Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κύριοι έστειλα email γιά το αδασμολόγητο ποσόν και δείτε την απάντηση που μου έστειλαν από την :

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΑΣΜΟΛΟΓΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΘΕΣΤΩΤΩΝ - ΤΜΗΜΑ Γ'

 

Βάλε όλο το word, όχι μόνο το screenshot. Αν ισχύει, να το έχουμε πρόχειρο για περίπτωση που πάνε να μας φεσώσουν...

 

evansarmor, σου απάντησαν για την ατέλεια, όσον αφορά τους τελωνειακούς δασμούς. Όταν όμως εισάγεις εμπόρευμα από τρίτη/εκτός Ε.Ε. χώρα, επιπλέον των τελωνειακών δασμών, πρέπει να υπολογισθεί και να εισπραχθεί Φόρος Προστιθέμενης Αξίας (Φ.Π.Α.). Απλά το θυμίζω... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Singapore Post από Vickmall, σε 12 μέρες από την παραγγελία στα χέρια μου. Μάλλον συμμαζεύτηκαν οι παραδόσεις...

 

πως γινεται αυτο ρε παιδια ?

Πολλοι εδω με SG post απο μεσα Μαρτιου και ακομα ουτε καν δεν εχει αφιξη στην χωρα προορισμου ...

Εχουν βισμα μερικοι ? πως αλλιως να το εξηγησουμε? Τοσο "χυμα" πια ειναι στις αφιξεις στα δεματα ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις που διάβασα σε προηγούμενα ποστ που έκαναν αγορά μέχρι 150 ευρώ αλλά πλήρωσαν δεσμούς. Άρα...?

Μηπως λαμβάνουν υπόψη την τιμή του προϊόντος στην ελληνική αγορά και όχι πόσο έχει από εκεί που το πήραμε?

 

Από όσα γνωρίζω λαμβάνουν υπόψη τους την τιμή στην Ελληνική αγορά ή γενικά την τιμή ενός προϊόντος με παρόμοια χαρακτηριστικά στην ελληνική αγορά... (λίγο αυθαίρετο αυτό... αλλά νομίζω ότι γίνεται...)

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν παίζει με τίποτα 150 ευρώ διότι αυτό θα ίσχυε και στις courier που κοιτάνε ακόμη και τα δεκάλεπτα για να σε αρμέξουν.Επιπλέων αν στο ίδιο πακέτο υπάρχουν τρία διαφορετικά αντικείμενα θα φορολογηθούν σαν σύνολο η ξεχωριστά το καθένα?
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται αυτο ρε παιδια ?

Πολλοι εδω με SG post απο μεσα Μαρτιου και ακομα ουτε καν δεν εχει αφιξη στην χωρα προορισμου ...

Εχουν βισμα μερικοι ? πως αλλιως να το εξηγησουμε? Τοσο "χυμα" πια ειναι στις αφιξεις στα δεματα ?

 

εγω παλι απο αρχες απριλιου περιμενω......ειναι σχεδον 20 μερες απο τοτε που εφυγε απο σινγκαπουρη αλλα ακομα τιποτα....Θα παρω αυριο και στα ΕΛΤΑ να ρωτησω τι παιζει με το Singapore Post

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι απο αρχες απριλιου περιμενω......ειναι σχεδον 20 μερες απο τοτε που εφυγε απο σινγκαπουρη αλλα ακομα τιποτα....Θα παρω αυριο και στα ΕΛΤΑ να ρωτησω τι παιζει με το Singapore Post

 

2015-03-28 17:50

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

Origin Country - Tracking Consuming: 1594 ms - Go to official website

2015-03-30 17:50

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-03-28 17:50

Received from Customer

 

και περιμένουμε και περιμένουμε...σε 2 μέρες κλείνει έναν μήνα. Τι κάνουμε τώρα;;

Link to comment
Share on other sites

2015-03-28 17:50

 

και περιμένουμε και περιμένουμε...σε 2 μέρες κλείνει έναν μήνα. Τι κάνουμε τώρα;;

 

Προσωπικά...έχω αποφασίσει να περιμένω μέχρι τις 11 Μαίου... (dead line τα dispute μου έχουν περίπου 20 Μαίου...) για 3 πακέτα που περιμένω... μετά... ξεκινάει Open Dispute...

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι έστειλα email γιά το αδασμολόγητο ποσόν και δείτε την απάντηση που μου έστειλαν από την :

 

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΑΣΜΟΛΟΓΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΘΕΣΤΩΤΩΝ - ΤΜΗΜΑ Γ'

 

Δεν ανάρτησες και το κείμενο με το ερώτημά σου που έστειλες, για να υπάρχει ενιαία εικόνα της ερώτησης και της απάντησης αλλά ο Κανονισμός 1186/2009, στον οποίο αναφέρεται η απάντηση, γράφει στο άρθρο 1

 

Ο παρών κανονισμός καθορίζει τις περιπτώσεις κατά τις οποίες, λόγω ειδικών συνθηκών, χορηγείται απαλλαγή από εισαγωγικούς ή εξαγωγικούς δασμούς και από μέτρα βασιζόμενα στο άρθρο 133 της συνθήκης κατά τη θέση εμπορευμάτων σε ελεύθερη κυκλοφορία ή κατά την εξαγωγή τους εκτός του τελωνειακού εδάφους της Κοινότητας.

(τα bold δικά μου)

 

Το άρθρο 23 έχει τίτλο "Αποστολές αμελητέας αξίας" και σ' αυτό αναφέρεται ότι:

1. Με την επιφύλαξη του άρθρου 24, χορηγείται τελωνειακή ατέλεια από τους εισαγωγικούς δασμούς σε όλα τα αποστελλόμένα εμπορεύματα αμελητέας αξίας, τα οποία αποστέλλονται απευθείας από μια τρίτη χώρα σε έναν παραλήπτη που ευρίσκεται στην Κοινότητα.

2. Για τους σκοπούς της παραγράφου 1, ως "εμπορεύματα αμελητέας αξίας" νοούνται τα εμπορεύματα των οποίων η πραγματική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 150EUR ανά αποστολή.

 

Γενικά, όλες οι διατάξεις του Κανονισμού αναφέρονται στη διαδικασία εισαγωγής ή εξαγωγής εμπορευμάτων που αφορούν είτε σε μεταφορά προσωπικών ειδών (οικοσκευή) από τρίτη χώρα στην Κοινότητα, είτε σε μετακίνηση της έδρας επιχείρησης είτε περιπτώσεις που δεν έχουν καμία σχέση με τις αγορές αντικειμένων από τρίτες χώρες, για τις οποίες ισχύει το γνωστό καθεστώς ατέλειας για εμπορικές και μη εμπορικές συναλλαγές.

 

Άλλωστε, αν εφαρμόζονταν οι διατάξεις αυτού του Κανονισμού στις περιπτώσεις εμπορικών συναλλαγών από τρίτες χώρες δεν θα διαβάζαμε καθημερινά περιπτώσεις επιβολής ΦΠΑ και τελών υπέρ ΕΛΤΑ στα δέματα που διακινούνται μέσω ΕΛΤΑ είτε μόνο ΦΠΑ και δασμών στα δέματα που διακινούνται μέσω courier.

 

Συμπερασματικά, δεν πρέπει να δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις σε όσους διαβάζουν αυτό το νήμα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά διαβάστε το πρώτο post του παρόντος θέματος!

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

Ας γράφουν μόνο όσοι έχουν περάσει τις 40 μέρες. Καταντάει κουραστικό πιά...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά διαβάστε το πρώτο post του παρόντος θέματος!

Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!

Ας γράφουν μόνο όσοι έχουν περάσει τις 40 μέρες. Καταντάει κουραστικό πιά...

 

Το έχουμε διαβάσει. Οταν όμως όλες τις παραλαβές μας τις έχουμε πάρει κανονικά σε 21 ημέρες και τώρα φτάνουμε τον μήνα +, όπως καταλαβαίνεις ανησυχούμε....

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε διαβάσει. Οταν όμως όλες τις παραλαβές μας τις έχουμε πάρει κανονικά σε 21 ημέρες και τώρα φτάνουμε τον μήνα +, όπως καταλαβαίνεις ανησυχούμε....

Να μας δείχνετε την ανησυχία σας μετά τις 40 μέρες, έλεος ποια δεν είστε οι μόνοι που περιμένετε.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ 28-04-2015 11:27 ΟΛΛΑΝΔΙΑ

 

μετα απο 6 μερες φανηκε στα ελτα.

 

ελλαδα τωρα ποσες μερες θα κανει για να μπει?

μεχρι τις 14 θα εχω παραλαβει λετε?

Edited by Popheart
Link to comment
Share on other sites

Καντε λιγο υπομονη, τα δεμα τα σας/μας φτανουν σε λιγο. Δειτε τα στις φωτογραφιες απο κατω.

 

Υγ. τωρα που στο paypal υπαρχει το δικαιωμα για dispute σε 180 ημερες ας αλλαξει στο πρωτο ποστ το '''Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 40+ ημέρες!''' σε ''Μια παραλαβή από Κίνα προς Ελλάδα μπορεί να διαρκέσει από μια βδομάδα μέχρι 150+ ημέρες!'' μπας και ησυχασουμε :lol::lol::p:p:p

 

''τρεχουν'' δικες μου παραγγελιες απο κινα, σημερα εφτασε σε 10-12 ημερες μικρο δεμα, αλλα δεματα μεσω sp - nl προσπερνανε το ενα το αλλο και εχουν περασει ~20 ημερες.

Θα παρω τηλεφωνο στα ελτα το πρωι να ρωτησω και να μου απαντησουν τι γινεται στα ολανδικα ταχυδρομεια και στο ταχυδρομειο της σιγκαπουρης, θα ξερουν να μου απαντησουν. ολα ταχυδρομεια ειναι. Αν δεν ξερουν να μου απαντησουν θα τους τρελανω στα τηλεφωνα,,,,, δεν θα τους αφησω να δουλεψουν μεχρι να μου δωσουν την απαντηση που θελω.

Τωρα που το θυμηθηκα..... περιμενω και ενα δεμα με ups, να παρω τηλεφωνο στην acs και στη dhl να ρωτησω μηπως γνωριζουν. Ολες κουριερ ειναι,.... κατι θα ξερουν να μου πουν.

 

Εβγαλα και εγω την ανησυχια μου :X

 

Υγ τα συγχαρητηρια μου στα παιδια που εχουν το κουραγιο και απαντουν στις ιδιες και της ιδιες ερωτησεις :bow::respect:

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, περιμένω ένα powerbank με Sweden Post το οποίο μου βγάζει αυτό:

"2015-04-24 13:30

The shipment item is under transportation, The item has been dispatched from Direct Link's international terminal for onward transport to the country of destination

2015-04-24 13:30

MALMO UTR/MMAH,Sverige, The item has been dispatched from Direct Link's international terminal for onward transport to the country of destination

2015-04-15 15:29

Direct Link, PostNord Receiving HUB, Item received for processing

"

Έχει κανείς καμιά ιδέα στο περίπου, πόσες μέρες κάνει για να έρθει Ελλάδα; Επίσης στη χώρα προορισμού (Ελληνικό tracking) δε φαίνεται τίποτα, ωστόσο απ' όσο είδα έτσι συμβαίνει (; ) με Sweden Post...

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν έχει ξαναρωτήσει κάποιος κάτι ανάλογο, αλλά είναι πάρα πολλές οι σελίδες για την τσεκάρω όλες. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα, περιμένω ένα powerbank με Sweden Post το οποίο μου βγάζει αυτό:

"2015-04-24 13:30

The shipment item is under transportation, The item has been dispatched from Direct Link's international terminal for onward transport to the country of destination

2015-04-24 13:30

MALMO UTR/MMAH,Sverige, The item has been dispatched from Direct Link's international terminal for onward transport to the country of destination

2015-04-15 15:29

Direct Link, PostNord Receiving HUB, Item received for processing

"

Έχει κανείς καμιά ιδέα στο περίπου, πόσες μέρες κάνει για να έρθει Ελλάδα; Επίσης στη χώρα προορισμού (Ελληνικό tracking) δε φαίνεται τίποτα, ωστόσο απ' όσο είδα έτσι συμβαίνει (; ) με Sweden Post...

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν έχει ξαναρωτήσει κάποιος κάτι ανάλογο, αλλά είναι πάρα πολλές οι σελίδες για την τσεκάρω όλες. :)

 

Αμα δεν δωσεις tracking number απαντιση δεν θα παρεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μη παραπονιέστε για τις καθυστερήσεις. Εδώ τα πακέτα μας κάνουν και τουρ στην Κίνα !!!!!!!!!!!!! Να ένα τρανό παράδειγμα για ένα ανεμιστηράκι που περιμένω !!!! Μάλλον το ανεμιστηράκι θα φταίει !!!:lol::lol::lol:

 

2015-04-28 22:24

Beijing airport and left

2015-04-28 22:24

Beijing airport terminal, left hand navigation

2015-04-28 17:33

Beijing wangjing International Exchange Bureau,

2015-04-28 14:10

Exchange Bureau in Beijing has been opened

2015-04-27 13:23

Tianjin international mail Exchange Office, sealing (National Council)

2015-04-13 10:50

Exchange Bureau of Tianjin, has made (National Council)

2015-04-13 08:25

Exchange Bureau of Tianjin, has opened

2015-04-12 17:29

Bulk mail acceptance Center, left, next stop "Tianjin Centre"

2015-04-12 17:28

Bulk mail acceptance Center, sealing

2015-04-12 16:37

Yingkou Road branch has been accepted

VF Giga Unlimited Ultra

Link to comment
Share on other sites

Από πού συμπέρανες κάτι τέτοιο;

 

απο το οτι δεν εχω ξαναδιαβασει παραπονα πως πλεον σταματαν τελωνειο.

Τα περιστατικα ηταν μεμονωμενα απο τελη μαρτιου με αρχες απριλιου, απο ολλανδικο με ενδιαμεσο σταθμό η τελικο τη θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς που περιμένει κλείσιμο από ΚΔ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ με NL post, που να έχει προορισμό Β. Ελλάδα;

 

Eγώ στο Ολλανδικό site της NLpost γράφει ότι 24/4 arrived in the country of destination Greece, αλλά στα ΕΛΤΑ-εντοπισμός αντικειμένου δεν φαίνεται.

 

24-04-2015 The item has arrived in the country of destination GREECE

23-04-2015 The item is on transport to the country of destination

22-04-2015 The item is at the PostNL sorting center

21-04-2015 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

20-04-2015 The item has arrived in the transit airport

20-04-2015 The item has left the originating country

20-04-2015 The item is ready for shipment

18-04-2015 The item is received by the shipper in the originating country

17-04-2015 The item is pre-advised

 

Έκανε δηλαδή 7 μέρες για να έρθει Ελλάδα από Κίνα και διανύουμε την 6 μέρα παραμονής στην Ελλάδα ασκανάριστο. Ποιοι είναι οι κινέζοι τελικά; Δεν με ενδιαφέρει αν θα πληρώσω ή όχι, καυτηριάζω την ανυπαρξία υποδομών-προσωπικού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι "συζητήσατε", αλλά όταν πήρα τηλέφωνο στο τελωνείο μου είπαν:

"Εφ'όσον η ΥΕΔ έβαλε το κίτρινο αυτοκόλλητο είμαστε υποχρεωμένοι να το ελέγξουμε"

Το αυτοκόλλητο λέει <<Aγαθά τα οποία δεν πληρούν τις προϋποθέσεις των άρθρων 9 και 10 της Συνθήκης περί ιδρύσεως της Ευρωπαϊκής Οικονομικής Κοινότητας>> και αν κοιτάξεις τη συνθήκη στην οποία αναφέρεται είναι τα αγαθά που προέρχονται από τρίτες χώρες (δηλαδή το αυτονόητο). Επομένως δεν λέει κάτι "επιβαρυντικό" για το αντικείμενο ή για την αξία του γι' αυτό και είπα ότι δεν είναι τίποτα. Τώρα αν για το τελωνείο σημαίνει κάτι παραπάνω αυτό το αυτοκόλλητο σίγουρα οι ίδιοι θα ξέρουν καλύτερα.

 

Σας κρασαρει εσάς όταν πάτε μέσω tapatalk να μπείτε ΜΌΝΟ σε αυτό το νήμα για αγορές από Κίνα; με την τελευταία tapatalk έκδοση.
Ναι χτες βράδυ κράσαρε συνεχώς αμέσως μόλις άνοιγα το παρόν thread και συγκεκριμένα στη σελίδα 747 και μόνο. Σε όλα τα άλλα threads αλλά και στις προηγούμενες και επόμενες σελίδες του παρόντος έμπαινα κανονικότατα. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Eγώ στο Ολλανδικό site της NLpost γράφει ότι 24/4 arrived in the country of destination Greece, αλλά στα ΕΛΤΑ-εντοπισμός αντικειμένου δεν φαίνεται.

 

24-04-2015 The item has arrived in the country of destination GREECE

23-04-2015 The item is on transport to the country of destination

22-04-2015 The item is at the PostNL sorting center

21-04-2015 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

20-04-2015 The item has arrived in the transit airport

20-04-2015 The item has left the originating country

20-04-2015 The item is ready for shipment

18-04-2015 The item is received by the shipper in the originating country

17-04-2015 The item is pre-advised

 

Έκανε δηλαδή 7 μέρες για να έρθει Ελλάδα από Κίνα και διανύουμε την 6 μέρα παραμονής στην Ελλάδα ασκανάριστο. Ποιοι είναι οι κινέζοι τελικά; Δεν με ενδιαφέρει αν θα πληρώσω ή όχι, καυτηριάζω την ανυπαρξία υποδομών-προσωπικού.

Δώσε μας τον αριθμό ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απο πωλητη στο Ebay...

 

We've received the Singapore Post and Hongkong post notice, as the busy season, flights blockage severely, most of the packages maybe delayed.

 

FYI 3-4 Μαιου εχουν αργια στην Κινα

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου με ολανδικο ταχυδρομείο έχει πιάσει Ελλάδα από τις 23/4 και παραμενει κολλημένο. Όποτε και σήμερα να ξεμπλοκάρει δύσκολο να παραλάβουμε μέχρι αύριο. Από βδομάδα και βλέπουμε. Καλή Πρωτομαγιά.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...