Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην ίδια φάση είμαι κ εγώ μας έχουν γκαστρωση άντε να δουμε...

 

Εμενα εφτασε χτες ελλαδα απο ολλανδια. Εκατσε 5 μερες. Βεβαια το στατους απο τα ελτα γραφει ακομα arrival at netherlands ενω το 17track λεει οτι ειναι ελλαδα απο χτες. Οποτε σημερα φανταζομαι θα περασει ελεγχο αν ανοιχτει ο σακος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω τι παίζει με την Πρωτοχρονιά των κινεζων χθες πάντως έκανα 2 παραγγελίες από το banggood και μέσα σε 8 ώρες έγιναν shipped.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως δείχνει να ξεκόλλησε και λογικά... έρχεται!

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 28-01-2016 09:43 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-02-2016 06:31 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 08-02-2016 09:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 08-02-2016 11:31 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

 

προφανώς το "ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ" σημαίνει ότι πήρε την... ανηφόρα προς Θεσσαλονίκη ή λάθος ?

 

Γιεπ ... αύριο ή μεθαύριο θα παραλάβεις ! Σε πακέτο για γνωστούς θεσσαλονίκη έχω και εγώ ενημέρωση (με τα capital controls έχω κάνει το Paypal μου , κέντρο συναλλαγών για όσους γνωρίζω και κάνουν αγορές από νετ...)

 

Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 28-01-2016 11:31 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 08-02-2016 06:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 08-02-2016 09:33 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 08-02-2016 11:33 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με την Πρωτοχρονιά των κινεζων χθες πάντως έκανα 2 παραγγελίες από το banggood και μέσα σε 8 ώρες έγιναν shipped.

 

Κι εμένα αμέσως έγινε shipped αλλά έχει κολλήσει 15 μέρες Ολλανδία ενώ του marika7 είναι ήδη Ελλάδα με μόνο 5 μέρες παραμονή Ολλανδία. Λογικά το δικό μου θα έμπλεξε:p Ε, Ολλανδία είναι αυτή..:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι παίζει με την Πρωτοχρονιά των κινεζων χθες πάντως έκανα 2 παραγγελίες από το banggood και μέσα σε 8 ώρες έγιναν shipped.

 

Nl post; Αν ναι ενημέρωσε πότε θα φανεί το tracking number. Έχω την υποψία ότι λέει το email shipped αλλά δεν το στέλνουν ακόμα πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Nl post; Αν ναι ενημέρωσε πότε θα φανεί το tracking number. Έχω την υποψία ότι λέει το email shipped αλλά δεν το στέλνουν ακόμα πραγματικά.

Είναι Untracked παραγγελίες των 20 ευρώ. Όταν λένε ότι έγινε shipped στο banggood εννοουνε ότι έγινε registered στην Flytexpress και ότι θα φύγει σε 1 με 2 μέρες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κι εμένα αμέσως έγινε shipped αλλά έχει κολλήσει 15 μέρες Ολλανδία ενώ του marika7 είναι ήδη Ελλάδα με μόνο 5 μέρες παραμονή Ολλανδία. Λογικά το δικό μου θα έμπλεξε:p Ε, Ολλανδία είναι αυτή..:lol:

Είναι οι μέρες ας μην βιαζόμαστε να περάσουν και όλα θα έρθουν στο φυσιολογικό τους και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 2016-01-26 11:12 NETHERLANDS, ARRIVAL AT AIRPORT

Πόσο καιρό μπορεί να είναι έτσι ακίνητο;

 

Με την NL και πόσο μάλλον αυτήν την περίοδο, ποτέ δεν ξέρεις.

Εμένα παραγγελία με ΝL από banggood, κόλλησε καμιά 20αριά ημέρες

02-02-2016 12:50 The item has been processed in the country of destination

12-01-2016 19:12 The item is on transport to the country of destination

11-01-2016 23:32 The item is at the PostNL sorting center

07-01-2016 03:43 The item is ready for shipment

05-01-2016 09:03 The item is pre-advised

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

εγώ την παραγγελία την έκανα απο 1949deal.χαλαρώστε πάντως γιατί λόγω απεργιών υπάρχει συσσωρευμένο υλικό που έχει φτάσει και δεν έχουν ανοιχτεί πολλά. άλλωστε τα ξεδιαλύνουν με τα γραμμάρια και πρέπει να περάσουν από έλεγχο ασφάλειας. Ενημερώθηκα από μέσα για αυτό!:p

 

Y.Γ.: υπενθυμίζω ότι το τρακ μου δεν έχει αλλάξει από τα ελτά

Edited by marika7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

καταρχάς ευχαριστώ πάρα πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές και οδηγίες τις οποίες χρειάστηκα για να στείλω πίσω μια ταμπλέτα που είχα πάρει από το gearbest. Θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι.

Καταρχάς η εξυπηρέτηση στο gearbest ήταν πολύ καλή. Με βοήθησαν αρκετά για να γίνει η διαδικασία. Πρώτη φορά παραγγέλνω από αυτούς.

Αφού έστειλα πίσω τη ταμπλέτα με επιστολή με tracking number στα 15 ευρώ πήρα πίσω τα μεταφορικά από το paypal όπως διάβασα εδώ και έκανα και dispute.

Μου απάντησε το gearbest μέσα από την paypal να κλείσω το dispute και μόλις παραλάβουν τη ταμπλέτα θα με βάλουν τα χρήματα στη paypal. Τους απάντησα ότι θα το αφήσω γιατί πρώτη φορά παραγγέλνω από αυτούς και έτσι αισθάνομαι πιο ασφαλής. Περνάνε όμως οι μέρες και στις 11.02 μου ήρθε μήνυμα ότι θα κλείσει το dispute αυτόματα.

Ήθελα να ρωτήσω τι να κάνω λοιπόν. Να κάνω το dispute claim ή να το αφήσω ;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη τη βοήθεια !:D

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις με Bpost ποσες μερες κανει να ερθει μετα το

Your shipment has arrived at the postal operator of the country of destination and will be delivered in the coming days. ;

 

 

λόγω διαμονής μου στο Βέλγιο , αν είναι BPack (tracking) συνήθως για Ελλάδα παίρνει 2-3 μέρες και μετά είναι στο έλεος των ΕΛΤΑ , αν είναι απλό δέμα , καλή τύχη γιατί αργούν και εξαρτάται από τον ταχυδρόμο σου αν θα το αφήσει χύμα ή αν θα το βγάλει ειδοποιητήριο . Καλό θα ναι να ενημερώσεις τον ταχυδρόμο της περιοχής σου πως περιμένεις πακέτο και αν έρθει τίποτα να μην το αφήσει χύμα !

 

Περνάνε όμως οι μέρες και στις 11.02 μου ήρθε μήνυμα ότι θα κλείσει το dispute αυτόματα.

Ήθελα να ρωτήσω τι να κάνω λοιπόν. Να κάνω το dispute claim ή να το αφήσω ;

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη τη βοήθεια !:D

 

Καλά κάνεις και δεν το κλείνεις γιατί μετά θα είναι στην απόφαση του πωλητή αν θα σου κάνει refund !

περίμενε μέχρι τις 10/2 και μετά κάνε escalate σε claim ! το tracking τι λεει ; το παρέλαβαν ;;; αν ναι δεν έχουν λόγο να καθυστερούν !

Edited by shuin
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ σημερα ελτα για αποστολη απο κινα που εχει γινει arrived in destination post(gr) στις 4/2 και την ρωτησα τι γινεται με το πακετο. Ακουσον ακουσον, δεν εχει φτασει ελλαδα, ειναι σε ενδιαμεσο αεροδρομιο. ΟΤΙ ΝΑΝΕ....
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και δεν το κλείνεις γιατί μετά θα είναι στην απόφαση του πωλητή αν θα σου κάνει refund !

περίμενε μέχρι τις 10/2 και μετά κάνε escalate σε claim ! το tracking τι λεει ; το παρέλαβαν ;;; αν ναι δεν έχουν λόγο να καθυστερούν !

 

Μου έχει απαντήσει το gearbest μέσω του paypal ότι θα με τα βάλει ! δεν είναι ένα καλό αποδεικτικό ;

Θα το κάνω claim τότε στις 10.02 για να είμαι σίγουρος ! το tracking μου λέει ότι έφτασε στη Κίνα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το παρέλαβε σωστά ; έχουν τώρα και αυτή την αργία μέχρι τις 13.02 οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα παραγγελία με ΝL από banggood, κόλλησε καμιά 20αριά ημέρες

 

Βλέπω να σε περνάω, αν και δεν το θέλω.:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ σημερα ελτα για αποστολη απο κινα που εχει γινει arrived in destination post(gr) στις 4/2 και την ρωτησα τι γινεται με το πακετο. Ακουσον ακουσον, δεν εχει φτασει ελλαδα, ειναι σε ενδιαμεσο αεροδρομιο. ΟΤΙ ΝΑΝΕ....

 

Έχει αναφερθεί πολλάκις ότι μπορεί να διαρκέσει αρκετές μέρες από το arrival status που δίνει η sing post μέχρι να σκαναριστεί το αντικείμενο από τα ΕΛΤΑ. 4 μέρες δεν είναι τίποτα και μεσολάβησε και σαββατοκύριακο. Δεν χρειάζεται να παίρνουμε τηλέφωνο για το παραμικρό και να εκβιάζουμε καταστάσεις (για διαφόρους λόγους αυτό.)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ σημερα ελτα για αποστολη απο κινα που εχει γινει arrived in destination post(gr) στις 4/2 και την ρωτησα τι γινεται με το πακετο. Ακουσον ακουσον, δεν εχει φτασει ελλαδα, ειναι σε ενδιαμεσο αεροδρομιο. ΟΤΙ ΝΑΝΕ....

 

 

κάτσε , βιάζεσαι .... arrival 1/2 σήμερα κουνήθηκαν !!! έχεις μέχρι δευτέρα στην χειρότερη αναμονή ! και πάλι γρήγορα πάνε ... υπήρχαν φορές που περιμέναμε και 1 μήνα .... τώρα σε 10 μέρες από την παραγγελία παραλαμβάνουμε οι περισσότεροι .... παρόλες τις αργίες τους και τις απεργίες μας !

Edited by shuin
Link to comment
Share on other sites

Από τις 3/2 στο αεροδρόμιο περιμένοντας να ξεκολλήσει ...

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160208/398b6cadaa0a08556fc8d83088d9ee20.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχει φτάσει Ελλάδα;

Destination Country 
2016-01-23 16:10 CHINA, ITEMS IN PACKING
2016-01-22 21:34 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country
2016-01-26 14:07 Guangzhou Terminal, leave the
2016-01-26 14:07 Guangzhou Terminal, left hand navigation
2016-01-26 08:55 Guangzhou Terminal, arrival
....

Πάλι πήρες κινητό ρε;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. Είμαστε ακριβώς στην ίδια κατάσταση. Μη σκας. Μέσα στη βδομάδα θα αλλάξει το στάτους. Μη σου πω σήμερα. Ας μην είμαστε αχάριστοι. Ήδη οι χρονοι είναι πολύ γρήγοροι. Υπομονή.

 

Εχεις δικιο φιλε μου να σαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Έχει φτάσει Ελλάδα;

Destination Country 
2016-01-23 16:10 CHINA, ITEMS IN PACKING
2016-01-22 21:34 CHINA, RECEIVE ITEM FROM CUSTOMER

Origin Country
2016-01-26 14:07 Guangzhou Terminal, leave the
2016-01-26 14:07 Guangzhou Terminal, left hand navigation
2016-01-26 08:55 Guangzhou Terminal, arrival
....

 

Εκτιμώ πως όχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν υπάρχουν :wacko:

06.02.2016 12:20 Singpost Send item abroad (Export) Singapore (SGSINF) Greece GRATHA

06.02.2016 16:35 Singpost Arrival at international place of exchange Greece

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα,μεταξυ μας μια απευθειας πτηση ποση ωρα κανει να φτασει?

 

Ε 4 ωρές χλωμό να έκανε από σιγκαπούρη. Με 1 στάση απ'ότι είδα κάνει 15ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ε 4 ωρές χλωμό να έκανε από σιγκαπούρη. Με 1 στάση απ'ότι είδα κάνει 15ώρες.

μην ξεχνάτε ότι είναι κι 9 ώρες μπροστά έτσι;;; μισή περίπου μέρα κάνουν τα κάργκο 12-18 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...