Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία έκανα 13/05

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Κάναμε την ίδια μέρα παραγγελία, και όπως βλέπω είσαι και εσύ στα ιωάννινα, εσύ έχεις παραλάβει και εγώ ακόμα περιμένω, τι να πω πια...αυτά που γράφει τι σημαίνουν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παραγγελία από 7-5-16 (Xiaomi Mi4C από merimobiles, Free Shipping 21-40 Business Days) κι ακόμη δεν βγάζει τίποτα το Track: RF392411878SG.

Σε όλα τα sites εντοπισμού βγαίνει αυτό :"Item is not found at this moment, If necessary, please verify with the package sender and check back later."

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το κατάστημα μέσω mail αλλά καμία απάντηση...(ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο:):)

To κινητό έχει μη αποσπώμενη μπαταρία-όπως τα περισσότερα- και άκουσα ότι για λόγους ασφαλείας :lol::lol::lol:αυτά πλέον δεν θα έρχονται στην Ελλάδα με απλό ταχυδρομείο, μόνο με courier, για να περνούν τελωνείο και σιγά-σιγά να σταματήσουν οι συμφέρουσες αγορές από Κίνα!!!

Γνωρίζει κάποιος περισσότερα γι΄αυτό το θέμα?

Ευχαριστώ.-

Με ποιά μεταφορική είναι;; Αλλά με όποια και να είναι, έπρεπε να φανεί μετά από τοόσον καιρό. Επίσης, ΠΡΩΤΑ θα κάνετε ανίχνευση στο αυθεντικό site της μεταφορικής, και μετά στα υπόλοιπα ...

Τα περι μη αποσπώμεμενης μπαταρίας είναι παθαμύθια της Χαλιμάς ... :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάναμε την ίδια μέρα παραγγελία, και όπως βλέπω είσαι και εσύ στα ιωάννινα, εσύ έχεις παραλάβει και εγώ ακόμα περιμένω, τι να πω πια...αυτά που γράφει τι σημαίνουν?

20/5 έφυγε από Σιγκαπούρη, οπότε περίμενε και μην συνδυάζεις τις δικές σου με τις παραγγελίες των άλλων ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε την ίδια μέρα παραγγελία, και όπως βλέπω είσαι και εσύ στα ιωάννινα, εσύ έχεις παραλάβει και εγώ ακόμα περιμένω, τι να πω πια...αυτά που γράφει τι σημαίνουν?

 

Μαζι ειμαστε φιλε, υπομονη λιγο ακομα και θα φτασουν

My devices through the years: Ericsson T29s, Nokia 3510i, Sony Ericsson T610, Nokia 3220, Motorola RAZR V3, Sony Ericsson K750, Sony Ericsson P990, Nokia N82, Nokia X6, iPhone 4, Nokia lumia 630, Jiayu S3 Advanced(RIP),Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου 20/5 Από Ολλανδία εμφανίσθηκε την νύχτα και σήμερα το πρωί "έκλεισε" από ΚΔ Αεροδρομίου ...

ακριβως. μαζί με το δικο μου θα είναι.

αύριο πιστεύω να είναι Θεσσαλονίκη και μεθαύριο στα χέρια μου

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σας εξιστορισω και εγώ τη δική μου "περιπέτεια":

3/3 παραγγελία από vickmal ένα redmi note 3 pro

21/3 παραλαβή της παραγγελίας με SG post

28/3 επιστροφή στο vickmal της συσκευής γιατί έβγαλε ανεπανόρθωτη βλάβη

14/4 εκ νέου αποστολή καινούριας συσκευής απο vickmal

22/4 εμφάνιση δεματος στο SG post

25/4 άφιξη στην ελλαδα (σύμφωνα με το site της SG post )

17/5 άνοιγμα dispute case στο PayPal με αιτία μη παραλαβή του κινητού (μετά από προτροπή του vickmal)

18/5 escalate σε claim (πάλι με προτροπή του vickmal)

24/5 μου στέλνει μήνυμα το PayPal πως άλλαξε την αιτία από not received σε not as described (προφανώς επειδή από το πρώτο tracking number φαινόταν στο PayPal πως παρέλαβα )

30/5 ειδοποίηση από PayPal πως θα πάρω πίσω τα χρήματα μου.

 

Περιμενω να φανούν τα λεφτά στο revolut, ωστε μετα απο 3 μήνες να μπορέσω να ξανά παραγγειλω το τηλέφωνο!!!

Edited by mutunas
Link to comment
Share on other sites

[quote

20/5 έφυγε από Σιγκαπούρη, οπότε περίμενε και μην συνδυάζεις τις δικές σου με τις παραγγελίες των άλλων ...

ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από 7-5-16 (Xiaomi Mi4C από merimobiles, Free Shipping 21-40 Business Days) κι ακόμη δεν βγάζει τίποτα το Track: RF392411878SG.

Σε όλα τα sites εντοπισμού βγαίνει αυτό :"Item is not found at this moment, If necessary, please verify with the package sender and check back later."

Προσπάθησα να επικοινωνήσω με το κατάστημα μέσω mail αλλά καμία απάντηση...(ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο:):)

To κινητό έχει μη αποσπώμενη μπαταρία-όπως τα περισσότερα- και άκουσα ότι για λόγους ασφαλείας :lol::lol::lol:αυτά πλέον δεν θα έρχονται στην Ελλάδα με απλό ταχυδρομείο, μόνο με courier, για να περνούν τελωνείο και σιγά-σιγά να σταματήσουν οι συμφέρουσες αγορές από Κίνα!!!

Γνωρίζει κάποιος περισσότερα γι΄αυτό το θέμα?

Ευχαριστώ.-

 

Πιθανόν δεν το έχουν σε στοκ και απλά καθυστερούν για να μην ακυρώσεις.

Όσο για το δεύτερο, δεν ρωτάς καλύτερα εκεί που το άκουσες να μας διαφωτίσεις;:)

Ότι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα. Το θέμα με τα δέματα μέσω Singapore post αφορά μόνο παραγγελίες από vickmall ή υπάρχει θεμα και με παραγγελλιες από αλλά μαγαζιά?

 

Sent from my HTC Desire 310 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μολις έκανα παραγγελία με SG Post!

Έχει θέμα απ ότι κατάλαβα;

Να το αλλάξω σε NL όσο προλαβαίνω;

 

Πως το κάνω; αν το γράψω σε σχόλιο θα το κάνουν;

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

ναι θα το κανουν.

 

Έγραψα NL σε σχόλιο.. Ελπίζω να το κάνουν.

Δεν με πειράζει αργοπορία. Μέχρι κανα μήνα είμαι οκ :p

Αρκεί να έρθει

Edited by NickName98
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα NL σε σχόλιο.. Ελπίζω να το κάνουν.

Δεν με πειράζει αργοπορία. Μέχρι κανα μήνα είμαι οκ :p

Αρκεί να έρθει

 

Μην ανησυχείς δεν θα αργήσει καθόλου με NL, εμένα έφυγε απο εκει στις 17-5 και σήμερα ειναι κέντρο διαλογής! Αύριο-μεθαύριο παραλαμβάνω! 3-4 ημέρες πα παραπάνω απο SG αλλα ξέρεις οτι θα παραλάβεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς δεν θα αργήσει καθόλου με NL, εμένα έφυγε απο εκει στις 17-5 και σήμερα ειναι κέντρο διαλογής! Αύριο-μεθαύριο παραλαμβάνω! 3-4 ημέρες πα παραπάνω απο SG αλλα ξέρεις οτι θα παραλάβεις!!

Να σαι καλά! Ησύχασα!

Το έγραψα και σε σχόλιο, το έστειλα και σε email να το αλλάξουν σε NL.

Αν δεν το κάνουν θα τους πάρει και θα τους σηκώσει :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδή έκανα claim στο paypal λόγω δίμηνης καθυστέρησης απο το Vickmall μου έστειλε μνμ το vickmall που λέει "Submit paypal dispute to get back your money before you receive it." Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και πολύ καλά μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς σημαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με SG έχουν μόνο όσοι αγόρασαν από vickmall ή είναι γενικό το πρόβλημα?

Ρωτάω γιατί αγόρασα κινητό από ebay και έχει φύγει 20/5 από Σιγκαπούρη....

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη ρε παιδες,

αλλα τι παιζει εκει στο Vickmall ?

ουτε στο Skype απαντουν, αλλα ουτε και στα e-mails !

 

εχει κανεις καμια πληροφορηση ?

Ενω ειχαμε καθημερινη επικοινωνια απο 26/05 το πρωι δεν απαντουν στα μειλ μου!!!Αυριο συμπληρωνω 5 μερες χωρις επικοινωνια!!!Μπορει και λογω Σ/Κ !!!Με τι διαφορα ωρας με αυτους ειμαστε κανα 8ωρο μπροστα????

Link to comment
Share on other sites

Ενω ειχαμε καθημερινη επικοινωνια απο 26/05 το πρωι δεν απαντουν στα μειλ μου!!!Αυριο συμπληρωνω 5 μερες χωρις επικοινωνια!!!Μπορει και λογω Σ/Κ !!!Με τι διαφορα ωρας με αυτους ειμαστε κανα 8ωρο μπροστα????

 

Καθημερινή επικοινωνία??? Για ποιό λόγο, γκόμενα την είχες πιάσει την selina???:lol:

Ξέρεις κάποιοι άνθρωποι δεν δουλεύουν Σάββατο και Κυριακή!!!

Τεμπέληδες το ξέρω, αλλά συμβαίνει!!!

Και επίσης αν γράφεις έτσι και στα emails, εγώ θα σε έβαζα στους spammers!!! Λάθος???

Τώρα εκεί είναι 4 το χάραμα!!! Καιρός να τους ξυπνήσεις!!!!

 

Εγώ πάντως μια χαρά πήρα σήμερα tracking για παραγγελία που είχα κάνει το σάββατο.

Ελπίζω να καθησυχάσει κάποιους αυτό.:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια επειδή έκανα claim στο paypal λόγω δίμηνης καθυστέρησης απο το Vickmall μου έστειλε μνμ το vickmall που λέει "Submit paypal dispute to get back your money before you receive it." Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και πολύ καλά μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς σημαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω?

Σου λέει να κάνεις dispute στο PayPal για να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, πριν να παραλάβεις το δέμα .

Εσύ δεν έχεις να κάνεις τίποτα. Ασχολησε μόνο με το PayPal και τη διαδικασία που έχεις ανοίξει εκεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 51 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ενω ειχαμε καθημερινη επικοινωνια απο 26/05 το πρωι δεν απαντουν στα μειλ μου!!!Αυριο συμπληρωνω 5 μερες χωρις επικοινωνια!!!Μπορει και λογω Σ/Κ !!!Με τι διαφορα ωρας με αυτους ειμαστε κανα 8ωρο μπροστα????

8 ώρες πίσω είμαστε.

Όταν εδώ είναι 12 το μεσημέρι, εκεί είναι 8 το απόγευμα

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είδε κανένας "κίνηση" σε δέματα της ενδόξου SG με ημερομηνία αποστολής 22/5 και με άφιξη (δήθεν) στις 24/5 ;;;
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινή επικοινωνία??? Για ποιό λόγο, γκόμενα την είχες πιάσει την selina???:lol:

Ξέρεις κάποιοι άνθρωποι δεν δουλεύουν Σάββατο και Κυριακή!!!

Τεμπέληδες το ξέρω, αλλά συμβαίνει!!!

Και επίσης αν γράφεις έτσι και στα emails, εγώ θα σε έβαζα στους spammers!!! Λάθος???

Τώρα εκεί είναι 4 το χάραμα!!! Καιρός να τους ξυπνήσεις!!!!

 

Εγώ πάντως μια χαρά πήρα σήμερα tracking για παραγγελία που είχα κάνει το σάββατο.

Ελπίζω να καθησυχάσει κάποιους αυτό.:)

 

Εχουν το κινητο μου εκει για επισκευη και με ρωτουσαν καποια πραγματα!!!απλα με την διαφορα ωρας στελναμε απο ενα μειλ την ημερα!!!Ασε που δεν ξερω αν η/ο Vivian ειναι αντρας η γυναικα οποτε περιοριστηκα στα του κινητου!!!:p:p:p

Εξ αρχης λεω οτι μαλλον λογω Σ/Κ δεν απαντησαν !!!!

Τωρα τις αλλες τις χαριτωμενιες περι σπαμ emails και εγερτηριου κρατα τες για σενα !!!!Η επικοινωνια που εχω με το Vickmall και οταν αγορασα το κινητο και οταν χαλασε και το εστειλα πισω αλλα και τωρα που απαντω στις ερωτησεις τους για να μου φτιαξουν την συσκευη ειναι αριστη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν το κινητο μου εκει για επισκευη και με ρωτουσαν καποια πραγματα!!!απλα με την διαφορα ωρας στελναμε απο ενα μειλ την ημερα!!!Ασε που δεν ξερω αν η/ο Vivian ειναι αντρας η γυναικα οποτε περιοριστηκα στα του κινητου!!!:p:p:p

Εξ αρχης λεω οτι μαλλον λογω Σ/Κ δεν απαντησαν !!!!

Τωρα τις αλλες τις χαριτωμενιες περι σπαμ emails και εγερτηριου κρατα τες για σενα !!!!Η επικοινωνια που εχω με το Vickmall και οταν αγορασα το κινητο και οταν χαλασε και το εστειλα πισω αλλα και τωρα που απαντω στις ερωτησεις τους για να μου φτιαξουν την συσκευη ειναι αριστη!!!

Δηλαδή είσαι βέβαιος ότι η Selina είναι γυναίκα ... :p

Από όλα τα Κινεζικά καταστήματα με τα οποία έχω "επικοινωνία" τόσα χρόνια, μόνο ένας ανταποκριτής "ήταν" άνδρας ..

Στην Κίνα εργάζονται μόνο γυναίκες από ότι φαίνεται.

Πάντως φίλε μου, εύχομαι να έχει αίσιο τέλος η ταλαιπωρία σου.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν το κινητο μου εκει για επισκευη και με ρωτουσαν καποια πραγματα!!!απλα με την διαφορα ωρας στελναμε απο ενα μειλ την ημερα!!!

Άρα, μήπως λέω μήπως, δεν έχουν να σε ρωτήσουν κάτι άλλο;

Ξέρεις δεν θα σου πάρουν και συνέντευξη...

Ασε που δεν ξερω αν η/ο Vivian ειναι αντρας η γυναικα οποτε περιοριστηκα στα του κινητου!!!:p:p:p

Χώσου!!! Δεν ξες ποτέ.

Εξ αρχης λεω οτι μαλλον λογω Σ/Κ δεν απαντησαν !!!!

Και τότε γιατί τονίζεις ότι 5 ημέρες δεν έχεις επικοινωνία;

Τωρα τις αλλες τις χαριτωμενιες περι σπαμ emails και εγερτηριου κρατα τες για σενα !!!!Η επικοινωνια που εχω με το Vickmall και οταν αγορασα το κινητο και οταν χαλασε και το εστειλα πισω αλλα και τωρα που απαντω στις ερωτησεις τους για να μου φτιαξουν την συσκευη ειναι αριστη!!!

Άρα ποιός ο λόγος όλου αυτού του πανικού;

Στην αρχή είπες ότι δεν απαντάνε ενώ τώρα λές το ανάποδο.

Και αυτοί αλλού θα το στείλουν για επισκευή, ίσως να μην χρειάζονται άλλες ερωτήσεις.

 

Πάντως όπως είπα και πρίν φαίνεται να λειτουργούν κανονικά.(ακόμα):lol:

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλονται κάποιοι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όπως είπα και πρίν φαίνεται να λειτουργούν κανονικά.(ακόμα):lol:

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλλονται κάποιοι.

Δεν υπαρχει λογος για αντιπαραθεση!!!Εγω απαντησα σε ενα μυνημα φιλου που λεει οτι δεν εχει επικοινωνια μαζι τους!!!

Εγω μια χαρα επικοινωνουσα μεχρι την πεμπτη και σε ερωτηση τους για καποιον κωδικο που με ζητησαν αν τελικα ηταν σωστος ειπαν οτι θα με ειδοποιουσαν!!!Και λεω οτι δεν με ειδοποιησαν εδω και 4μιση μερες!!!Το κινητο μια χαρα το φτιαξαν (Αλλαγη οθονης στο εργοστασιο της JIAYU) απλα στα τεστ που τo καναν πριν το στειλουν δεν μπορουσαν να το ανοιξουν μιας και ειχα ενεργοποιησει κωδικο προστασιας συσκευης!!!Πανικο δεν εχω μην πιανεσαι απο μια κουβεντα και εννοηται οτι λειτουργουν κανονικα μιας και το επιβεβαιωνεις και εσυ αλλα το θεμα μου ειναι αλλο !!!!

Τελικα η/ο Vivian ειναι ανδρας η γυναικα????Ιδου η απορια!!!!:lol::p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν το κινητο μου εκει για επισκευη και με ρωτουσαν καποια πραγματα!!!απλα με την διαφορα ωρας στελναμε απο ενα μειλ την ημερα!!!Ασε που δεν ξερω αν η/ο Vivian ειναι αντρας η γυναικα οποτε περιοριστηκα στα του κινητου!!!:p:p:p

Εξ αρχης λεω οτι μαλλον λογω Σ/Κ δεν απαντησαν !!!!

Τωρα τις αλλες τις χαριτωμενιες περι σπαμ emails και εγερτηριου κρατα τες για σενα !!!!Η επικοινωνια που εχω με το Vickmall και οταν αγορασα το κινητο και οταν χαλασε και το εστειλα πισω αλλα και τωρα που απαντω στις ερωτησεις τους για να μου φτιαξουν την συσκευη ειναι αριστη!!!

 

 

Στη ίδια φάση είμαστς. 6 μήνες έκανα να το επισκευάσω μαζί τους συν δυο μήνες που χάθηκε στον ταχυδρομείο. Γιόρτασα όλες τις κινέζικες αργιες, πρωτοχρονιές, καθολικό και ορθόδοξο πάσχα και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς..Το έλυσα αλλιώς..καλή υπομονή μαζί τους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...