Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικά δε μου λέει κάτι αυτό.

Κι εγώ σε αποστολές με μια βδομάδα διαφορά, έχω λάβει πρώτα τη δεύτερη και μάλιστα 20 μέρες πριν από αυτή που ξεκίνησε πρώτη!

Όσο είσαι ακόμα στο χρόνο παράδοσης θα πρέπει να κάνεις υπομονή.

Κάνοντας συνέχεια ποστ που είναι η παραγγελία, ανησυχώ κ.λ.π. μόνο κουράζει αυτό.

Αν δεν έχετε υπομονή μη παραγγέλνετε από την άλλη άκρη του κόσμου.

 

Ποτε να αρχισουμε να ανησυχουμε δηλαδη ? μετα απο ποσες μερες απο την ημερομηνια αποστολης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικά δε μου λέει κάτι αυτό.

Κι εγώ σε αποστολές με μια βδομάδα διαφορά, έχω λάβει πρώτα τη δεύτερη και μάλιστα 20 μέρες πριν από αυτή που ξεκίνησε πρώτη!

Όσο είσαι ακόμα στο χρόνο παράδοσης θα πρέπει να κάνεις υπομονή.

Κάνοντας συνέχεια ποστ που είναι η παραγγελία, ανησυχώ κ.λ.π. μόνο κουράζει αυτό.

Αν δεν έχετε υπομονή μη παραγγέλνετε από την άλλη άκρη του κόσμου.

 

Δηλαδή ποτέ ανησυχήσω όταν φτάσω στην 44 ημέρα; Η λογική λέει πως θα έπρεπε να είναι εδώ... Αφού παρραγελιες που εγιναν μεταγενεστερα έχουν έρθει. Αυτός είναι ο λόγος ανησυχίας και όχι ότι γενικά κάνει 20-30-40 ημέρες να έρθει.

 

Προσπαθώ και γω μέσα στον όλο χαμό να βρω μια άκρη. Γιαυτό δεν φτιάχτηκε το τοπικ ; μακάρι να μην κάνω λάθος.

 

Αυτά, δεν ξαναενοχληαω άμα βρω κάποια άκρη μέσω κάποιας διαδικασίας θα ποσταρω την διαδικασία για τους επομενους.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ποτε να αρχισουμε να ανησυχουμε δηλαδη ? μετα απο ποσες μερες απο την ημερομηνια αποστολης ?

 

H πλειοψηφία έρχεται μεταξύ 20-30 ημερών.

Προσωπικά έχω παραλάβει και σε 15, αλλά και σε 50....

 

Δηλαδή ποτέ ανησυχήσω όταν φτάσω στην 44 ημέρα; Η λογική λέει πως θα έπρεπε να είναι εδώ... Αφού παρραγελιες που εγιναν μεταγενεστερα έχουν έρθει. Αυτός είναι ο λόγος ανησυχίας και όχι ότι γενικά κάνει 20-30-40 ημέρες να έρθει.

 

Προσπαθώ και γω μέσα στον όλο χαμό να βρω μια άκρη. Γιαυτό δεν φτιάχτηκε το τοπικ ; μακάρι να μην κάνω λάθος.

 

Αυτά, δεν ξαναενοχληαω άμα βρω κάποια άκρη μέσω κάποιας διαδικασίας θα ποσταρω την διαδικασία για τους επομενους.

 

Η λογική λέει ότι και κανένα ταξίδι δε κρατάει και τόσες μέρες.

Το μεταγενέστερα που έχουν έρθει στο απάντησα πιο πριν.

Και εσύ ο ίδιος έχεις ξαναπαραγγείλει, διαβάζεις και την ενότητα, οπότε ξέρεις πάνω κάτω τους χρόνους.

Γι αυτό απορώ που σκας :cool:

Δε θέλω να μου αγχώνεστε! :D

Link to comment
Share on other sites

H πλειοψηφία έρχεται μεταξύ 20-30 ημερών.

Προσωπικά έχω παραλάβει και σε 15, αλλά και σε 50....

 

πληροφοριακα τελειως και επειδη καμια παραγγελία μου δεν ετυχε να ξεπερασει τις 45 μερες του paypal:

εστω οτι το τηλεφωνο δεν εμφανιζεται κι εγω ανοιγω dispute την 44η μερα. τι συμβαίνει τότε; λογικα με αφήνουν να περιμένω ακομα λίγο;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα τελειως και επειδη καμια παραγγελία μου δεν ετυχε να ξεπερασει τις 45 μερες του paypal:

εστω οτι το τηλεφωνο δεν εμφανιζεται κι εγω ανοιγω dispute την 44η μερα. τι συμβαίνει τότε; λογικα με αφήνουν να περιμένω ακομα λίγο;

 

Ούτε εγώ έχω κάνει ποτέ.

Έχει tutorial για το dispute στο paypal.

Ψωνίζω μόνο από αξιόπιστα μαγαζιά και έχω πάρει refund μετά από 45 μέρες χωρίς ανακατέψω paypal.

Προσωπικό ρίσκο ήταν αυτό βέβαια και δε το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακα τελειως και επειδη καμια παραγγελία μου δεν ετυχε να ξεπερασει τις 45 μερες του paypal:

εστω οτι το τηλεφωνο δεν εμφανιζεται κι εγω ανοιγω dispute την 44η μερα. τι συμβαίνει τότε; λογικα με αφήνουν να περιμένω ακομα λίγο;

 

οταν ανοιγεις dispute το paypal δινει ενα διαστημα καπου 10 ημερων (περαν των 45) αν δε κανω λαθος για να απαντησει ο πωλητης. Αν δεν απαντησει κλεινει η υποθεση και παιρνεις τα λεφτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αμα απαντησει και ζητησει να περιμενεις; :p

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

αμα απαντησει και ζητησει να περιμενεις; :p

 

Έχει και ανώτατο όριο χρόνου το dispute.

Άνοιξε το tutorial στο resolution center.

Link to comment
Share on other sites

αμα απαντησει και ζητησει να περιμενεις; :p

 

Τότε αν υπάρχει λόγος να περιμένεις (το δέμα δεν είναι χαμένο απλά αργεί) περιμένεις. Αν δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις (το δέμα δεν το έχουν στείλει ή έχει χαθεί) τότε το κάνεις claim και ζητάς τα λεφτά σου. Κατά περίπτωση πιο είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για όλες τις απαντησεις...θα ρωτησω στο σωστο νημα αν συμβει κατι γιατί βγήκα οφ εδω..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

http://www.singpost.com/registered-article-enquiry.html

 

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να πάει στο από πάνω link να βάλει το tracking id του, ημερομηνία (οποιαδήποτε) και χώρα Greece και να μου πει άμα τον πετάει στο δεύτερο βήμα, ας μην ολοκληρώσει την διαδικασία, απλά θέλω να δω άμα έχει πρόβλημα γενικά το σύστημα τους; Έχω δοκιμάσει με chrome και τρομάρα μου με IE αλλά τίποτα :wacko:

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

http://www.singpost.com/registered-article-enquiry.html

 

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να πάει στο από πάνω link να βάλει το tracking id του, ημερομηνία (οποιαδήποτε) και χώρα Greece και να μου πει άμα τον πετάει στο δεύτερο βήμα, ας μην ολοκληρώσει την διαδικασία, απλά θέλω να δω άμα έχει πρόβλημα γενικά το σύστημα τους; Έχω δοκιμάσει με chrome και τρομάρα μου με IE αλλά τίποτα :wacko:

 

Server Error. Please try again later.

Link to comment
Share on other sites

Server Error. Please try again later.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

http://www.singpost.com/registered-article-enquiry.html

 

Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να πάει στο από πάνω link να βάλει το tracking id του, ημερομηνία (οποιαδήποτε) και χώρα Greece και να μου πει άμα τον πετάει στο δεύτερο βήμα, ας μην ολοκληρώσει την διαδικασία, απλά θέλω να δω άμα έχει πρόβλημα γενικά το σύστημα τους; Έχω δοκιμάσει με chrome και τρομάρα μου με IE αλλά τίποτα :wacko:

 

Server Error. Please try again later.

 

Server Error. Please try again later.

 

 

 

Please allow up to eighteen (18) working days from the date of posting before raising an enquiry.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Please allow up to eighteen (18) working days from the date of posting before raising an enquiry.

 

Κι εμενα ετσι μου εβγαλε.

Κανενα νεο απο εμας που μας τα εστειλαν στις 10 ( dispatch ) ??? εγω τιποτα και σημερα ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμένα εγω περιμένω από 26 δεκεμβριου έχετε καμιά γνωμη τι να κάνω;

 

Εγω θα το σκεφτομουν για κανα dispute σε κανα 3ημερο απο σημερα αν ημουν στην θεση σου.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα να πειράξεις την απόδειξη του PP :O

 

 

 

Και γω από 2/1/14 Που έγινε despatched περιμένω, μίλησα με SingPost άκρη δεν έβγαλα γιατί μου λέει πως στάλθηκε, με ΕΛΤΑ που μίλησα λένε πως δεν έχει έρθει Ελλάδα και γω προσπαθώ να βγάλω άκρη...

Κατι πρεπει να συμβαινει με αυτην την ημερομηνια. Κι εγω απο 02/01 ειμαι ακομη despatched to overseas...Σε λιγες μερες ανοιγω dispute με minideal.

Link to comment
Share on other sites

Ισως λιγο off topic (?)

 

Εχω κανει μια παραγγελια στις 31-12-13, η τελευταια ενημερωση που εχω ειναι οτι απο 6-1-14 ειναι στη Σιγκαπουρη.

Το tracking number στα ελτα βγαζει μηνυμα οτι ''Δεν υπάρχει καταχώριση για τον αριθμό RF196439108SG'' και στο site της SingPost βγαζει μηνυμα ''Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)''.

 

Να ξεκινησω διαδικασια για επιστροφη χρηματων ή να περιμενω λιγες ημερες ακομα ?

 

Ευχαριστω

 

Έγω στις 44 μέρες θα χτύπαγα ένα ντισπιουτάκι :rolleyes:

:lol: σαν να λεμε μπισκοτακι :) ευχαριστω

καλησπερα και απο εμένα εγω περιμένω από 26 δεκεμβριου έχετε καμιά γνωμη τι να κάνω;

ετοιμασου για μπισκοτακι εεεε ντισπιουτάκι :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ποτέ ανησυχήσω όταν φτάσω στην 44 ημέρα; Η λογική λέει πως θα έπρεπε να είναι εδώ... Αφού παρραγελιες που εγιναν μεταγενεστερα έχουν έρθει. Αυτός είναι ο λόγος ανησυχίας και όχι ότι γενικά κάνει 20-30-40 ημέρες να έρθει.

 

Προσπαθώ και γω μέσα στον όλο χαμό να βρω μια άκρη. Γιαυτό δεν φτιάχτηκε το τοπικ ; μακάρι να μην κάνω λάθος.

 

Αυτά, δεν ξαναενοχληαω άμα βρω κάποια άκρη μέσω κάποιας διαδικασίας θα ποσταρω την διαδικασία για τους επομενους.

 

Οχι το θεμα βασικα δεν εγινε για να λεμε 50 φορες τα ιδια πραγματα.

Μετα απο τις 30 μερες μπορεις να αρχισεις να ανυσηχεις, αν απο τις 20 λεει ο καθενας 'που ειναι το πακετο μου' και 'πηρα κατι αλλο απο την Νεα Ζηλανδια και ηρθε γρηγοροτερα', τοτε την κατσαμε την βαρκα.

 

Είναι αξιόπιστο το dealsprime.com; Έχει αγοράσει κάποιος;

 

Ανοιξαμε αυτο το θεμα για να γλυτωσουμε το off topic στα άλλα θεματα και θα το φαμε εδω; PLEASE

 

-----------

 

Eχω 2 παραγγελιες απο singpost, και στις 2 φαινεται το "item in conta ips" και καλα απο ελλαδα, ενω ειναι IPS Σινγκαπουρης. Γιατι ενω το "dispatched to overseas" εχει μεταγενεστερη ημερομηνια, φαινεται πιο πισω σε tracking sites....

 

Το εχει και κανας αλλος;

 

ΠΧ

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μου ερχεται να παω αεροδρομιο να αρχιζω να ανοιγω σακους :worry: :lol:

 

Παντως εχω κι εγω την περιεργεια να μαθω τι πραγματικα συμβαινει και καποιες παραγγελιες ερχονται σχετικα γρηγορα και καποιες αλλες αργουνε τοσο που κοντευεις να ξεχασεις τι περιμενεις.

Ειναι κι αυτο που λεει ο φιλος Ρομανος , αλλα σου λενε οι Σιγκαπουρεζοι , και αλλα σου λενε στα Ελτα.

Δεν βγαζεις ακρη.

Μονο αν εχει καποιος απο εδω κανεναν γνωστο που δουλευει εκει που ανοιγονται οι σακοι ισως μαθουμε τι πραγματικα συμβαινει.

Υποτιθεται οτι τηρειται και καποια σειρα προτεραιοτητας στους σακους που ανοιγονται...δηλαδη ετσι θα επρεπε να γινεται .

 

Βαρεθηκα να βλεπω ολο το ιδιο καθε φορα που ψαχνω.

Κατσε να βαλω κι εδω το tr number μπας και αλλαξει το γουρι και ερθει !!!

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/703/hvfi.png

Edited by snapy13
Link to comment
Share on other sites

Οχι το θεμα βασικα δεν εγινε για να λεμε 50 φορες τα ιδια πραγματα.

Μετα απο τις 30 μερες μπορεις να αρχισεις να ανυσηχεις, αν απο τις 20 λεει ο καθενας 'που ειναι το πακετο μου' και 'πηρα κατι αλλο απο την Νεα Ζηλανδια και ηρθε γρηγοροτερα', τοτε την κατσαμε την βαρκα.

 

 

 

Ανοιξαμε αυτο το θεμα για να γλυτωσουμε το off topic στα άλλα θεματα και θα το φαμε εδω; PLEASE

 

-----------

 

Eχω 2 παραγγελιες απο singpost, και στις 2 φαινεται το "item in conta ips" και καλα απο ελλαδα, ενω ειναι IPS Σινγκαπουρης. Γιατι ενω το "dispatched to overseas" εχει μεταγενεστερη ημερομηνια, φαινεται πιο πισω σε tracking sites....

 

Το εχει και κανας αλλος;

 

ΠΧ

 

ετσι ειναι και εμενα......δειχνει item in conta ips απο την ημερομηνια που στο sg post trecking εδειχνε item received from customer και μετα απο δυο μερες εδειχνε despatched.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι και εμενα......δειχνει item in conta ips απο την ημερομηνια που στο sg post trecking εδειχνε item received from customer και μετα απο δυο μερες εδειχνε despatched.

 

Κι εμενα ετσι ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Οχι το θεμα βασικα δεν εγινε για να λεμε 50 φορες τα ιδια πραγματα.

Μετα απο τις 30 μερες μπορεις να αρχισεις να ανυσηχεις, αν απο τις 20 λεει ο καθενας 'που ειναι το πακετο μου' και 'πηρα κατι αλλο απο την Νεα Ζηλανδια και ηρθε γρηγοροτερα', τοτε την κατσαμε την βαρκα.

 

 

 

Ανοιξαμε αυτο το θεμα για να γλυτωσουμε το off topic στα άλλα θεματα και θα το φαμε εδω; PLEASE

 

-----------

 

Eχω 2 παραγγελιες απο singpost, και στις 2 φαινεται το "item in conta ips" και καλα απο ελλαδα, ενω ειναι IPS Σινγκαπουρης. Γιατι ενω το "dispatched to overseas" εχει μεταγενεστερη ημερομηνια, φαινεται πιο πισω σε tracking sites....

 

Το εχει και κανας αλλος;

 

ΠΧ

Και σε μενα το ιδιο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...