Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα ενα δέμα απο to2c έφτασε Ελλάδα 20/3/15 και δεύτερα παραλαμβανω . εκανα και μια καινούρια παραγγελιά απο vickmall και ενω ζήτησα να μου σταλεί με nlpost επειδη έρχονται πιο Γρηγορά μου το στείλανε με sgpost. Μήπως παιζει κάτι με την nlpost? στα δέματα απο vickmall βαζουνε χαμηλή τιμή; γιατί είναι πρωτη αγορά απο το συγκεκριμένο καταστημα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ενα δέμα απο to2c έφτασε Ελλάδα 20/3/15 και δεύτερα παραλαμβανω . εκανα και μια καινούρια παραγγελιά απο vickmall και ενω ζήτησα να μου σταλεί με nlpost επειδη έρχονται πιο Γρηγορά μου το στείλανε με sgpost. Μήπως παιζει κάτι με την nlpost? στα δέματα απο vickmall βαζουνε χαμηλή τιμή; γιατί είναι πρωτη αγορά απο το συγκεκριμένο καταστημα.

Και εμένα το ίδιο μου είχε κάνει το vickmall και όταν τους ρώτησα γιατί,μου απάντησαν οτι η SGpost είναι πιο ασφαλής από την NLpost απο την οποία αρκετά δέματα έχουν χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις ποιο θα ειναι το κοστος και πως υπολογιζεται ? ας πουμε για ενα κινητο αξιας 100$
Link to comment
Share on other sites

και εγω περιμενω 3 με nl post.δεν ειμαι θεσσαλονικη ομως αν αυτο παιζει ρολο!τι γινεται ρε παιδες αλλαξε το συστημα και την πατησαμε?
Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα κοινό σε όλα είναι

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 24-03-2015 04:05 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 27-03-2015 09:38 ΥΕΔ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Δηλαδή για όσα έφτασαν στο ΚΔ στις 24-03-2015

Μπορεί να είναι δειγματοληπτικό.

Θα δείξει η συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

εμενα αργουν ακομη και ερχονται απο αθηνα αν θυμαμαι καλα αλλα οπως και να εχει μακαρι να την σκαπουλαρουν ολα τα παιδια!
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω π.χ. εδώ (post 2150 και γειτονικά), και ΑΝ το διαβάζω σωστά, ίσως το πέρασμα από το ΥΕΔ Θεσ/κης να είναι τελικά 'φυσιολογική' διαδικασία και να μη συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Για δώστε του 1-2 μέρες, μήπως απλώς τα πακέτα... συνεχίσουν το δρόμο τους (χωρίς προβλήματα)...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω π.χ. εδώ (post 2150 και γειτονικά), και ΑΝ το διαβάζω σωστά, ίσως το πέρασμα από το ΥΕΔ Θεσ/κης να είναι τελικά 'φυσιολογική' διαδικασία και να μη συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Για δώστε του 1-2 μέρες, μήπως απλώς τα πακέτα... συνεχίσουν το δρόμο τους (χωρίς προβλήματα)...

 

μακαρι(για τους φιλους εδω μεσα)να εχεις δικιο ;)

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις ποιο θα ειναι το κοστος και πως υπολογιζεται ? ας πουμε για ενα κινητο αξιας 100$

 

Τα έξοδα εκτελωνισμού υπολογίζονται στην αξία CIF (κόστος και μεταφορικά) και για αξία από 22 έως 150 ευρώ πληρώνεις ΦΠΑ και ένα τέλος εκτελωνισμού στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω π.χ. εδώ (post 2150 και γειτονικά), και ΑΝ το διαβάζω σωστά, ίσως το πέρασμα από το ΥΕΔ Θεσ/κης να είναι τελικά 'φυσιολογική' διαδικασία και να μη συντρέχει λόγος ανησυχίας.

Για δώστε του 1-2 μέρες, μήπως απλώς τα πακέτα... συνεχίσουν το δρόμο τους (χωρίς προβλήματα)...

 

To post που αναφέρεσαι απαντάει στο 2149 όπου αναφέρει

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 17-01-2014 08:37 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΔΕΜΑΤΑ) 17-01-2014 10:51.

Δηλαδή ότι τότε μόλις μπήκε στην Ελλάδα ( ανοίχτηκε ο σάκος ) και έγινε κλείσιμο απο το ΚΔ του Ελευθέριος Βενιζέλος,που αυτό είναι φυσιολογικό και το βλέπουμε σε όλες τις αποστολές.

Οποτε όμως έχει εμφανιστεί το Αφιξη σε ΥΕΔ Θεσ/νικης κανείς δεν γλύτωσε τον εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καλό (και φιλοσοφικό) ερώτημα αλλά στο αυτοκόλλητο αναγράφεται ο αποστολέας/πωλητής, ο οποίος, βέβαια, δεν έχει έδρα στην Ολλανδία.

Αυτό, σε συνδυασμό με την αθρόα αγορά κινητών από Κίνα (ο ταχυδρόμος μου, εκδήλωσε την απορία του αν είναι κινητά στα δέματα που μου φέρνει τον τελευταίο καιρό), ίσως κάνει τους τελωνειακούς των ΕΛΤΑ να σταματάνε μερικά δέματα.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι ότι γιατί ένα δέμα NL γιατί να εκτελωνίζεται εφόσον προέρχεται από Χώρα της Ε.Ε.?

ΔΕΝ προέρχονται από χώρα της ΕΕ, τα μεταφέρει ευρωπαϊκή εταιρεία η οποία έχει υποκατάστημα στην Κίνα. Αυτά που δεν εκτελωνίζονται είναι όσα προέρχονται από καταστήματα που έχουν έδρα κάποια χώρα της ΕΕ.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε υπ όψιν πόσα δέματα θα παραλαμβανουν κάθε Μερά που έχουν χαμηλή τιμη και ειναι τετράγωνα και δεν τα ελεγχουν . μήπως σε αυτον το συγκεκριμένο σάκο ειπαν να κανουν κάποιον ελέγχο να δουν τι παιζει; και οι εταιρίες που τα στέλνουν δεν παίρνουν καποιο ρίσκο που γράφουν ψεματα για το τι περιεχει το δέμα και για την τιμή του; παρεμπιπτόντως Οσες αποστολές γραφούν ΥΕΔ έχουν ερθει με την ίδια ημερομηνία στην Ελλάδα;
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω με nlpost μεσω Ολανδιας φτανουν Ελλαδα οδικος με νταλικα σωστα?

Mε china και singapore post οταν φτασει Ελλαδα ερχεται αεροπορικος οταν ειναι να μπει στο τελωνειο τι ενδειξη γραφει το track number?

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβω με nlpost μεσω Ολανδιας φτανουν Ελλαδα οδικος με νταλικα σωστα?

Mε china και singapore post οταν φτασει Ελλαδα ερχεται αεροπορικος οταν ειναι να μπει στο τελωνειο τι ενδειξη γραφει το track number?

Αεροπορικώς έρχονται όλα, οδικώς έρχονται όσα είναι από χώρες τις ΕΕ, με άλλες μεταφορικές εταιρείες, αλλά και αυτό είναι σχετικό, μπορεί να έλθουν και αεροπορικώς. (Από Αγγλία πχ.)

Εάν μπεί γιά τελωνειακό έλεγχο θα δεις την ένδειξη "ΥΕΔ" .

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες αλλα απ οτι εχω δει τελωνειο περνανε μονο τα πακετα που στελνονται με (ΕΜS) δηλαδη την κρατικη courier της Κινας.

Με απλο ταχυδρομειο δεν εχω δει την ενδειξη ΥΕΔ Αθηνων μιλαω παντα για τα πακετα που ερχονται απο αεροπορικος απο Κινα-Αμερικη.

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες αλλα απ οτι εχω δει τελωνειο περνανε μονο τα πακετα που στελνονται με (ΕΜS) δηλαδη την κρατικη courier της Κινας.

Με απλο ταχυδρομειο δεν εχω δει την ενδειξη ΥΕΔ Αθηνων μιλαω παντα για τα πακετα που ερχονται απο αεροπορικος απο Κινα-Αμερικη.

Η EMS δεν είναι η κρατική courier της Κίνας, όλα τα ταχυδρομεία όπως και τα ΕΛΤΑ έχουν EMS.

Κανονικά ΟΛΑ όσα έρχονται εκτός χωρών ΕΕ πρέπει να περάσουν από τελωνειακό έλεγχο, είτε έρχονται αεροπορικώς είτε οδικώς.

Και όσο γιά το ότι δεν είδες ΥΕΔ Αθηνών, μάλλον δεν το είδες γιατί μένεις προς τα "επάνω" ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και η πρωτη φορα που παρηγγειλα απο κινα.Με αριθμο αποστολης rf320088897sg το tracking των ελτα μου γραφει οτι απο 24/3/2015 ειναι στο αεροδρομιο.υστερα απο 5 μερες ειναι νορμαλ αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Οτι παραγγελειες κανω ανα τον κοσμο ερχονται παντα μεσω του Ελ Βενιζελος δεν εχω παραλαβει κατι μεσω θεσαλονικης.

Σε καθε περιπτωση φανταζομαι οτι τελεωνιακο ελεγχο περνανε μονο οσα πακετα θεωρουνται <<υποπτα>> κατα την κριση των υπαλληλων που ειναι στο τελωνειο. Το θεμα ειναι οτι πολυς κοσμος επιλεγει την αγορα της Κινας για και καποια στιγμη θα αλλαξουν τα μετρα και θα ανοιγονται σχεδον ολλα τα πακετα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προέρχονται από χώρα της ΕΕ, τα μεταφέρει ευρωπαϊκή εταιρεία η οποία έχει υποκατάστημα στην Κίνα. Αυτά που δεν εκτελωνίζονται είναι όσα προέρχονται από καταστήματα που έχουν έδρα κάποια χώρα της ΕΕ.

οπως και τα κινεζικα που εχουν αποθηκες σε ισπανια κτλ?

Καλησπερα.ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο forum και η πρωτη φορα που παρηγγειλα απο κινα.Με αριθμο αποστολης rf320088897sg το tracking των ελτα μου γραφει οτι απο 24/3/2015 ειναι στο αεροδρομιο.υστερα απο 5 μερες ειναι νορμαλ αυτο?

ναι.υπομονη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και εγω περιμενω 3 με nl post.δεν ειμαι θεσσαλονικη ομως αν αυτο παιζει ρολο!τι γινεται ρε παιδες αλλαξε το συστημα και την πατησαμε?

 

πρεπει να περιμενουμε μεσα στη βδομαδα την εξελιξη των πακετων και αν ειναι μονο προβλημα εκ του βορρα

iphone 6s plus 64,xiaomi A1M1

teclast t10,Cube iWork10

COOLEME MB3,KII PRO

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει παλαιότερα αλλά ίσχυε μόνο για ογκώδη ή άνω των 2 κιλών.

Με μικρά δεματάκια συμβαίνει πρώτη φορά και προβλέπω να δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα στο άμεσο μέλλον.

Edited by nikopapa2
Εκ παραδρομής διατύπωση
Link to comment
Share on other sites

με αυτα που γραφονται εδω το τελευταιο διαστημα,<<βοηθατε - ανοιγεται>> τα ματια των ελτα και δυσκολευεται της δικη σας καθημερινοτητα.... :rolleyes:

μηπως τις εκβαθεως ερωτησεις να της λυνατε μεσω pm?

φιλοσοφικο ερωτημα κανω :D

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...