Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή ήταν μια fake είδηση πριν από κάποιες μέρες... Μην την αναπαραγουμε και παραπληροφορουμε...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ας δουμε τι ακριβως θα ανακοινωθει την Πεμπτη..

αντιπροσωπια, απλος εισαγωγεας μερικων συσκευων;

ουδεις ξερει. λιγο υπομονη κ ας μη βγαζουμε γρηγορα συμπερασματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου φενεται οτι σιγα σιγα αμα παει ετσι δεν θα αξιζει να παραγγελνεις απο εξω λογο τελωνειων και καθυστερησεων και θα παραγγελνεις μεσω ευρωπαικων αποθηκων...

 

κι εγωνομιζω καλυτερα 20 - 30 ευρω παραπανω παρα 50 - ++ και καθυστερήσεις στο αφνωστο

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσκοπης μορφοποίησης κειμένου
Link to comment
Share on other sites

μου φενεται οτι σιγα σιγα αμα παει ετσι δεν θα αξιζει να παραγγελνεις απο εξω λογο τελωνειων και καθυστερησεων και θα παραγγελνεις μεσω ευρωπαικων αποθηκων...

 

κι εγωνομιζω καλυτερα 20 - 30 ευρω παραπανω παρα 50 - ++ και καθυστερήσεις στο αφνωστο

συμφωνω μαζι σου ,εκει θα καταφυγουμε η απο ελληνικα site με υψηλο "καπελο"

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

fake η οχι δειτε σε διαφιμησεις στο ιντερνετ ποσα e shops εχουν ανοιξει εδω ,οποτε η δικη μου αποψη ειναι οτι αρχιζουν να μπλοκαρουν δεματα εκτος ε.ε. να αναγκασουν τον κοσμο να αγοραζει απο Ελλαδα ,αλλα και να τσιμπισουν εσοδα γιατι βλεπουν τι αγορες γινονται απω εξω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου ,εκει θα καταφυγουμε η απο ελληνικα site με υψηλο "καπελο"

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

fake η οχι δειτε σε διαφιμησεις στο ιντερνετ ποσα e shops εχουν ανοιξει εδω ,οποτε η δικη μου αποψη ειναι οτι αρχιζουν να μπλοκαρουν δεματα εκτος ε.ε. να αναγκασουν τον κοσμο να αγοραζει απο Ελλαδα ,αλλα και να τσιμπισουν εσοδα γιατι βλεπουν τι αγορες γινονται απω εξω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ας ελπισουμε να ειναι αυτην την περιοοδο λογο εορτων

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί γράφει συνέχεια tracking information is not found ?? Με Swiss post και στο17 track δείχνει μέχρι 7 δεκεμβρη

Dec 14, 2016

02:55 am

Tracking information is not found at this moment,please check it later.Flyt Express

CN

Dec 10, 2016

02:52 pm

Tracking information is not found at this moment,please check it later.Flyt Express

CN

Dec 09, 2016

08:52 am

Tracking information is not found at this moment,please check it later.Flyt Express

CN

Dec 07, 2016

06:07 pm

The consignment has left the origin border pointFlyt Express

Asendia Hong Kong

Dec 07, 2016

06:07 pm

Arrival at origin border pointFlyt Express

Asendia Hong Kong

Dec 07, 2016

06:07 pm

MailedFlyt Express

Asendia Hong Kong

Dec 02, 2016

05:16 am

Item in transitFlyt Express

Flyt Express's sorting centre, Hong Kong

Dec 01, 2016

11:15 pm

Item dispatched. PKG#:PKG02861045Flyt Express

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Dec 01, 2016

12:15 pm

Item in transitFlyt Express

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Dec 01, 2016

11:15 am

Item receivedFlyt Express

Flyt Express's sorting centre, Guangzhou

Dec 01, 2016

12:52 am

Customer's order information generatedFlyt Express

Customer

Link to comment
Share on other sites

μπορει να κολαει ο σερβερ της εταιρειας ,φαντασου ποσα κλικ κανουν ατομα ανα τον κοσμο ταυτοχρονα ;και μενα μου εχει τυχει αυτο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω σε Μεγαλη αλυσιδα Ηλεκτρικων και επιβεβαιωνω πως η xiaomi ηρθε στην Ελλαδα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ήταν μια fake είδηση πριν από κάποιες μέρες... Μην την αναπαραγουμε και παραπληροφορουμε...

 

Στάλθηκε από το MI 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Infoquest από Πεμπτη παρουσιαση των xiaomi στη χωρα μας...

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω σε Μεγαλη αλυσιδα Ηλεκτρικων και επιβεβαιωνω πως η xiaomi ηρθε στην Ελλαδα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αντε να δουμε πως θα ειναι απο τιμες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 τζαμακια που πηρα για iphone των 13 $ και τα δυο ,λετε να πληρωσω τπτ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση .. θελω να παρω ενα κινητο μεσω gearbest αλλα θελω να μαθω πως λειτουργει..ψωνιζω μονο απο ali..ειναι η ιδια διαδικασια η λειτουργει μεσω paypal ? Βλεπω οτι εχει ευρωπαικη αποθηκη οποτε περιμενω καμια εβδομαδα να το παρω και το καλο ειναι οτι δεν περναω και τελωνειο.. αλλα βεβαια αν ερθει ελλατωματικο τι γινεται; μπορει να με ενημερωσει κανεις ; ευχαριστω πολυ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 τζαμακια που πηρα για iphone των 13 $ και τα δυο ,λετε να πληρωσω τπτ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Οχι φιλε ..δεν θα περασουν τελωνειο..

Περισσοτερα κινητα περνανε τον τελευταιο καιρο... οποτε μην ανχωνεσαι....

 

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αντε να δουμε πως θα ειναι απο τιμες

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν θα υπαρχει μεγαλη διαφορα στις τιμες κανα 20 με 30 ευρω παραπανω θα ειναι..

Edited by impreza_sti

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση .. θελω να παρω ενα κινητο μεσω gearbest αλλα θελω να μαθω πως λειτουργει..ψωνιζω μονο απο ali..ειναι η ιδια διαδικασια η λειτουργει μεσω paypal ? Βλεπω οτι εχει ευρωπαικη αποθηκη οποτε περιμενω καμια εβδομαδα να το παρω και το καλο ειναι οτι δεν περναω και τελωνειο.. αλλα βεβαια αν ερθει ελλατωματικο τι γινεται; μπορει να με ενημερωσει κανεις ; ευχαριστω πολυ

εχει paypal εχω κανει 2 παραγγελίες, αλλα σου προτεινω να πας σε ευρωπαικη αποθηκη για πιο σιγουρα ,να μην εχεις αγχος για τελωνειο ,με αυτα που διαβαζω τοσες μερες εστειλα εμαιλ μολις τωρα μηπως μπορω να αλλαξω τον τροπο αποστολης με express μηοως γλυτωσω τελωνειο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 τζαμακια που πηρα για iphone των 13 $ και τα δυο ,λετε να πληρωσω τπτ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

δεν νομιζω να πληρωσεις με τοσο μικρο δεμα ,αλλα στο αεροδρομιο παιζουν "ρωσικη ρουλετα"απο οτι καταλαβα :)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε σε ευχαριστω...

Ναι με eu express δεν περνανε τελωνειο..γιατι ειναι θεσσαλονικη η ευρωπαικη αποθηκη οποτε μια χαρα πιστευω θα μας κατσει ολη η φαση ..απλα θα πληρωσουμε λιγο παραπανω απο οτι θα τα περναμε απο την κινα..και ειδικα τις τελευταιες εβδομαδες γινεται ενα χαλι οποτε δν αξιζει αυτην την περιοδοο..

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Περιμενω ενα δεμα απο 21/11 μεσω nl post !! Δεν εχει ερθει ελλαδα.. μηπως συμβαινει και σε αλλους ;; και ενα αλλο απο 11/11 μεσω china post air mail το οποιο ειδα οτι ξαναεφυγε στις 12/12 ... τι γινεται ;; γιατι τοσες μεγαλες καθυστερησεις ;; εποικοινωνησα με εναν γνωστο απο ελτα και μου λεει η χαθηκανε τα δεματα σου η δεν τα εχουν στειλει.. γιατι διαφορετικα θα ειχε φτασει ηδη ελλαδα.. εδω και μερες.. οι κινεζοι κανουν τους κινεζους και συνεννοηση μπουζουκι .. ολο μου λενε οτι θα παραλαβω .. εγω τους τα εχωσα λεγοντας του να εποικοινωνησουν με τα ταχυδρομεια τους για να μαθουν που ειναι τα δεματα...αναγκαστικα να ανοιξω dispute (ali) γτ μου ειχανε μεινει απο χρονο αλλες 10 ημερες και το φοβηθηκα.. εδω βλεπω αλλα ατομα μετα απο 21/11 εχουν παραλαβει κανονικα ... και εμεις ακομα περιμενουμε να ερθουνε ελλαδα.. μου φενεται οτι σιγα σιγα αμα παει ετσι δεν θα αξιζει να παραγγελνεις απο εξω λογο τελωνειων και καθυστερησεων και θα παραγγελνεις μεσω ευρωπαικων αποθηκων...

πλάκα κάνεις;;;και εχω και πιο παλιά

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161213/2f98543e8b3db6ef8e9a50eb8dce88a0.jpg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε και το δικο μου το ιδιο λεει,μαλλον η nl απο τα πολλα πακετα κολλησε,υπομονη τον ιανουαριο θα φτασουν.

 

Να σε ενημερώσω ότι έφτασε ελλαδα Οπότε θα σού έρθει και εσένα.. Ευτυχώς Είναι ελάχιστης αξίας .

Edited by pagouras7
Link to comment
Share on other sites

Παραδόξως, ένα Redmi Note 4 που πήρα, δεν πέρασε τελωνείο. Εμφανίστηκε 11-12 Αθήνα και σήμερα 13-12 έφτασε Πάτρα χωρίς δασμούς. Να και κάτι καλό.

Tracking : RF427038297SG

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνεις;;;και εχω και πιο παλιά

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161213/2f98543e8b3db6ef8e9a50eb8dce88a0.jpg

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ακομα χειροτερα...φαντασου... φιλε μου το δεμα σου θα εχει χαθει δεν παιζει..η θα κοβει βολτες ..

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Περιμενω ενα δεμα απο 21/11 μεσω nl post !! Δεν εχει ερθει ελλαδα.. μηπως συμβαινει και σε αλλους ;; και ενα αλλο απο 11/11 μεσω china post air mail το οποιο ειδα οτι ξαναεφυγε στις 12/12 ... τι γινεται ;; γιατι τοσες μεγαλες καθυστερησεις ;; εποικοινωνησα με εναν γνωστο απο ελτα και μου λεει η χαθηκανε τα δεματα σου η δεν τα εχουν στειλει.. γιατι διαφορετικα θα ειχε φτασει ηδη ελλαδα.. εδω και μερες.. οι κινεζοι κανουν τους κινεζους και συνεννοηση μπουζουκι .. ολο μου λενε οτι θα παραλαβω .. εγω τους τα εχωσα λεγοντας του να εποικοινωνησουν με τα ταχυδρομεια τους για να μαθουν που ειναι τα δεματα...αναγκαστικα να ανοιξω dispute (ali) γτ μου ειχανε μεινει απο χρονο αλλες 10 ημερες και το φοβηθηκα.. εδω βλεπω αλλα ατομα μετα απο 21/11 εχουν παραλαβει κανονικα ... και εμεις ακομα περιμενουμε να ερθουνε ελλαδα.. μου φενεται οτι σιγα σιγα αμα παει ετσι δεν θα αξιζει να παραγγελνεις απο εξω λογο τελωνειων και καθυστερησεων και θα παραγγελνεις μεσω ευρωπαικων αποθηκων...

 

Τα ίδια είμαστε οι περισσοτεροι εδώ μέσα.... Κολλημένο και το δικό μου από 21/11 στο "item on transit to the country of destination " !! Υπομονή να δούμε το κοστούμι.....

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω για δασμούς. Αν είναι μόνο τα γνωστά φπα+εκτελωνισμός τότε μικρό το κακό.

 

Στα ΕΛΤΑ δεν χρεώνουν, συνήθως, δασμό (δέματα των 160 και 170€ έχουν χρεωθεί μόνο ΦΠΑ και τα τέη των 12€), αλλά στην περίπτωσή σου έχεις 2 κινητά στο ίδιο δέμα, οπότε είναι δύσκολη η μαντεψιά.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παραδόξως, ένα Redmi Note 4 που πήρα, δεν πέρασε τελωνείο. Εμφανίστηκε 11-12 Αθήνα και σήμερα 13-12 έφτασε Πάτρα χωρίς δασμούς. Να και κάτι καλό.

Tracking : RF427038297SG

 

Joker και ΠΡΟΠΟ έπαιξες;

Link to comment
Share on other sites

Joker και ΠΡΟΠΟ έπαιξες;

Μάλλον πρέπει να παίξουν όσοι πλήρωσαν τελωνείο και όχι το ανάποδο!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πρέπει να παίξουν όσοι πλήρωσαν τελωνείο και όχι το ανάποδο!

Συμφωνώ, έχω παραγγείλει Από έξω 4 κινητά και ένα 10" τάμπλετ από mini deal, Gear best. Κανένα Δεν πέρασε τελωνείο. Περιμένω άλλα δύο τηλέφωνα από Gear best.

 

Sent from my Moto G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα περιστατικά που καταγράφονται στο forum, περισσότερα δέματα πληρώνουν ΦΠΑ και τέλη από όσα περνάνε χωρίς να πληρώσουν.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα θα επρεπε να ειχαμε μια δημοσκοπηση Περνανε/Δεν περνανε τελωνειο. Αλλα ετσι θα διναμε ετοιμη δουλεια στις ελεγκτικες αρχες και πραγματικα οικονομικα στοιχεια! Οποτε δε γινεται

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα περιστατικά που καταγράφονται στο forum, περισσότερα δέματα πληρώνουν ΦΠΑ και τέλη από όσα περνάνε χωρίς να πληρώσουν.

Δε νομίζω.

Έχει απλά δημιουργηθεί αυτή η εντύπωση επειδή ποστάρουν αυτοί οι λίγοι που υπόκεινται σε φορολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...