Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

180 ημέρες δίνει το PayPal. Αλλά και πάλι, πιστεύω πως κάποια δέματα απλά χάθηκαν και δεν έχω ελπίδες πλέον. Xiaomi Powerbank που πήρα τέλη Σεπτέμβρη/αρχές Οκτώβρη δεν έχει έρθει ακόμα (πήρα refund ευτυχώς με συνοπτικές διαδικασίες χωρίς να μπλεχτεί το PP).

 

Έχω και πόσα untracked μικροπράγματα που περιμένω που έφυγαν τελευταίο μήνα και αμφιβάλλω αν και πότε θα τα παραλάβω (από tracked μου έχει μέινει μόνο ένα docking πληκτρολόγιο για tablet που κέρδισα σε auction του ebay κι αυτό δυστυχώς NL post).

 

Πρόλαβα προχτές στα snap up του banggood κι ένα tabletάκι στα $100 (πρώτη φορά που μου κάθεται κομμάτι που ήταν 2 όλα κι όλα) και είδα σήμερα το έστειλαν με ελβετικό ταχυδρομείο. Δεν είχα στο παρελθόν και την καλύτερη εμπειρία, αλλά έτσι όπως έχει γίνει η NL post που για κάποιο λόγο τα περισσότερα έρχονται έτσι, swiss post και πάλι swiss post. Ελπίζω να μην παίξει τελωνείο βέβαια, γιατί το πήρα μισοτιμής (παίζει να είναι από τις λίγες περιπτώσεις που αν μου το κοστολογήσουν πως είχε την πραγματική του αξία θα αξίζει να πληρώσω το 10ρικο για να γίνει εκτελωνισμός με την σωστή τιμή που το αγόρασα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά σε όλους.Άνοιξα dispute στο ali express για ενα τηλέφωνο που είναι κολλημένο στο γνωστό status nlpost απο 20/11.Η απάντηση του πωλητή ήταν να στο ξαναστείλω και αν δεν το πάρεις σε άλλους 2 μήνες τοτε σε αποζημιωνω(κοινώς κλείσε το dispute και άμα δεις τηλέφωνο γράψε μου).Τώρα ελπίζω το ali να δώσει εντολή για επιστροφή χρηματων .Ηθικό δίδαγμα ,αγορά απο κινεζικες αποθήκες ουτε να το σκέφτεσαι
Link to comment
Share on other sites

Θα σου έρθει στο ταχυδρομείο της περιοχής σου. Θα το δεις και στο tracking των ΕΛΤΑ.

Την επόμενη - συνήθως - ο ταχυδρόμος της περιοχής σου θα σου αφήσει ένα χαρτάκι - ειδοποιητήριο.

Εννοείται ότι μπορείς να το παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ της γειτονιάς σου, από την ημέρα που στο tracking των ΕΛΤΑ θα σου δείξει ότι έφθασε εκεί και χωρίς το χαρτάκι - ειδοποιητήριο.

Σημασία δεν έχει πόσο το πήρες , αλλά πόσο θα το βρει στο διαδίκτυο ο τελώνης που θα το αναλάβει.

Υπολόγησε 12€ για τα ΕΛΤΑ + 24% της αξίας CIF που θα καθορίσει ο τελώνης.

Αν ο τελώνης το βρει - έστω - 70€ , θα πληρώσεις 12+16,8= 28,8€. Αν το βρεί 100€ , τότε πάς στα 12+24= 36€.

Αλήθεια , τί πήρες τελικά και από πού ;; Και καλή χρονιά...

 

 

 

https://www.aliexpress.com/item/2015-New-NO-1-M2-IP68-MTK6582-Rugged-Waterproof-Quad-Core-4-5-Android-5-0/32470490605.html?spm=2114.13010608.0.0.B6ih28

καλη χρονιά και σε ευχαριστώ πολύ!!

ήθελα να παραγγείλω και άλλο ένα δηλαδη είναι θέμα τύχης το τελωνείο?το oukitell 10000. θα κοιτάξω από ευρώπη ΄;p

και δεν θέλω να δίνω λέφτα.....!!!!!

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια σε ολους!!

σημερα εσκασε δεματακι απο αλι με αποστολη 11/12

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 09-12-2016 18:24 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-12-2016 16:36 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 08:21 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 01-01-2017 07:43 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 02-01-2017 02:06 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

και ακομα περιμενω απο gearbest ατμοποιητη αποστολη απο ολλανδια 24/11

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 24-11-2016 14:14 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

εχει ξεκολησει σε κανενα δεμα απο nl του νοεμβριου? η μηπως πηγαν ολα στο καδο?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για να παραλάβω αύριο,άρα τα 17track κλπ. δεν ενημερώνονται συνεχώς υποθέτω. 9/12 παραγγελία και παραλαβή 3/1,πρώτη και τελευταία φορά και ακόμα δεν ξέρω αν θα μπει και καπέλο από τελωνείο...

 

Με ποια μεταφορικη σου ερχεται

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε η ειδοποίηση από ΕΛΤΑ για να παραλάβω αύριο,άρα τα 17track κλπ. δεν ενημερώνονται συνεχώς υποθέτω. 9/12 παραγγελία και παραλαβή 3/1,πρώτη και τελευταία φορά και ακόμα δεν ξέρω αν θα μπει και καπέλο από τελωνείο...

 

Πως σου έκατσε έτσι εσένα??? Και δεν υπήρχε ενημέρωση ούτε στο στάτους του nl post?

Link to comment
Share on other sites

Μπα με NL τιποτα, παω για refund σε λιγες μερες.

 

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 20-11-2016 07:20 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

Και εγω θα περιμενω μεχρι 16/1 που κλεινουν 2 μηνες και μετα φουλ για refund !! Αυτο που μου την δινει ειναι οτι ολοι δεν ξερουν που ειναι τα δεματα!!

Link to comment
Share on other sites

κατι δεν παει καλα, για κανε μια ενημερωση παλι.Δηλαδη το στατoυς ειναι οτι ακομα πεταει?

εντωμεταξυ τετοιο μπαχαλο που επικρατει στα ελτα δεν εχω ξαναδει....

Link to comment
Share on other sites

Με ποια μεταφορικη σου ερχεται

 

Πως σου έκατσε έτσι εσένα??? Και δεν υπήρχε ενημέρωση ούτε στο στάτους του nl post?

 

Ακυρο τελικά,τζάμπα χάρηκα. δεν έγραφε αρ. tracking αλλά τελικά ρώτησα και στο βιβλίο της γράφει GR για αύριο παραλαβή,πιστωτική μάλλον που λήγει τώρα 1/17.

Αντε πάλι αναμονή τώρα .....

Link to comment
Share on other sites

Πσιδια τωρα δειχνει το στατους της nl οτι το δεμα εφτασε ελλαδα με αποστολη 24/11 απο ολλανδια.Στα ελτα δεν δειχνει τιποτα ακομα αντε και καλη υπομονη!!!
Link to comment
Share on other sites

2016-12-12 09:58 The item is on transport to the country of destination

2016-12-12 09:27 The item is on transport to the country of destination

2016-12-10 17:28 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-05 06:39 The item is pre-advised

 

Πρώτη παραγγελία από εξωτερικό. Έμπλεξα κι εγώ λέτε;

''Το στοιχείο είναι στον τομέα των μεταφορών στη χώρα προορισμού'' Είναι δηλαδή στο αεροδρόμιο το δικό μας ή όχι; :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ12-12-201602:26ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ21-12-201621:16ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ22-12-201608:05ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ22-12-201608:05ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Kαι εγω μια απο τα ιδια φιλε

Εμενα απο 23.12 τελωνειο. Αντε να δουμε!

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι δικιο εχεις οπως το λες ειναι θεμα τυχης τι σακους θα πιασουν να φορτωσουν στην πτηση,,το θεμα ειναι να δω τωρα αν θα πιασουν τον σακο στο δικο μας αεροδρομειο για σκαναρισμα και φυσικα αν θα περασει απο τελωνειο γιατι με βλεπω να καυθστερει στο σκαναριασμα στο αεροδρομειο οποτε μπορει και 3-4 μερες να παραμεινει ασκαναριστο και το κυριοτερο αν περασει τελωνειο αλλες 10 μερες το περισσοτερο για να βγει απο τελωνειο ...και ακομα 2 μερες για να το παραλαβω απο ταχυδρομειο ..οποτε γεματα γεματα αλλες 15 μερες ισως κανει ακομα για να ερθει στα χερια μου.......Αλλα φαντασου οτι εχω κολλημενο δεματακι απο 23 νοεμβριου Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point με ελβετικο ταχυδρομειο που εγω προσωπικα το θεωρω χαμενο και ετσι εκανα dispute και μετα μια μερα escalate στο paypal,,και θα περιμενω μεχρι τις 7 ιανουαριου να δω τι θα μου απαντησει το paypal.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχω κολλημενο δεματακι απο 23 νοεμβριου Asendia Hong Kong, The consignment has left the origin border point με ελβετικο ταχυδρομειο

Καλησπέρα και καλή Χρονιά !!!

Δέμα κολλημένο από 21/11 ...ξεκολλησε στις 27/12 και έδειξε πως είναι στον έλεγχο αεροδρομίου!!! Από τότε τίποτε πάλι....

Link to comment
Share on other sites

2016-12-12 09:58 The item is on transport to the country of destination

2016-12-12 09:27 The item is on transport to the country of destination

2016-12-10 17:28 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-05 06:39 The item is pre-advised

 

Πρώτη παραγγελία από εξωτερικό. Έμπλεξα κι εγώ λέτε;

''Το στοιχείο είναι στον τομέα των μεταφορών στη χώρα προορισμού'' Είναι δηλαδή στο αεροδρόμιο το δικό μας ή όχι; :confused:

Ειμαστε στον ιδιο σακο .Οποιος ξεκοληση ενημερωνει τον αλλο ,ειμασται εγω εσυ και ο reddevils.gr

Δεν εφτασε ακομη Ελλαδα o σακος.

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια χρονια πολλα καλη χρονια,κοιταξτε ολοι μηπως εχει ανανεωση και στο δικο σας

οπως αυτο.

 

2017-01-02 12:25 Το στοιχείο έχει φτάσει στη χώρα προορισμού

 

2016-11-05 08:51 Το στοιχείο είναι για τις μεταφορές προς τη χώρα προορισμού

 

2016-11-03 23:11 Το στοιχείο είναι στο κέντρο διαλογής PostNL

 

2016-10-27 06:16 Το στοιχείο είναι προ-ενημέρωσε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί οι Ολλανδοί θα μας τρελάνουν. Το δέμα έχει φτάσει ή όχι;

Από ΕΛΤΑ :

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-12-2016 04:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 06:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Και από 17TRACK:

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-01-02 14:39

2016-12-31 06:56 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-28 04:01 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-01-02 14:39

2016-12-31 08:56 The item has been processed in the country of destination

2016-12-31 07:49 The item has arrived in the country of destination

2016-12-29 12:03 The item is on transport to the country of destination

2016-12-28 04:01 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-20 03:40 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας καλή χρονιά να έχουμε..

Σήμερα παρέλαβα ένα δέμα από Κίνα κ πλήρωσα 3€ φόρο κ ισχύει μου είπαν από σήμερα σε όσα δέματα εξωτερικού έρχονται με tracking number.. Εχετε ακούσει κάτι γιατί εγώ πιάστηκα αδιάβαστος..

 

Στάλθηκε από το P9000_Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα κι σε σενα

1oν το δικαιωμα για dispute ειναι 180 ημερες εδω και καιρο κι οχι 45 ημερες

2ον για να παρεις το dispute case απαιτει 2 μηνες απο την ημερομηνια αγορας να μην. εχεις παραλαβη το. δεμα .

3ον αν το δεμα ερθει στο δημηνο κλειινει το dispute και δεν μπορεις να ξανανοιξεις για το ιδιο δεμα αν σου χαλασει αφου το παραλαβεις. (στην ουσια εχεις εγγυηση 6 μηνων απο την ημερομηνια αγορας,κι σου πληρωνει κι τα εξοδα αποστολης στη κινα αν εχεις παραστατικα που το αποδεικνιουν)

Δεν το ήξερα ότι έχει πάει 180. Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας καλή χρονιά να έχουμε..

Σήμερα παρέλαβα ένα δέμα από Κίνα κ πλήρωσα 3€ φόρο κ ισχύει μου είπαν από σήμερα σε όσα δέματα εξωτερικού έρχονται με tracking number.. Εχετε ακούσει κάτι γιατί εγώ πιάστηκα αδιάβαστος..

Διάβασε τις τελευταίες σελίδες του παρόντος νήματος και θα καταλάβεις.

Ανέβασε, αν θέλεις, την απόδειξη του ταχυδρομείου.

Πόσο κόστιζε το δέμα σου?

Link to comment
Share on other sites

Τα 3€ είναι τα τέλη παρουσίασης του δέματος στο τελωνείο

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί οι Ολλανδοί θα μας τρελάνουν. Το δέμα έχει φτάσει ή όχι;

Από ΕΛΤΑ :

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 28-12-2016 04:01 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 31-12-2016 06:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

 

Και από 17TRACK:

Χώρα Προορισμού - Χρόνος Cache : 2017-01-02 14:39

2016-12-31 06:56 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-12-28 04:01 NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Χώρα Προέλευσης - Χρόνος Cache : 2017-01-02 14:39

2016-12-31 08:56 The item has been processed in the country of destination

2016-12-31 07:49 The item has arrived in the country of destination

2016-12-29 12:03 The item is on transport to the country of destination

2016-12-28 04:01 The item is at the PostNL sorting center

2016-12-20 03:40 The item is pre-advised

 

Να εμπιστευτεί το σάιτ των ΕΛΤΑ και όχι του 17 track Αργότερα αν μπείτε στο σάιτ του 17 track θα δείξει το ίδιο που γράφει στο σάιτ των ΕΛΤΑ Ναι έχει φτάσει ελλαδα

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά με υγεία.Υπενθυμιζω δέμα από 4-11 με NLpost είναι ακόμα on trasport.Τ ο geekbuying μου έκανε επιστροφή χρημάτων 31-12 λέγοντας μου ότι ούτε αυτοί δεν μπορούν να συνεννοηθούν με τους Ολανδους.Τωρα περιμένω και εγώ και αυτοί μπας και έρθει έως τις απόκριες.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δέμα από Κίνα συστημένο μετά από 73 ταξιδι, τριευρω δεν πλήρωσα... Όλα τα δέματα που παρέλαβα τη προηγούμενη εβδομάδα κανένα δεν πέρασε τελωνείο... Η είμαι πολύ τυχερός ή δεν ξέρω τι άλλο να πω...

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...