Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 26-11-2016 17:49 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 01-12-2016 19:57 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 07-12-2016 16:58 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-12-2016 09:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-12-2016 11:47 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Από παραμονές Χριστουγέννων κολλημένο Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ.

 

Φυσιολογικό είναι αυτό τώρα...?

Και όχι τίποτα άλλο, θα είμαι και εκτός Αθηνών για 2 εβδομάδες μετά την πρωτοχρονιά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμένω ενα ηλεκτρονικό τσιγάρο απο 07/12/2016 με αξία 30 ευρώ.

 

Υπαρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

 

Χώρα Προορισμού - Χρόνος αναζήτησης: 572 ms 2016-12-06 18:16

CHINA, SEND ITEM ABROAD 2016-11-30 14:25

CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER Χώρα Προέλευσης - Χρόνος αναζήτησης: 322 ms 2016-12-07 06:00

 

 

 

Αεροδρόμιο του Πεκίνου και αριστερά 2016-12-07 06:00

Πεκίνο Αεροδρόμιο τερματικού, αριστερό χέρι πλοήγησης 2016-12-07 03:53

Ο τερματικός σταθμός άφιξη στο Πεκίνο Αεροδρόμιο 2016-12-06 15:50

Γραφείο ανταλλαγής στο Πεκίνο, έχει εξαχθεί 2016-12-05 09:57

Γραφείο ανταλλαγής στο Πεκίνο, έχουν εξαχθεί για να ανοίξετε 2016-12-02 17:38

Zhengzhou Exchange Bureau, έχουν εξαχθεί σε κάθε άλλο (εσωτερικής διαμετακόμισης) 2016-12-02 13:59

Zhengzhou Exchange Bureau, έχουν εξαχθεί για να ανοίξετε 2016-11-30 20:35

Μαζική αλληλογραφία συλλογή αλληλογραφίας επεξεργασία κέντρο, πόλη Nanyang, μακριά, η επόμενη στάση «Nanyang κέντρο» 2016-11-30 17:46

Μαζική αλληλογραφία κέντρο συλλογής αλληλογραφίας επεξεργασία, πόλη Nanyang, 2016-11-30 14:25

Μαζική αλληλογραφία συλλογή αλληλογραφίας επεξεργασία κέντρο, πόλη Nanyang, έχει λάβει αποστολή

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ24-12-2016 09:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 24-12-201611:47 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

Από παραμονές Χριστουγέννων κολλημένο Κ.Δ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ.

 

Φυσιολογικό είναι αυτό τώρα...?

Και όχι τίποτα άλλο, θα είμαι και εκτός Αθηνών για 2 εβδομάδες μετά την πρωτοχρονιά...

Λόγω των ημερών είναι η καθυστέρηση. Και εμένα ήταν κολλημένο από 25/12 στο αεροδρόμιο και σήμερα έδειξε εκφόρτωση για το κέντρο διαλογής.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω ενα ηλεκτρονικό τσιγάρο απο 07/12/2016 με αξία 30 ευρώ.

 

Υπαρχει περίπτωση να περάσει τελωνείο;

Αν σταματήσει τελωνείο μετά τις 1/1/2017 δεν θα περάσει. Από 1/1 απαγορευεται το ηλ. εμποριο ατμιστικών ειδών.
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161228/ae909e75b07f0b726c7106f5d2c57a96.jpg

 

Μαζί είμαστε

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτω κάτω λέει πως η ψήφιση έγινε στις 6 Δεκεμβρίου 2016 και πως θα ισχύσει έξι μήνες αργότερα, δηλαδή από τις 6/6/2017

Στις μεταβατικές διατάξεις όμως αναφέρει ότι "Οι διατάξεις της παρούσας απόφασης εφαρμόζονται και στις περιπτώσεις ταχυδρομικών αντικειμένων που υπόκεινται σε προσκόμιση στο τελωνείο και έχουν αφιχθεί πριν από την ισχύ αυτής, εφόσον κατά το χρόνο έναρξης ισχύος της, δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία τελωνισμού τους.".

Ίσως να το κάνουν πιλοτικά προς το παρόν, για να δουν πώς θα τρέξει το πράγμα όταν θα πρέπει να τα ελέγχουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει παραλάβει κάποιος με austrian post?

Παρελαβα χθες ενα XTAR VC2 Plus Battery Charger

 

 

 

2016-12-27 16:17 delivered

2016-12-22 02:00 Item received by postal operator in country of destination; Postcode GR

2016-12-13 20:03 Item ready for international transport; Postcode GR

 

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 22-12-2016 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 22-12-2016 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 22-12-2016 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 24-12-2016 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ 26-12-2016 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 26-12-2016 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 27-12-2016 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ Κ Δ 27-12-2016 ΠΑΤΡΑ Κ Δ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ 27-12-2016 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 27-12-2016 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ-ΧΩΡΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ 27-12-2016 Μ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Και να χωρούσαν προβλέπω στο ΚΔ Αττικής, αν δεν είναι ήδη, να γίνεται ένα μίνι αεροδρόμιο τόσα δέματα κολλημένα εκει.. :lol:

 

 

 

Ίδια ώρα αδερφέ.. :ρ

Πως το βλεπεις θα περασουμε τις εξετασεις? :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κάτω κάτω λέει πως η ψήφιση έγινε στις 6 Δεκεμβρίου 2016 και πως θα ισχύσει έξι μήνες αργότερα, δηλαδή από τις 6/6/2017

 

Δυο γραμμές παραπάνω, στο άρθρο 21, λέει ότι η ισχύς της ΚΥΑ αρχίζει 6 μήνες από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ που έγινε στις 20/12/2016.

Επομένως, θα ισχύσει από 20/6/2017.

Link to comment
Share on other sites

Στις μεταβατικές διατάξεις όμως αναφέρει ότι "Οι διατάξεις της παρούσας απόφασης εφαρμόζονται και στις περιπτώσεις ταχυδρομικών αντικειμένων που υπόκεινται σε προσκόμιση στο τελωνείο και έχουν αφιχθεί πριν από την ισχύ αυτής, εφόσον κατά το χρόνο έναρξης ισχύος της, δεν έχει ξεκινήσει η διαδικασία τελωνισμού τους.".

Ίσως να το κάνουν πιλοτικά προς το παρόν, για να δουν πώς θα τρέξει το πράγμα όταν θα πρέπει να τα ελέγχουν όλα.

Ε δε τα κρατάνε κάνα 2μηνο ακόμα μήπως αλλάξει ξανά ο νόμος και μετά να ζητήσουν να πληρωθούν για τις άψογες υπηρεσίες τους που κάνανε ένα δέμα να ταξιδεύει για 5.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

.

ΦΙΛΕ σε παρακαλώ πες μου και εμένα γιατί έχω ακριβώς το ίδιο θέμα από 4-11 και εγώ με NLpost.Εκανα dispute αλλά δεν ξέρω πως να το προχωρήσω.Τ ο geekbuying δεν μου απαντά μέσω Paypal και το Paypal λέει ότι μέχρι 10-1 έχω δικαίωμα να προχωρήσω την υπόθεση σε escalate

Επιβεβειώνω και εγώ, NLPost από 7/11 (2 δέματα) , δεν υπάρχει ελπίδα, ζητήστε από το κατάστημα Refund, ζητήστε και μέσω του Paypal, αν δεν απαντήσει θα είναι στη γνώση του 2ου και θα "αποφανθεί" υπέρ σας!

Κάλιο 5 και στο χέρι...:X
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. RS702831623NL. Αγορά 20/11, gearbest , ένα φτηνιάρικο uhans. Και από ότι φαίνεται τη γλυτώσαμε

 

Στάλθηκε από το Y6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματήσει τελωνείο μετά τις 1/1/2017 δεν θα περάσει. Από 1/1 απαγορευεται το ηλ. εμποριο ατμιστικών ειδών.

 

Να υποθέσω γυρίζει στον πωλητή και θα πάρω τα χρήματα μου πίσω έτσι;

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Ε δε τα κρατάνε κάνα 2μηνο ακόμα μήπως αλλάξει ξανά ο νόμος και μετά να ζητήσουν να πληρωθούν για τις άψογες υπηρεσίες τους που κάνανε ένα δέμα να ταξιδεύει για 5.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω , από τα παραπάνω, είναι σε ποιο Κανονισμό ή νόμο ή κλπ, των ΕΛΤΑ ή της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης ή οποιασδήποτε άλλης αρχής, ορίζεται ο χρόνος μέσα στον οποίο πρέπει να ταξιδέψει ένα ταχυδρομικό δέμα, για να φτάσει από τον αποστολέα στον παραλήπτη.

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά, έκανα μια αγορά κινητού από το zapals και γράφει ''Processing Time 2-3 Days. Shipping Time 3-14 Days΄' δηλ. πρέπει να περιμένω

14 μέρες για να μου δώσουν tracking number?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, την ημέρα που θα το στείλει (σε 2-3 μέρες, όπως λέει), θα σου στείλει το tracking #.
Link to comment
Share on other sites

Αν σταματήσει τελωνείο μετά τις 1/1/2017 δεν θα περάσει. Από 1/1 απαγορευεται το ηλ. εμποριο ατμιστικών ειδών.

 

καλα αυτο ειναι σιγουρο? καταλαβαινω για τα υγρα που βαζουνε φορο,αλλα για mod αντιστασεις και λοιπα γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω , από τα παραπάνω, είναι σε ποιο Κανονισμό ή νόμο ή κλπ, των ΕΛΤΑ ή της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης ή οποιασδήποτε άλλης αρχής, ορίζεται ο χρόνος μέσα στον οποίο πρέπει να ταξιδέψει ένα ταχυδρομικό δέμα, για να φτάσει από τον αποστολέα στον παραλήπτη.

Όχι ότι έχω την απάντηση αλλά σαν μια ιδέα να πω ότι το ταχυδρομικό γραφείο της περιοχής μου επιβεβαίωσε ότι τα δέματα αυτά είναι στο αεροδρόμιο από 2/12. Οπότε, άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Κάλιο 5 και στο χέρι...:X
Link to comment
Share on other sites

Όχι, την ημέρα που θα το στείλει (σε 2-3 μέρες, όπως λέει), θα σου στείλει το tracking #.

η αγορά έγινε 21 του μήνα και αυτοί ακόμα τίποτα, τους έστειλα μήνυμα αλλά καμμία απάντηση

Link to comment
Share on other sites

η αγορά έγινε 21 του μήνα και αυτοί ακόμα τίποτα, τους έστειλα μήνυμα αλλά καμμία απάντηση

 

Άλλο αυτό και άλλο αυτό που έγραψες στο προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι έχω την απάντηση αλλά σαν μια ιδέα να πω ότι το ταχυδρομικό γραφείο της περιοχής μου επιβεβαίωσε ότι τα δέματα αυτά είναι στο αεροδρόμιο από 2/12. Οπότε, άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

 

Η εναλλακτική είναι η αποστολή με courier αλλά ποιος αποφασίζει να το κάνει;

Επιλέγαμε το ταχυδρομείο για να γλυτώσουμε, πιθανά, τα έξοδα εκτελωνισμού, ανεχόμενοι την καθυστέρηση των 3 εβδομάδων, κατά μέσο όρο.

Τώρα, πλέον, θα το αποφασίσουμε με αρκετή σκέψη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δηλαδή , πόσο πρέπει να περιμένω?

 

Θα περιμένεις άλλη μια βδομάδα, το πολύ, και, αν δεν σου απαντήσει, τα επόμενα βήματα εξαρτώνται από τον τρόπο πληρωμής.

Εάν έχεις πληρώσει με paypal, ανοίγεις dispute.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκολλησε από τα πάντα, το δέμα κάθεται 2 μέρες στο Μ.Δ. της περιοχής μου. Καλές γιορτές σε όλους.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ παλι απο οτι βλεπω οσοι παραγειλαν στις 11-11 κ πιο νωρις με NL ακομη περιμενουν σωστα?

Ειμαι κ εγω ενας απο αυτους με το κλισε μηνυμα πλεον (21-11-2016 08:57 The item is on transport to the country of destination).

 

Μπορουμε με καποιον τροπο τελικα να μαθουμε που βρισκονται τα δεματα μας απο οποιονδηποτε (πωλητης, nl λεει οτι ειναι Getaway κ δεν ξερει τιποτα να απευθυνθω ΕΛΤΑ τα οποια λενε οτι δεν εχει πατησει το δεμα στην Ελλαδα)??

 

Τουλαχιστον αν αποδειξουμε οτι δεμα ερχεται η οτι τελικα δεν υπαρχει πουθενα καταγεγραμμενο κ χαθηκε, μπορουμε να ζητησουμε ειτε resend ειτε refund αμεσα κ να κερδισουμε πολυτιμες μερες απο το να περιμενουμε να κλεισει το διμηνο κτλ κτλ.

 

Δηλαδη για να καταλεβετε την τραγικη ειρωνεια του πραγματος καποιος με παραγγελια 11-11 θα πρεπει να περιμενει μεχρι ~11-02, τρεις μηνες μετα απο οτι παραγγειλε το δεμα του (δυο μηνες αναμονη για να θεωρηθει χαμενο, ενας μηνας αναμονη για το resend κ παραδοση Κ ΠΑΛΙ ΑΜΑ ΕΡΘΕΙ)!!

 

Το tracking τι μας το δινουν, αφου τελικα δεν μπορουμε να κανουμε track το δεμα??!

Edited by johnickz1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω. Τελικα εχουμε τρακινγκ κ δεν ξερουμε που ειναι το δεμα:worry:

Που μπορουμε να απευθυνθουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκολλησε από τα πάντα, το δέμα κάθεται 2 μέρες στο Μ.Δ. της περιοχής μου. Καλές γιορτές σε όλους.

Έχω την εντύπωση οτι μπορεις να πας να το παρεις από εκεί! Καλές γιορτές!! :)

Link to comment
Share on other sites

100 φορες καλυτερα να μην υπηρχε Tracking καθολου..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...