Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό το νούμερο το βλέπεις εδώ https://www.1tracking.net/ κιεμενα έτσι έρχεται από gearbest.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλέ μου φίλε... ήταν τόσο απλό....!!! Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πριν 2 μέρες έκανα παραγγελία από Gearbest με μέθοδο αποστολής priority direct mail και πήρα tracking της μορφής RUXXXXXXXXXNL.

Σήμερα πάω να κάνω παραγγελία και δεν υπάρχει πουθενά το priority direct mail παρά μόνο το priority line με χαμηλή χρέωση.

Είναι τα ίδια? Στο chat που μίλησα μαζί τους απέφυγαν (δεν ήθελαν) να μου πουν.

Edited by GIOHER
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα αναφορικά με μία αγορά (Power bank αξίας $24,04) την οποία έκανα σήμερα από το Aliexpress.

 

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν κάποιες από αυτές τις ερωτήσεις έχουν απαντηθεί πολλάκις. Απείχα από την αγορά προϊόντων από την Κίνα για περίπου ενάμιση χρόνο οπότε δεν χρειάστηκε ποτέ να έρθω αντιμέτωπος με ενδεχόμενο εκτελωνισμό.

 

 

Στα της αγοράς:

 

> Πληρωμή με κάρτα Revolut, σε $

> Συνολική αξία παραγγελίας (προϊον + μεταφορικά): $24,04 (εκ των οποίων πλήρωσα $18,94 διότι εξαργύρωσα εκπτωτικό κουπόνι αξίας $5,10)

> Ισοτιμία €/$ την ώρα της συναλλαγής: 1,1272 (ήτοι συνολική αξία παραγγελίας: 21,33€)

 

Γνωρίζω πως αντικείμενα στατιστικής αξίας (CIF) έως 22€ δεν υπόκεινται σε εκτελωνισμό.

 

Ακόμη και όταν αλλάζω το βασικό μου νόμισμα από $ σε € στην εφαρμογή του Aliexpress, η αγορά μου εξακολουθεί να εμφανίζεται σε $. Βλακωδώς θεώρησα πως ως αξία παραγγελίας θα αναγράφεται $18,94, οπότε δεν έδωσα σημασία στο ότι θα βρίσκομαι κοντά στο όριο των 22€. Είπαμε βλακωδώς, μη βαράτε. ������

 

Επειδή ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει καθόλου να γλιτώσω τα όποια τέλη του εκτελωνισμού αλλά δεν θέλω να μπω άσκοπα σε διαδικασίες που θα τραβήξουν πολύ σε χρόνο επειδή κάποια στιγμή έκανα μία αγορά που δεν σκέφτηκα ιδιαιτέρως, πάμε στις (πιθανώς πιο βλακώδεις) ερωτήσεις μου:

 

1) Ποια η πιθανότητα ο εκτελωνιστής να προσδώσει στο δέμα μου CIF>22€ (δηλαδή το δέμα να υποβληθεί σε εκτελωνισμό είτε λόγω ισοτιμίας είτε για οποιονδήποτε άλλον λόγο);

2) Εφόσον χρειαστεί να υποβάλλω τα αποδεικτικά της συναλλαγής μου (εφαρμογή Aliexpress και statement κάρτας Revolut): Mε γνώμονα ότι αυτά θα αναγράφουν την αξία του προϊόντος σε $, με βάση ποια ισοτιμία (κατά την ώρα της συναλλαγής ή κατά τη στιγμή που ο εκτελωνιστής θα λάβει το δέμα στα χέρια του) θα καθοριστεί η αξία του σε €; Αντιλαμβάνομαι ότι το ψειρίζω πολύ αλλά αν το € συνεχίζει να πατώνει και άλλο σε σχέση με το $ (κάτω από 1,0927), τότε η CIF μου θα είναι >22€.

 

 

TL;DR (Too long; didn't read)

 

Σημερινή αγορά Power bank από το Aliepress, συνολικής αξίας $24,04 (21,33€). Ποια η πιθανότητα (εμπειρικά και, φυσικά, μη δεσμευτικά) να περάσει τελωνείο λόγω του ότι βρίσκεται κοντά στο όριο των 22€; Δεν με ενδιαφέρει να γλιτώσω πιθανά τέλη εκτελωνισμού παρά μόνο τα πήγαινε-έλα στο τελωνείο που κοστίζουν σε χρόνο και σε ψυχική υγεία. Προτιμώ να δώσω τα διπλάσια χρήματα και να το πάρω από σκρουτζομάγαζο αν πρόκειται να μπω σε τέτοιες διαδικασίες.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

Απο λαθος ειχα βαλει σε μια παραγγελια 3 κοματια ενω μπορουσα να τη σπασω το ποσο ηταν κατι παραπανω απο 21€ και αρκετα περισσοτερο απο 22$ μου ζητησαν αποδειξη αγορας γιατι ο φακελος ελεγε ακριβως την αξια αγορας το εστειλα αλλα δε μου το φορολογησαν

Η διαδικασια πηρε γυρω στις 7 μερες μεχρι να απελευθερωθει το δεμα την αποδειξη την εστειλα την ιδια μερα

Αυτο βεβαια σε registered ταχυδρομειο

Edited by elgol
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αγορά 2/11 από banggood με priority και ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί το tracking number. Μετά από επικοινωνία με το μαγαζί πήρα αυτό το μήνυμα που μεταξύ άλλων λέει

Order number:

 

Dispatch date: November 07, 2018

 

Tracking code: LX......... NL

 

Link to the tracking website: http://www.17track.net/en/track?nums=LX......... NL

 

The tracking information will update in 15 days, could you please check it via the link later?

 

Its estimated delivery time is 6-14 business days, and the tracking information of this order will be updated at important logistics stations or once it arrives in your country. Please consider that business days do not include weekends and public holidays.

 

Στη δεύτερη παράγραφο λέει ότι το tracking θα ενημερωθεί σε 15 μέρες. Πρώτη φορά το βλέπω αυτό. Από κάτω βέβαια λέει ότι ο χρόνος παράδοσης είναι 6-14 εργάσιμες.

Τι δε καταλαβαίνω;

Λοιπόν, μετά από νέα επικοινωνία, όπου μεταξύ των αυτοματοποιημένων μηνυμάτων που έλεγαν τα γνωστά για τους χρόνους παράδοσης του priority, μου έστειλαν και μία φωτό από το 17track όπου όμως εμφανιζόταν ένα tracking number αυτής της μορφής A************GRR και φαίνεται να έρχεται από Ηνωμένο Βασίλειο. :blink::blink:

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Από alliexpress ποια μέθοδο αποστολής προτεινετε;Το ePacket τι ειναι;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά από νέα επικοινωνία, όπου μεταξύ των αυτοματοποιημένων μηνυμάτων που έλεγαν τα γνωστά για τους χρόνους παράδοσης του priority, μου έστειλαν και μία φωτό από το 17track όπου όμως εμφανιζόταν ένα tracking number αυτής της μορφής A************GRR και φαίνεται να έρχεται από Ηνωμένο Βασίλειο. :blink::blink:

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο αυτό?

Το ίδιο ακριβώς πήρα σαν απάντηση στο live chat τους και μου έστειλαν ένα σάιτ για τρακινγκ που δείχνει ότι το δέμα μου έρχεται από Αγγλία

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς πήρα σαν απάντηση στο live chat τους και μου έστειλαν ένα σάιτ για τρακινγκ που δείχνει ότι το δέμα μου έρχεται από Αγγλία

Άρα έχει αλλάξει ο ενδιάμεσος μεταφορέας. Το θέμα είναι γιατί το αρχικό tracking number δείχνει ότι έρχεται με post nl;

Link to comment
Share on other sites

Απο λαθος ειχα βαλει σε μια παραγγελια 3 κοματια ενω μπορουσα να τη σπασω το ποσο ηταν κατι παραπανω απο 21€ και αρκετα περισσοτερο απο 22$ μου ζητησαν αποδειξη αγορας γιατι ο φακελος ελεγε ακριβως την αξια αγορας το εστειλα αλλα δε μου το φορολογησαν

Η διαδικασια πηρε γυρω στις 7 μερες μεχρι να απελευθερωθει το δεμα την αποδειξη την εστειλα την ιδια μερα

Αυτο βεβαια σε registered ταχυδρομειο

 

Την απόδειξη την έστειλες κατόπιν δική σου πρωτοβουλίας ή στην ζήτησαν; Με mail την έστειλες;

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχει αλλάξει ο ενδιάμεσος μεταφορέας. Το θέμα είναι γιατί το αρχικό tracking number δείχνει ότι έρχεται με post nl;

Εμένα μου φαίνεται λίγο ύποπτο όλο αυτό

Πάντως το δικό μου πακέτο και βάση του ολλανδικού τρακινγκ που μου έστειλαν έδειξε ότι έφτασε στην Ολλανδία πριν από λίγο, άρα όλο αυτό το μέσω Αγγλίας μάλλον είναι μούφα

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται λίγο ύποπτο όλο αυτό

Πάντως το δικό μου πακέτο και βάση του ολλανδικού τρακινγκ που μου έστειλαν έδειξε ότι έφτασε στην Ολλανδία πριν από λίγο, άρα όλο αυτό το μέσω Αγγλίας μάλλον είναι μούφα

 

Πότε το στείλανε; Στη δική μου παραγγελία ήταν free τι priority. Παράξενο και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς, δεν είναι δική μου ευθύνη ούτε θα πρέπει να επωμιστω κανένα ποσό.

Ελπίζω το PayPal να με δικαιώσει

 

θα σε δικαιωσει 1000/100 φιλε μην μασας

Link to comment
Share on other sites

Δύο παραγγελίες με Priority 12η μέρα κ είναι ακόμα στο pre-advised.

Άλλη μία στις 14 μέρες είναι "αποστολή στο εξωτερικό".

Έχει καθυστερήσεις,κ είναι λογικό για την εποχή.

Τελικά η τελευταία άρχισε να τρέχει από χτες κ σήμερα παρέλαβα.15 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

Από 1η Νοεμβρίου έχω κάνει παραγγελία από Gearbest με EU Priority Line. Την επομένη, 2 Νοεμβρίου έλαβα το mail με το tracking number , το θέμα μου όμως είναι ότι αυτό δεν φαίνεται ακόμη να έχει ενεργοποιηθεί. Η μόνη πληροφορία που εποστρέφει το 17track είναι,

 

...

Προορισμός : Άγνωστος

Προέλευση : Γερμανία

2018-11-01 18:20

The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

...

 

Ουσιαστικά σήμερα είναι η 7η εργάσιμη ημέρα από το "shipped out". Είναι φυσιολογικό;

 

Εχει κανείς καμιά σχετική εμπειρία; Γνωρίζει κανείς να μου πει;

 

Κάτι άλλο περίεργο είναι ότι το tracking number αρχίζει από CY (CYxxxxxxxxxxDE), είναι τυχαίο;

Έχεις μέλλον ακόμα...

 

 
2018-11-08 05:49:00The shipment will be transported to the destination country and, from there, handed over to the delivery organization. (Homepage / online shipment tracking: http://www.dhl.gr/en/express/tracking/shippers_reference.html )
2018-11-07 15:58:00The international shipment has been processed in the export parcel center
2018-10-23 16:05:00The instruction data for this shipment have been provided by the sender to DHL electronically

2018-11-05 22:00:12Shipment in transit-delivered to destination country.
2018-11-05 22:00:00Customs clearance processing complete.
2018-11-05 16:00:00Parcel is in clearance.
2018-11-01 22:00:45Parcel arrived at the airport.
2018-10-31 20:00:38Departed Hongkong Sorting Centre.
2018-10-30 17:00:42Arrived at Hongkong Sorting Centre.
2018-10-30 14:30:35Sent to HongKong Sorting Centre.

 

Παραγγελία από 22 Οκτώβρη Gearbest eu priority line ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έστειλα σήμερα για σέρβις στην coolicool ένα κινητό, γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες περίπου θα κρατήσει όλη η διαδικασία? Ευχαριστώ

 

δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα το συγκεκριμενο καταστημα εχει κακη φημη σε οτι αφορα την επισκευη κινητων. Θα σου πουν διαφορα του τυπου δεν επισκευαζεται, ή θα αργησουν πολυ να το παρουν και αλλα τετοια κινεζικα.

Αν ομως εισαι τυχερος, 12 μερες να παει αλλες τοσες και βαλε να γυρισει και αλλες 5 μερες να φιλοτημηθει ο κινεζος να το κοιταξει. Oποτε 1,5 μηνα χαλλλλαρα

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα ενα κινητο με Priority Direct Mail απο gearbest και στο 1Tracking φαινεται οτι ξεκιναει απο κινα και οχι απο ολλανδια ξερει κανεις τι γινεται με το Priority Direct Mail tou gearbest ??

to track Number ειναι RU247248612NL

Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα ενα κινητο με Priority Direct Mail απο gearbest και στο 1Tracking φαινεται οτι ξεκιναει απο κινα και οχι απο ολλανδια ξερει κανεις τι γινεται με το Priority Direct Mail tou gearbest ??

to track Number ειναι RU247248612NL

Αν καταλαβαίνω καλά, σε προβληματίζει όχι το ότι ξεκινάει από Κίνα (αυτό φαντάζομαι ήταν γνωστό), αλλά το ότι φαίνεται ότι ξεκινάει από εκεί (άρα για τι "τριγωνική" αποστολή μιλάμε, αφού φαίνεται η πραγματική προέλευση), έτσι;

Αν είναι αυτό, μη σε ανησυχεί. Το 1tracking φαίνεται να είναι του ιδίου του Gearbest και όντως δείχνει την πλήρη διαδρομή των δεμάτων που αυτοί στέλνουν, προφανώς συνδυάζοντας και πληροφορία από την κινέζικη μεταφορική που το παραλαμβάνει από αυτούς και το παραδίδει στην PostNL (που δεν ξέρω ποια είναι...). Στα πιο 'παραδοσιακά' tracking sites όμως (π.χ. 17track) λογικά θα φαίνεται μόνο το Ολλανδία-Ελλάδα (για την ώρα μάλιστα βλέπω ότι δε δείχνει τίποτα για τον αριθμό σου - η PostNL φαίνεται να μην το ξέρει ακόμα ούτε καν ως "pre-advised")

Link to comment
Share on other sites

Από 7/11 δύο πακέτα είναι στο item on transport to the country of destination με NL. Τώρα φταίει το ολλανδικό ή οι δικοί μας τα έχουν ξεχασμένα σε καμιά γωνιά?
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από 7/11 δύο πακέτα είναι στο item on transport to the country of destination με NL. Τώρα φταίει το ολλανδικό ή οι δικοί μας τα έχουν ξεχασμένα σε καμιά γωνιά?
Ακριβώς στο ίδιο σημείο την ίδια ημερομηνία κόλλησε και το δικό μου δέμα από banggood με pdm. Λογικά λόγω φόρτου περιόδου, αλλά ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω αν φταίει το ολλανδικό ή ελληνικό ταχυδρομείο

 

Στάλθηκε από το CUBOT_MANITO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά, σε προβληματίζει όχι το ότι ξεκινάει από Κίνα (αυτό φαντάζομαι ήταν γνωστό), αλλά το ότι φαίνεται ότι ξεκινάει από εκεί (άρα για τι "τριγωνική" αποστολή μιλάμε, αφού φαίνεται η πραγματική προέλευση), έτσι;

Αν είναι αυτό, μη σε ανησυχεί. Το 1tracking φαίνεται να είναι του ιδίου του Gearbest και όντως δείχνει την πλήρη διαδρομή των δεμάτων που αυτοί στέλνουν, προφανώς συνδυάζοντας και πληροφορία από την κινέζικη μεταφορική που το παραλαμβάνει από αυτούς και το παραδίδει στην PostNL (που δεν ξέρω ποια είναι...). Στα πιο 'παραδοσιακά' tracking sites όμως (π.χ. 17track) λογικά θα φαίνεται μόνο το Ολλανδία-Ελλάδα (για την ώρα μάλιστα βλέπω ότι δε δείχνει τίποτα για τον αριθμό σου - η PostNL φαίνεται να μην το ξέρει ακόμα ούτε καν ως "pre-advised")

 

ναι φιλε μου σε ευχαριστώ πολυ για την πληροφορία :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η τελευταία άρχισε να τρέχει από χτες κ σήμερα παρέλαβα.15 μέρες

 

το tracking number σου εμφανισε την διαδρομη κανονικα τελικα ή παρελαβες χωρις ενημερωση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Ας πω και γω ενα περιστατικό! Κατεχω το ρεκόρ χρονου παράδοσης!

Παραγγελία απο ebay τσαντα "ταχυδρομου" για ps4 pro.

Κόστος 15€,αριθμός εντοπισμου εφτασε εως αεροδρόμιο Βενιζέλος περιπου τον Απριλιο!!!

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με ΓΕΤΑ 2 ώρες λογικά δεν θα έχουμε τελωνείο σωστά ?

Παιδικές φιγούρες μέσα.

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/11/2018, 19:07:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/11/2018, 17:24:00 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

14/11/2018, 14:10:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/11/2018, 08:21:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

28/10/2018, 15:03:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/10/2018, 02:35:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με ΓΕΤΑ 2 ώρες λογικά δεν θα έχουμε τελωνείο σωστά ?

Παιδικές φιγούρες μέσα.

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

14/11/2018, 19:07:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

14/11/2018, 17:24:00 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ)

14/11/2018, 14:10:51 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

2/11/2018, 08:21:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

28/10/2018, 15:03:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/10/2018, 02:35:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Ειδες που παει το πακετο σου;;

 

 

 

Πλακα κανω, οχι δεν θα εχεις,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...