Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι τα ΕΛΤΑ εμάς περίμεναν δεν ξέρουν τι έχουν τα home and garden πακέτα μέσα. Μάλλον ένα μεγάλο ποσοστό πακέτων καταλήγουν σε κηπουρούς ξαφνικά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και η πρωτη φορα που παρηγγειλα απο κινα.Με αριθμο αποστολης rf320088897sg το tracking των ελτα μου γραφει οτι απο 24/3/2015 ειναι στο αεροδρομιο.υστερα απο 5 μερες ειναι νορμαλ αυτο?

 

Καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

Στις 5 μέρες που μετράς, 1η (24/3) ξεκινάει μετά τις 09.47, η επομένη είναι αργία και μένουν μόνο οι 2 επόμενες (26-27/3) που είναι εργάσιμες. Το άνοιγμα των σάκων στο αεροδρόμιο δεν γίνεται πάντοτε αμέσως την ημέρα που φτάνουν. Από αύριο θα έχεις ενημέρωση πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Και πως κοστολογείται ένα δέμα παιδιά?

 

Θέλεις να πεις, πως υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού, μάλλον, στην περίπτωση που ο τελωνειακός σταματήσει το δέμα.

Ο υπολογισμός γίνεται πάνω στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά) και αν αμφιβάλει ο τελωνειακός για την αξία του αντικειμένου, που δηλώνεται στο αυτοκόλλητο από τον πωλητή, ζητάει από τον αγοραστή απόδειξη είτε της κάρτας είτε του paypal που πλήρωσε.

 

Εάν δεν μπορεί να τα προσκομίσει ο αγοραστής, τότε προσδιορίζει την αξία CIF από άλλα στοιχεία που μπορεί να βρει.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ίδιο μου είχε κάνει το vickmall και όταν τους ρώτησα γιατί,μου απάντησαν οτι η SGpost είναι πιο ασφαλής από την NLpost απο την οποία αρκετά δέματα έχουν χαθεί.

Μένω Μάλτα (που σαφώς έχει πιο ακριβά κριτήρια για εισαγωγή δεμάτων από Ελλάδα) και 2 πακέτα που στάλθηκαν με NL από Vickmall τον Γενάρη και άλλο ένα πριν λίγες μέρες, ήρθαν σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα τελωνείου.

 

Πώς γίνεται λοιπόν να προτείνει το ίδιο κατάστημα, άλλο τρόπο αποστολής για Ελλάδα;

 

Πάντως για την απώλεια πακέτων, σίγουρα Δεν φταίει το μαγαζί ή ότι στέλνονται με NL.

 

Μήπως στο Ελληνικό τελωνείο έχουν βάλει στο μάτι τα πακέτα που έρχονται με αυτόν τον τρόπο;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μένω Μάλτα (που σαφώς έχει πιο ακριβά κριτήρια για εισαγωγή δεμάτων από Ελλάδα) και 2 πακέτα που στάλθηκαν με NL από Vickmall τον Γενάρη και άλλο ένα πριν λίγες μέρες, ήρθαν σφαίρα χωρίς κανένα πρόβλημα τελωνείου.

 

Πώς γίνεται λοιπόν να προτείνει το ίδιο κατάστημα, άλλο τρόπο αποστολής για Ελλάδα;

 

Πάντως για την απώλεια πακέτων, σίγουρα Δεν φταίει το μαγαζί ή ότι στέλνονται με NL.

 

Μήπως στο Ελληνικό τελωνείο έχουν βάλει στο μάτι τα πακέτα που έρχονται με αυτόν τον τρόπο;

 

Καταρχήν ας συγχωρηθώ για το offtopic.

H άποψη μου είναι (χωρίς βέβαια να κατηγορώ το vickmall το οποίο θεωρώ προσωπικά το καλύτερο eshop) είναι οτι δέν τίθεται θέμα απωλειών δεμάτων,γιατί πιστεύω οτι το συγκεκριμμένο κατάστημα σε αυτήν την περίπτωση δέν θα χρησιμοποιούσε την NLpost.Περισσότερο πιστεύω οτι έχει να κάνει με τα έξοδα αποστολής σε διάφορες χώρες,όπως στην περίπτωση την δικιά μας για Ελλάδα μπορεί να συμφέρει SGpost και για Μάλτα μπορεί NLpost και παράλληλα υπάρχει και το θέμα με δεύτερη μπαταρία σε δέμα,το οποίο μπορεί να σταλεί μόνο με NLpost.

Κακά τα ψέματα η κάθε εταιρία κοιτάει πώς θα βγάλει κέρδος και στην δικιά μου ερώτηση που έκανα σαφώς και δέν θα μου λέγανε το έστειλα έτσι γιατί είναι πιο φθηνά τα μεταφορικά αλλά στο έστειλα γιατί υπάρχει άλλο θέμα ( έξυπνο marketing),το οποίο στο κάτω κάτω δέν με ενδιαφέρει,ούτε με ενοχλεί και καλά κάνουν γιατί και αυτοί το κέρδος τους κοιτάνε.

Βέβαια όλη αυτή η σκέψη μπορεί να είναι και άτοπη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο forum και καλές δημοσιεύσεις.

Στις 5 μέρες που μετράς, 1η (24/3) ξεκινάει μετά τις 09.47, η επομένη είναι αργία και μένουν μόνο οι 2 επόμενες (26-27/3) που είναι εργάσιμες. Το άνοιγμα των σάκων στο αεροδρόμιο δεν γίνεται πάντοτε αμέσως την ημέρα που φτάνουν. Από αύριο θα έχεις ενημέρωση πάλι.

 

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

εχω αγωνια να δω τι θα γινει με τα πακετα των παιδιων απο θεσσαλονικη ,περιμενω δυο με nl αυτες τις μερες...

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις, πως υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού, μάλλον, στην περίπτωση που ο τελωνειακός σταματήσει το δέμα.

Ο υπολογισμός γίνεται πάνω στην αξία CIF (κόστος+μεταφορικά) και αν αμφιβάλει ο τελωνειακός για την αξία του αντικειμένου, που δηλώνεται στο αυτοκόλλητο από τον πωλητή, ζητάει από τον αγοραστή απόδειξη είτε της κάρτας είτε του paypal που πλήρωσε.

 

Εάν δεν μπορεί να τα προσκομίσει ο αγοραστής, τότε προσδιορίζει την αξία CIF από άλλα στοιχεία που μπορεί να βρει.

 

Επειδή έχω μιλήσει με την κυρία στον εκτελωνισμό στην θεσσσαλονίκη παλαιότερα για δέμα που εκτελωνίστηκε σχεδόν ποτέ δεν λαμβάνουν υπόψη την αναγραφόμενη αξία στο αυτοκόλλητο. ( Οι άνθρωποι δεν ζουν σε άλλο κόσμο, γνωρίζουν). Οπότε το πρώτο πράγμα που ζητούν είναι απόδειξη αγοράς που να φαίνεται το tracking no.

Αν δεν τους το προσκομίσεις δεν γνωρίζω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μιλήσει με την κυρία στον εκτελωνισμό στην θεσσσαλονίκη παλαιότερα για δέμα που εκτελωνίστηκε σχεδόν ποτέ δεν λαμβάνουν υπόψη την αναγραφόμενη αξία στο αυτοκόλλητο. ( Οι άνθρωποι δεν ζουν σε άλλο κόσμο, γνωρίζουν). Οπότε το πρώτο πράγμα που ζητούν είναι απόδειξη αγοράς που να φαίνεται το tracking no.

Αν δεν τους το προσκομίσεις δεν γνωρίζω τι γίνεται.

 

Δεν διαφωνούμε στο τι θα κάνει ο τελωνειακός, αν αποφασίσει να ελέγξει κάποιο ή κάποια δέματα από το μεγάλο αριθμό που εισάγονται κάθε μέρα.

 

Επειδή έχουμε συνηθίσει (κακώς, κατά την άποψή μου) στην ιδέα ότι έλεγχος σπάνια γίνεται, για πολλούς λόγους, το θέμα που ξαφνιάζει μερικούς είναι ότι, όταν σταματήσει κάποιο δέμα στο τελωνείο, καλείται ο παραλήπτης να πληρώσει, κυρίως, τον ΦΠΑ, ενώ, σε όλα τα υπόλοιπα είδη της καθημερινότητάς του, τον πληρώνει αδιαμαρτύρητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνούμε στο τι θα κάνει ο τελωνειακός, αν αποφασίσει να ελέγξει κάποιο ή κάποια δέματα από το μεγάλο αριθμό που εισάγονται κάθε μέρα.

 

Επειδή έχουμε συνηθίσει (κακώς, κατά την άποψή μου) στην ιδέα ότι έλεγχος σπάνια γίνεται, για πολλούς λόγους, το θέμα που ξαφνιάζει μερικούς είναι ότι, όταν σταματήσει κάποιο δέμα στο τελωνείο, καλείται ο παραλήπτης να πληρώσει, κυρίως, τον ΦΠΑ, ενώ, σε όλα τα υπόλοιπα είδη της καθημερινότητάς του, τον πληρώνει αδιαμαρτύρητα.

 

Σωστό.

Μήπως η νέα κυβέρνηση έπιασε δουλειά τόσο γρήγορα?

Πάντως ΦΠΑ τους λείπει σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα ξεφεύγει από το αντικείμενο συζήτησης σ' αυτό το νήμα.
Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση. Αν καλέσουμε στα ελτα( ή στο κεδ αεροδρομίου...λεμε τώρα) και τους πούμε οτι περιμένουμε ενα πακέτο που έχει dispatch number ταδε, είναι σε θέση να γνωρίζουν αν έχει αφιχθεί στην Ελλάδα, άσχετο το πότε θα καταγραφεί μεμονωμένα το πακέτο. το είχα καιρό απορία.
Memento Mori
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις μου ήρθε ενημέρωση ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΌ ΚΈΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΉΣ.Εγώ μένω Κόρινθο.Δεν έπρεπε να έλεγε το κέντρο διαλογής της περιοχής μου?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις μου ήρθε ενημέρωση ΚΛΕΊΣΙΜΟ ΑΠΌ ΚΈΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΉΣ.Εγώ μένω Κόρινθο.Δεν έπρεπε να έλεγε το κέντρο διαλογής της περιοχής μου?

http://www.myphone.gr/forum/showpost.php?p=5688892#post5688892

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Θα ήταν χρήσιμο το ποστ που παρέθεσες να μεταφερθεί στην πρώτη σελίδα με τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε μου.Θα ήταν χρήσιμο το ποστ που παρέθεσες να μεταφερθεί στην πρώτη σελίδα με τον οδηγό.

 

Αδυνατώ να πιστέψω ότι πέρασες από Τη πρώτη σελίδα και δεν είδες τον σύνδεσμο για τα σχεδιαγράμματα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Mια ερώτηση. Αν καλέσουμε στα ελτα( ή στο κεδ αεροδρομίου...λεμε τώρα) και τους πούμε οτι περιμένουμε ενα πακέτο που έχει dispatch number ταδε, είναι σε θέση να γνωρίζουν αν έχει αφιχθεί στην Ελλάδα, άσχετο το πότε θα καταγραφεί μεμονωμένα το πακέτο. το είχα καιρό απορία.

 

Θεωρητικά, όλα τα γραφεία και οι υπηρεσίες των ΕΛΤΑ είναι online και μπορούν να δουν αυτές τις πληροφορίες, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν πληροφορίες περισσότερες από αυτές που βλέπεις στο site.

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:21 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

ΑΓΑΘΑ ΥΨΗΛΗΣ ΑΞΙΑΣ /ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 30-03-2015 04:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 30-03-2015 04:18 ΕΛΛΑΔΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (ΥΕΔ)

 

Όπως το λέγαμε και μέσα στο Σαββατοκύριακο, άντε να δουμε τι θα πληρωσουμε για τον κινέζο και πόσες μέρες θα κανει να ερθει στα χέρια μου.

Εγώ το είπα οτι στη Θεσσαλονίκη αποφασίσανε να κανουν ελέγχους τη προηγούμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα ένα δέμα που πέρασα από υεδ Θεσσαλονίκης. Δεν πλήρωσα κάτι επιπλέον απλά είχε μια σφραγίδα επάνω στο δέμα. Να δούμε το άλλο δέμα που περιμένω τι θα γίνει το οποίο έχει μεγαλύτερη αξία. Στο περίμενε δηλαδή...
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά, όλα τα γραφεία και οι υπηρεσίες των ΕΛΤΑ είναι online και μπορούν να δουν αυτές τις πληροφορίες, αλλά δεν νομίζω ότι έχουν πληροφορίες περισσότερες από αυτές που βλέπεις στο site.

 

Οι υπάλληλοι στο τηλεφωνικό κέντρο των ΕΛ.ΤΑ. βλέπουν την διεθνή βάση δεδομένων του IPS και όχι αυτό που βλέπουμε εμείς στο site τους.

Εάν όμως τους τρελάνουμε στα τηλέφωνα, δεν θα βλέπουν τίποτα στο τέλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

-------------

12/3/2015 13:39 - ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

12/3/2015 13:39 - Received from Customer

14/3/2015 13:39 - Αποσταλεί στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

23/3/2015 10:34 - ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ, ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)

23/3/2015 12:34 - Έφτασε στο εξωτερικό (κωδικός χώρας: GR)

27/3/2015 08:10 - ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ), Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

 

Υπάρχει περίπτωση ακόμη να περάσει από τελωνείο; είναι ένα κινητό τηλέφωνο από vickmall. Η επόμενη κίνηση που θα γίνει ποια είναι;

ευχαριστω

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...