Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά είναι επείγον!!

Παρηγγειλα κινητό από geekbuying και επελεξα register mail για αποστολή..έστειλα mail και είπα να μου τον στείλουν με singapore post..μου εδωσαν ομως tracking number:RX496983689DE

Τι ταχυδρομείο είναι αυτό;!!!!

 

Ταχυδρομειο απο την Τατζικιανη Δημοκρατια

Ερχεται με καμηλα

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ με DESPATCH NO 4096 να περάσω απο Σεπτέμβρη με τα σχολεία ?

 

18/04/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

15/04/2016 Despatched to overseas (Country code: GR)

13/04/2016 Received from Customer

Μην ανησυχείς ακριβώς τα ίδια και εγώ από To2c η αποστολή που δυστυχώς αφορά επισκευασμένο κινητό οπότε είμαι εδώ και 2 μήνες χωρίς κινητό και απλά το περίμενα πώς και πώς!!!

Despatch No 4096

18/04/2016 Arrival at Destination Post (Country: GR)

15/04/2016 Despatched to overseas (Country code: GR)

13/04/2016 Received from Customer

Άντε λίγοι ακόμα παιδιά και θα τους πάρουμε τη πρώτη θέση!!!!! :lol:

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι επείγον!!

Παρηγγειλα κινητό από geekbuying και επελεξα register mail για αποστολή..έστειλα mail και είπα να μου τον στείλουν με singapore post..μου εδωσαν ομως tracking number:RX496983689DE

Τι ταχυδρομείο είναι αυτό;!!!!

 

To DE παραπέμπει σε γερμανικά ταχυδρομεία λογικά. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα.

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια....

εγω προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο με τα δεματα μου εχουν φτασει ολα σε 10 μερες.... απλα διαβαζοντας το θεμα παρατηρησα οτι ολοι εχετε προβλημα με sg post και vickmall.... μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με το vickmall? ή ειναι οσο τυχαιο??

Link to comment
Share on other sites

Οι της 4096 παίζετε τοπικό τουρνουά. Δε συμμετέχετε στο τσαμπιονς... Η καθυστέρηση σας ειναι λογική ειδικά αυτές τις μερες.

Χαχα τρέμετε γατάκια ερχόμαστε δυνατοί και ενωμένοι!!!

Σαν τα Xiaomi τίποτα!!! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ας Τα ξαναπουμε, υπηρξε ενα θεμα με μια παρτιδα που ηρθε απο Κινα σε συγκεκριμενες ημερομηνιες. Που σημαινει οτι ηταν ολα σε ενα σακο ο οποιος δεν ειχε ανοιχθει. Εχει ξανασυμβει στο παρελθον και μαλιστα ηταν τοτε που ειχαν γινει οι τρομοκρατικες ενεργειες στο Παρισι. Περιπου ενα μηνα κολλημενα στο αεροδρομιο.

Δεν εχει θεμα το vickmal.

Ενα καλο μαγαζι εχει στην Κινα με κινητα και μαλιστα με πολυ καλες τιμες και με τις λαλακιες μας θα το χασουμε κι αυτο. Εμενα εγινε η παραγγελια του κνητου μου 5/04/16 και 25/04/16 παρελαβα.

Μπορει να τυχει καποιες στιγμες να αργει.

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα.

Το vickmal για μενα παραμενει το πιο αξιοπιστο μαγαζι για κινητα στην Κινα.

Αξιπιστια δε σημαινει μονο ταχυτητα αποστολης. Σημαινει, καλη επικονωνια, αμεση επικοινωνια, καλο after sale και βεβαια καλες τιμες και ευελιξια και συννενοηση.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια....

εγω προσωπικα δεν εχω κανενα παραπονο με τα δεματα μου εχουν φτασει ολα σε 10 μερες.... απλα διαβαζοντας το θεμα παρατηρησα οτι ολοι εχετε προβλημα με sg post και vickmall.... μηπως υπαρχει καποιο προβλημα με το vickmall? ή ειναι οσο τυχαιο??

 

Εγω πιστευω ειναι θεμα αεροδρομιου και του κεντρου εκει που τα παραλαμβανει.

 

Με Sgpost to 1o 17 του μηνος Ελλαδα και το 2ο στις 18.Ανοιγει πρωτα το 2ο και μετα το 1ο απο το αεροδρομιο.Σε διαφορετικες μερες.

Τωρα 3 δεματα απο Nlpost.Τα 2 ηρθαν 24 του μηνος και το 1 μολις χτες.Και πιο ανοιξε σημερα στο αεροδρομιο?Αυτο που ρθε χτες!Δηλαδη αλλανταλον......Αφου δεν τηρειτε η σειρα αυτα που ηρθαν πρωτα φευγουν και πρωτα φαντασου τα παιδια που περιμενουν ποσο καιρο.Θα τα χουν θαψει πουθενα και ο θεος βοηθος.

 

Αρα για μενα δε φταιει το Vickmall η η Sgpost οτι δεν τα εφερε.Απλα η Sgpost πρεπει να ασχοληθει πχ και να στειλε ενα email και να πει τα ταδε ταδε ταδε κτλ για ποιο λογο κτλ δεν εχουν δρομολογηθει κτλ.Αλλα με τετοιο ογκο που χουν και αυτοι με τι να προτοασχοληθουν......

 

Edit LIO14 +1!

Link to comment
Share on other sites

Ας Τα ξαναπουμε, υπηρξε ενα θεμα με μια παρτιδα που ηρθε απο Κινα σε συγκεκριμενες ημερομηνιες. Που σημαινει οτι ηταν ολα σε ενα σακο ο οποιος δεν ειχε ανοιχθει. Εχει ξανασυμβει στο παρελθον και μαλιστα ηταν τοτε που ειχαν γινει οι τρομοκρατικες ενεργειες στο Παρισι. Περιπου ενα μηνα κολλημενα στο αεροδρομιο.

Δεν εχει θεμα το vickmal.

Ενα καλο μαγαζι εχει στην Κινα με κινητα και μαλιστα με πολυ καλες τιμες και με τις λαλακιες μας θα το χασουμε κι αυτο. Εμενα εγινε η παραγγελια του κνητου μου 5/04/16 και 25/04/16 παρελαβα.

Μπορει να τυχει καποιες στιγμες να αργει.

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα.

Το vickmal για μενα παραμενει το πιο αξιοπιστο μαγαζι για κινητα στην Κινα.

Αξιπιστια δε σημαινει μονο ταχυτητα αποστολης. Σημαινει, καλη επικονωνια, αμεση επικοινωνια, καλο after sale και βεβαια καλες τιμες και ευελιξια και συννενοηση.

Φιλε το vickmal ειναι ποιο ακριβό σε σχέση με τα υπόλοιπα,δεν ειναι ενα φτηνό μαγαζάκι όπως γράφεις,άπλα ειναι όπως σωστα ανέφερες πολύ ποιο αξιόπιστο απο τα άλλα και κυριος σε after sale αγορές,γιαυτό και το προτιμήσαμε,τώρα τι παίζει και έχουν κώλυμα,αν ήρθαν η δεν ήρθαν Ελλαδα ακόμη δεν γνωρίζουμε με σιγουριά τα πακέτα μας, είμαστε ακόμη στην αναμονή πάνω απο μήνα,ας ελπίσουμε να παραλάβουμε και εμείς και να κλίση εδω η ιστορία σύντομα.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα,μια μεταφραση, ρωτησα την selina sto vickmaill για το redmi 3 pro grey αν το εχει αμεσα διαθεσιμο και μου απαντησε it is in stock,

we had shipped it for pre-order orders. Δλδ αν το παραγγειλω το στελνουν την επομενη μερα ή μαζευουν παραγγελιες για να το στηλουν οταν το εχουν διαθεσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Ας Τα ξαναπουμε, υπηρξε ενα θεμα με μια παρτιδα που ηρθε απο Κινα σε συγκεκριμενες ημερομηνιες. Που σημαινει οτι ηταν ολα σε ενα σακο ο οποιος δεν ειχε ανοιχθει. Εχει ξανασυμβει στο παρελθον και μαλιστα ηταν τοτε που ειχαν γινει οι τρομοκρατικες ενεργειες στο Παρισι. Περιπου ενα μηνα κολλημενα στο αεροδρομιο.

Δεν εχει θεμα το vickmal.

Ενα καλο μαγαζι εχει στην Κινα με κινητα και μαλιστα με πολυ καλες τιμες και με τις λαλακιες μας θα το χασουμε κι αυτο. Εμενα εγινε η παραγγελια του κνητου μου 5/04/16 και 25/04/16 παρελαβα.

Μπορει να τυχει καποιες στιγμες να αργει.

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα.

Το vickmal για μενα παραμενει το πιο αξιοπιστο μαγαζι για κινητα στην Κινα.

Αξιπιστια δε σημαινει μονο ταχυτητα αποστολης. Σημαινει, καλη επικονωνια, αμεση επικοινωνια, καλο after sale και βεβαια καλες τιμες και ευελιξια και συννενοηση.

Καλησπέρα,

Συμφωνώ και εγώ για το Vickmall!

Είναι αξιόπιστο, έχει αρκετά καλές τιμές και πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Εγώ παράγγειλλα μετά από πολυ chat με τη Selina για πληροφορίες, δώρα και άλλες ερωτήσεις που ήθελα να έχω γραπτώς την απάντησή της, ένα Redmi Note 3 pro τη Δευτέρα 11/04, έφυγε στις 13/04 και σήμερα είναι στο ταχυδρομείο της περιοχής μου (Ηράκλειο Κρήτης) και θα πάω το απόγευμα να το πάρω. Δηλαδή ουσιαστικά μόλις 14 μέρες.

Επίσης να σημειώσω οτι απο τις 18 του μήνα το 17track το έδειχνε Ελλάδα. Περισσότερες μέρες έκανε μέχρι να το σκανάρουν στο αεροδρόμιο και να το στείλουν απο ελτά σε ελτά από ότι να έρθει απο Κίνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω και εγώ το λιθαράκι μου στην ενημέρωση.

Και εγώ αγορά απο Minideal, ξεκίνησε 5/4 και 11/4 είχαμε το Arrived at destination Post. Και εγώ νούμερο 4082 στο singpost.

Απο τότε περιμένουμε. Έχω γνωστό που είναι υπεύθυνος σε υποκατάστημα Ελτα και έχει εξυπηρετήσει πάρα πολλές φορές

και έτσι τον ρώτησα. Επιτόπου πήρε τηλέφωνο Αθήνα για να του πούνε πως το δέμα φαίνεται απο τις 5/4 να ταξιδεύει για Ελλάδα και όχι πως έφτασε. Και πως το Destination Post σημαίνει πως το πακέτο πήγε στο τέρμιναλ που προορίζεται για Ελλάδα και μαρκαρίστηκε ως δέμα προς Ελλάδα. Άρα κατα πάσα πιθανότητα περιμένει την σειρά του να μπει σε αεροπλάνο ή μπήκε σε αεροπλάνο και έρχεται.

Μιλώντας σήμερα με Minideal (πολλές αγορές απο εκεί χωρίς παράπονο ακόμα και σε περιπτώσεις εγγυήσεων) μου είπαν πως γνωρίζουν για την καθυστέρηση και πως οφείλεται σε φόρτο εργασίας λογω εποχής. Μεγάλη κίνηση στο τέλος Μαρτίου κάθε χρόνο λόγω "Big promotion Events" (ακριβώς έτσι το είπε). Και πως κανείς δεν έχει παραλάβει ακόμα παρά το Arrival at Destination Post.

Ψάχνοντας λιγάκι βρήκα πως απο 20 Μαρτίου έως 4 Απριλίου υπάρχουν Εθνικές γιορτές και απο 30 Απριλίου έως 2 Μαίου πάλι γιορτές.

 

Άρα κατα πάσα πιθανότητα τα δέματα μας δεν είναι Ελλάδα, είναι πηγμένο το ταχυδρομείο/αεροδρόμιο Σιγκαπούρης λόγω "Events" ή λόγω αργιών και πέσαμε στην περίπτωση. Άρα οι αγορές αρχές Μαρτίου και νωρίτερα ή μέσα Απριλίου και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση που φαντάζει τοσο δυσκολο να απαντηθει.. Arrival at destination post τι θα πει?? Εγω νομιζα αεροδρόμιο Αθηνας. Ο φιλος απο πανω αλλα λεει. Τελικα ειναι τοσο δυσκολο να μαθουμε τι σημαινουν 3 φρασεις??? Αυτοι οι ορισμοι δεν σημαινουν το ιδιο για ολες τις χωρες και ολες τις μεταφορικες?? σκαναριστηκε δεν σκαναριστηκε , μπηκε στην ουρα δεν μπηκε στην ουρα... Υπάρχει διεθνης ορολογία εφαρμοσιμη απο ολες τις μεταφορικες ή ο καθενας κανει τα δικα του και γραφει τα δικά του??? Οποιος γνωριζει ας απαντησει γιατι ουτε με τα απλα δεν εχουμε βγαλει ακρη:mad:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι αναφέρεται συχνά το μαγαζί Vickmall, θέλω να ξεκαθαρίσω, ότι το πιο παλιό πακέτο που παρακολουθώ και φαίνεται ημερομηνία άφιξης στην Ελλάδα 27/3, έχει αγοραστεί από Geekbuying.
Link to comment
Share on other sites

Καλημεριζω την παρέα. Είμαι με SG 4097 έχω κλείσει από ΚΔ ΑΤΤΙΚΉΣ σήμερα το πρωί και αναμένω να παραλάβω

Xperia X8 powered by ILiaDeLoFd xperience 2.3.5 with unlocked bootloader

XPERIA mini ViPeR v4 unlocked bootloader

ΖΤΕ v967s

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάθε μεταφορική έχει τη δικία της ορολογία, για παράδειγμα αυτό το καιρό περιμένω και ένα δέμα απο Αμερική με USPS, δε θα μπορούσε να είναι πιο σαφής η ορολογία τους.

Το αντίθετο συμβαίνει με τις μεταφορικές απο Κίνα που τα Αγγλικά τους είναι "Do you have weather for a coffee??"

 

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου Arrival at Destination Post (Country: GR), (είναι στο τέρμιναλ για Ελλάδα) Arrival at Destination (Country: GR) έφτασε Ελλάδα.

Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω εγώ, αν έχει κάποιος μια ολοκληρωμένη παραγγελία ας μας ενημερώσει.

Edited by mixmixtouta
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι το dispatced to overseas τι σημαινει? Δλδ 4 μερες απο dispatced to overseas σε Arrival at Destination Post εννοώντας το ιδιο αεροδρομιο στη σιγκαπουρη τι να πω..
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα 2 από ΕΒΑΥ εντός 20 ημερών, και ένα με BLVS το οποίο είχε άφιξη στην Ελλάδα 17/4.

Επίσης αύριο το πρωί, (πήρα ειδοποιητήριο) 3 από ΕΒΑΥ με ημερομηνία αποστολής 13/4 !!!!!! :p

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με την εμπειρία να μου απαντήσει που μπορεί να βρίσκετε το δέμα μου (μπαταρία) από 15/3/2016 δεν έχω κάποιο νέο,

το νούμερο είναι RE810096929SE

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος με την εμπειρία να μου απαντήσει που μπορεί να βρίσκετε το δέμα μου (μπαταρία) από 15/3/2016 δεν έχω κάποιο νέο,

το νούμερο είναι RE810096929SE

 

Ευχαριστώ.

 

"Item might undergo unusual shipping condition, this may due to several reasons, most likely item was returned to sender, customs issue, lost, damaged etc."

1.Your package is being returned to sender due to any of these reasons: item refused by addressee; incorrect / illegible / incomplete address; expired retention period; addressee absence; etc.

2.Your package might be retained by customs department due to any of these reasons: contains prohibited goods; importation of the goods is restricted; retained by customs due to tax payable, or any other unspecified reasons.

3.Your package may have suffered damage or been lost during the transportation period.

 

μάλλον επειδή είναι μπαταρία και οι περισσότερες αεροπορικές εταιρείες απαγορεύουν την μεταφορά μπαταριών εκτός συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

"Item might undergo unusual shipping condition, this may due to several reasons, most likely item was returned to sender, customs issue, lost, damaged etc."

1.Your package is being returned to sender due to any of these reasons: item refused by addressee; incorrect / illegible / incomplete address; expired retention period; addressee absence; etc.

2.Your package might be retained by customs department due to any of these reasons: contains prohibited goods; importation of the goods is restricted; retained by customs due to tax payable, or any other unspecified reasons.

3.Your package may have suffered damage or been lost during the transportation period.

 

μάλλον επειδή είναι μπαταρία και οι περισσότερες αεροπορικές εταιρείες απαγορεύουν την μεταφορά μπαταριών εκτός συσκευής.

 

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πιθανότερο είναι επειδή είναι μπαταρία επιστράφηκε στον αποστολέα.

Αν είναι να ανοίξω case στο paypal να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το 17track έχει βγάλει προειδοποίηση, που σημαίνει πως ή έχει επιστραφεί στον αποστολέα για κάποιο λόγο ή το δέμα σου πέρασε απο έλεγχο και κρίθηκε επικίνδυνο.

Δε νομίζω να το παραλάβεις ποτέ, μάλλον πρέπει να συννενοηθείς με τον πωλητή ή να ζητήσεις refund.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το πιθανότερο είναι επειδή είναι μπαταρία επιστράφηκε στον αποστολέα.

Αν είναι να ανοίξω case στο paypal να πάρω τα λεφτά μου πίσω.

 

δεν επιστράφηκε. κρατήθηκε λέει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κάθε μεταφορική έχει τη δικία της ορολογία, για παράδειγμα αυτό το καιρό περιμένω και ένα δέμα απο Αμερική με USPS, δε θα μπορούσε να είναι πιο σαφής η ορολογία τους.

Το αντίθετο συμβαίνει με τις μεταφορικές απο Κίνα που τα Αγγλικά τους είναι "Do you have weather for a coffee??"

 

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου Arrival at Destination Post (Country: GR), (είναι στο τέρμιναλ για Ελλάδα) Arrival at Destination (Country: GR) έφτασε Ελλάδα.

Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω εγώ, αν έχει κάποιος μια ολοκληρωμένη παραγγελία ας μας ενημερώσει.

 

Εγώ πιστεύω ότι και τα δύο σημαίνουν το ίδιο

 

στο 17track αναφέρεται:

2016-04-11 00:00 Arrival at Destination Post (Country: GR)

 

ενώ στο 4PX:

2016-04-11 17:36 Shipmnet arrived at destination country

Link to comment
Share on other sites

Το 17track έχει βγάλει προειδοποίηση, που σημαίνει πως ή έχει επιστραφεί στον αποστολέα για κάποιο λόγο ή το δέμα σου πέρασε απο έλεγχο και κρίθηκε επικίνδυνο.

Δε νομίζω να το παραλάβεις ποτέ, μάλλον πρέπει να συννενοηθείς με τον πωλητή ή να ζητήσεις refund.

 

Ναι αυτό θα κάνω θα ανοίξω case στο paypal,ευχαριστώ για της απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...