Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περιμένω δέμα που έχει φτάσει από 29/08 Ελλάδα και εμφανίζεται κολλημένο στο "αποστολή αντικειμένου". Καλά το πάνε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμένα πάντως σήμερα ξεκόλλησε. Τελικά υπάρχει ζωή στον πλανήτη...ΕΛΤΑ!

23/10/2017, 08:49:13 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

18/9/2017, 08:18:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Υ.Σ: Που φτάσαμε να χαιρόμαστε που λέει οτι έφτασε Ελλάδα. Άντε άλλες 45 μέρες για να προχωρήσει ένα βήμα παρακάτω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που το ξέρεις ότι έφτασε? Τσιμπάς άμεσα refund και μετά... βλέπεις.
Το 17 track λέει ότι έφτασε Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το 17 track λέει ότι έφτασε Ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέσω Post NL έρχεται το πακέτο σου; αμα ναι, και στο post NL επίσης μπορούσες να δεις που είναι το πακέτο σου.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Μέσω Post NL έρχεται το πακέτο σου; αμα ναι, και στο post NL επίσης μπορούσες να δεις που είναι το πακέτο σου.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Singapore post

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Singapore post

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπομονή μόνο. Όπου να ναι θα ξεκολλήσει το δικό σου, σκάνε διαφορα από αυτές τις ημερομηνίες τελευταία. Έχε στο νου σου ότι είναι πολύ πιθανό να περασε τελωνείο. Το ίδιο συνέβη με δικό μου δέμα στο οποίο τα ΕΛΤΑ δεν ανέφεραν την άφιξη στην Ελλάδα πάρα μόνο όταν είχε ήδη εξεταστεί το δέμα (το κοστολογησαν σωστά τουλάχιστον και δεν είχε επιπτώσεις στην τιμή).

 

Sent from my ONEPLUS A3010 using Tapatalk

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε, επειδή περιμένω κι εγώ ένα ηλ τσιγάρο μπορείς να δώσεις καμία πληροφορία παραπάνω; Πόσο έκανε; τι έγραψαν απέξω και όταν λες απλό ταχυδρομείο εννοείς unregistered?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Καλησπέρα και σε σένα φίλε ...

Το πήρα απο εδώ και ήρθε με "Economy Shipping from China/Hong" απο "Kong/Taiwan to worldwide" ...

Ο Κινέζος Μου έδωσε κανονικά Tracking number και ήρθε μέσω Βελγίου "ΒΕ" ...

25 ευρωπουλάκια και στην Ελλάδα κάνει .... άσε καλύτερα ....

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Ο αδερφός σου κάτι δεν έκανε σωστά φίλε μου. Εκτός κι αν πέφτω έξω, στην περίπτωση που δεν επιβεβαιωθεί το ερώτημα μου, το οποίο είναι το εξής: μήπως ο αδερφός σου, δεν είχε ζητήσει από το κατάστημα,, να βάλει μέσα στη συσκευασία παραστατικό ότι πρόκειται για service? Έτσι, όταν το τελωνείο ανοίξει τη συσκευασία, το βλέπει (εάν και εφόσον κάνει σωστά τη δουλειά του), και δεν χρεώνει έξτρα.

Επίσης, κατά την αποστολή, ο αδερφός σου έπρεπε να έβαζε μέσα στο δέμα την απόδειξη παραλαβής από τα ΕΛΤΑ, και να ζητούσε από τον Κινέζο να το αφήσει ως έχει κατά την αποστολή προς Ελλάδα , ώστε να καταλάβει ο τελωνειακός ότι αυτό ήδη έχει περάσει μια φορά την είσοδο της χώρας.

Δεν ειναι αυτη η διαδικασια η σωστη.Αν το κανεις ετσι δεν θα γλυτωσεις τελωνειο.

 

Ως παθων να πω οτι πρεπει να κανεις εσυ εξτρα διαδικασια πριν το στειλεις σε συνενοηση με τελωνεια και ελτα που ειναι τοσο μανουρα που δεν θα το κανεις.

 

Εγω σκεψου μολις εμαθα τι παιζει το στειλα one way το κινητο και μετα ζητησα refund και το πηρα απο ελλαδα ξανα.

 

Επισης στον ελτα δεν εχουν ιδεα γι αυτη τη διαδικασια,επαιρνα τηλεφωνα ωρες απο τον εναν στον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει με τι λογική ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο που πουλιέται έδώ το ίδιο ακριβώς, αν το φέρω από Κίνα θα κατασχεθεί? Είχα φέρει πριν 1 χρόνο 2 φορές συσκευές και 3 φορές υγρά.

 

 

Στα υγρά ηλεκτρονικού τσιγάρου επιβάλεται ειδικός φόρος κατανάλωσης, όπως στο αλκοόλ και τον καπνό. Πιθανόν αυτή είναι η αιτία που απαγορεύεται η εισαγωγή.

 

,,, και εγώ τα ίδια ... έχω παραγγείλει ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο που στην Ελλάδα έχει "Προσφορά" 79€ ενώ 25€ απ'εξω (έιναι αυτά που λέγαμε πιο πάνω) ...

Όσο για να υγρά έχω φέρει 3-4 φορές σε φιάλες των 100ml και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τελωνεία κλπ ...

 

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα-απορίες για τον καπνό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο και άλλα είδη βρίσκονται στον πίνακα τελωνειακής μεταχείρισης ταχυδρομικών αντικειμένων που έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ, με άλλες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Και γω 14/9 αφιξη στην Ελλαδα με Post NL και ακομα τιποτε. Επικοινωνησα με το καταστημα geekbyng και μου ειπαν να παρω βεβειωση απο τα ΕΛΤΑ με σφραγιδα οτι δεν εχω παραλαβει και να τους την στειλω. Παραλληλα αυτοι θα το ψαξουν στο PostNL και θα με ειδοποιησουν.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτη η διαδικασια η σωστη.Αν το κανεις ετσι δεν θα γλυτωσεις τελωνειο.

 

Ως παθων να πω οτι πρεπει να κανεις εσυ εξτρα διαδικασια πριν το στειλεις σε συνενοηση με τελωνεια και ελτα που ειναι τοσο μανουρα που δεν θα το κανεις.

 

Εγω σκεψου μολις εμαθα τι παιζει το στειλα one way το κινητο και μετα ζητησα refund και το πηρα απο ελλαδα ξανα.

 

Επισης στον ελτα δεν εχουν ιδεα γι αυτη τη διαδικασια,επαιρνα τηλεφωνα ωρες απο τον εναν στον αλλο.

 

Πολύ σωστά.

Για να μπορεί να επανεισαχθεί ένα οποιοδήποτε αντικείμενο που βγαίνει από τη χώρα και να μην πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού κατά την επανεισαγωγή του, πρέπει να ακολουθήσει μια διαδικασία στο τελωνείο.

 

Και μπορεί να είναι ευκολότερη η διαδικασία όταν ο ιδιοκτήτης του αντικειμένου (κάμερα, βιντεοκάμερα, κινητό κλπ) το έχει μαζί του στην πύλη εξόδου (πχ αεροδρόμιο, αν βγαίνει με αεροπλάνο ή στο τελωνείο του λιμανιού αν φεύγει με πλοίο) αλλά δεν είναι εύκολη όταν πρόκειται για αποστολή στο εξωτερικό (τρίτη χώρα) σαν ταχυδρομικό δέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις στα ερωτήματα-απορίες για τον καπνό και το ηλεκτρονικό τσιγάρο και άλλα είδη βρίσκονται στον......................

 

Η απάντηση μου στο φίλο lypamai είχε να κάνει ΚΥΡΙΩΣ με τον τρόπο αποστολής απο Κίνα .. Ότι λέει και η ενότητα δηλαδή !

Θα έπρεπε δηλαδή να απαντήσω στο φίλο με ένα ποστ κομμένο στα δύο ?

Δεν καταλαβαίνω που είναι το off topic ! ... λίγο ποιο χαλαρά παιδιά ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτους που στεναχώριουνται

 

Μέτα από 55 μέρες αναμονής συνολικά και στο αεροδρόμιο της Αθήνας επιτέλους σκαναριστικαν τα πακετα μου 2 κινητά σήμερα. Υπομονή πολύ πολύ πολύ υπομονή.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι παίζει με το ΤomΤop.com; Έχει για μέθοδο αποστολής "Priority Shipping". Περνά άραγε απο τελωνείο;

Κανένας να απαντήσει το ερώτημα;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αυτη η διαδικασια η σωστη.Αν το κανεις ετσι δεν θα γλυτωσεις τελωνειο.

 

Ως παθων να πω οτι πρεπει να κανεις εσυ εξτρα διαδικασια πριν το στειλεις σε συνενοηση με τελωνεια και ελτα που ειναι τοσο μανουρα που δεν θα το κανεις.

 

Εγω σκεψου μολις εμαθα τι παιζει το στειλα one way το κινητο και μετα ζητησα refund και το πηρα απο ελλαδα ξανα.

 

Επισης στον ελτα δεν εχουν ιδεα γι αυτη τη διαδικασια,επαιρνα τηλεφωνα ωρες απο τον εναν στον αλλο.

 

Οποτε μετα τις ληστρικες χρεωσεις, τωρα χανεται και η εγγυηση των παραγγελιων μας;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου στο φίλο lypamai είχε να κάνει ΚΥΡΙΩΣ με τον τρόπο αποστολής απο Κίνα .. Ότι λέει και η ενότητα δηλαδή !

Θα έπρεπε δηλαδή να απαντήσω στο φίλο με ένα ποστ κομμένο στα δύο ?

Δεν καταλαβαίνω που είναι το off topic ! ... λίγο ποιο χαλαρά παιδιά ...

 

Ποιος μίλησε για off topic;

Παρέθεσα τα posts που είχαν σχέση με καπνό και τσιγάρο και έδωσα την απάντηση των ΕΛΤΑ στο θέμα της απαγόρευσης εισαγωγής από ιδιώτες.

 

Στην απάντησή σου ταιριάζει το "Πιο χαλαρά ..."

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μετα τις ληστρικες χρεωσεις, τωρα χανεται και η εγγυηση των παραγγελιων μας;
οχι απλα γινεται πιο πολυπλοκο.

Παντα ετσι ηταν,απλα δεν τα ψυριζαν τοσο στα τελωνεια

Link to comment
Share on other sites

http://i68.tinypic.com/2mmwvn5.jpg

 

Αντε να δούμε τι κουστούμι θα πληρώσω. Μακάρι να μην πληρώσω αλλά χλωμό το κόβω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα 4 μοτερ για πολυκοπτερο απο κινα , εχω παραγγειλει παρα πολλα πραγματα και πληρωσα αλλη μια φορα τελωνειο

Περιμενα 2 μηνες σχεδον να σκαναριστει το πακετο , τελικα σκαναριζεται και μπαινει τελωνειο

Ολα καλα λεω ας πληρωσω και τελωνειο (τουλαχιστον να παραλαβω )

 

Οπως ειπα στην αρχη 4 ΜΟΤΕΡ

 

ηρθε το πακετο παω να παραλαβω και μου λενε στο ταχυδρομειο 51 ευρω

Οκ λεω μια χαρα, να τα παρω να τελειωνω

 

Και βλεπω πανω ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΜΕ ΣΤΥΛΟ

 

5 ΤΕΜ × 30 = 150 ΕΥΡΩ

 

ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΔΕΣ ΡΕ ΤΕΛΩΝΗ ΤΑ 5 ΤΕΜΑΧΙΑ .???

Link to comment
Share on other sites

Οκ να πληρωνουμε κερατιατικα, αλλα οχι να μας βγαζουν και την πιστη για να παραλαβουμε. Ελεος

 

Κι εγω που περιμενω απο 15/09 δεμα(τα) που εχουν φτασει Ελλαδα και πηρα σημερα στο 2103538122 το τελωνειο για να διαμαρτυρηθώ για την ξεφτιλα των χρονων αναμονης, μου απαντησαν οτι "αν δεν σ' αρεσει φιλαρακι" ΜΗΝ παραγγελνεις απ' εξω!!

 

Αυτη ειναι η νεα πραγματικοτητα!

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο gearbest στις 16/10 με EU express και μεθοδο αποστολης dpduk1..επειδη ειναι η πρωτη μου αγορα απο κινα πως τη βλεπετε την πορεια της αποστολης.υπαρχει κινδυνος για τελωνειο;

 

24/10... Your parcel has left the united kingdom and is on its way to Greece

Edited by mavriki23
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελια απο gearbest στις 16/10 με EU express και μεθοδο αποστολης dpduk1..επειδη ειναι η πρωτη μου αγορα απο κινα πως τη βλεπετε την πορεια της αποστολης.υπαρχει κινδυνος για τελωνειο;

 

24/10... Your parcel has left the united kingdom and is on its way to Greece

 

Δεν περνάνε τελωνείο όσα έρχονται με dpd. Η τιμή των μεταφορικών έχει μέσα και τον εκτελωνισμό που γίνεται στην Αγγλία(αυτό ξέρω, αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι ας ενημερώσει).

Εγώ έχω παραλάβει κανονικά και με europe express. Γενικά το priority του gearbest δεν έχει κίνδυνο τελωνείου, τουλάχιστον μέχρι πριν 1 μήνα που παρέλαβα δέμα με priority.(εξαιρούμε το χαμό που έγινε πριν κάποιες μέρες)

 

Με την ευκαιρία, ας πω και την εμπειρία μου με αγορές από κίνα. Τα priority που έχω πάρει όλα κομπλέ (αξίας 100 ευρώ περίπου όλα τα δέματα). Καμία ανάμιξη τελωνείου.

Μια θήκη τάμπλετ με πληκτρολόγιο bluetooth μέσω BPost 22,80 σύνολο με μεταφορικά, το tracking ήταν μέχρι να μπει Ελλάδα και μετά δεν ανανεώνεται ούτε αλλάζει. Δε νομίζω να πέρασε καν απέξω από το τελωνείο αλλά στην Ελλάδα διακινείται ως απλό δέμα και μπορεί να γίνει η στραβή αφού μπορεί να το πάρει όποιος θέλει.

Περιμένω τώρα ένα υγρό με νικοτίνη για ηλ τσιγάρο(δεν ήξερα ότι κατάσχονται όταν παρήγγειλα) που λογικά θα έχει κατασχεθεί(BPost και αυτό, οπότε διατηρώ μια μικρή ελπίδα)!

Επίσης, περιμένω ένα ηλ. τσιγάρο που και αυτό λογικά θα πάει για πέταμα αν και η αξία του είναι 11 ευρώ.

Όλες οι αγορές έγιναν από Gearbest

Link to comment
Share on other sites

Εντός ΕΕ κανονικά δεν υπάρχουν τελωνειακοί έλεγχοι, οπότε δε -θα πρέπει- να υπάρχουν ούτε και ιδιαίτερες καθυστερήσεις, μιας και τα δέματα δεν αναμένεται να περάσουν από τελωνείο και άρα να μπουν στην γνωστή τεράστια... ουρά.

Θεωρητικά βέβαια οι περιορισμοί που αφορούν "απαγορευμένα" είδη (βλ. π.χ. ηλεκτρονικό τσιγάρο) θα πρέπει να ισχύουν κι εδώ, δε νομίζω όμως τελικά να ελεγχθεί το πακέτο για να γίνουν αντιληπτά τα "απαγορευμένα" περιεχόμενα...

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και γω την δικια μου πικρη εμπειρια αφου παρηγγειλα 3 tempered glass για το κινητο μου αξιας 10 ευρω περνω το ειδοποιητηριο και πηγαινω ελτα για την παραλαβη. Εκει βλεπω πως το δεμα ειχε περασει τελωνειο και απ΄εξω εγραφε ''οθονη'' και μου ζητησαν 7+15=22 ευρω τελωνειο. Καλυτερα να χασω 10 ευρω παρα να δωσω 22 ευρω τελωνειο. Ακου τι εχουν σκαρφιστει οι καλοι ανθρωποι του τελωνειου.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Nα πω και γω την δικια μου πικρη εμπειρια αφου παρηγγειλα 3 tempered glass για το κινητο μου αξιας 10 ευρω περνω το ειδοποιητηριο και πηγαινω ελτα για την παραλαβη. Εκει βλεπω πως το δεμα ειχε περασει τελωνειο και απ΄εξω εγραφε ''οθονη'' και μου ζητησαν 7+15=22 ευρω τελωνειο. Καλυτερα να χασω 10 ευρω παρα να δωσω 22 ευρω τελωνειο. Ακου τι εχουν σκαρφιστει οι καλοι ανθρωποι του τελωνειου.
Συγκεκριμένα με τα tempered λένε πως παιρνανε από μηχάνημα με ακτίνες, στυλ αεροδρόμιο, και τα βλεπουν για οθόνες. Δλδ δεν ανοίγουν να δουν τι όντως έχει μέσα. Δεν ξέρω αν ισχύει.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...