Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως εμενα δυο δεματα που περιμενω με ημερομηνιες που μπηκαν σε στατους "αντικειμενα σε συσκευασια" 28-11 και 11-12 ακομα δεν μου χουν ερθει. Αλλα υπαρχουν αλλοι που ναι μεσα νοεμβρη και ακομα δεν εχουν παραλαβει! Ας ελπισουμε τωρα που τελειωνει η εορταστικη περιοδος να ναι πιο σβελτοι εκει στο αεροδρομιο!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τελικά εμένα μετά από 6 μέρες στο αεροδρόμιο σιγκαπουρης (1/1-7/1) πέταξε πριν κάνα 6ωρο για Ελλάδα. άρα από βδομάδα ελπίζω να το έχω το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πάλι πρόβλημα με τις πληρωμές μέσω paypal? Πριν λίγες μέρες έκανα κανονικά κάποιες αγορές αλλά σήμερα ΄παλι δεν μου δέχεται τις πιστωτικές για αγορά που θέλω να κάνω από το ebay και το aliexpress. Μια δέχονται τις πληρωμές και μια όχι? Ξερει κανείς τίποτα περισσότερο?
Link to comment
Share on other sites

ευελπιστώ ότι λόγω του μεγέθους του πακέτου δεν θα ξεπεσει πουθενά και να ξεχαστεί. τώρα 2 θήκες που παρήγγειλα από ebay δεν περιμένω να έρθουν σύντομα :P
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αγορασει στις 16 δεκεμβριου 2 powerbank. Ολα καλα μεχρι στιγμης. Τα powerbank εφτγαν απο κινα 2 μερες μετα και αλλαξαν διαφορες ενδειξεις. Απο τις 30 δεκεμβριου μεχρι και σημερα εχει κολλησει στο : The item is on transport to the country of destination

Ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω αγορασει στις 16 δεκεμβριου 2 powerbank. Ολα καλα μεχρι στιγμης. Τα powerbank εφτγαν απο κινα 2 μερες μετα και αλλαξαν διαφορες ενδειξεις. Απο τις 30 δεκεμβριου μεχρι και σημερα εχει κολλησει στο : The item is on transport to the country of destination

Ειναι φυσιολογικο?

Εμενα ειχε κολλησει από τις 06-12 στο The item is on transport to the country of destination και το παρελαβα τελος δεκεμβριου, κι εσυ λες από τις 30-12? Μια χαρα εισαι ακομα.. Ας οψονται τα ελληνικα ταχυδρομεια γι αυτά τα κολληματα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια παρηγγειλα ενα τηλεφωνο απο banggood 31/12 και χτες ειδα στο tracking number the item is preadvised παω σημερα να δω αν λεει καποια καινουρια πληροφορια και βγαζει not found οτι δηλαδη εβγαζε μεχρι και προχτες.ειναι φυσιολογικο??
Link to comment
Share on other sites

Σ/Κ ανοίγουν σακους κλπ στο αεροδρόμιο? δεν λέω φυσικά να στείλουν το δέμα στα ΕΛΤΑ μέσα στο Σ/Κ που έτσι κι αλλιώς είναι κλειστά, απλά να γίνει μια πρώτη καταμετριση και με την πρώτη εργάσιμη πχ να δοθούν τα δέματα στα ΕΛΤΑ για μεταφορά στον προορισμό. BTW το track system του elta courier ξεκίνησε να "βλέπει" το tracking number μου πριν λίγο.
Link to comment
Share on other sites

1ον) Σίγουρα η αγορά έγινε από την Ευρωπαϊκή αποθήκη; Κάτι μου λέει ότι θα στα στείλουν από Κίνα.

2ον) Για το quad ισχύει, είναι μεγάλο πακέτο το συγκεκριμένο και μπορεί να σταλεί μόνο μέσω κούριερ γι' αυτό αναφέρουν την EMS.

 

Η παραγγελια εγινε σιγουρα από ευρωπαικη αποθηκη. Μαλιστα εβαλα 2 παραγγελιες την ιδια στιγμη. Η μια από ευρωπαικη και οσα πραματα δε τα χε διαθέσιμα από την κινεζικη. Όταν μου πε να στα στειλω με regular αλλα θα κανουν 20-25 μερες και μενα το μυαλο μου εκει πηγε. ότι θα τα στειλει από κινα.

Για το quad όμως (από χτες εχουμε ανοικτη γραμμη με το gearbest) μου λενε ότι είναι βαρυ για regular mail και δε μπορουν καθολου με EMS.

Δηλαδη πως το στελνουν αυτοι για να καταλαβω? Ακομα και σημερα το δινουν διαθεσιμο από ευρωπαικη αποθηκη και σε χαμηλοτερη τιμη από ότι από κινα. Βεβαια σε όλα αυτά δε μου απαντανε.

Τελος τους ζητησα να ακυρωσουν ολες τι παραγγελιες και να μου επιστρεψουν τα χρηματα. Η πληρωμη εγινε με paypal με συνδεδεμενη καρτα. Τα χρηματα επιστρεφονται στο balance του paypal ή απευθειας στην καρτα? Πρεπει να ζητησω refund και μεσω paypal?

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει 2 δεματα το ενα στις 9 Δεκεμβριου και το αλλο στις 16. Το πρωτο στείλανε με 17postservice.com και δειχνει οτι τη τριτη 5 το μηνος εφτασε στην πολη, αλλα καθε μερα ρωταω τον ταχυδρομο και μου λεει δεν εχω δεμα. Τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις? Edited by EIRENA
Link to comment
Share on other sites

Για statistics λόγω του χάους των εορτών:

 

Σήμερα παρέλαβα 2 untracked παραγγελίες (σε φακέλους) από Κϊνα. Η μία από ebay ήρθε από Hong Kong με shipping date 17/12/2015. H άλλη παραγγελία από Banggood με shipping date 30/11/2015. Ακόμη στις 24/12/2015 είχα παραλάβει ένα tempered glass από Gearbest untracked με shipping date 22/11/2015.

 

Περιμένω άλλη untracked παραγγελία από ebay με shipping στις 6/12/2015

 

Η παραγγελια εγινε σιγουρα από ευρωπαικη αποθηκη. Μαλιστα εβαλα 2 παραγγελιες την ιδια στιγμη. Η μια από ευρωπαικη και οσα πραματα δε τα χε διαθέσιμα από την κινεζικη. Όταν μου πε να στα στειλω με regular αλλα θα κανουν 20-25 μερες και μενα το μυαλο μου εκει πηγε. ότι θα τα στειλει από κινα.

Για το quad όμως (από χτες εχουμε ανοικτη γραμμη με το gearbest) μου λενε ότι είναι βαρυ για regular mail και δε μπορουν καθολου με EMS.

Δηλαδη πως το στελνουν αυτοι για να καταλαβω? Ακομα και σημερα το δινουν διαθεσιμο από ευρωπαικη αποθηκη και σε χαμηλοτερη τιμη από ότι από κινα. Βεβαια σε όλα αυτά δε μου απαντανε.

Τελος τους ζητησα να ακυρωσουν ολες τι παραγγελιες και να μου επιστρεψουν τα χρηματα. Η πληρωμη εγινε με paypal με συνδεδεμενη καρτα. Τα χρηματα επιστρεφονται στο balance του paypal ή απευθειας στην καρτα? Πρεπει να ζητησω refund και μεσω paypal?

 

Επειδή έχω ψιλομπερδευτεί τι έχεις παραγγείλει ή τι θες να παραγγείλεις απλά να σε πω ότι με EMS στέλνουν από Κϊνα οπότε πάρε το drone από ΕU warehouse, έχπυν άλλους τρόπους αποστολής από εκεί. Τα refund μέσω paypal πάνε πάντα στην "πηγή" οπότε θα πάνε μέσω του paypal στην κάρτα αυτόματα.

Edited by kosmasdel
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα untracked απο 14-15-17/12 και με αυτο με το tracking που ειχα βαλει και πριν καποια posts απο 22/12.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θελω την εμπειρια και την βοηθεια σε οσους τους εχει συμβει στο παρελθον . Εχω κανει παραγγελια απο το banggood με αριθμο αποστολης RS909584666CH που δειχνει οτι οχι μονο εχει ερθει στο ταχυδρομειο της γειτονιας που αλλα οτι εχει ερθει και το ειδοποιητηριο .

Το πρόβλημα ειναι οτι εγω στο γραμματοκιβώτιο μου δεν βρηκα κάτι . Σε τετοιές περιπτωσεις μπορεις να πας απο το ταχυδρομείο και με τον αριθμο αποστολης μονο και την ταυτότητα να το παραλάβεις ή σου δημιουργούνε προβλημα επειδή δεν εχεις το ειδοποιητηριο ;

Ευχαριστω οποιος μπορει ας δωσει μια ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θελω την εμπειρια και την βοηθεια σε οσους τους εχει συμβει στο παρελθον . Εχω κανει παραγγελια απο το banggood με αριθμο αποστολης RS909584666CH που δειχνει οτι οχι μονο εχει ερθει στο ταχυδρομειο της γειτονιας που αλλα οτι εχει ερθει και το ειδοποιητηριο .

Το πρόβλημα ειναι οτι εγω στο γραμματοκιβώτιο μου δεν βρηκα κάτι . Σε τετοιές περιπτωσεις μπορεις να πας απο το ταχυδρομείο και με τον αριθμο αποστολης μονο και την ταυτότητα να το παραλάβεις ή σου δημιουργούνε προβλημα επειδή δεν εχεις το ειδοποιητηριο ;

Ευχαριστω οποιος μπορει ας δωσει μια ιδεα

Εγώ έχω παραλάβει με ταυτότητα και tr.number πολλές φορές χωρίς πρόβλημα.

Δύο πράγματα σ' αυτή την ζωή δεν έχουν τέλος, το σύμπαν και η ηλιθιότητα των ανθρώπων αν και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος.

Α.Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θελω την εμπειρια και την βοηθεια σε οσους τους εχει συμβει στο παρελθον . Εχω κανει παραγγελια απο το banggood με αριθμο αποστολης RS909584666CH που δειχνει οτι οχι μονο εχει ερθει στο ταχυδρομειο της γειτονιας που αλλα οτι εχει ερθει και το ειδοποιητηριο .

Το πρόβλημα ειναι οτι εγω στο γραμματοκιβώτιο μου δεν βρηκα κάτι . Σε τετοιές περιπτωσεις μπορεις να πας απο το ταχυδρομείο και με τον αριθμο αποστολης μονο και την ταυτότητα να το παραλάβεις ή σου δημιουργούνε προβλημα επειδή δεν εχεις το ειδοποιητηριο ;

Ευχαριστω οποιος μπορει ας δωσει μια ιδεα

Σου τυχε Παρασκευή και το "ειδοποίηση" μπηκε αργα,οπότε το ειδοποιητήριο είναι να στο φέρει Δευτερα.Μπορεις να παραλαβεις όμως,οπως σου είπε ο φίλος παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Σ/Κ ανοίγουν σακους κλπ στο αεροδρόμιο? δεν λέω φυσικά να στείλουν το δέμα στα ΕΛΤΑ μέσα στο Σ/Κ που έτσι κι αλλιώς είναι κλειστά, απλά να γίνει μια πρώτη καταμετριση και με την πρώτη εργάσιμη πχ να δοθούν τα δέματα στα ΕΛΤΑ για μεταφορά στον προορισμό. BTW το track system του elta courier ξεκίνησε να "βλέπει" το tracking number μου πριν λίγο.

 

24/7/365. Δεν έχει αργίες.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απο XFL surface mail εχει κανείς πρότερη εμπειρία? Μου μυρίζει δοκιμασία υπομονής από μέρους μου η δουλειά. Φαντάζομαι βαπόρι καρβουνιάρη καμήλες κτλ να εκτελούν χρέη μεταφορικού για το καημένο μου Letv 1s.
Caer esta permitido, levantarse es obligatorio
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση για όποιον έχει απάντηση,αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι το κατάλληλο σημείο να το γράψω. Πριν αρκετό καιρό παρήγγειλα δυο Powerbank Xiaomi licensed 16000mA τα οποία παρέλαβα λίγο πριν τις γιορτές. Κανένα από τα δυο δεν φόρτιζε,δηλαδή ξεκινούσε,μετά από ένα δευτερόλεπτο σταματούσε και μετά από κάποια δεύτερα ξανά το ίδιο. Μετά από πάρα πολύ επικοινωνία με τον πωλητή αυτές τις μέρες,καταλήξαμε ότι πρέπει να τα γυρίσω και να μου δώσει τα χρήματα.Μου ζήτησε βέβαια να τα βγάλω μια φώτο στο πακετάρισμα και εφόσον πάρει track number αυτός θα μου τα στείλει. Ερώτηση 1 : Μιας είναι η πρώτη φορά που κάνω παραγγελία από εξωτερικό,είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος για επιστροφή; Είμαι καλυμμένος; Ερώτηση 2 :Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να τα στείλω και τι πρέπει να γράψω πάνω για να μην έχω θέματα με τελωνείο κτλ; Αυτός μου ανέφερε να μην βάλω πολύ υψηλή τιμή πάνω,λόγω τελωνείου.Γιατί θα πρέπει να βάλω πάνω τιμή; Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά
Link to comment
Share on other sites

Απο XFL surface mail εχει κανείς πρότερη εμπειρία? Μου μυρίζει δοκιμασία υπομονής από μέρους μου η δουλειά. Φαντάζομαι βαπόρι καρβουνιάρη καμήλες κτλ να εκτελούν χρέη μεταφορικού για το καημένο μου Letv 1s.

 

Από Νοέμβριο 4 περιμένω με XFL surface mail... κάτι τέτοιο πιστεύω κι εγώ :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω παραγγειλα απο vickmall και εχθες ελαβα tracking number που δεν μ βγαζει πακετο στο 17track (λογικο) ! επεσα σε σ/κ και θα αργησει η δεν παιζει ρολο ; :)
Link to comment
Share on other sites

εγω παραγγειλα απο vickmall και εχθες ελαβα tracking number που δεν μ βγαζει πακετο στο 17track (λογικο) ! επεσα σε σ/κ και θα αργησει η δεν παιζει ρολο ; :)

 

Διάβασε το 1ο post και μην αγχώνεσαι από την 1η μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες (8/1) παρέλαβα 3 απλά πακέτα από Κίνα.

Ημερομηνίες αποστολής:

1) 23/10

2) 25/11

3) 19/12

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν η Ρουμανια που σταματησε ειναι "country of destination" τοτε το Greece που υποτιθεται οτι γραφει το δεμα τι ειναι? Γεγονος ειναι οτι διαβαζω διαφορα τρελλά για την Nederland Post και μαλλον θα εμφανιστει ξαφνικα καπου. Ομως δεν προκειται να το περιμενω επ απειρον, καμμια εβδομαδα ακομα και θα ανοιξω case στο PayPal για να ζητησω refund. Αν η N/P ειναι προβληματικη, η ευθυνη ειναι του αποστολεα, οχι του παραληπτη.. Ουτε και στα ΕΛΤΑ φαινεται κατι.
Χμμμ...Ηπατηθημεν. Και για οσους δεν ξερουν την υποθεση μου, δεμα απο Banggood για Ελλαδα, με την Nederland Post, σταματησε Ρουμανια (transit) για κανα δεκαημερο και τελικα αν και ηλπιζα οτι θα κινησει για Ελλαδα, εκανε μεταβολη και ξεκινησε να επιστρεψει στον αποστολεα σαν undeliverable. Φυσικα η δηλωμενη διευθυνση μου ειναι παλια και χιλιοχρησιμοποιημενη, 1000% verified δηλαδη. Να σημειωσω οτι απο την bangood ξεκινησαν την ιδια μερα αλλα δυο δεματα για μενα, το ενα εκ των οποιων ηρθε κανονικα. Σε πρωτη φαση μπορω να υποθεσω οτι γραφτηκε αλλ'αντ'αλλων διευθυνση πανω στο δεμα. Να εκανε "λαθος" η Nederland Post δεν το νομιζω. Κατι αλλο, δεν μπορω να σκεφτω. Οι Banggιτες με ρωτησαν αν θελω resend η refund, εγω προτιμησα resend γιατι η τιμη του προιοντος σκαρφαλωσε αρκετα.

Ας ελπισουμε οτι την δευτερη φορα θα τα καταφερει να ερθει. Στα 5 χρονια που ψωνιζω απο Κινα κατι τετοιο πρωτη φορα μου συμβαινει..

 

Ψυχραιμια..:wacko:

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Για statistics λόγω του χάους των εορτών:

 

Σήμερα παρέλαβα 2 untracked παραγγελίες (σε φακέλους) από Κϊνα. Η μία από ebay ήρθε από Hong Kong με shipping date 17/12/2015. H άλλη παραγγελία από Banggood με shipping date 30/11/2015. Ακόμη στις 24/12/2015 είχα παραλάβει ένα tempered glass από Gearbest untracked με shipping date 22/11/2015.

 

Περιμένω άλλη untracked παραγγελία από ebay με shipping στις 6/12/2015

 

 

 

Επειδή έχω ψιλομπερδευτεί τι έχεις παραγγείλει ή τι θες να παραγγείλεις απλά να σε πω ότι με EMS στέλνουν από Κϊνα οπότε πάρε το drone από ΕU warehouse, έχπυν άλλους τρόπους αποστολής από εκεί. Τα refund μέσω paypal πάνε πάντα στην "πηγή" οπότε θα πάνε μέσω του paypal στην κάρτα αυτόματα.

 

Η μονη λογικη απαντηση που μπορω να δωσω ειναι οτι θα ειχαν κανει καποιο λαθος στον υπολογισμο μεταφορικών απο την ευρωπαική αποθηκη -> ελλαδα και για αυτο δε μου στελνανε την παραγγελια, γιατι τωρα αν παω να ξαναπαραγγειλω τα ιδια πραματα απο την ιδια αποθηκη τα εχουν λιγο ακριβοτερα και διπλα μεταφορικα. τουλαχιστον κανανε refund

HP 19BII, palm m125 , palm Tungsten, Qtek G100, ETEN Glofiish X600, HTC Diamond, HTC Diamond 2, Galaxy 3, ΖΤΕ V970, Cubot S308
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...