στιγμή θα σταματήσει να δικαιώνεται από το PayPal

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, αλλά εγώ άλλο ρώτησα.

 

Σου απάντησα εξίσου και σε αυτό που ρώτησες.

Απ'τη στιγμή που ο πωλητής δε μπορεί να αποδείξει ότι ο αγοραστής λέει ψέμματα, το paypal δεν κάθεται να το ψάξει ( και να ήθελε δεν υπάρχει τρόπος ) και δίνει refund στον αγοραστή.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα εξίσου και σε αυτό που ρώτησες.

Απ'τη στιγμή που ο πωλητής δε μπορεί να αποδείξει ότι ο αγοραστής λέει ψέμματα, το paypal δεν κάθεται να το ψάξει ( και να ήθελε δεν υπάρχει τρόπος ) και δίνει refund στον αγοραστή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω μια ledoταινια απο Gearbest η οποια εχει τιμη 9€ και με priority line τρωει καπελο 22€ για να γλυτωσουμε τελωνειο.Τι γινετσι ρε παιδια με αυτο το θεμα?για κατι τοσο φθηνο,ειναι δυνατον να δωσει καποιος τοσα για αποστολη με τριγωνικη?Για κατι ακριβο σιγουρα ειναι πιο λογικο.Υπαρχει κατι αλλο να προτεινετε?Απο E global cantral που προσφατα κιολας αγορασα κινητο(και να πω οτι ειναι φανταστικο μαγαζακι,ταχυτητα και καλη τιμη)δεν εχει gadgetaκια,εχει περιορισμενα προιοντα κι ετσι πεφτουμε στην αναγκη των αλλων.Αν εχει κανεις κατι να προτεινει,ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παρω μια ledoταινια απο Gearbest η οποια εχει τιμη 9€ και με priority line τρωει καπελο 22€ για να γλυτωσουμε τελωνειο.Τι γινετσι ρε παιδια με αυτο το θεμα?για κατι τοσο φθηνο,ειναι δυνατον να δωσει καποιος τοσα για αποστολη με τριγωνικη?Για κατι ακριβο σιγουρα ειναι πιο λογικο.Υπαρχει κατι αλλο να προτεινετε?Απο E global cantral που προσφατα κιολας αγορασα κινητο(και να πω οτι ειναι φανταστικο μαγαζακι,ταχυτητα και καλη τιμη)δεν εχει gadgetaκια,εχει περιορισμενα προιοντα κι ετσι πεφτουμε στην αναγκη των αλλων.Αν εχει κανεις κατι να προτεινει,ευχαριστω

Ρε φίλε με 9 ευρώ δεν θα φας τελωνείο το πολύ να δώσεις το τριευρω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...