Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαμετακόμιση γίνεται μόνο αν αλλάξει ο τόπος η έδρα του προορισμού από μια χώρα σε άλλη. Δηλαδή αποστολέας Κίνα, προσωρινός παραλήπτης Ευρώπη και παραλήπτης το κράτος τελικού παραλήπτη της Ένωσης.

Τα δέματα δεν έρχονται με εξωτερική διαμετακόμιση. Η διαμετακόμιση απαιτεί έντυπο δήλωσης T2L

 

Επίσης όπως και να χει εφόσον ο παραλήπτης-δικαιούχος έχει δηλώσει έδρα Ελλάδα, θα περάσει τελωνείο στην χώρα του αυστηρώς!

Στο πρώτο τελωνείο πύλης εισόδου της ένωσης που ανήκει ο παραλήπτης

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έκανα παραγγελία από gearbest μια Action cam από την ευρωπαϊκή αποθήκη με σκοπό να γλύτωσω το άγχος του τελωνείου.Αυτο που με προβλημάτισε είναι το γεγονός ότι θα το στείλουν με Ουγγρικο ταχυδρομείο. Είχε κάνεις παρόμοια εμπειρία... Ποσο χρόνο έκανε να παραλάβει?

Το ίδιο ακριβώς και εγώ !

Παρείγγειλα action cam απο Eu αποθηκη, και στάλθηκε με Ουγγρικό

Εφυγε 14/02 και εφτασε στο ταχυδρομείο μου 22/02

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλη αναμονη? Τελωνειο την γλυτωνω? Για to redmi note 4 global παω... βγαζει air registered parcel & EMS θα εχω θεμα αν διαλεξω το δευτερο?

 

Και οι δύο περιπτώσεις αντιμετωπίζονται από τα ΕΛΤΑ, αλλά αυτό δεν σε βοηθάει αφού κανείς δεν μπορεί να σου πει αν ο τελωνειακός βάρδιας θα σταματήσει το ένα ή το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μεγαλη αναμονη? Τελωνειο την γλυτωνω? Για to redmi note 4 global παω... βγαζει air registered parcel & EMS θα εχω θεμα αν διαλεξω το δευτερο?

Για το πρώτο ισχύει ότι ίσχυε πάντα. Για το δεύτερο δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κάποιος τι θα συμβεί, αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι έχουν αυξηθεί οι έλεγχοι στο τελωνείο με ότι αυτό συνεπάγεται. Αν επιλέξεις ems αυξάνεις εκθετικά την πιθανότητα να περάσει τελωνείο.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά να αναφέρω ότι κινητό που κρατήθηκε τελωνείο Αθήνα στις 31/1 βγήκε σήμερα!!! Περιμένοντας την λυπητερή...

 

ενημερωσε μας οταν το παραλαβεις ποσο σε χρεωσαν και ποσο το πηρες να δουμε στην τυχη βαζουν ή ψαχνουν καλα την τιμη στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Δεμα 1ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-02-2017 23:19 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-03-2017 21:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 02-03-2017 13:09 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-03-2017 14:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-03-2017 14:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 02:02 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Δεμα 2ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-02-2017 13:54 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-03-2017 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-03-2017 11:42 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-03-2017 14:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-03-2017 17:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-03-2017 01:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Τι γίνεται ρε παιδιά 10 μέρες Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και άλλα δέματα περνούν άμεσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεμα 1ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-02-2017 23:19 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-03-2017 21:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 02-03-2017 13:09 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-03-2017 14:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-03-2017 14:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 02:02 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Δεμα 2ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-02-2017 13:54 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-03-2017 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-03-2017 11:42 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-03-2017 14:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-03-2017 17:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-03-2017 01:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Τι γίνεται ρε παιδιά 10 μέρες Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και άλλα δέματα περνούν άμεσα!!!

 

μια απο τα ιδια υπομονη ολα για καποιον λογο γινονται

1ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 27-02-2017 09:41 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 03-03-2017 28: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 03-03-2017 12:41 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 18:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 20:40 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 04-03-2017 07:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

2ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 06-03-2017 11:58 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 13-03-2017 05:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 13-03-2017 10:32 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-03-2017 14:20 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 13-03-2017 17:38 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Διαμετακόμιση γίνεται μόνο αν αλλάξει ο τόπος η έδρα του προορισμού από μια χώρα σε άλλη. Δηλαδή αποστολέας Κίνα, προσωρινός παραλήπτης Ευρώπη και παραλήπτης το κράτος τελικού παραλήπτη της Ένωσης.

Τα δέματα δεν έρχονται με εξωτερική διαμετακόμιση. Η διαμετακόμιση απαιτεί έντυπο δήλωσης T2L

 

Επίσης όπως και να χει εφόσον ο παραλήπτης-δικαιούχος έχει δηλώσει έδρα Ελλάδα, θα περάσει τελωνείο στην χώρα του αυστηρώς!

Στο πρώτο τελωνείο πύλης εισόδου της ένωσης που ανήκει ο παραλήπτης

Δεν το καταλαβαίνω, όπως το λες. Στη διαμετακόμιση έχουμε μεταφορά εμπορευμάτων από μια χώρα (π.χ. Κίνα) σε μια άλλη (π.χ. Ελλάδα), μέσω μιας τρίτης (π.χ. Ολλανδία). Δεν αλλάζει ο δηλαδή ο προορισμός. Επίσης, δεν ξέρω σε τι διαφέρει η εξωτερική διαμετακόμιση, που αναφέρεις, ούτε αν απαιτούνται συγκεκριμένα έγγραφα (που δεν ξέρω αν συμπληρώνονται, χωρίς την εμπλοκή του παραλήπτη).

Αλλά αυτό που λες στο τέλος, δε βγάζει νόημα. Πώς γίνεται να περνάει τελωνείο αυστηρά στη χώρα του παραλήπτη (Ελλάδα) και συγχρόνως στο πρώτο τελωνείο της πύλης εισόδου (Ολλανδία, Τσεχία κ.α.) της ένωσης (ΕΕ), που ανήκει ο παραλήπτης;

Edited by anonimos_
Link to comment
Share on other sites

Δεμα 1ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 25-02-2017 23:19 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 01-03-2017 21:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 02-03-2017 13:09 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-03-2017 14:41 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-03-2017 14:48 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 03-03-2017 02:02 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Δεμα 2ο

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-02-2017 13:54 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 06-03-2017 07:49 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 06-03-2017 11:42 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-03-2017 14:29 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 06-03-2017 17:26 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 07-03-2017 01:51 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

 

Τι γίνεται ρε παιδιά 10 μέρες Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και άλλα δέματα περνούν άμεσα!!!

 

τι εχουν τα δεματα ? αν ειναι κινητα ή αξιας μεγαλης μαλλον ετοιμασου για υεδ.εμενα καθισε απο 22/2 στο κ.δ θεσσαλονικης και μπηκε υεδ στις 1/3 και αντε να δουμε ποτε θα βγει...υπομονη !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααα παρηγγειλα απο alliexpress ενα κινητο αξιας 80-90$. το πηρα σε flash sale στα 76.34$ είχε φτάσει στην χώρα από 7.3 και είχα ενημέρωση στο τρακ του ελτά ότι 11.3 έφτασε στο κ.δ θεσσαλονικης. πηρα τηλεφωνο εκει και μου είπανε ότι θα περάσει πρώτα τελωνείο και μετά θα έρθει στην Λάρισα.. επικοινώνησα και με τον πωλητή σήμερα μιας και ειναι ακομα στο κ.δ θεσσαλονικης και μου είπε οτι εχει ξεκινησει για το ταχυδρομειο της πολης μου ενώ το τρακ του ελτα μου το δειχνει ακομα θεσσαλονικη! τι ακριβως γινεται??
Link to comment
Share on other sites

Nα παρεις με επιμονή και να πεις "ελεγξτε το, θελω να περασει τελωνειο οπωσδηποτε, μην το ξεχασετε". Edited by Roid_rage
ορθογραφικο

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μεχρι τι ποσο δεν περνα τελωνειο μια συσκευη; Και οταν περναει μεχρι τι ποσο πληρωνεις μονο φπα και οχι δασμους; Ειχα διαβασει καπου οτι "για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί". Ειναι οντως ετσι;

 

Θελω να παρω ενα mini pc ή tv box και δεν ειμαι σιγουρος αν συμφερει καλυτερα κινα ή ευρωπη.

Link to comment
Share on other sites

απλώς πως γίνεται το κατάστημα από κίνα να μου λεει ότι έχει φύγει από εκεί και έρχεται προς Λάρισα ενώ η κατάσταση του ελτα να παραμενει σταθερη.. αυτο μου φαίνεται περίεργο..
Link to comment
Share on other sites

@ Antretng

 

Έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό το ερώτημα.

Η νομοθεσία προβλέπει αυτό που γράφεις αλλά στα ΕΛΤΑ δεν χρεώνουν δασμό για αξίες πάνω από 150€

Link to comment
Share on other sites

@ Antretng

 

Έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό το ερώτημα.

Η νομοθεσία προβλέπει αυτό που γράφεις αλλά στα ΕΛΤΑ δεν χρεώνουν δασμό για αξίες πάνω από 150€

 

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση. :) Εκανα μια γρηγορη αναζητηση αλλα ηταν λιγο... το χαος :lol:

 

Κατσε γιατι μπερδευτηκα. Αν σου στειλουν πχ ενα κινητο 200 ευρω με ελτα και τελικα του κανουν ελεγχο, πληρωνεις μονο φπα; Δεν πληρωνεις κατι αλλο; Θα σου ρθει δηλαδη τελικα 246 συνολο;

Link to comment
Share on other sites

@ Antretng

 

Έχει απαντηθεί πολλές φορές αυτό το ερώτημα.

Η νομοθεσία προβλέπει αυτό που γράφεις αλλά στα ΕΛΤΑ δεν χρεώνουν δασμό για αξίες πάνω από 150€

 

Δεν ισχύει πάντοτε αυτό, στη δικιά μου περίπτωση με αξία 500$ πλήρωσα δασμό 2,7%

μέσω ΕΛΤΑ (+ΦΠΑ+14ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Γκαντεμιά, σπάνια το έχουμε δει να βάζουν δασμούς τα ελτα. Και 14 ευρώ τέλη αντί για 12; το 2ευρω είναι εξτραδάκι όταν κουράζονται επιπλέον για να υπολογίσουν και δασμούς φαίνεται...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερααα παρηγγειλα απο alliexpress ενα κινητο αξιας 80-90$. το πηρα σε flash sale στα 76.34$ είχε φτάσει στην χώρα από 7.3 και είχα ενημέρωση στο τρακ του ελτά ότι 11.3 έφτασε στο κ.δ θεσσαλονικης. πηρα τηλεφωνο εκει και μου είπανε ότι θα περάσει πρώτα τελωνείο και μετά θα έρθει στην Λάρισα.. επικοινώνησα και με τον πωλητή σήμερα μιας και ειναι ακομα στο κ.δ θεσσαλονικης και μου είπε οτι εχει ξεκινησει για το ταχυδρομειο της πολης μου ενώ το τρακ του ελτα μου το δειχνει ακομα θεσσαλονικη! τι ακριβως γινεται??

 

για κανε μια αντιγραφη και βαλε εδω αυτο που σου δειχνει το τρακ του ελτα γιατι οπως τα λες δεν εχει μπει καν τελωνειο και δεν καταλαβαινω πιοος πωλητης ειναι αυτος που σου λεει οτι εφυγε για λαρισα. για βαλε και θα σου πουμε τι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει πάντοτε αυτό, στη δικιά μου περίπτωση με αξία 500$ πλήρωσα δασμό 2,7%

μέσω ΕΛΤΑ (+ΦΠΑ+14ευρώ).

 

Η συζήτηση τους τελευταίους 3 μήνες αφορά, κυρίως, σε κινητά.

Σε κάθε περίπτωση, ο δασμός, στις περιπτώσεις που χρεώνεται, είναι ελάχιστος, σε σχέση με τα βασικά έξοδα εκτελωνισμού (ΦΠΑ και τέλη ΕΛΤΑ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση. :) Εκανα μια γρηγορη αναζητηση αλλα ηταν λιγο... το χαος :lol:

 

Κατσε γιατι μπερδευτηκα. Αν σου στειλουν πχ ενα κινητο 200 ευρω με ελτα και τελικα του κανουν ελεγχο, πληρωνεις μονο φπα; Δεν πληρωνεις κατι αλλο; Θα σου ρθει δηλαδη τελικα 246 συνολο;

 

Εάν ο τελωνειακός βρει στο δίκτυο την ίδια τιμή, θα χρεώσει 200*24% (ΦΠΑ) + 12€ (τέλη ΕΛΤΑ).

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για αγορες ανω των 150, περαν απο το φπα πληρωνεις 12 με 14 ευρω τελη και στη χειροτερη ακομα 2.7% δασμους ενω για προιοντα κατω των 150 πληρωνεις μονο φπα.

 

Οκ σας ευχαριστω ολους. Η εμπειρια σας τι λεει; Ειναι μεγαλο το ποσοστο των ελεγχων;

Link to comment
Share on other sites

Nα παρεις με επιμονή και να πεις "ελεγξτε το, θελω να περασει τελωνειο οπωσδηποτε, μην το ξεχασετε".

 

γινεται αυτο που προτινεις π.χ να παρω τηλεφωνο υεδ θεσσαλονικης και να τους πω περασετο το τηλεφωνο τελωνειο δηλαδη βαλτε το φπα και οτι αλλο βαζετε για να βγει πιο γρηγορα απο εκει ? αν ειναι να το κανω απο το να περιμενω ποτε θα το περασουν. εσυ το εχεις κανει αυτο ?και αυτο που λες μην το ξεχασετε τι εννοεις ? υπαρχει περιπτωση δηλαδη να το ξεχναν και να περναν μηνες?

Link to comment
Share on other sites

Oχι φιλε μου, ειρωνικα το λεω, να μην ξυνομαστε στη γκλιτσα του τσοπανη, αλλα οπως φαινεται μας εκαναν να παρακαλαμε.

Μονο ενας φιλος που πηγε απο κει του το περασαν την ιδια ωρα, δε νομιζω να το επισπευσουν ακομα και να παρεις.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Oχι φιλε μου, ειρωνικα το λεω, να μην ξυνομαστε στη γκλιτσα του τσοπανη, αλλα οπως φαινεται μας εκαναν να παρακαλαμε.

Μονο ενας φιλος που πηγε απο κει του το περασαν την ιδια ωρα, δε νομιζω να το επισπευσουν ακομα και να παρεις.

 

ειπα και εγω !!! συμφωνω απολυτος μαζι σου και την περιπτωση του φιλου την θυμαμαι την ειχα διαβασει που γραφανε οτι κανονικα καλυτερα να μην το ελεγε καν εδω μην δημιουργησει προβληματα.......παντως τσιμπησα να πω την αληθεια απο το χιουμορ σου...να σαι καλα !!!! αρα υπομονη μενει ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...