Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα οντως το δεμα χαθκε, οπως ελεγα αρχικα. Λενε οτι θα μου απαντησουν αυριο. Στις ποσες ημερες χανεται η προθεσμια για dispute στο paypal; Να ξερω, σε περιπτωση που κανουν τσατσια για να περναει ο καιρος και να χαθει η προθεσμια..

 

Αληθεια, τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις; Μου επιστρεφουν τα λεφτα στη καρτα ή στο gearbest wallet; Ή δε μου τα επιστρεφουν καθολου; (!!!) Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να ξανακανω παραγγελια απο αυτους..

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικα οντως το δεμα χαθκε, οπως ελεγα αρχικα. Λενε οτι θα μου απαντησουν αυριο. Στις ποσες ημερες χανεται η προθεσμια για dispute στο paypal; Να ξερω, σε περιπτωση που κανουν τσατσια για να περναει ο καιρος και να χαθει η προθεσμια..

 

Αληθεια, τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις; Μου επιστρεφουν τα λεφτα στη καρτα ή στο gearbest wallet; Ή δε μου τα επιστρεφουν καθολου; (!!!) Η αληθεια ειναι οτι δε θελω να ξανακανω παραγγελια απο αυτους..

Απ'το everbuying που μου έτυχε πάνω κάτω το ίδιο ( ακόμα '' έρχεται '' το δέμα απο 1/8) ,πήρα τα λεφτά πίσω ( μέσω paypal claim ) , το gearbest προσφέρει refund στο wallet αλλά μην το δεχτείς και προχώρα μέσω paypal ( 180 ημέρες έχεις αν θυμάμαι καλά ) ακόμα και να ξανακάνεις αγορά απο αυτούς καλύτερα θα είναι να χεις τα λεφτά στην κάρτα σου παρά στο site τους :happy:

Link to comment
Share on other sites

Αμα μπουν στο wallet δεν υπαρχει θεμα, αφου εχω και αλλα 5 ευρω για να χρησιμοποιησω σαν εκπτωση. Το θεμα εινια να μην ξαναχαθει το δεμα ή να μην αργησει παλι 30 ημερες..
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα υπομονης...αλλο να σου πουν δεν εχουμε δει τι εχει ερθει, αλλο να σου λενε δεν ειναι ελλαδα και οτι η ειδοποιηση στο tracking ειναι λαθος...οπως μου ειπαν εμενα...

 

Μάλιστα... Πρέπει να διαθέτουν και μαντικές ικανότητες οι υπάλληλοι.

Άκου εκεί να μην ξέρουν τί έχει έρθει και τί όχι....

Εντάξει μπορεί να μην φαίνεται στο σύστημά τους, αλλά δεν μπορεί ένας άνθρωπος να τρέξει να δεί ότι έφτασε το δέμα αφού τους το είπες;:rolleyes:

 

Στα ελτα δουλευεις και παρεξηγηθηκες;

 

Εγω ημουν ξεκαθαρος....μιλησα με ελτα, και μου ειπαν δρν ειναι ελλαδα...και ρωτησα συγκεκριμενα μετα, δεν ειναι ελλαδα η δεν το εχετε δει ακομα, γιατι βλεπω πως ειναι στο αεροδρομιο...και η απαντηση ηταν, δεν υπαρχει τιποτα ελλαδα, και η ειδοποιηση που πηρα ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ. Και μαλιστα επειδη το συνεχισα λιγο, μου ειπε να στειλω και ειδοποιηση στην sg για το λαθος μηνυμα...

 

 

Οποτε δε μπορω να καταλαββ για ποιο λογο προσπαθεις να μου ριξεις ψταιξιμο, για τη μη κατανοηση μου για αυτο που μου ειπαν...

 

Πάντως είναι απαράδεκτο, πέρασε το σάββατο, πέρασε η κυριακή και ακόμα να παραλάβεις.

Πάρε και άλλα τηλέφωνα στα ελτα και ρώτα άκυρα πράγματα. Έτσι θα σου έρθει πιο γρήγορα...:rolleyes:

 

PS: Δεν δουλεύω στα ελτά, αλλά παρεξηγήθηκα επειδή το common sense έχει πάει περίπατο...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου ειπαν αυτο στο support :

 

We would like to thank you for your recent order .

 

We apologize with this delay and sincerely regret you have not received your order.

 

 

We would start a claim for the package with the carrier and the carrier would trace your package from their end.

 

We would take further action for you when we have the result.

 

 

The processing time varies and in this period we can do nothing but wait for the result.

 

As the claim would go on, would you mind giving the package some more time for the arrival?

 

 

Thanks for your patience and understanding in this matter.

 

 

Please feel free to contact us anytime.

 

Best regards

 

Ruri

Gearbest Customer Service

http://www.gearbest.com/

Η υπομονη μου εξαντληθηκε. Παω για paypal dispute.

 

Εδω μου ειπαν οτι το δεμα χαθηκε. Οποτε δε χρειαζεται να χανω το καιρο μου.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δέμα με NLpost δείχνει ότι είναι Ελλάδα από την περασμένη Πέμπτη και στο Eltatrack ότι είναι Ολλανδία από τις 6-10.Υποθέτω ότι έχει έρθει Ελλάδα αλλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκκος ακόμη από τα ΕΛΤΑ.Τι κανουμε εδώ; Τους παίρνω τηλέφωνο και παραπονούμαι ή το αφήνω να δούμε που θα πάει;
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια ερωτηση εαν ξερει κανεις ποιο ειναι πιο γρηγορο ταχυδρομιο για αποστολη στην Αθηνα...το sg post ή to nl post?
Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστω φιλε ,περιμενω δυο προιοντα, σε αυτο το λινκ μου λεει οτι ειναι στην χωρα προορισμου και τα ΕΛΤΑ μου λενε οτι βρισκεται ακομη ολανδια, ωραιο συνδεασμο εχουν

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου δέμα με NLpost δείχνει ότι είναι Ελλάδα από την περασμένη Πέμπτη και στο Eltatrack ότι είναι Ολλανδία από τις 6-10.Υποθέτω ότι έχει έρθει Ελλάδα αλλά δεν έχει ανοιχτεί ο σάκκος ακόμη από τα ΕΛΤΑ.Τι κανουμε εδώ; Τους παίρνω τηλέφωνο και παραπονούμαι ή το αφήνω να δούμε που θα πάει;
Ακριβώς ίδιες ημερομηνίες είχα κι εγώ. Παρασκευή ήρθε ειδοποίηση, χθες παρέλαβα.

Edit: γράψε λάθος, το δικό μου προσγειώθηκε στην Αθήνα στις 6\10 και έφυγε απο Κ.Δ. Αττικής στις 8\10.

 

Υπομονή 2-3 μέρες ακόμα. Και τηλέφωνο να πάρεις τώρα, δεν θα καταφέρεις κάτι.

 

ευχαριστω φιλε ,περιμενω δυο προιοντα, σε αυτο το λινκ μου λεει οτι ειναι στην χωρα προορισμου και τα ΕΛΤΑ μου λενε οτι βρισκεται ακομη ολανδια, ωραιο συνδεασμο εχουν
Ίδια περίπτωση. Υπάρχει καθυστέρηση στην παράδοση-παραλαβή των σάκων. Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ίδια μου γραφή ότι έφτασε ελλάδα αλλα στα ελτα μου εμφανίζει ότι είναι ακόμα στην σιγκαπούρη σε τηλεφώνημα που τους έκανα μου είπανε ότι είναι λάθος αυτό που γράφουνε και ότι το δέμα δεν ήρθε ελλάδα απλός ότι σε στάση που έκανε σε κάποια χωρα εμφανίστηκε εκεί και έτσι πέρασε στο σύστημα ότι είναι ελλάδα

Status Date Status Description

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

Edited by meletis1_
Link to comment
Share on other sites

Και μενα στο ίδιο στάδιο είναι, απο το Σάββατο. Έχω την εντύπωση ότι ο καθένας ότι νιώθει λέει (για το τηλ στα ΕΛΤΑ)

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση μόνο: τώρα με τo capital control πως παραγγέλνεται από Κίνα? Αν έχει απαντηθεί ήδη ας μου στείλει κάποιος αναλυτικές οδηγίες με πμ.

(προσπάθησα να διαβάσω τι γίνεται αλλά με 850+ σελίδες δε παίζεται το θέμα)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μία από τα ίδια. Singapore post, από τις 10 είναι Ελλάδα αλλά τα ΕΛΤΑ στον κόσμο τους. Τι να κάνουμε υπομονή..
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση μόνο: τώρα με τo capital control πως παραγγέλνεται από Κίνα? Αν έχει απαντηθεί ήδη ας μου στείλει κάποιος αναλυτικές οδηγίες με πμ.

(προσπάθησα να διαβάσω τι γίνεται αλλά με 850+ σελίδες δε παίζεται το θέμα)

Ευχαριστώ

Δοκίμασε κανονικά όπως παλιά αλλιώς αν δεν μπορέσεις

Διάβασε την 1η σελίδα του παρακάτω θέματος

Paypal: Χρήση και γενικές ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

τη διαδικασία την ξέρω... το έχω κάνει πολλές φορές, αλλά τώρα με το capital control δεν γίνεται. Κι απορώ πως οι άλλοι παραγγέλνουν. Ευχαριστώ πάντως
Link to comment
Share on other sites

και εμενα τα ίδια μου γραφή ότι έφτασε ελλάδα αλλα στα ελτα μου εμφανίζει ότι είναι ακόμα στην σιγκαπούρη σε τηλεφώνημα που τους έκανα μου είπανε ότι είναι λάθος αυτό που γράφουνε και ότι το δέμα δεν ήρθε ελλάδα απλός ότι σε στάση που έκανε σε κάποια χωρα εμφανίστηκε εκεί και έτσι πέρασε στο σύστημα ότι είναι ελλάδα

Status DateStatus Description

10-10-2015Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015Received from Customer

 

Και μενα στο ίδιο στάδιο είναι, απο το Σάββατο. Έχω την εντύπωση ότι ο καθένας ότι νιώθει λέει (για το τηλ στα ΕΛΤΑ)

 

Και εμένα μία από τα ίδια. Singapore post, από τις 10 είναι Ελλάδα αλλά τα ΕΛΤΑ στον κόσμο τους. Τι να κάνουμε υπομονή..

 

Μια χαρά είστε εσείς, μην αγχωνεστε. Τι να πω εγώ που έφυγε ακριβώς την ίδια ημερομηνία με εσάς από σινγκαπουρη, και έχει μείνει στο dispatched to overseas από 7 του μήνα. Ελπίζω να είναι όλα καλά και μην χαθεί το δέμα.

Πάντως μετά την γιορτή των κινεζων μου φαίνεται καθυστερούν τα ΕΛΤΑ σε σχέση με πριν.

Link to comment
Share on other sites

τη διαδικασία την ξέρω... το έχω κάνει πολλές φορές, αλλά τώρα με το capital control δεν γίνεται. Κι απορώ πως οι άλλοι παραγγέλνουν. Ευχαριστώ πάντως

 

Η διαδικασία του πρώτου ποστ ( στο θέμα του paypal )είναι για την περίοδο των c.c και γίνεται κανονικότατα ( είτε με request money είτε με send money )

Αν και πολλοί απο εμάς πετυχένουν συναλλαγές και χωρίς κολπάκια κανονικά όπως παλιά μέσω paypal.

Link to comment
Share on other sites

Από τον οδηγό:

 

Αφού φύγει από την Άπω ανατολή το πακέτο, λίγες μέρες μετά κάθεται μέσα σε σάκο μαζί με άλλα πακέτα στο αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Εκεί, μέχρι να ανοιχθεί ο σάκος και να καταγραφεί το πακέτο στο tracking, μπορεί να περάσουν από λίγες μέρες μέχρι και 3 βδομάδες, σπάνια και περισσότερο. Σε αυτό το διάστημα, στο τράκινγκ η τελευταία καταχώριση είναι απλά ότι αναχώρισε απ' τη χώρα αποστολής.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί πανικοβάλλεστε και πλακώνετε στα τηλέφωνα όταν μάλιστα δεν υπάρχει λόγος...

Θα παραλάβεις...όταν είναι να παραλάβεις.:) Άλλωστε σιγά την καθυστέρηση. Σάββατο έφτασε, μπορεί να μην παραλάβεις αυτή την βδομάδα αλλά τη επόμενη σίγουρα θα το έχεις στα χέρια σου.

 

 

τη διαδικασία την ξέρω... το έχω κάνει πολλές φορές, αλλά τώρα με το capital control δεν γίνεται. Κι απορώ πως οι άλλοι παραγγέλνουν. Ευχαριστώ πάντως

 

Μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το thread του paypal;

Αν όχι κάντο πρώτα.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση μόνο: τώρα με τo capital control πως παραγγέλνεται από Κίνα? Αν έχει απαντηθεί ήδη ας μου στείλει κάποιος αναλυτικές οδηγίες με πμ.

(προσπάθησα να διαβάσω τι γίνεται αλλά με 850+ σελίδες δε παίζεται το θέμα)

Ευχαριστώ

 

Φίλε εγώ προσωπικά μαζί με τον αδερφό μου κάναμε αγορά κινητού απο Vickmall χωρίς κανένα πρόβλημα μέσω paypal.Αν θες δοκίμασε από εκεί.Αλλιώς δοκίμασε το γνωστό κόλπο με το paypal.

Link to comment
Share on other sites

Και μενα στο ίδιο στάδιο είναι, απο το Σάββατο. Έχω την εντύπωση ότι ο καθένας ότι νιώθει λέει (για το τηλ στα ΕΛΤΑ)

 

λες να είναι στον ίδιο σάκο πάντως είναι παράξενο τόσα και τόσα δέματα έχω πάρει από κίνα και κανένα όταν έφτασε ελλάδα δεν έκανε τόσο καιρό να σκαναριστεί στο σύστημα λέτε να λένε αλήθεια στα ελτα ότι το δέμα δεν έχει φτάσει ακόμα ελλάδα? 10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR) αυτό δεν σημαίνει ότι ήρθε ελλάδα στις 10 του μηνός?

Edited by meletis1_
Link to comment
Share on other sites

λες να είναι στον ίδιο σάκο πάντως είναι παράξενο τόσα και τόσα δέματα έχω πάρει από κίνα και κανένα όταν έφτασε ελλάδα δεν έκανε τόσο καιρό να σκαναριστεί στο σύστημα λέτε να λένε αλήθεια στα ελτα ότι το δέμα δεν έχει φτάσει ακόμα ελλάδα? 10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR) αυτό δεν σημαίνει ότι ήρθε ελλάδα στις 10 του μηνός?

 

ακριβως στην ιδια κατασταση απο 10/10 και εγω παιδια..

Link to comment
Share on other sites

παιδες μια ερωτηση να κανω και εγω,σημερα μου εβγαλε Dispatch to Overseas με το ιδιο tracking number θα φαινεται η αποστολη στα ελτα?γιατι ακομα δεν φαινεται κατι μονο στο track17,singpost κλπ.φαινεται.οταν φτασει ελλαδα θα φαινεται στα ελτα?η πρεπει να ζητησω εγω αλλο?
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...