Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Τι έγινε πάλι με το τελωνείο Αθήνα? Πέρασαν 6 ημέρες από τον εκτελωνισμό 20/1 και ακόμη κανένα νέο. Έρχεται και η Καθαρά Δευτέρα (αργία). Καλά το είπα ότι θα κάνουμε παρέλαση χωρίς κινητό!:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Τι έγινε πάλι με το τελωνείο Αθήνα? Πέρασαν 6 ημέρες από τον εκτελωνισμό 20/1 και ακόμη κανένα νέο. Έρχεται και η Καθαρά Δευτέρα (αργία). Καλά το είπα ότι θα κάνουμε παρέλαση χωρίς κινητό!:lol:

 

Μήπως το κλείσανε το μαγαζί και την κάνανε με τις εισπράξεις του ΦΠΑ;...:D...αλήθεια τώρα, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν υπάρχει που να εκτελωνιστηκε με πιο προσφατη ημερομηνία από τις 20/1;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκαν κ τα δικά μου απο τελωνείο που είχαν μπει 24/01 :lol: :lol:

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα βγήκαν κ τα δικά μου απο τελωνείο που είχαν μπει 24/01 :lol: :lol:

 

Μπράβο αρχηγέ μου, καλώς να τα παραλάβεις και εύχομαι να μη σε "σκισανε"... Άντε, να παίρνουμε σειρά κι εμείς απο 26/1...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αρχηγέ μου, καλώς να τα παραλάβεις και εύχομαι να μη σε "σκισανε"... Άντε, να παίρνουμε σειρά κι εμείς απο 26/1...

 

Προηγούνται οι της 25/01!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος φίλος βοήθεια;

Καλησπέρα παιδιά, υπάρχει κάποιο site από Κίνα που μπορούμε να αγοράσουμε power bank; Όπου και να έχω κοιτάξει/ρωτήσει δεν βρίσκω πουθενά κάποιο που να στέλνει Ελλάδα.

OFF:Κι αν ναι, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο στα 10.000maH. (Σκεφτόμουν το Xiaomi 10.000 ver.2 αλλά τον τελευταίο καιρό διαβάζω αρκετές αρνητικές κριτικές όσον αφορά την "διάρκεια ζωής" των xiaomi power banks.) Μήπως ένα box με υποδοχές για 18650 μπαταρίες θα ήταν καλύτερο ή το θεωρείτε επίφοβο όσον αφορά την ασφάλεια κυκλώματος;

Link to comment
Share on other sites

Προηγούνται οι της 25/01!!!!!!

 

Εντάξει, δε θα σου κάνουμε και προσπέραση από την εσωτερική, χαχα...όλοι να βγούμε... Φτού ξελευθερία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες και πάλι,

Σας έχω ζαλίσει αλλά παιδιά είμαι τελείως άσχετος με το θέμα και γι'αυτό θέλω τη βοήθεια σας.

Μίλαγα σήμερα με ένα φίλο που έχει παραγγείλει απο Κίνα στο παρελθόν και μόλις του είπα για Priority Line με EU EXPRESS μου είπε ότι μάλλον είναι κούριερ??!

Ισχύει αυτό?

Αν υποθέσουμε ότι σταματάει τελωνείο,

θα πρέπει να πληρώσω 24% φπα στην τιμή που έχω πληρώσει(την αναγραφόμενη στην απόδειξη απο το κατάστημα)?

 

Και κάτι τελευταίο,υπάρχει το προϊόν και σε ΕU Warehouse(κανά 60€ πιο ακριβό)

Μήπως αξίζει να το πάρω απο EU για να αποφύγω το τελωνείο σίγουρα?

(θα έρθει και πιο γρήγορα?)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας

 

Στην πρωτη περιπτωση ρισκαρεις εαν περασει τελωνειο -το λιγοτερο- 24% φπα +κατι βερεσεδια των ελτα+ κανα μηνα καθυστερηση

Στην δευτερη πληρωνεις τα +60 και το εχεις σε 3-5 εργασιμες στα χερια σου και το χαιρεσαι....

 

Ακομα δεν εχει κατασταλαξει το θεμα τελωνειου,δεν ειναι κατι στανταρ αλλα και κατι πολυ απιθανο να περασει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

Η επιλογή Registered Air mail για ένα tablet που θέλω να παραγγείλω είναι καλή επιλογή έτσι ώστε να αποφύγω τελωνείο?

Παραγγελία απο Κίνα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες κολλημένο στο κδ Θεσσαλονίκης στο "εκφορτωση από μεταφορικό μέσο". να φανταστώ ότι μπαίνει τελωνείο? feature phone των 30$ είναι, όχι κάνα ακριβό smartphone. συνήθως τα αντικείμενα μου μένουν εκεί λίγες ώρες πριν "κλείσουν" γι αυτό μου φάνηκε περίεργο το 2 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες,

Η επιλογή Registered Air mail για ένα tablet που θέλω να παραγγείλω είναι καλή επιλογή έτσι ώστε να αποφύγω τελωνείο?

Παραγγελία απο Κίνα.

Ευχαριστώ

Είναι καλή επιλογή για να πληρώσεις όσο το δυνατόν λιγότερα στο τελωνείο, αποφεύγοντας τα έξοδα εκτελωνισμού των courier.

 

2 μέρες κολλημένο στο κδ Θεσσαλονίκης στο "εκφορτωση από μεταφορικό μέσο". να φανταστώ ότι μπαίνει τελωνείο? feature phone των 30$ είναι, όχι κάνα ακριβό smartphone. συνήθως τα αντικείμενα μου μένουν εκεί λίγες ώρες πριν "κλείσουν" γι αυτό μου φάνηκε περίεργο το 2 μέρες.

Έτσι φαίνεται. Να έχεις €3 όταν θα πας να παραλάβεις απο τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες κολλημένο στο κδ Θεσσαλονίκης στο "εκφορτωση από μεταφορικό μέσο". να φανταστώ ότι μπαίνει τελωνείο? feature phone των 30$ είναι, όχι κάνα ακριβό smartphone. συνήθως τα αντικείμενα μου μένουν εκεί λίγες ώρες πριν "κλείσουν" γι αυτό μου φάνηκε περίεργο το 2 μέρες.

 

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Στην τελευταια μου παραγγελια και με ολο τον σχετικο χαμο, εμεινε κολλημενο 4 μερες. Και ουτε γατα ουτε ζημια

Link to comment
Share on other sites

Μικρο-μαραφέτι (αξία: 0.09 ευρώ, μαζί με τα μεταφορικά!) που ερχόταν χωρίς tracking (είχε όμως tracking στο κομμάτι μέχρι την Ελλάδα από το sky56) μέσα σε μικρό φακελλάκι συνολικού βάρους μερικών γραμμαρίων και είχε σταλεί από το Gearbest στις 30 Δεκεμβρίου, έφτασε (σύμφωνα με το sky56) στην Ελλάδα στις 15 Ιανουαρίου και από τότε παραδόθηκε... σήμερα, 24 Φεβρουαρίου.

Καλά δεν είναι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

κάνεις που έχει παραγγείλει με ολλανδικό ταχυδρομείο αυτόν τον μηνά ,πάλι καθυστερήσεις ενός μηνός η έχει βελτιωθεί η κατάσταση.Στις τελευταίες αγορές είχα προτιμήσει το τσεχικό ,ενώ τώρα μου δίνει ως επιλογή το ολλανδικό μόνο.
Link to comment
Share on other sites

κάνεις που έχει παραγγείλει με ολλανδικό ταχυδρομείο αυτόν τον μηνά ,πάλι καθυστερήσεις ενός μηνός η έχει βελτιωθεί η κατάσταση.Στις τελευταίες αγορές είχα προτιμήσει το τσεχικό ,ενώ τώρα μου δίνει ως επιλογή το ολλανδικό μόνο.

 

Δε φαίνεται να έχει βελτιωθεί κάποια κατάσταση με το ολλανδικό....

 

2017-01-31 09:48 The item is on transport to the country of destination

2017-01-29 17:44 The item is at the PostNL sorting center

2017-01-24 09:52 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι ξέρεις κανείς τι είναι? NL υποτίθεται ότι λέει! Και στο tracking των ΕΛΤΑ τπτ.

b86ff7d956ed02ac1a9ab275c420a67e.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι ξέρεις κανείς τι είναι? NL υποτίθεται ότι λέει! Και στο tracking των ΕΛΤΑ τπτ.

b86ff7d956ed02ac1a9ab275c420a67e.jpg

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γράφει : The item has arrived in the country of destination...Το πακέτο έφτασε στη χώρα προορισμού , Austria.

Μάλλον σου έχει δώσει λάθος t.n.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο! Επικοινώνησα και όντως είχαν δώσει άλλο αριθμό! Όλα καλά πλέον ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελωνείο σίγουρα γιατί το στέλνουν με DHL KΑI EMS .

Εγώ πάντως στο πράγματα απο banggood και ενα απο gearbest με αυτόν τον τροπο ήρθαν γρήγορα με DHL και δεν πλήρωσα τίποτα.ενα tablet ενα drone μεγάλο και μια τουμπανιαρικη οθόνη 7 ιντσως για drone..απλά ήρθαν μέσω Γερμανίας,όχι Γαλλίας

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 μέρες κολλημένο στο κδ Θεσσαλονίκης στο "εκφορτωση από μεταφορικό μέσο". να φανταστώ ότι μπαίνει τελωνείο? feature phone των 30$ είναι, όχι κάνα ακριβό smartphone. συνήθως τα αντικείμενα μου μένουν εκεί λίγες ώρες πριν "κλείσουν" γι αυτό μου φάνηκε περίεργο το 2 μέρες.

3 μέρες έχει κολλήσει εκεί.μπα φόρτος εργασίας..κατι πατακια μπανιου 11.70€

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και χειροτερα.

 

M.D. ILIOU, ITEM DELIVERED

2017-02-10 08:00

M.D. ILIOU, ITEM TO BE DELIVERED

2017-02-10 07:42

M.D. ILIOU, ITEM ARR M.D. ILIOU

2017-02-09 22:00

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM ARR KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2017-02-06 11:46

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

2017-02-06 09:54

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2017-02-06 07:25

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2016-11-04 19:38

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο πράγματα απο banggood και ενα απο gearbest με αυτόν τον τροπο ήρθαν γρήγορα με DHL και δεν πλήρωσα τίποτα.ενα tablet ενα drone μεγάλο και μια τουμπανιαρικη οθόνη 7 ιντσως για drone..απλά ήρθαν μέσω Γερμανίας,όχι Γαλλίας

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

3 μέρες έχει κολλήσει εκεί.μπα φόρτος εργασίας..κατι πατακια μπανιου 11.70€

 

Στάλθηκε από το FIND7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πάντα η dhl όταν έρχεται δέμα από χώρες εκτός ΕΕ και είναι πάνω από 22€ τα περνάει τελωνείο ., Εσένα μήπως ήταν από Ευρωπαϊκή αποθήκη ,η με την μεδοθο της τριγωνικης συναλλαγής με Europe Express..

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω μια παραγγελία από ebay και ο Κινέζος μου έδωσε σήμερα εναν αριθμό σαν tracking number (ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) το οποίο παραπέμπει στην DHT Express Shipments

Δείχνει μάλιστα ότι έχει φτάσει στην πόλη μου από τις 17/2/17 και εγώ δεν έχω καμία ειδοποίηση, ούτε βρήκα κάποιο δεματάκι στο γραμματοκιβώτιό μου.

Ξέρει κανείς κάτι για αυτή την εταιρεία; Μήπως συνεργάζεται με καμιά courier στην Ελλάδα;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω μια παραγγελία από ebay και ο Κινέζος μου έδωσε σήμερα εναν αριθμό σαν tracking number (ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) το οποίο παραπέμπει στην DHT Express Shipments

Δείχνει μάλιστα ότι έχει φτάσει στην πόλη μου από τις 17/2/17 και εγώ δεν έχω καμία ειδοποίηση, ούτε βρήκα κάποιο δεματάκι στο γραμματοκιβώτιό μου.

Ξέρει κανείς κάτι για αυτή την εταιρεία; Μήπως συνεργάζεται με καμιά courier στην Ελλάδα;

 

Ειναι σαν απλό δέμα στην Ελλαδα.Απλα περιμένεις να ερθει.

Link to comment
Share on other sites

περιμένω πακέτο με ups από γερμανία με ποια courier θα μου το φέρουν?

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...