Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δέμα το οποίο η ανεκδιήγητη SG έλεγε ότι το έφερε σε 2 ημέρες στην Ελλάδα (αποστολή 22/5 άφιξη 24/5), εμφανίσθηκε σήμερα με άφιξη στο αεροδρόμιο στις 07:45 σήμερα το πρωί ... :X

 

Κάτι παίζει εκεί στην SG post. Μείνετε μακρία, είναι άπειρα τα δυσάρεστα περιστατικά τελευταία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέχρι τώρα, όλα τα "χαμένα" δέματα ήταν από SG; Σαν χαμένα δεν λέω τα καθυστερημένα, αλλά αυτά που πραγματικά έχει περάσει καιρός από τότε που έγιναν shipped (+-30 ημέρες).
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα, όλα τα "χαμένα" δέματα ήταν από SG; Σαν χαμένα δεν λέω τα καθυστερημένα, αλλά αυτά που πραγματικά έχει περάσει καιρός από τότε που έγιναν shipped (+-30 ημέρες).

 

Ναι όσες περιπτώσεις είδα εγώ μαζί με τη δική μου ήταν SG. 60+ μέρες...

Link to comment
Share on other sites

RF384723865SG shipped 29/3 μέχρι σήμερα τίποτα. Φυσικά χάθηκε το πακέτο. Το καλύτερο όμως είναι ότι σήμερα μου απέρριψε το paypal το claim ενώ είχα βάλει και screenshots και όλα. Δηλαδή εάν δεν σε αποζημιώνουν σε 60 μέρες+ χωρίς παραλαβή πότε; Υπάρχει κανείς που να έπαθε το ίδιο και να τον αποζημίωσε το vickmall;

 

Με τι σκεπτικο απεριψε το claim το paypal? Mου φαινεται παραξενο, χωρια που μου εβαλες φωτιες γιατι εχω κανει και εγω claim με screenshot!

Link to comment
Share on other sites

Με τι σκεπτικο απεριψε το claim το paypal? Mου φαινεται παραξενο, χωρια που μου εβαλες φωτιες γιατι εχω κανει και εγω claim με screenshot!

 

Ησύχασε!! Πρόκειται για την περίπτωση που έχουν πει και άλλα παιδιά πιο πριν. Δηλαδή στο paypal λέει ότι δεν θα σου κάνουν refund αλλά στο mail λέει ότι θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλά τα πράγματα παίδες...

Δεν δίνεις σημασία στο τι γράφει το paypal στο resolution ή στο mail που θα σου στείλουν ,μπαίνεις στο paypal account που έχεις , πατάς εκεί που γράφει old account view και εκεί διαπιστώνεις αν πραγματικά σου έχει γίνει refund ή όχι.

 

-Άσχετο , αλλά έχω μια ερώτηση : μετά από πόσες ημέρες φαίνονται τα χρήματα επιστροφής στην πιστωτική κάρτα ή balance του καθενός ;

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις. Και σε εμενα και σε εναν ακομα φιλο που ειχε τα ιδια, εχει γινει ηδη refund στο paypal.(εννοω εχει γινει η καταχωρηση και θα περιμενω τωρα να φανει η επιστροφη στη καρτα).

Βεβαια στο resolution γραφει ακομα τα ιδια οπως και σε σενα, οποτε δεν εχεις προβλημα

 

Κι εμένα τα ίδια μου γράφει και εχω αρχίσει και ανησυχώ! Εχει πάρει κανεις τα χρήματα του έως τωρα;;;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι διαολο γινεται.. απο χτες στο 17track λεει οτι εφτασε ελλαδα το δεμα μου και στα ελτα λεει οτι βρισκεται στη σιγκαπουρη :mad:
Link to comment
Share on other sites

Όλοι εσείς είστε από SG μόνο;

Περίεργο μου φαίνεται γιατί όπως είπα μερικες σελίδες πίσω, εμένα το έστειλαν από μόνοι τους με NL, επειδή γνωρίζουν το πρόβλημα με SG Post.

Και μάλιστα ξέρουν πως συμβαίνει εδώ και κανα δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι διαολο γινεται.. απο χτες στο 17track λεει οτι εφτασε ελλαδα το δεμα μου και στα ελτα λεει οτι βρισκεται στη σιγκαπουρη :mad:

 

Και εμένα το ιδιο... Αν ηταν πιο παλιά θα σου έλεγα να μην ανησυχείς,αλλά με αυτά που διαβάζω...δεν ξέρω...

Από διάφορα track no. που βλεπω εδώ, σε άλλον δείχνει το site της sgpost οτι το δέμα βρίσκεται Ελλάδα πάνω από μήνα και δεν έχει παραλάβει ακόμα!! σε άλλον άφιξη στην Ελλαδα σε δυο μέρες αλλά στα ΕΛΤΑ εμφάνιση μετά από δεκα μέρες...

Απ΄ο,τι καταλαβαίνω η sgpost ενημερώνει πως το δέμα έφτασε στην Ελλάδα δηλ. το ξεφόρτωσε στο Αεροδρόμιο και τωρα είναι στον μεγαλο σωρό με σάκους (βλ.οδηγο στην αρχή) αλλά τα ΕΛΤΑ δεν εχουν παραλάβει...

Τέλος πάντων, έτσι σκ... που τα έχει κάνει η sgpost, σε άλλο ποστ ελεγα οτι ελπίζω να παραλάβω μέχρι τέλος της εβδομάδας τώρα ελπίζω απλώς να παραλάβω...:rolleyes::)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι γίνεται με αποστολές σε άλλες χώρες με LAOS, αλλά 4 δέματα που παρέλαβα ήρθαν σε χρόνο ρεκόρ, μέσα σε 8 το πολύ 13 μέρες. Και από ότι βλέπω εδώ σχεδόν όλα τα παιδιά παρέλαβαν πολύ γρήγορα. Οπότε μόνο τυχαίο δεν είναι το ότι ο φίλος παρέλαβε τόσο γρήγορα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

 

Πρωτη φορα μου στελνουν δεμα με Laos οποτε δεν γνωριζω. Χαιρομαι ομως που μου λες οτι ερχονται γρηγορα γιατι οπως ειπα πριν, σε ξενα φορουμ καποιοι περιμεναν μηνα+ .

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ιδιο... Αν ηταν πιο παλιά θα σου έλεγα να μην ανησυχείς,αλλά με αυτά που διαβάζω...δεν ξέρω...

Από διάφορα track no. που βλεπω εδώ, σε άλλον δείχνει το site της sgpost οτι το δέμα βρίσκεται Ελλάδα πάνω από μήνα και δεν έχει παραλάβει ακόμα!! σε άλλον άφιξη στην Ελλαδα σε δυο μέρες αλλά στα ΕΛΤΑ εμφάνιση μετά από δεκα μέρες...

Απ΄ο,τι καταλαβαίνω η sgpost ενημερώνει πως το δέμα έφτασε στην Ελλάδα δηλ. το ξεφόρτωσε στο Αεροδρόμιο και τωρα είναι στον μεγαλο σωρό με σάκους (βλ.οδηγο στην αρχή) αλλά τα ΕΛΤΑ δεν εχουν παραλάβει...

Τέλος πάντων, έτσι σκ... που τα έχει κάνει η sgpost, σε άλλο ποστ ελεγα οτι ελπίζω να παραλάβω μέχρι τέλος της εβδομάδας τώρα ελπίζω απλώς να παραλάβω...:rolleyes::)

 

Σε ενα 24ωρο απο την "αφιξη" περιμενετε παραλαβη ρε παιδια?

Απο 5 εως 45 μερες μπορει να περιμενετε, οποτε οπλιστειτε με υπομονη...

ΥΓ Αυτο το νημα ειναι πολυ ζωντανο εδω και πολυ καιρο.

Δεν εχει τυχει κανεις να εχει inside info να μας δωσει μια "γλαφυρη" ματια για την κατασταση που επικρατει στις παραλαβες στο αεροδρομιο?

Δηλαδη που τοποθετουνται οι σακοι, ποια πρωτοκολλα τηρουνται και με τη διαδικασια γινεται το scanning , ποιο ειναι το buffer, πως γινεται η ταξινομηση κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ιδιο... Αν ηταν πιο παλιά θα σου έλεγα να μην ανησυχείς,αλλά με αυτά που διαβάζω...δεν ξέρω...

Από διάφορα track no. που βλεπω εδώ, σε άλλον δείχνει το site της sgpost οτι το δέμα βρίσκεται Ελλάδα πάνω από μήνα και δεν έχει παραλάβει ακόμα!! σε άλλον άφιξη στην Ελλαδα σε δυο μέρες αλλά στα ΕΛΤΑ εμφάνιση μετά από δεκα μέρες...

Απ΄ο,τι καταλαβαίνω η sgpost ενημερώνει πως το δέμα έφτασε στην Ελλάδα δηλ. το ξεφόρτωσε στο Αεροδρόμιο και τωρα είναι στον μεγαλο σωρό με σάκους (βλ.οδηγο στην αρχή) αλλά τα ΕΛΤΑ δεν εχουν παραλάβει...

Τέλος πάντων, έτσι σκ... που τα έχει κάνει η sgpost, σε άλλο ποστ ελεγα οτι ελπίζω να παραλάβω μέχρι τέλος της εβδομάδας τώρα ελπίζω απλώς να παραλάβω...:rolleyes::)

 

Η αρμοδιοτητα της SG ειναι να το παραδωσει στο αεροδρομιο της χωρας προορισμου κι οχι να σας το φερει μεχρι το σαλονι του σπιτιου σας.

Αυτο το κανει , και μαλιστα το δηλωνει και γραπτως οπως ειχα δει σε καποιο προηγουμενο ποστ .

Αν καποιοι δεν τους πιστευετε να τους κανετε μυνηση . Εχετε και γραπτες αποδειξεις του " ψευδους " !

Απορω αν ολοι εσεις ζειτε στην Ελλαδα η σε καποιο παραλληλο συμπαν ...

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Περιμένω ένα δέμα από Γερμανία με DPD. Γνωρίζετε με ποιον συνεργάζεται η συγκεκριμένη μτφορική στην Ελλάδα?
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Περιμένω ένα δέμα από Γερμανία με DPD. Γνωρίζετε με ποιον συνεργάζεται η συγκεκριμένη μτφορική στην Ελλάδα?

 

acs.......

Link to comment
Share on other sites

Η αρμοδιοτητα της SG ειναι να το παραδωσει στο αεροδρομιο της χωρας προορισμου κι οχι να σας το φερει μεχρι το σαλονι του σπιτιου σας.

Αυτο το κανει , και μαλιστα το δηλωνει και γραπτως οπως ειχα δει σε καποιο προηγουμενο ποστ .

Αν καποιοι δεν τους πιστευετε να τους κανετε μυνηση . Εχετε και γραπτες αποδειξεις του " ψευδους " !

Απορω αν ολοι εσεις ζειτε στην Ελλαδα η σε καποιο παραλληλο συμπαν ...

 

συγνωμη ρε φιλε, δηλαδη εσενα σου φαινεται τοσο λογικο το ενα τρακ να λεει οτι βρισκεται στην ελλαδα κ το αλλο στη σιγκαπουρη, ωστε η εκτιμηση σου ειναι οτι ζουμε σε παραλληλο συμπαν?

Link to comment
Share on other sites

acs.......

 

Σε ευχαριστώ για την αμεση απάντηση. Χτυπάω το tracking στην acs και δε βγάζει κάτι ενω στο κεντρικό σάιτ της dpd βγαινει ότι ειναι Θεσσαλονίκη το δεμα. Θα το ξαναδώ αργότερα μήπως ενημερωθεί

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Κατάσταση: ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Ημερομηνία/Time: 24-05-2016 10:23

Περιοχή: ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

Κατάσταση: ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

Ημερομηνία/Time: 29-05-2016 19:40

Περιοχή: ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Ημερομηνία/Time: 30-05-2016 13:08

Περιοχή: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Ημερομηνία/Time: 30-05-2016 13:18

Περιοχή: Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

Κατάσταση: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 31-05-2016 03:19

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ημερομηνία/Time: 31-05-2016 15:30

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ημερομηνία/Time: 31-05-2016 16:02

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Ημερομηνία/Time: 31-05-2016 18:02

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Κατάσταση: ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

Ημερομηνία/Time: 31-05-2016 18:17

Περιοχή: ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

 

Πριν λίγο καιρό την μία μέρα το σκαναραν αεροδρόμιο την επόμενη έφτανε θεσσαλονικη....έτυχε κ σε κανέναν άλλον να αργήσει τόσο ?

Link to comment
Share on other sites

η postNL ακομα και σημερα τιποτα. περασαν 11 μερες απο την στηγμη που εφυγε απο Ολλανδια και τιποτα ...

 

Υπομονή. Και μένα με NL 10 με 11 μέρες έκανε. Με το που έφτασε, είχε ανοιχτεί και ο σάκος και σε 2 μέρες το είχα στα χέρια μου το πακέτο.

:D
Link to comment
Share on other sites

η postNL ακομα και σημερα τιποτα. περασαν 11 μερες απο την στηγμη που εφυγε απο Ολλανδια και τιποτα ...

 

οι τελευταιες 5 παραγγελιες μου ειναι με postnl και καμια δεν ειχε ετοια καθυστερηση......... ολες σε 11-14 μερες ηταν στα χερια μου πολυ γρηγορα!!!

να και η τελυταια που περιμενω και αυτη σφαιρα ερχεται!! RS527048629NL

Link to comment
Share on other sites

οι τελευταιες 5 παραγγελιες μου ειναι με postnl και καμια δεν ειχε ετοια καθυστερηση......... ολες σε 11-14 μερες ηταν στα χερια μου πολυ γρηγορα!!!

να και η τελυταια που περιμενω και αυτη σφαιρα ερχεται!! RS527048629NL

 

ποο και τι εγινε με το δικο μου? οεο ?και εχω κ το tracking απο ενα αλλο παιδι που εχει κολλησει ακριβως στο ιδιο(και το δικο του εφυγε 21-05-16 20:36). δες εδω

 

2016-05-21 20:36 The item is on transport to the country of destination

2016-05-21 15:12 The item is at the PostNL sorting center

2016-05-20 09:34 The item is pre-advised

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε φιλε, δηλαδη εσενα σου φαινεται τοσο λογικο το ενα τρακ να λεει οτι βρισκεται στην ελλαδα κ το αλλο στη σιγκαπουρη, ωστε η εκτιμηση σου ειναι οτι ζουμε σε παραλληλο συμπαν?

 

Το παραλληλο συμπαν παει στο οτι δεν γνωριζετε την πραγματικοτητα στην Ελλαδα φιλε μου .

Η ειστε πολυ μικροι οι περισσοτεροι η δεν ειχατε ποτε παρε δωσε με το Ελληνικο δημοσιο .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την αμεση απάντηση. Χτυπάω το tracking στην acs και δε βγάζει κάτι ενω στο κεντρικό σάιτ της dpd βγαινει ότι ειναι Θεσσαλονίκη το δεμα. Θα το ξαναδώ αργότερα μήπως ενημερωθεί

 

Πρεπει να παρεις τηλεφωνο στην acs να σε δωσουν το ελληνικο αριθμο για να μπορεις να το βλεπεις στην acs.

Link to comment
Share on other sites

Η αρμοδιοτητα της SG ειναι να το παραδωσει στο αεροδρομιο της χωρας προορισμου κι οχι να σας το φερει μεχρι το σαλονι του σπιτιου σας.

Αυτο το κανει , και μαλιστα το δηλωνει και γραπτως οπως ειχα δει σε καποιο προηγουμενο ποστ .

Αν καποιοι δεν τους πιστευετε να τους κανετε μυνηση . Εχετε και γραπτες αποδειξεις του " ψευδους " !

Απορω αν ολοι εσεις ζειτε στην Ελλαδα η σε καποιο παραλληλο συμπαν ...

 

Προφανως και εχει προβλημα να το παραδωσει στο αεροδρομιο αφου πρωτον το vickmall σταματησε να στελνει με sg post ακομα και αν το επιλεξεις (με το ζορι nl post) , δευτερον στη δικη μου περιπτωση που πλεον εχει λυθει με refund, η απαντηση του vickmall μετα απο επικοινωνια με τον μεταφορεα ηταν οτι δεν γνωριζει που βρισκεται το πακετο μου και δεν ηξερε σε ποιο σημειο της μεταφορας βρισκεται ("αφιξη" 31/3/2016 Ελλαδα) , τριτο το 99% των χαμενων δεματων ηταν απο 3-4 διαφορετικα καταστηματα με κοινο παρανομαστη την sg post.

Καθυστερησεις υπηρξαν και με bg post,nl post, laos post,china post αλλα εξαφανισεις μονο με sg post.Εγω ακομα κοιταζω για πλακα το trackcheker και εχει φτασει αισιως στις 72 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...