Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο gearbest το πειρα στα 389!!αν ειναι οπως τα λες τα πραματα δλδ θα βγει κοντα στο 100 η υποθεση!!ιδια τιμη με ελλαδα!!αν το πιασουν τι να κανω?ν πλερωκω και να κανω μοκο και να μη ξαναπαραγγειλω απο κινα? ή να μη το παραλαβω και να ζητησω το ποσο πισω?παιζει αυτο το σεναριο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

απο gearbest το πειρα στα 389!!αν ειναι οπως τα λες τα πραματα δλδ θα βγει κοντα στο 100 η υποθεση!!ιδια τιμη με ελλαδα!!αν το πιασουν τι να κανω?ν πλερωκω και να κανω μοκο και να μη ξαναπαραγγειλω απο κινα? ή να μη το παραλαβω και να ζητησω το ποσο πισω?παιζει αυτο το σεναριο?

Μόνο αυτό μπορείς να κάνεις.

Όλα τα υπόλοιπα είναι χάσιμο χρόνου και χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε ακόμα πόσο θα τα κοστολογήσουν. Μπορεί να κοστολογήσουν λιγότερο από την πραγματική αξία. Το Austrian Post πάει standard τελωνείο. Για το NL ίσως να τη γλυτώνει ακόμα καμιά φορά. Αν το πήρες με eu express, πληρώνεις κάτι παραπάνω, δεν σε πιάνει τελωνείο.
Link to comment
Share on other sites

πως βρισκω πως το πειραα?ουτε αυτο δε ξερω μονοι τους τα εκαναν ολα απο τη στιγμη που μου ειπαν οτι με dhl θα ερθει πολυ ακριβα το κινητο μου εδωσαν αυτες τις δυο λυσεις σαν register k unregister αλλα και επιλογη αν θελω να ερθει μεσο ολλανδιας με postnl ή απο σουηδια με μια αλλη μεταφορικη σουδικη πως βρισκω αν το εστειλαν με το τροπο που λες?μαγχωσαν οι κεραταδες!απο κινα ολλανδια μηγε σε περιπου 5 μερες τωρα απο ολλανδια ελλαδα δε ξερω!!ααα ξεχασα να αναφερω οτι ειχα βαλει και ασφαλεια αποστολης
Link to comment
Share on other sites

θηκη που φαινοταν ξεκαθαρα αν επιανες απο τη κατω μερια και το εγραφε πανω με αξια 2$ , εγω την ειχα αγορασει με τα μεταφορικα CN registered 4 ευρω , περασε τελωνειο (χωρις να το δειχνει το στατους) και πληρωσα στο ταχυδρομειο 3 ευρω !!!

c26e97984c82e428007bff84a43fc819.jpg

Edited by reddevils.gr
[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

θηκη που φαινοταν ξεκαθαρα αν επιανες απο τη κατω μερια και το εγραφε πανω με αξια 2$ , εγω την ειχα αγορασει με τα μεταφορικα CN registered 4 ευρω , περασε τελωνειο (χωρις να το δειχνει το στατους) και πληρωσα στο ταχυδρομειο 3 ευρω !!!

 

Αυτο εννοούσα, σε προηγούμενο ποστ, ότι ουσιαστικά είναι κατάσχεση. Γιατί κάθε νόμος γίνεται στο πόδι !!! Χωρίς υποδομές, χωρίς προσωπικό, κάνουν ότι κατεβάσει η γκλάβα τους !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπεις στην ιστοσελιδα του gearbest και πας στο my orders, λεει τον τροπο αποστολης. Με eu express δεν εχεις προβλημα. Σε registered δεμα δε χρειαζεται να βαζεις ασφαλεια.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχουμε καναν αλλο με austrian post απο gearbest εδω ? ολοι τελωνειο τελικα ? εγω ακομη περιμενω την λυπητερη να εμφανιστει στο συστημα των ελτα απο 23/6 που φαινεται οτι αναχωρησε απο βιεννη
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος-οι θέλουν να προχωρήσουν σε αίτηση αποζημίωσης από τα ΕΛ.ΤΑ.

Σκέφτομαι πως, ίσως, ένας μεγάλος αριθμός τέτοιων αιτήσεων, να τους πίεζε λίγο να το δουν πιο σοβαρά, μιας και το άνοιγμα σάκου για συστημένα ξεπέρασε και τις 30 μέρες.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/2%CE%B7%20ANA%CE%98%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%A7%CE%A5%CE%9A_090615_final.pdf

Edited by Giannis1619
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχουμε καναν αλλο με austrian post απο gearbest εδω ? ολοι τελωνειο τελικα ? εγω ακομη περιμενω την λυπητερη να εμφανιστει στο συστημα των ελτα απο 23/6 που φαινεται οτι αναχωρησε απο βιεννη

 

Περιμένω με austrian από gearbest από 19 Ιουνίου απόταν δηλ. φαίνεται ότι απεστάλη από Αυστρία. Στα ΕΛΤΑ επίσης δεν φαίνεται.

Edited by thdouk
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο

Κωδικός Αντικειμένου: RS692040000CN

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

10/7/2017, 06:56:22 Μ.Δ. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

10/7/2017, 05:20:01 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Μ.Δ. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ)

10/7/2017, 02:40:25 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ)

9/7/2017, 22:00:00 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

6/7/2017, 07:36:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

28/6/2017, 14:37:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/6/2017, 00:46:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος-οι θέλουν να προχωρήσουν σε αίτηση αποζημίωσης από τα ΕΛ.ΤΑ.

Σκέφτομαι πως, ίσως, ένας μεγάλος αριθμός τέτοιων αιτήσεων, να τους πίεζε λίγο να το δουν πιο σοβαρά, μιας και το άνοιγμα σάκου για συστημένα ξεπέρασε και τις 30 μέρες.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/2%CE%B7%20ANA%CE%98%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%A7%CE%A5%CE%9A_090615_final.pdf

 

Εγω θα το κανω.

 

Θα την ηταν καλο να γινει μια φορμα ωστε να την συμπληρωσουμε απλα ολοι και να την στειλουμε,η κατασταση ειναι εξωφρενικη.

 

Αμα αρχισουμε να στελνουμε καποιος θα αφησει τον φραπε,ειμαι σιγουρος.

Και μη σκεφτομαστε ''ενταξει μωρε σε καμια βδομαδα θα ερθει και τελος'' γιατι στην επομενη παραγγελια μας θα συμβει το ιδιο.

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

θηκη που φαινοταν ξεκαθαρα αν επιανες απο τη κατω μερια και το εγραφε πανω με αξια 2$ , εγω την ειχα αγορασει με τα μεταφορικα CN registered 4 ευρω , περασε τελωνειο (χωρις να το δειχνει το στατους) και πληρωσα στο ταχυδρομειο 3 ευρω !!!

c26e97984c82e428007bff84a43fc819.jpg

 

Ιδιο δεμα (θηκη των 2$) αλλα untracked.Ηρθε κατευθειαν σπιτι,καμια χρεωση.24 μερες.

 

Προφανως το registered στην εκανε.Και παλια θυμαμαι προ capital τα untracked την γλυτωναν παντα.

 

IMG_20170710_105703.jpg

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος-οι θέλουν να προχωρήσουν σε αίτηση αποζημίωσης από τα ΕΛ.ΤΑ.

Σκέφτομαι πως, ίσως, ένας μεγάλος αριθμός τέτοιων αιτήσεων, να τους πίεζε λίγο να το δουν πιο σοβαρά, μιας και το άνοιγμα σάκου για συστημένα ξεπέρασε και τις 30 μέρες.

https://www.elta.gr/Portals/0/pdf/2%CE%B7%20ANA%CE%98%CE%95%CE%A9%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%97%20%CE%A7%CE%A5%CE%9A_090615_final.pdf

Για να κάνεις κάτι τέτοιο, πρέπει να πάρεις πρώτα επίσημη γραπτή βεβαίωση απο την ταχυδρομική του εξωτερικού οτι αυτό το πακέτο ήταν σε αυτόν τον σάκο, σε αυτή την πτήση, η πτήση προσγειώθηκε στο Ελ.Βεν την τάδε ημερομηνία και παρέδωσε τον σάκο στα ΕΛΤΑ.

 

Αλλιώς θα πάρεις τη γνωστή απάντηση: οι ξένοι δεν ξέρουν\λένε ψέμματα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα ΕΛΤΑ να παραλάβω πακέτο εσωτερικού και είχα μια κουβέντα με τον υπάλληλο.

 

Σε περίπτωση εισόδου σε τελωνείο μου είπε να υπολογίζω ένα μήνα.. :(

Nokia 3310 -> Nokia 3510i -> Nokia 6230i -> Nokia C7-00
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα αποζημίωσης από ΕΛ.ΤΑ. κλπ.

Επειδή τώρα από εκεί έρχομαι.

Ξανατηλεφωνήσανε Αθήνα (βρίσκομαι σε πρωτεύουσα επαρχιακού νομού)- λέω "ξανά" επειδή πήγα την προηγούμενη βδομάδα και είχαν ξανατηλεφωνήσει τότε.

Μια πληροφόρηση λοιπόν - φυσικά, αυτό απαντήσανε από Αθήνα, αν είπανε αλήθεια ή ψέμματα, δεν το ξέρω.

Είπανε πως επειδή έχει γίνει της ... γνωστής στην Αθήνα, βάλανε πολύ περισσότερα άτομα, αρχής γενομένης από το Σαβ/κύριακο που μόλις πέρασε. Γιατί έχει μαζευτεί τεράστιος όγκος δεμάτων, είχανε ρυθμό 500 κομμάτια τη μέρα και με το συμπληρωματικό προσωπικό δεκαπλασιάσανε το ρυθμό, στα 5.000 τη μέρα.

Ξαναλέω, αλήθεια - ψέμματα....ο Θεός κι η ψυχή τους.

Διαβεβαιώσανε πως σε πολύ λίγες μέρες, το "στοκ" που χει μαζευτεί θα φύγει.

 

¨Ενα αυτό.

Σχετικά τώρα με το μήνα που είπανε για το τελωνείο, στον φίλο.

Κι εμένα, την προηγούμενη βδομάδα, που ξαναπήρανε Αθήνα, μας πληροφόρησαν για έναν, έως ΚΑΙ δύο μήνες. Σήμερα, είπανε πως ενισχύθηκε ΚΑΙ το τελωνείο με προσωπικό, γιατί υπήρχε ένα - και μόνο ένα - άτομο για έλεγχο σε ό,τι έρχεται μέσω ΕΛ.ΤΑ.

Θα επαναλάβω το προηγούμενο....αλήθεια-ψέμματα, ο Θεός κι η ψυχή τους.....

 

Τέλος. Σχετικά με την αίτηση αποζημίωσης.

Διάβασα το φίλο πιο πάνω.

Αυτά που λέει πως λένε στα ΕΛ.ΤΑ, ισχύει πως τα λένε. Αλλά προφορικά. Και δεν επηρεάζουν σε τίποτε τη διαδικασία αποζημίωσης.

Κάνεις την αίτηση αποζημίωσης, ΕΓΓΡΑΦΩΣ, χωρίς κουβέντες μαζί τους. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να την παραλάβουν και να την πρωτοκολλήσουν, βάση του καταστατικού χάρτη λειτουργίας των ΕΛ.ΤΑ - το PDF που παραπάνω σε link ανάρτησα. Η ΜΟΝΗ προυπόθεση - διαβάστε το αν θέλετε, είναι να επισυνάψετε μια απόδειξη για την πληρωμή του προϊόντος (από Pay-pal ή ό,τι άλλο), γιατί το μόνο θέμα που τίθεται είναι εάν την αποζημίωση τη δικαιούται ο αποστολέας ή ο παραλήπτης. Οπότε, επισυνάπτοντας την απόδειξη, αποδεικνύετε πως το αντικείμενο πλέον αποτελεί ιδιοκτησία σας και μόνο, άρα μόνο εσείς δικαιούστε αποζημίωσης.

Επίσης, αν διαβάσετε το ίδιο PDF, θα δείτε πως υποχρεούνται ΟΛΑ τα υποκαταστήματα ΕΛ.ΤΑ. να έχουν τέτοια έντυπα, αίτησης αποζημίωσης.

Αυτό που μόλις πήγα εγώ, ΔΕΝ διαθέτει - παρανόμως (φυσικό, αφού προφανώς ποτέ και κανείς δεν αποφάσισε να κάνει μια τέτοια κίνηση...).

 

Οπότε - και εν κατακλείδι.

Εγώ θα κάνω ιδιόχειρη αίτηση - χωρίς έντυπο δηλαδή,

θα επισυνάψω μια εκτύπωση του mail από pay pal, που δηλώνει πως πήρανε τα χρήματα που τους έστειλα

θα επισυνάψω και μια εκτύπωση από το ΕΛ.ΤΑ track όπου ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ πως το δέμα βρίσκεται πια στην κατοχή τους; άρα και στην ευθύνη τους - όπως και οι ίδιοι σήμερα ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΝ εκεί που πήγα, πως "παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό" σημαίνει πως τα ΕΛ.ΤΑ παρέλαβαν το δέμα 12/6 και ακόμα μου παρακρατούν προσωπική μου περιουσία,

θα μνημονεύσω και τη Διεθνή νομοθεσία για τα δέματα εξωτερικού την οποία οι ίδιοι μνημονεύουν στο PDF του καταστατικού χάρτη τους και με την οποία εκεί δηλώνουν πως είναι υποχρεωμένοι να συμμορφώνονται,

θα καταθέσω την αίτηση σε αυτούς, επιφυλασσόμενος παντός νομίμου δικαιώματός μου, γιατί δεν ξέρω τι άλλη κίνηση στο μέλλον μπορεί να κάνω

και, επίσης, θα ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΩ το ίδιο έγγραφο και στην προϊσταμένη αρχή των ΕΛ.ΤΑ., στο υπουργείο Μεταφορών, δηλαδή.

 

Και ... τι είχα - τι έχασα.

Edited by Giannis1619
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα αποζημίωσης από ΕΛ.ΤΑ. κλπ.

Επειδή τώρα από εκεί έρχομαι.

Ξανατηλεφωνήσανε Αθήνα (βρίσκομαι σε πρωτεύουσα επαρχιακού νομού)- λέω "ξανά" επειδή πήγα την προηγούμενη βδομάδα και είχαν ξανατηλεφωνήσει τότε.

Μια πληροφόρηση λοιπόν - φυσικά, αυτό απαντήσανε από Αθήνα, αν είπανε αλήθεια ή ψέμματα, δεν το ξέρω.

Είπανε πως επειδή έχει γίνει της ... γνωστής στην Αθήνα, βάλανε πολύ περισσότερα άτομα, αρχής γενομένης από το Σαβ/κύριακο που μόλις πέρασε. Γιατί έχει μαζευτεί τεράστιος όγκος δεμάτων, είχανε ρυθμό 500 κομμάτια τη μέρα και με το συμπληρωματικό προσωπικό δεκαπλασιάσανε το ρυθμό, στα 5.000 τη μέρα.

Ξαναλέω, αλήθεια - ψέμματα....ο Θεός κι η ψυχή τους.

Διαβεβαιώσανε πως σε πολύ λίγες μέρες, το "στοκ" που χει μαζευτεί θα φύγει.

 

¨Ενα αυτό.

Σχετικά τώρα με το μήνα που είπανε για το τελωνείο, στον φίλο.

Κι εμένα, την προηγούμενη βδομάδα, που ξαναπήρανε Αθήνα, μας πληροφόρησαν για έναν, έως ΚΑΙ δύο μήνες. Σήμερα, είπανε πως ενισχύθηκε ΚΑΙ το τελωνείο με προσωπικό, γιατί υπήρχε ένα - και μόνο ένα - άτομο για έλεγχο σε ό,τι έρχεται μέσω ΕΛ.ΤΑ.

Θα επαναλάβω το προηγούμενο....αλήθεια-ψέμματα, ο Θεός κι η ψυχή τους.....

 

Τέλος. Σχετικά με την αίτηση αποζημίωσης.

Διάβασα το φίλο πιο πάνω.

Αυτά που λέει πως λένε στα ΕΛ.ΤΑ, ισχύει πως τα λένε. Αλλά προφορικά. Και δεν επηρεάζουν σε τίποτε τη διαδικασία αποζημίωσης.

Κάνεις την αίτηση αποζημίωσης, ΕΓΓΡΑΦΩΣ, χωρίς κουβέντες μαζί τους. Είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να την παραλάβουν και να την πρωτοκολλήσουν, βάση του καταστατικού χάρτη λειτουργίας των ΕΛ.ΤΑ - το PDF που παραπάνω σε link ανάρτησα. Η ΜΟΝΗ προυπόθεση - διαβάστε το αν θέλετε, είναι να επισυνάψετε μια απόδειξη για την πληρωμή του προϊόντος (από Pay-pal ή ό,τι άλλο), γιατί το μόνο θέμα που τίθεται είναι εάν την αποζημίωση τη δικαιούται ο αποστολέας ή ο παραλήπτης. Οπότε, επισυνάπτοντας την απόδειξη, αποδεικνύετε πως το αντικείμενο πλέον αποτελεί ιδιοκτησία σας και μόνο, άρα μόνο εσείς δικαιούστε αποζημίωσης.

Επίσης, αν διαβάσετε το ίδιο PDF, θα δείτε πως υποχρεούνται ΟΛΑ τα υποκαταστήματα ΕΛ.ΤΑ. να έχουν τέτοια έντυπα, αίτησης αποζημίωσης.

Αυτό που μόλις πήγα εγώ, ΔΕΝ διαθέτει - παρανόμως (φυσικό, αφού προφανώς ποτέ και κανείς δεν αποφάσισε να κάνει μια τέτοια κίνηση...).

 

Οπότε - και εν κατακλείδι.

Εγώ θα κάνω ιδιόχειρη αίτηση - χωρίς έντυπο δηλαδή,

θα επισυνάψω μια εκτύπωση του mail από pay pal, που δηλώνει πως πήρανε τα χρήματα που τους έστειλα

θα επισυνάψω και μια εκτύπωση από το ΕΛ.ΤΑ track όπου ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ πως το δέμα βρίσκεται πια στην κατοχή τους; άρα και στην ευθύνη τους - όπως και οι ίδιοι σήμερα ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΑΝ εκεί που πήγα, πως "παραλαβή από πελάτη στο εξωτερικό" σημαίνει πως τα ΕΛ.ΤΑ παρέλαβαν το δέμα 12/6 και ακόμα μου παρακρατούν προσωπική μου περιουσία,

θα μνημονεύσω και τη Διεθνή νομοθεσία για τα δέματα εξωτερικού την οποία οι ίδιοι μνημονεύουν στο PDF του καταστατικού χάρτη τους και με την οποία εκεί δηλώνουν πως είναι υποχρεωμένοι να συμμορφώνονται,

θα καταθέσω την αίτηση σε αυτούς, επιφυλασσόμενος παντός νομίμου δικαιώματός μου, γιατί δεν ξέρω τι άλλη κίνηση στο μέλλον μπορεί να κάνω

και, επίσης, θα ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΩ το ίδιο έγγραφο και στην προϊσταμένη αρχή των ΕΛ.ΤΑ., στο υπουργείο Μεταφορών, δηλαδή.

 

Και ... τι είχα - τι έχασα.

 

Ευγε.Αν κι αλλοι καναν καποια κινηση εκτος απο το κραξιμο στα φορουμ θα αλλαζαν πραγματα.

 

Εγω διαβασα το pdf,ειδικα τα αρθρα για τις αποζημιωσεις,αυτο που διαβασα ομως εκει δεν μου αρεσε.Λεει οτι σε περιπτωση καθυστερησεων δεν αποζημιωνει ο ΕΛΤΑ. Το τσεκαρες?

Link to comment
Share on other sites

Ευγε.Αν κι αλλοι καναν καποια κινηση εκτος απο το κραξιμο στα φορουμ θα αλλαζαν πραγματα.

 

Εγω διαβασα το pdf,ειδικα τα αρθρα για τις αποζημιωσεις,αυτο που διαβασα ομως εκει δεν μου αρεσε.Λεει οτι σε περιπτωση καθυστερησεων δεν αποζημιωνει ο ΕΛΤΑ. Το τσεκαρες?

 

Φίλε, αν αναφέρεσαι στη σελ. 42, λέει:

Η Εταιρεία δε φέρει καμία ευθύνη και ουδεμία αποζημίωση καταβάλλει στις

παρακάτω περιπτώσεις:

α) για καθυστερήσεις, που οφείλονται σε ανωτέρα βία ή σε αργοπορία μεταφορικών

μέσων χωρίς υπαιτιότητα της Εταιρείας ή σε υπαιτιότητα του αποστολέα, του

παραλήπτη ή των εκπροσώπων τους.

 

Aν λες αυτό, δεν τους καλύπτει επί του προκειμένου.

Πρέπει να αποδείξουν την ανωτέρα βία - πόλεμος, φυσική καταστροφή, τρομοκρατική ενέργεια....τι έγινε;

την αργοπορία μεταφορικών μέσων - αεροπορική μεταφορά δεν γίνεται επί ένα μήνα, εκτός αν φέρνουν το αεροπλάνο σπρώχνοντας απ΄Γερμανία, ας το αποδείξουν - θα επισυνάψω και απόδειξη από 3 διαφορετικές διεθνείς μηχανές αναζήτησης δεμάτων, πως το δέμα από 19/6 είναι ΑΘΗΝΑ, οπότε δεν έπιασε λάστιχο το αεροπλάνο

υπαιτιότητα αποστολέα δεν υπάρχει, αφού το έχουν τα ΕΛ.ΤΑ από 12/6

υπαιτιότητα παραλήπτη δεν υπάρχει - αφού είμαι εγώ που τους κυνηγάω......

 

Να δω τι θα κάνουνε

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

(Κάποτε, έκανα μια αίτηση σε δημοτική υπηρεσία. Με γράψανε = όχι δεν ικανοποιήθηκε το αίτημα, αλλά ούτε έλαβα απάντηση

Το δα πατριωτικά και έκανα καταγγελία στο Υπ. Εσ., για παράβαση του νόμου που υποχρεώνει κάθε Αρχή να απαντάει στον πολίτη εντός 50 ημερών από την ημερ/νία πρωτοκόλλησης της αίτησης - προσοχή, η καταγγελία πρέπει να γίνει εντός 3μήνου, υπολογίζοντας από την ίδια ημερομηνία.

Αποτέλεσμα, έλαβα έγγραφη συγνώμη και την προβλεπόμενη χρηματική αποζημίωση, 25 ευρώ είναι μόνο, στάνταρτ - εκτός αν μπορείς να αποδείξεις πως υπέστης κάποια συγκεκριμένη οικονομική ή άλλη βλάβη κλπ. Αλλά, δε λέει τίποτε. Για το ****το, επειδή "απαξιούν" να απαντήσουν στο "λαουτζίκο".

Σχετικά με το τελευταίο, αν έχει κανείς παρόμοιο θέμα, να ξέρει πως ο εν λόγω νόμος ισχύει ακόμα.)

 

Για τα ΕΛ.ΤΑ. Μπορεί να μην αποζημιωθώ - ούτε με νοιάζει αυτό, τι να λέει αν πάρω 30 ή 40 ευρώ, ούτε ο χρόνος, οι εκτυπώσεις, τα ταχυδρομικά κλπ.

Αλλά, νομίζω, πως αν λαβαίνανε καμμιά 1000δα τέτοια χαρτια, αν μη τι άλλο θα λέγανε

"ώχ, το παρα..μήσαμε, ξεσηκώθηκε ο κόσμος και θα μας πάρουνε με τις πέτρες. Κάτι πρέπει να κάνουμε".

Edited by Giannis1619
Link to comment
Share on other sites

Οταν την κανεις και αν θες ανεβασε εδω και μια φωτο της αιτησης αποζημιωσης που θα τους δωσεις να εχουμε εναν μπουσουλα. Ελπιζω να μην λειτουργησει αντιστροφα αυτη η κινηση και λογω του αντιγραφου της αποδειξης δουνε την τιμη (για τα ακριβα δεματα) και τα στειλουν κανα τελωνειο αν δεν εχουν περασει..!
Link to comment
Share on other sites

Οταν την κανεις και αν θες ανεβασε εδω και μια φωτο της αιτησης αποζημιωσης που θα τους δωσεις να εχουμε εναν μπουσουλα. Ελπιζω να μην λειτουργησει αντιστροφα αυτη η κινηση και λογω του αντιγραφου της αποδειξης δουνε την τιμη (για τα ακριβα δεματα) και τα στειλουν κανα τελωνειο αν δεν εχουν περασει..!

 

Για το πρώτο, βεβαίως.

Για το δεύτερο.....το σκέφτηκα ήδη για το δικό μου δέμα - χαλάλι όμως. Ας τους πληρώσω ένα τελωνείο για 36 ευρώ δέμα. Θα τους πληρώνω και θα σκέφτομαι πως έκανα το κέφι μου.

Link to comment
Share on other sites

«Giannis1619»

Αλλά, νομίζω, πως αν λαβαίνανε καμμιά 1000δα τέτοια χαρτια, αν μη τι άλλο θα λέγανε

"ώχ, το παρα..μήσαμε, ξεσηκώθηκε ο κόσμος και θα μας πάρουνε με τις πέτρες. Κάτι πρέπει να κάνουμε".

 

Μαζί σου αδερφέ ! τα λες πολύ καλά, αλλά πραγματικά τώρα, πιστεύεις ότι μπορούν να βρεθούν 1000 άνθρωποι που θα βρουν το κουράγιο να μπουν σε αυτή την διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

(Και, αν ΔΕΝ απαντήσουν, θα τους κάνω καταγγελία και αίτηση αποζημίωσης ΚΑΙ γι΄αυτό - σύμφωνα με αυτό που περιέγραψα παραπάνω..

Χεχεχεχε.)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

«Giannis1619»

Αλλά, νομίζω, πως αν λαβαίνανε καμμιά 1000δα τέτοια χαρτια, αν μη τι άλλο θα λέγανε

"ώχ, το παρα..μήσαμε, ξεσηκώθηκε ο κόσμος και θα μας πάρουνε με τις πέτρες. Κάτι πρέπει να κάνουμε".

 

Μαζί σου αδερφέ ! τα λες πολύ καλά, αλλά πραγματικά τώρα, πιστεύεις ότι μπορούν να βρεθούν 1000 άνθρωποι που θα βρουν το κουράγιο να μπουν σε αυτή την διαδικασία;

 

¨ΟΧΙ, φίλε, Με τίποτε....

Το χω δει και σε άλλου είδους κινήσεις κατά της (κακο)Διοίκησης, που έχω κάνει στο παρελθόν.

Σόλο καριέρα.

Αλλά, τουλάχιστον, προσωπικά κοιμάμαι λίγο καλύτερα και χαλαρώνει και ο κόμπος στο στομάχι μου...

 

Θα μπορούσαμε, ωστόσο, να το απλοποιήσουμε.

Να φτιάξουμε μια φόρμα με τα γνικά στοιχεία, ένα δικό μας έντυπο, και να συμπληρώνει καθένας τα προσωπικά στοιχεία του...

Θα διευκόλυνε πολλούς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Aπό που κι ως που θα κάνεις αίτηση αποζημίωσης εσύ ως παραλήπτης στα ΕΛΤΑ; δεν ειρωνεύομαι αλλά μου φαίνεται κουλό.

Αυτός που πρέπει να κάνει αίτηση για αποζημίωση, ακόμα κι αν έχει πάει στα χέρια των ΕΛΤΑ, είναι ο πωλητής προς την δική του ταχυδρομική εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

:«Giannis1619»

Εγώ λέω να μαζευτούμε 500-1000 άτομα, να ενοικιάσουμε ένα κοντέινερ και να φεύγουμε μία φορά τον μήνα στην Κίνα να το γεμίζουμε με τα δέματα και να επιστρέφουμε πίσω.

Θα μας μείνει και το ταξίδι και δεν θα έχουμε να ασχολούμαστε με τα ΕΛΤΑ :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...