Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβώς... Δεν είναι πρόστιμο, αλλά νόμιμη επιβάρυνση της αξίας του αντικειμένου λόγω Φ.Π.Α. Μην λέμε ό,τι να'ναι...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυνατότητα διαπραγμάτευσης στα ΕΛΤΑ δεν υπάρχει.

Κόβουν το κοστούμι και έρχεται ο λογαριασμός.

Ίσως τα μπερδεύεις με τη διαδικασία των εταιρειών courier. Σ' αυτές υπάρχει διαπραγμάτευση για την αμοιβή του εκτελωνιστή και όχι για τα υπόλοιπα.

Και εσύ μάλλον "μπερδεύεις" τα ΕΛΤΑ με το τελωνείο ... από την στιγμή που μπαίνει στο τελωνείο τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμμία σχέση.

Το τελωνείο επιβάλλει ή όχι δασμούς και το επιστρέφει γιά να πάει στον παραλήπτη.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Απο πιο ποσο και πανω εχουν το δικαιωμα να πληρωσουμε τελωνιο?Γιατι περιμενω ενα δεμα μεσω NL καρτα μνημης αξιας 6 ευρω...Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Απο πιο ποσο και πανω εχουν το δικαιωμα να πληρωσουμε τελωνιο?Γιατι περιμενω ενα δεμα μεσω NL καρτα μνημης αξιας 6 ευρω...Ευχαριστω!

 

106€ πληρώσεις!!!!

:lol::lol:

 

Απο 22€ και πάνω το ψάχνουν ,εχει γραφτει πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ μάλλον "μπερδεύεις" τα ΕΛΤΑ με το τελωνείο ... από την στιγμή που μπαίνει στο τελωνείο τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμμία σχέση.

Το τελωνείο επιβάλλει ή όχι δασμούς και το επιστρέφει γιά να πάει στον παραλήπτη.

 

Περίπου, γιατί το τέλος εκτελωνισμού και το τέλος διαχείρισης δασμών καταβάλλονται υπέρ των Ελ.Τα.

Απλά τα Ελ.Τα. έχουν στάνταρ τιμοκατάλογο και χαμηλές χρεώσεις, οπότε δεν παίζει το παζάρι.

Άλλωστε και στις courier το παζάρι επί των τελών εκτελωνισμού γίνεται και σαφώς όχι επί του Φ.Π.Α. και των δασμών.

Link to comment
Share on other sites

106€ πληρώσεις!!!!

:lol::lol:

 

Απο 22€ και πάνω το ψάχνουν ,εχει γραφτει πιο πίσω.

 

χαχαχαχα ευχαριστω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Όσοι με NL ενημερωθήκατε για χρέωση από τελωνείο, μπορείτε να μάθετε πώς έγινε η εξακρίβωση ότι το πακέτο έρχεται από χώρα εκτός Ευρώπης, αφού τουλάχιστον από όσα πακέτα έχω λάβει, δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία που να υποδηλώνουν κινέζικο πακέτο ή κάποια αναγραφόμενη τιμή.

Επίσης, πόσοι παραγγείλατε από Vickmall;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όσοι με NL ενημερωθήκατε για χρέωση από τελωνείο, μπορείτε να μάθετε πώς έγινε η εξακρίβωση ότι το πακέτο έρχεται από χώρα εκτός Ευρώπης, αφού τουλάχιστον από όσα πακέτα έχω λάβει, δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία που να υποδηλώνουν κινέζικο πακέτο ή κάποια αναγραφόμενη τιμή.

Επίσης, πόσοι παραγγείλατε από Vickmall;

δεν μπορει θα φαινεται καπου στο tracking.δεν μπορει να φαινεται καθαρα εισαγωγη απο Ολλανδια..η ισως εχουν παρει πρεφα την Ολλανδικη και γιαυτο υπαρχει εξαρση σε χρεωσεις

αληθεια ειναι κανενας απο vickmall ου πηγε τελωνειο;και εγω απο εκει περιμενω με sgpost.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

2015-03-30 11:12 M.D. AGIAS PARASKEVIS, ITEM DELIVERED

2015-03-30 08:57 M.D. AGIAS PARASKEVIS, ITEM TO BE DELIVERED

2015-03-30 07:30 M.D. AGIAS PARASKEVIS, ITEM ARR M.D. AGIAS PARASKEVIS

2015-03-27 20:38 KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM IN CONTA KENTRO DIALOGIS ATTIKIS

2015-03-25 11:37 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

2015-03-21 06:40 RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

2015-03-13 13:06 SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

2015-03-11 11:28 Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

 

Παραγγελία από Vickmall (10/03) με SingPost και προωρισμό Αττική, ευτυχώς έφτασε στο σπίτι. Προφανώς και κάτι παίζει με Θεσ/νίκη και NLpost, γιατί παρακολουθώ το νήμα αρκετές μέρες "με αγωνία" και μέχρι τώρα το συμπέρασμα είναι οτι σχεδόν όλοι από Θεσ/νίκη και με NLpost πηγαίνουν ΥΕΔ.

TΗΙΝΚ :!: " It's Not Illegal Yet "
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον που να περεμένει δέμα ΝL αλλά να παραλάβει Αθήνα;

Εμενα ηρθε σημερα απο efox.Αν γινει κατι θα ενημερωσω.Ελπιζω πως οχι).Θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον που να περεμένει δέμα ΝL αλλά να παραλάβει Αθήνα;

 

Φιλε περιμενω Αγρινιο μεσω Αθηνας με NL .Εχει κολλησει απο την Παρασκευη στο Αεροδρομιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιον που να περεμένει δέμα ΝL αλλά να παραλάβει Αθήνα;

 

Εγω παρελαβα κανονικα με NL στην Αθηνα την Παρασκευη....μεχρι να ερθει με εφαγε και μενα η αγωνια..

Huawei Mate 20X :D ,Honor 8 Note,Samsung A5 2016,P9 lite,Huawei P8 Max , Htc One M8 E8sw,Nubia Z9 Mini, Galaxy Tab S SM-T705, Xiaomi Mi3 ,Mediapad X1, Ascend P7 L00 ,Cube Talk 9X U65GT 9.7,iOcean X7s,Onda v975m , HTC One,HTC Sensation,M8S Amlogic S812 4K Quad Core 2G/8G,M8 Quad Core Android 4.4 2GB RAM 8GB,Tronsmart Draco AW80,Minix X5 Mini DualCore ,Minix Neo X6 Quad Core
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω σκοπό να παραγγείλω αύριο από vickmall. Να αποφύγω το nl post ή όχι?

 

εγω θα ελεγα ναι.ειδικα αν εισαι Θεσσαλονικη..η μπορεις μια δυο μερες να περιμενεις μπας και παραλαβει κανενας αλλος απο Θεσσαλονικη και singpost (και εγω μεσα) για να εισαι σιγουρος αν θα επιλεξεις NL η sing

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Και εσύ μάλλον "μπερδεύεις" τα ΕΛΤΑ με το τελωνείο ... από την στιγμή που μπαίνει στο τελωνείο τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμμία σχέση.

Το τελωνείο επιβάλλει ή όχι δασμούς και το επιστρέφει γιά να πάει στον παραλήπτη.

 

Μάλλον δεν είμαι εγώ αυτός που μπερδεύει αυτά τα θέματα.

Ειδικά, στον Οργανισμό λειτουργίας των ΕΛΤΑ προβλέπονται οι Υπηρεσίες Εκτελωνισμού Δεμάτων (ΥΕΔ) με αρκετές αρμοδιότητες, μεταξύ των οποίων και η "διαχείριση των δεμάτων εξωτερικού".

 

Σχετική είναι, άλλωστε, και η από 21/7/2011 εγκύκλιος της ΕΕΤΤ για τον εκτελωνισμό ταχυδρομικών αντικειμένων προέλευσης εξωτερικού (χώρες εκτός ΕΕ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση με το γεγονός ότι τέτοια πακέτα που περνούν απο NL Post στην Ολλανδία τους επικολλείται ετικέτα που λέει:

"Goods not fulfilling the conditions prescribred by Articles 9 and 10 of the Treaty establishing the European Economic Community"

 

Εγώ όταν είχα αγοράσει μια ταμπλέτα από το OKQI μαγαζί στο Aliexpress τον Νοέμβριο, οι έξυπνοι είχαν κολλήσει στην εξωτερική συσκευασία ένα χαρτί με τα ακριβή περιεχόμενα του πακέτου.

Θάυμα πως δεν πε΄ρασε από τελωνείο τον Νοέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι με NL ενημερωθήκατε για χρέωση από τελωνείο, μπορείτε να μάθετε πώς έγινε η εξακρίβωση ότι το πακέτο έρχεται από χώρα εκτός Ευρώπης, αφού τουλάχιστον από όσα πακέτα έχω λάβει, δεν υπάρχουν πουθενά στοιχεία που να υποδηλώνουν κινέζικο πακέτο ή κάποια αναγραφόμενη τιμή.

Επίσης, πόσοι παραγγείλατε από Vickmall;

 

1. Δηλαδή το πακέτο σου δεν έγραφε αποστολέα;;;!!!

2. Το έχουμε γράψει εκατοντάδες φορές... Σου ζητούν το παραστατικό πληρωμής.

 

Επειδή διακρίνω έντονη ανησυχία, εκτιμώ ότι στη Θεσσαλονίκη, πιθανόν λόγω μικρότερου φόρτου εργασίας, εφαρμόζεται επακριβώς η νομοθεσία και η προβλεπόμενη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58813[/ATTACH]

 

Σε μένα δεν γράφει αποστολέα και δεν πιστεύω να έχει διαφορά που ήρθε Μάλτα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]58813[/ATTACH]

 

Σε μένα δεν γράφει αποστολέα και δεν πιστεύω να έχει διαφορά που ήρθε Μάλτα.

 

CN=china! ;)

Link to comment
Share on other sites

Με SG ειναι κολλημενο απο 24/3 στο αεροδρομιο.δεν εχει παει ακομα Κ.Δ. του βενιζελος

 

Μια από τα ίδια!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα μια παραγγελεια απο geeekbuying και την ακυρωσα καταλαθος... εστειλα email για refund και μου ειπαν οτι θα μου κανουν refund μονο το 10 % του συνολικου ποσου. πειτε μου καποια ιδεα τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...