Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σημειώσω για όσους έχει τύχει να αγοράσουν αντικείμενα από Κίνα τα οποία στάλθηκαν με deutsche post ότι το δέμα εμφανίζεται στα ελτα μόνο όταν μπαίνει στην Ελλάδα. Μέχρι και εκείνη τη στιγμή το δέμα το παρακολουθείτε μόνο στο site της deutsche post. Η δε ενημέρωση από την deutsche post είναι ελλιπέστατη. Σε δύο δικά μου πακέτα μόνο μία ενημέρωση εμφάνισε στο site τους, ότι τα πακέτα ήταν στη Σιγκαπούρη. Από εκεί και έπειτα τίποτα.

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμένω δέμα με tracking number RF315410xxxSG και despatched απο 02/02. Να υποθέσω οτι έχω κάνα δεκαήμερο ακόμα μπροστά μου, ε;

εχω και εγω ενα με dispatched 02/02 αλλα και ενα με 31/01 και τιποτα ακομα, πιστευω μεχρι το σκ θα φανουν ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μόλις εμφανίστηκε το δικο μου δεμα Ελλάδα. Δεν προλαβα να γράψω το παραπανω ποστ και μου ήρθε η ενημερωση. Ελπίζω τώρα να το λάβω μέχρι την Παρασκευή αν κ πλεον το βασικό άγχος μου έφυγε...

Α! Και μια γενική συμβουλή! Όσοι έχετε δέματα despatched να κάνετε αναζήτηση απο ΕΛΤΑ καθώς είναι το πρωτο που ενημερώνεται μόλις το δέμα πατήσει Ελλάδα. Το SP καθυστερεί να ενημερωθεί

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστα νεα και απο εμενα σημερα

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 27-01-2015 14:47 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 24-02-2015 08:12 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω ενα με dispatched 02/02 αλλα και ενα με 31/01 και τιποτα ακομα, πιστευω μεχρι το σκ θα φανουν ελλαδα

 

και τα 2 τα δικα μου εμφανιστηκαν πριν λιγο :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 22-01-2015 15:02 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 19-02-2015 06:03 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 23-02-2015 11:01 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Μηπως ξερει καποιος σε ποσο καιρο θα ειναι θεσσαλονικη ?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το αργότερο μέχρι την Παρασκευή θα είναι στα χέρια σου.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ας ανοιξουμε dispute αφου τελειωνει ο χρονος ...

 

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 17-01-2015 15:19 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-02-2015 08:24 ΕΛΛΑΔΑ - ΑΘΗΝΑ (ΚΑΤ)

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 19-02-2015 17:46 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο dispute; Το πακέτο βρίσκεται στην Ελλάδα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο dispute; Το πακέτο βρίσκεται στην Ελλάδα.

 

Για να επεκτινη τον χρονο ασφαλειας των χρηματων στο paypal και για να δει αν ολα ειναι ενταξη με το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

στα ελτα με ενημέρωσαν ότι δεν έχει μπει στην ελλαδα ακόμη!

τους έδωσα το tracking Number

Είμαι στο κρίσιμο όριο (40 μέρες)

Σήμερα παρέλαβα από ΕΛΤΑ το δέμα με άλλο tracking number. Το minideal μου έστειλε άλλο νούμερο και όχι το σωστό....

Τώρα πρέπει να κλείσω το dispute που ξεκίνησα εχθές με την PayPal?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από ΕΛΤΑ το δέμα με άλλο tracking number. Το minideal μου έστειλε άλλο νούμερο και όχι το σωστό....

Τώρα πρέπει να κλείσω το dispute που ξεκίνησα εχθές με την PayPal?

 

ναι ναι ναι ναι ναι

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο dispute; Το πακέτο βρίσκεται στην Ελλάδα.

 

κλεινω 45 μερες , εδω και μερικες φαινεται οτι ειναι ελλαδα αλλα εγω στα χερια μου δεν εχω τιποτα, δεν μπορω να ρισκαρω αν θα παραλαβω και τι θα ειναι αυτο που θα παραλαβω

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον γινει κλεισιμο απο κ.δ. αεροδρομιου, τι γινεται θα με παρουν τηλ ? θα πρεπει να παω απο ελτα ? (μενω θεσ/νικη)

 

Δεν περνουν κανεναν τηλεφωνο.Τωρα θα περιμενεις να παει στο μ.δ. της περιοχης σου θα σε ερθει ειδοποιηση και την επομενη εργασιμη απο την ειδοποιση πας στο ταχυδρομιο της περιοχης σου και περνεις το δεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με το dispute δεν είναι μόνο για το ΑΝ θα παραλάβεις το πακέτο, αλλά και ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ θα το παραλάβεις. Αν εκπνεύσουν οι μέρες του dispute (που παρεμπιπτόντως έχουν αλλάξει και από 45 έχουν γίνει 180), τότε το paypal νίπτει τας χείρας του και σε αφήνει στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή.

 

Παράδειγμα δικό μου, με dispute στις 40κάτι μέρες πριν λίγο καιρό, μια μέρα μετά το dispute το είδα να πατάει Ελλάδα, δεν έκλεισα το dispute, το παρέλαβα στις 50 μέρες και το κινητό δεν μπορούσε να πιάσει σήμα. Με το dispute ανοιχτό, έστειλα το κινητό πίσω και πήρα refund. Αν το dispute δεν άνοιγε καν, ή, ακόμη χειρότερα, αν το έκλεινα μόλις έβλεπα ότι πάτησε Ελλάδα, θα έχανα κάθε δικαίωμα να προσβάλλω την αγοραπωλησία.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με το dispute δεν είναι μόνο για το ΑΝ θα παραλάβεις το πακέτο, αλλά και ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ θα το παραλάβεις. Αν εκπνεύσουν οι μέρες του dispute (που παρεμπιπτόντως έχουν αλλάξει και από 45 έχουν γίνει 180), τότε το paypal νίπτει τας χείρας του και σε αφήνει στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή.

 

Παράδειγμα δικό μου, με dispute στις 40κάτι μέρες πριν λίγο καιρό, μια μέρα μετά το dispute το είδα να πατάει Ελλάδα, δεν έκλεισα το dispute, το παρέλαβα στις 50 μέρες και το κινητό δεν μπορούσε να πιάσει σήμα. Με το dispute ανοιχτό, έστειλα το κινητό πίσω και πήρα refund. Αν το dispute δεν άνοιγε καν, ή, ακόμη χειρότερα, αν το έκλεινα μόλις έβλεπα ότι πάτησε Ελλάδα, θα έχανα κάθε δικαίωμα να προσβάλλω την αγοραπωλησία.

 

ετσι ακριβως.

επισης οι 180 μερες ισχυουν για παραγγελιες απο 29/1/15 και μετα , οι αλλες πανε στο 45ημερο

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά χρήσιμο μήνυμα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω ένα μεγάλο δημόσιο ευχαριστώ στους υπαλλήλους των ΕΛΤΑ στο τμήμα συστημένων του αεροδρομίου Ελ.Βενιζέλος, που δούλευαν σήμερα το πρωί.

Στις 9 το πρωί χτύπησε το κινητό μου. Ηταν ένας υπάλληλος των ΕΛΤΑ ο οποίος μου είπε ότι μόλις άνοιξε έναν σάκο με 60 δέματα εκ των οποίων τα 58 ήταν σε άριστη κατάσταση ενώ τα δυο ήταν τόσο βρεγμένα που είχαν σβηστεί όλα τα στοιχεία απο πάνω τους.

Μόνο στο δικό μου δέμα για καλή μου τύχη , μπορεσε να ξεχωρίσει τον αριθμό του κινητού μου και έτσι με πήρε.

Επειδή με έπιασε κυριολεκτικά στον ύπνο, δεν γνώριζα να του πω εκείνη την στιγμή τον tracking number μου. Είχε μια λίστα με τα 60 tracking numbers και του είχαν μείνει δυο απο τα δυο βρεγμένα δέματα και δεν ήξερε ο άνθρωπος ποιός αριθμός ανήκει στο κάθε δέμα.

 

Του είπα να ξαναμιλήσουμε αργότερα, για να ανοίξει το μάτι μου και να σκεφτώ ποιο δέμα μπορεί να είναι, για να του πω το tracking.

Στις 11.30πμ σχολούσε και μου ξανατηλεφώνησε τότε. Μάλιστα με ευχαρίστησε που τον βοήθησα!!

 

Μου είπε το εξής. Κάθε σάκος απο Κίνα κάνει μια στάση στην Τουρκία. Μπορεί να μείνει στην Τουρκία και έναν μήνα. Ο χρόνος εξαρτάται απο τους Τούρκους, που όποτε θυμούνται, φορτώνουν ένα αεροπλάνο με μερικούς σάκους και μας τους στέλνουν.

 

Ο σάκος που είχε το δέμα μου, είχε φτάσει στην Ελλάδα πριν δέκα μέρες περίπου και ανοίχτηκε και καταγράφηκε σήμερα.

 

Επειδή οι σάκοι αποθηκεύονται σε στεγασμένο χώρο στην Ελλάδα, πιστεύει ότι το δέμα μου βράχηκε στην Τουρκία. Τα βρεγμένα δέματα είναι σύνηθες φαινόμενο, απο ότι μου είπε. Επίσης πολύ σημαντικό είναι το ότι πριν απο λίγο καιρό υπήρχαν 200 υπάλληλοι ενώ πλέον είναι μόνο 90.

 

Δεν μου έδωσε τον tracking number του άλλου δέματος, αλλά μου είπε, ότι όλα τα δέματα εκείνου του σάκου, έχουν τις ίδιες ακριβώς ενημερώσεις στο status τους, με του δικού μου.

Το άλλο δέμα του οποίου δεν είναι αναγνωρίσιμο κανένα στοιχείο, είναι μακρόστενο, μεγέθους περίπου 80 εκατοστών και έχει έρθει με china post.

 

Το δικο μου tracking είναι το RK180285942CN . Αν κάποιος περιμενει ένα δέμα όπως αυτο που περιέγραψα ας κοιτάξει αν το status του tracking του ταιριάζει με το status του δικού μου. Το τηλ των ΕΛΤΑ είναι το 210 353 8161

 

εγω παιδια περιμενα ενα δεμα πριν απο 2 εβδομαδες και ξαφνικα χτυπαει το τηλεφωνο μου 2 η ωρα το βραδυ, το σηκωσα και ηταν απο τα ελτα,

νομιζα οτι μου εκαναν πλακα αλλα μου ειπαν οτι η κεντρικη διαλογη στην θεσσαλονικη δουλευει 24 ωρες

το προβλημα στο πακετο μου ηταν οτι ειχαν σβυστει ολα τα στειχοια εκτος απο τον αριθμο μου!!!!!

μπραβο στον υπαληλο που με πηρε απο το κινητο του κιολας και μου ειπε οτι αν δεν με βρισκανε το δεμα θα πηγαινε στα αζητητα γιατι δεν υπηρχε καποιο στιχειο!!!!!

 

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!!

 

Δηλαδή, εάν κατάλαβα καλά, το μόνο που φαινόταν σε αμφότερα τα παραπάνω δέματα ήταν τα tracking numbers και οι αριθμοί τηλεφώνων των παραληπτών;

Οπότε, στο δικό μου το δέμα που αγνοείται από τις 20/12/2014, μάλλον ξεκόλλησε-σκίστηκε-χάθηκε και ο αριθμός τηλεφώνου μου...

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...