Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, δέμα με Singapore που στο tracking της Singapore λέει ότι το δέμα έφτασε Ελλάδα αλλά του ΕΛΤΑ ότι ταξιδεύει ακόμα τι σημαίνει;

 

Οτι πρεπει να κανεις υπομονηηηηηηηηηηηηη

Και μενα μου ελεγε ετσι η σελιδας της Σιγκαπουρης και εμφανιστηκε χθες στα ΕΛΤΑ.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο 17track μου εχει δειξει SEND ITEM ABROAD θα ξαναμιλησω μαζι του μια τελευταια και βλεπω...

δειτε και εσεις!!

 

RM407280155CN

 

Τι estimated time σου έδινε όταν το αγόρασες (από πότε μέχρι πότε) και τι τώρα; Υπάρχει ακόμα διαθέσιμο το αντικείμενο στο ebay? Μπορείς να δώσεις link? Μου φαίνεται περίεργο να δώσει Κινέζος στο ebay ως μέγιστο χρόνο παράδοσης τις 30-35 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να δώσει Κινέζος στο ebay ως μέγιστο χρόνο παράδοσης τις 30-35 ημέρες.

 

Οι περισσότεροι τόσο δίνουν, άσχετα που αρκετές φορές δεν έρχεται στις 30-35.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ψωνίζω μικροπράγματα από ebay κι όλοι παίζουν ανάμεσα από 30-45 ημέρες, με συνηθέστερο 30-40 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές ψωνίζω μικροπράγματα από ebay κι όλοι παίζουν ανάμεσα από 30-45 ημέρες, με συνηθέστερο 30-40 ημέρες.

 

Αναλόγως, έχω πετύχει κινέζο και με 30 ακριβώς ( σπάνιο ) και με 45+. Τελευταίες ημέρες που έκανα 15 παραγγελίες με μικροπράγματα τα μισά έχουν 35 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ξεκόλλησε...

 

2016-11-28 09:53 The item has arrived in the country of destination

2016-11-19 08:44 The item is on transport to the country of destination

2016-11-18 20:18 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-08 11:07 The item is pre-advised

 

Εμένα με ακριβώς τις ίδιες ημερομηνίες παραγγελίας και διαμετακομισης, με nlpost, ακόμα is on transport to the country of destination. Άφαντο στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το tracking ειναι σωστο η πρεπει να εχει και 2 γραμματα στο τελος;

ΝL14745446637465

Σωστό είναι, αλλά είναι 'απλό' ταχυδρομείο.

Θα μπορείς να παρακολουθήσεις την πορεία του μέχρι να φτάσει στην Ελλάδα στο sky56, αλλά από τη στιγμή που το αναλάβουν τα ΕΛΤΑ δε θα έχεις πληροφόρηση - απλώς θα περιμένεις τον ταχυδρόμο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα που το πακετο εχει κολησει στπ πρωτο σταδιο (information recieved κλπ κλπ) απο τις 24/11 πρεπει να αρχισω να ανησυχω ή απλα να τα παρω στο κρανιο? :p :p
Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα αποστολη απο DHL ASIA 10-11 το πειρα απο ελτα σημερα χωρις καμια χρεωση αξιας 40ε και περιμενο απο αμερικη DHL courier αξιας 30$ χωρις καμια χρεωση μου φενεται ραδιο αρβυλα οτι τα σταματανε ολα και καλα
Link to comment
Share on other sites

εμενα που το πακετο εχει κολησει στπ πρωτο σταδιο (information recieved κλπ κλπ) απο τις 24/11 πρεπει να αρχισω να ανησυχω ή απλα να τα παρω στο κρανιο? :p :p

Κλασσικό κόλπο εμπόρου που δεν έχει στοκ. Δίνει αριθμό αποστολής αλλα το πακέτο δεν έχει φύγει ακόμα.

Μου έχει τύχει να περιμένω 10 μέρες για να εμφανιστεί κίνηση σε παραγγελία απο Ali.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παρελαβα σημερα αποστολη απο DHL ASIA 10-11 το πειρα απο ελτα σημερα χωρις καμια χρεωση αξιας 40ε και περιμενο απο αμερικη DHL courier αξιας 30$ χωρις καμια χρεωση μου φενεται ραδιο αρβυλα οτι τα σταματανε ολα και καλα

Μήπως ήταν DHL Global Mail, απλό διεθνές ταχυδρομείο δηλαδή; 2 εβδομάδες+ δεν είναι καλός χρόνος αν ήταν courier.

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε παιδιά ήρθαν οι γιορτές;

Τρία δέματα από διαφορετικούς Κινέζους με SG SC NL από τις 5-6/11 και τα τρία είναι στον αέρα ακόμα.

Να πω καλή χρονιά που είμαι ο γκαντέμης με 3 στα 3.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι ολοι μας καλομαθαμε και τα θελουμε χτες... για να θυμηθουμε τα 40ημερα... για να συνελθουμε λιγο... και ειδικα οι νεοι
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι ολοι μας καλομαθαμε και τα θελουμε χτες... για να θυμηθουμε τα 40ημερα... για να συνελθουμε λιγο... και ειδικα οι νεοι

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη προκαταβολικά για το off topic , αλλά αυτό το "καλομαθαμε" που λέτε μερικοί δεν το καταλαβαίνω ,γιατί να μην έχει απαιτήσεις ο κόσμος

Πσραγγελνω από το εξωτερικό εδώ και μία 15ετια αλλά σε ότι αφορά την ταξινόμηση και την διανομή των δεμάτων έχουν αλλάξει απειροελαχιστα πράγματα ,τώρα που το σκέφτομαι το μόνο που έχει αλλάξει είναι ή ύπαρξη του tracking number

Μπαίνουμε σε λίγο στο 2017 ,ή μεταφορά δεμάτων γίνεται σε μερικές μέρες αλλά εδώ παραμενουμε στο χαλαρααα , καποια στιγμή θα ερθει

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δεμα απο banggood χωρίς tracing. Σταλμένο στις 13/11 έβλεπα στο banggood ότι έφτασε Ελλάδα εχθές..μια λατρευτική μηχανη της digoo..και απο Μαλαισία παρέλαβα ενα smart watch d5+ σήμερα σταλμένο απο της 03/11.και ενα δεμα που υποτίθεται ειναι στον αέρα δυο εβδομάδες σήμερα φανηκε Ελλάδα Ενώ αλλά δυο που είναι 3 εβδομαδες στον αέρα είναι ακόμη χαμένα

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη προκαταβολικά για το off topic , αλλά αυτό το "καλομαθαμε" που λέτε μερικοί δεν το καταλαβαίνω ,γιατί να μην έχει απαιτήσεις ο κόσμος

Προφανώς διότι η μέγιστη δυνατή αποτελεσματικότητα των υπηρεσιών δωρεάν αποστολής από Κίνα, έχει ήδη επιτευχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη προκαταβολικά για το off topic , αλλά αυτό το "καλομαθαμε" που λέτε μερικοί δεν το καταλαβαίνω ,γιατί να μην έχει απαιτήσεις ο κόσμος

Πσραγγελνω από το εξωτερικό εδώ και μία 15ετια αλλά σε ότι αφορά την ταξινόμηση και την διανομή των δεμάτων έχουν αλλάξει απειροελαχιστα πράγματα ,τώρα που το σκέφτομαι το μόνο που έχει αλλάξει είναι ή ύπαρξη του tracking number

Μπαίνουμε σε λίγο στο 2017 ,ή μεταφορά δεμάτων γίνεται σε μερικές μέρες αλλά εδώ παραμενουμε στο χαλαρααα , καποια στιγμή θα ερθει

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί δεν έχει αλλάξει τίποτα για την Ελλάδα, δηλαδή τα δέματα ΔΕΝ έρχονται απ'ευθείας αλλά μέσω Ευρωπαϊκών διακομιστικών κέντρων. Επίσης, όταν από το ΕΒΑΥ οι πωλητές σου λένε ότι θα κάνει από 30 έως 45 ημέρες, δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να το παραλάβεις σε 10 και να κλαψουρίζεις. Απλώς δεν αγοράζεις από το εξωτερικό και έχεις την ηρεμία σου και εσύ και οι υπόλοιποι. (Δεν μιλάω σε προσωπικό επίπεδο αλλά γενικά, γιατί πολλοί πιστεύουν ότι ο πωλητής τρέχει να φορτώσει το δέμα τους στο πρώτο επιβατικό αεροσκάφος και θα κάνει 24 ώρες για να έλθει ...) :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

εμενα που το πακετο εχει κολησει στπ πρωτο σταδιο (information recieved κλπ κλπ) απο τις 24/11 πρεπει να αρχισω να ανησυχω ή απλα να τα παρω στο κρανιο? :p :p

Δεν είναι τόσες πολλές οι μέρες για να σου φαίνεται περίεργο. Είναι πολύ πιθανό το δέμα σου να είναι στα χέρια της ενδιάμεσης κινέζικης μεταφορικής, που θα το παραδώσει στον 'τελικό' μεταφορέα (π.χ. SGPost, PostNL κλπ) για να το φέρει στην Ελλάδα - και το "information received" προέρχεται από αυτόν τον τελευταίο, ο οποίος πράγματι ακόμα δεν έχει το δέμα στα χέρια του.

 

Για πες με ποια εταιρία έρχεται (ή / και το tracking num), να δούμε αν μπορεί να εντοπιστεί από την 'ενδιάμεση' μεταφορική εταιρία.

Π.χ., αν περιμένεις με SGPost (και αυτό το "information received" μάλλον εκεί παραπέμπει), κοιτάζεις με το tracking nr σου στο site της 4PX. Δέματα που έρχονται με PostNL συνήθωςτα βλέπεις στο sky56. Αρκετά από αυτά που στέλνει το Banggod (με διάφορες μεταφορικές τελευταία) μπορείς να τα βρεις μέσω της FlytExpress - κ.ό.κ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά τι να κάνουμε καλομαθαμε απο το καλοκαίρι έχω κανει 5 παραγγελίες και πρέπει ολες να ήρθαν απο 12 με 15 μέρες.

Τώρα είναι 24 μέρες και δεν πάτησαν πόδι Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά τι να κάνουμε καλομαθαμε απο το καλοκαίρι έχω κανει 5 παραγγελίες και πρέπει ολες να ήρθαν απο 12 με 15 μέρες.

Ήρθαν γρηγορότερα από το σύνηθες.

Τώρα είναι 24 μέρες και δεν πάτησαν πόδι Ελλάδα.

Δε μου κάνει εντύπωση, απόλυτα φυσιολογικό, δες και τον οδηγό στην αρχική σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω φίλε μου οτι είναι φυσιολογικό και το είπα πριν οτι ηρθαν οι γιορτές.

Αλλα μην πούμε και καλή χρονιά. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 21-11-2016 20:39 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 29-11-2016 08:12 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 29-11-2016 11:40 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

 

 

Μεγάλο δέμα (περιπου 2 κιλά) :lol: :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά τι να κάνουμε καλομαθαμε απο το καλοκαίρι έχω κανει 5 παραγγελίες και πρέπει ολες να ήρθαν απο 12 με 15 μέρες.

Τώρα είναι 24 μέρες και δεν πάτησαν πόδι Ελλάδα.

 

Κι εγώ έχω παραλάβει δέμα μέσα σε 4 ημέρες από την αποστολή, να γκρινιάζω που τώρα κάνουν παραπάνω από 4; :D Αν δεν περάσουν οι 40 γκρίνια δεν χρειάζεται.

Σαφέστατα μπορεί και να πεις καλή χρονιά μιας και πέφτουν όλες οι γιορτές/εκπτώσεις κτλπ μαζεμένες άρα γίνεται πανικός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...