Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την μια ρωτατε για τελωνεια, απο την αλλη κοτσαρετε φατσα καρτα ολο το νουμερο αποστολης, και μετα οταν θα ερθει η λυπητερη θα απορειτε!

Τα εξυπνα τηλεφωνα γινονται εξυπνοτερα. Εμεις;

ff_4014.jpg

:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19.01.2017

Send item abroad (Export)

 

21.01.2017

Arrival at international place of exchange

21.01.2017

Import (Item arrived at country of destination)

Athens Amu

Greece

22.01.2017

Left postal office

K.d.aerodromiou (sistimena)

22.01.2017

Sorting

Kentro Dialogis Attikis

23.01.2017

Arrived at postal office

Kentro Dialogis Attikis

 

 

Σημαίνει ότι γλιτώσαμε τελωνείο ή ακόμα περιμένω;

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

...

Arrived at postal office

Kentro Dialogis Attikis

 

Σημαίνει ότι γλιτώσαμε .....ή ακόμα περιμένω;

 

Εφόσον έκλεισε και έφυγε από το αεροδρόμιο.... και πήγε στα ελτα...

Καλοριζικο

Edited by chris_m
Link to comment
Share on other sites

Απο την μια ρωτατε για τελωνεια, απο την αλλη κοτσαρετε φατσα καρτα ολο το νουμερο αποστολης, και μετα οταν θα ερθει η λυπητερη θα απορειτε!

Τα εξυπνα τηλεφωνα γινονται εξυπνοτερα. Εμεις;

ff_4014.jpg

:p

Πραγματικό είναι αυτό;;;

Ποιο μαγαζί...;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έκλεισε και έφυγε από το αεροδρόμιο.... και πήγε στα ελτα...

Καλοριζικο

 

Ευχαριστώ, οπότε να μην ανησυχώ, διαβάζοντας είχα μπερδευτεί, ότι τώρα περνάνε από Θεσ/κη και μετά Λάρισα κλπ και ότι περνάνε αρκετοί τελωνείο.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εγώ σήμερα παρέλαβα παραγγελία από gearbest κινητό xiaomi redmi note 4. Όλα καλά ούτε τελωνείο ούτε τίποτα με sg post ήρθε.

Καλή υπομονή σε όλους μην ανησυχείτε και εγώ ανησυχούσα αλλά όλα καλά λίγη υπομονή μόνο.

H γυναίκα, το ψάρι και το Xiaomi θέλουν χέρι. Αλλιώς μένεις νηστικός και με ένα τούβλο στο χέρι!!!:p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εγώ σήμερα παρέλαβα παραγγελία από gearbest κινητό xiaomi redmi note 4. Όλα καλά ούτε τελωνείο ούτε τίποτα με sg post ήρθε.

Καλή υπομονή σε όλους μην ανησυχείτε και εγώ ανησυχούσα αλλά όλα καλά λίγη υπομονή μόνο.

Είναι λίγο άδικο αυτό που συμβαίνει. Μερικοί πληρώνουν τελωνείο σε κινητά ακόμα και των 50 ευρώ και άλλοι σε πολύ μεγαλύτερης αξίας κινητά όχι. Δεν λέω ότι έπρεπε να πληρώσεις απλα είναι άδικο για αυτούς που πληρώνουν.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δε μπορεί αν το γνωρίζει αυτό φίλε μου, το μόνο σίγουρο είναι ότι με την τιμή που μας αναφέρεις, αν περάσει, θα υπάρξουν δασμοί.

 

οι δασμοι ποσα χρηματα ειναι που τους υπολογιζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο άδικο αυτό που συμβαίνει. Μερικοί πληρώνουν τελωνείο σε κινητά ακόμα και των 50 ευρώ και άλλοι σε πολύ μεγαλύτερης αξίας κινητά όχι. Δεν λέω ότι έπρεπε να πληρώσεις απλα είναι άδικο για αυτούς που πληρώνουν.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

 

Απλά είναι άτυχοι όχι ότι είναι αδικία. Ρίσκο παίρνουμε όλοι μας και από εκεί και πέρα είναι θέμα τύχης. Όποιος δεν θέλει να νιώθει αδικία, αγοράζει από ευρωπαϊκή αποθήκη και τελειώνει. Βέβαια για να είμαστε εδώ οι περισσότεροι κοιτάμε την τσέπη μας, αλλά πάντα έτσι ήταν τα πράγματα. Μακάρι, βέβαια να χαλαρώσουν και πάλι τα πράγματα.

 

οι δασμοι ποσα χρηματα ειναι που τους υπολογιζουμε?

 

Από ότι έχω διαβάσει σε προηγούμενες σελίδες που το αναφέρουν πολλοί είναι θέμα τελώνη... βλέπει στο ιντερνετ την τιμή βάζει 24% φπα και 12 ευρώ για δασμούς,έξοδα ελτά κάτι τέτοιο.

Υπολογίζεις π.χ. 100 ευρώ(κινητό;) +24 ευρώ φπα +12 ευρώ έξοδα=136ευρώ

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα unregistered China Post(ordinary small packet plus), και China post registered air mail Που έγινε πιο πριν ακόμα να φανεί...περιεργο πράγμα..
Link to comment
Share on other sites

:D

Πραγματικό είναι αυτό;;;

Ποιο μαγαζί...;

Χιουμοριστικό είναι, το πέτυχα σήμερα κάπου με funny images.:D

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα unregistered China Post(ordinary small packet plus), και China post registered air mail Που έγινε πιο πριν ακόμα να φανεί...περιεργο πράγμα..

 

Για πες μας λεπτομέρειες, πότε έγινε η παραγγελία και ποιος ήταν ο πωλητής?:)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρήγορη η αποστολή με Priority Direct Mail του Banggood.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 19-01-2017 19: ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-01-2017 10:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας,

 

έχω παραγγείλει από αρχές Δεκέμβρη κινητό από AliExpress με απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ. Στο site μου λέει τα εξής:

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 15-12-2016 02:13 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-12-2016 21:01 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 23-12-2016 10:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 23-12-2016 10:17 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Φαίνεται ότι έχει κολλήσει στο τελωνείο από τις 23/12. Μου έχουν δώσει από τα ΕΛΤΑ το τηλέφωνο 2103538161 για να ζητήσω λεπτομέρειες αλλά εδώ και 3 μέρες δεν το σηκώνει κανείς. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

οι δασμοι ποσα χρηματα ειναι που τους υπολογιζουμε?

 

Έχουμε πει πολλές φορές ότι α) ο ΦΠΑ που χρεώνεται σε αξίες μέχρι 150€ είναι φόρος υπέρ του Δημοσίου, β) ο δασμός που χρεώνεται, θεωρητικά, στις αξίες πάνω από 150€ είναι μεν φόρος υπέρ του Δημοσίου (γύρω στο 2-2,5% περίπου) αλλά τα ΕΛΤΑ δεν συνηθίζουν να τον εφαρμόζουν και γ) τα τέλη υπέρ ΕΛΤΑ είναι τέλη που εισπράττονται από τα ΕΛΤΑ, για τις υπηρεσίες που προσφέρουν στον εκτελωνισμό δεμάτων αντί της μεσολάβησης εκτελωνιστών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας,

 

έχω παραγγείλει από αρχές Δεκέμβρη κινητό από AliExpress με απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ. Στο site μου λέει τα εξής:

 

 

 

Φαίνεται ότι έχει κολλήσει στο τελωνείο από τις 23/12. Μου έχουν δώσει από τα ΕΛΤΑ το τηλέφωνο 2103538161 για να ζητήσω λεπτομέρειες αλλά εδώ και 3 μέρες δεν το σηκώνει κανείς. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Τίποτα φίλε δεν μπορείς να κάνεις, μόνο υπομονή, εγώ είμαι από 22/12 "μέσα" ,τους έχω πάρει 10 τηλέφωνα, δεν αλλάζει κάτι. Απλά υπομονή... Αν θέλεις πάρε στο 210.3538-116- 117-122-169-172

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας,

 

έχω παραγγείλει από αρχές Δεκέμβρη κινητό από AliExpress με απλό ταχυδρομείο ΕΛΤΑ. Στο site μου λέει τα εξής:

 

 

 

Φαίνεται ότι έχει κολλήσει στο τελωνείο από τις 23/12. Μου έχουν δώσει από τα ΕΛΤΑ το τηλέφωνο 2103538161 για να ζητήσω λεπτομέρειες αλλά εδώ και 3 μέρες δεν το σηκώνει κανείς. Τι άλλο μπορώ να κάνω;

 

απο το πρωι να τους περνεις τηλεφωνο, δεν θα αλλαξει τιποτα. Μην σου πω θα τα κανεις χειροτερα. Οποτε το αφηνεις ετσι, διαβαζεις κανα βιβλιο, ασχολησου με το στοιχημα, ή οτι πιστευεις καλυτερο για σενα εκτος απο το να χαλαστεις με τον ελληνικο παραλογισμο.

Link to comment
Share on other sites

Αγορά από gearbest με unregistered με POSTNL στις 5/1 στα 14 ευρώ ήρθε σήμερα Χαλκιδική χωρίς τελωνεία κτλ. Μπράβο τους εξαιρετικές ταχύτητες. Το δέμα ήταν μια λάμπα της xiaomi rgb έγραφε επάνω την πραγματική τιμή της. Ούτε το άνοιξαν το δέμα που λογικό μιας και έγραφε ότι ήταν λάμπα Led.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας λεπτομέρειες, πότε έγινε η παραγγελία και ποιος ήταν ο πωλητής?:)

 

Aliexpress και οι 2.. Μια διπλής όψης ταινία για screen repair (China post ordinary) και μια θήκη 5,5 ευρώ (China post registered).. Η ταινία ήρθε η άλλη έχει κάνα μήνα send item abroad..

Link to comment
Share on other sites

3 Δέματα εμένα στο τελωνείο δυστυχώς σήμερα :X :X

 

Από aliexpress και τα 3 δεματάκια, για να δούμε την λυπητερή που θα βγεί αλλιώς πίσω.

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-01-2017 01:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 24-01-2017 10:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 24-01-2017 10:45 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Edited by Billator

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

3 Δέματα εμένα στο τελωνείο δυστυχώς σήμερα :X :X

 

Από aliexpress και τα 3 δεματάκια, για να δούμε την λυπητερή που θα βγεί αλλιώς πίσω.

Μπορεις να μας πεις αν επιτρεπεται τι προιοντα ειναι (οχι ακριβος τα μοντελα) και τι αξιας ?

πχ κινητο αξιας χχ ευρω

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πει τι προιοντα ειναι (οχι ακριβος τα μοντελα) και τι αξιας ?

πχ κινητο αξιας χχ ευρω

 

 

3 κινητά 135$(το καθένα) πάνω ο πωλητής έλεγε ότι το χαμηλότερο που μπορεί να γράψει ήταν 60$ (Dreami), το μόνο καλό είναι ότι είναι για φίλους κ όχι για μένα :p

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

3 κινητά 135$(το καθένα) πάνω ο πωλητής έλεγε ότι το χαμηλότερο που μπορεί να γράψει ήταν 60$ (Dreami), το μόνο καλό είναι ότι είναι για φίλους κ όχι για μένα :p

 

3 στο ίδιο πακέτο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3 στο ίδιο πακέτο?

3 δεματα γραφει ο φιλος

3 Δέματα εμένα στο τελωνείο δυστυχώς σήμερα :X :X

 

Από aliexpress και τα 3 δεματάκια, για να δούμε την λυπητερή που θα βγεί αλλιώς πίσω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει παραγγελια στο vifocal με πληρωμη μεσω paypal αλλα δεν εχω παρει απαντηση για επικυρωση της παραγγελιας. Μονο ενα email απο το paypal οτι εγινε η πληρωμη. Τους εστειλα email μεσω της σελιδας τους αλλα δεν εχουν απαντησει. Μπορω να επικοινωνησω μαζι τους καπως αλλιως; Παρηγγειλε κανεις αλλος απο εκει τελευταια; θυμαμαι καπου στο φορουμ ειχε νημα για το καθε καταστημα αλλα δεν το βρηκα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...