Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την χρήση (λίγη) που το έκανα σε έναν φίλο μου φάνηκε ότι δεν υπάρχει γυαλί ούτε εμπρός ούτε στην πίσω πλευρά παρά μόνον πλαστικό (ακούγεται υπόκωφος θόρυβος, μόνο κοντά στις άκρες αυτός ο θόρυβος σταματά - το πήρε από Media markt). Καμία σχέση με το SIII που έχω που φαίνεται στιβαρό. Έχει κάποιος την ίδια γνώμη?

 

Συμφωνώ. Όταν ψηνόμουν να το αγοράσω, πήγα και το περιεργάστηκα σε μαγαζί και δεν μου άφησε καμία τρομερή αίσθηση στο χέρι, μου έκανε εντύπωση πώς είναι δυνατόν να είναι γυαλί και να είναι τόσο "ζεστό" στο χέρι. Σε σχέση με το S3 βέβαια κάθεται απείρως καλύτερα στο χέρι, αλλά η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής ανάμεσα στα δύο δεν είναι εντυπωσιακή. Το (πολύ προσεγμένο) S3 μου παραμένει απόλυτα στιβαρό 1.5 χρόνο μετά. Άσε που αυτά τα πορτάκια του Z1c μου κάθησαν στο λαιμό...

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ειχα πει απο την αρχη, τοσο αυτο οσο και το Ζ1 που επισης εχω δεν κανουν σαν γυαλι. αλλα ουτε ακριβως πλαστικο. κατι σαν Plexiglass, και αν σκεφτεις οτι δηλωνει αθραυστο, ειναι πολυ πιθανο.

απο εκει και περα, το S3 απο μπροστα ειναι ποιοτικο, δειχνει ποιοτικο, αλλα πισω ειναι πλαστικουρα που μετα απο χαιρο αρχιζει και τους τριγμους..

 

Νικόλα σε σχέση με το Ζ1 διακρίνεις ποιοτικές διαφορές (σε θέμα κατασκευής);

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα σε σχέση με το Ζ1 διακρίνεις ποιοτικές διαφορές (σε θέμα κατασκευής);

 

δε θα το ελεγα..ισα ισα επειδη το μικρο ειναι πιο μαζεμενο, σου δινει την αισθηση του πιο στιβαρου κινητου. γιαυτο οταν το εχεις στο χερι ειναι πολυ πιο ευχάριστο και σε καμια περιπτωση δεν μοιαζει με φθηνη κατασκευη.

τωρα αν πισω ειναι πλαστικο ή γυαλι, ποτε δεν πιστεψα οτι το Ζ1 και το Ζ1c ειναι γυαλι, και καλυτερα γιατι σπαει πολυ πιο ευκολα.

Επισης οι ταπες πχ στο Ζ1 ειναι χειροτερες καθως η βαφη τους δεν ερχεται συμμετρικα με τη βαφη του σκελετου, πχ το μαυρο ειναι πιο παχυ απο το γκρι, στο σημειο που ειναι η ταπα, αυτο ειναι πιο προσεγμενο στο μικρο.

Τελος, η οθονη, τουλαχιστον του δικου μου Ζ1c ειναι πολυ πολυ ανωτερη..

α! και να τονισω οτι στο κουτι ειχα καλωδιο USBon the go.... το οποιο το θεωρω σημαντικο να αναφερθει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Screen shot παίρνουμε πολύ εύκολα από μια μικροεφαρμογη που έχει εκει που κλείνουμε τις εφαρμογές κάτω τέρμα δεξιά, πολύ εύχρηστη!!
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Νικόλα γιατί ακόμα δεν το έχω δει από κοντά

Τίποτα φίλε μου. Δες το από κοντά και αν σαρεσει χτύπα το. Από τη στιγμή που έχει καλύτερη οθόνη από Ζ1 το θεωρώ καλύτερο τηλέφωνο.. Και επί τέλους, τούμπανο σε νορμάλ διαστάσεις.

Για μένα μόνο δοκίμασε αν μπορείς να γράφεις άνετα.. Εγώ έχοντας καλομάθει τόσο καιρό στις 5" με ζορισε στην αρχή.. Να είναι καλά το swype όμως..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

το ειδα και εγω σημερα.καλο μου φανηκε.αυτο που με παραξενεψε ειναι το κουμπι on-off.δεν εχει την αισθηση κλικ και παταει αρκετα βαθεια.δεν ξερω στην καθημερινοτητα πως θα ειναι.κατα τα αλλα τουμπανο!!!
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Πλαστική η πλάτη και επίσημα. Εμένα προσωπικά με βολεύει αυτό, εφόσον πάρω τη συσκευή. :p
Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή έχω και το Smartwatch2 η μπροστινή οθόνη είναι και από αυτό, ίδια με το Ζ1c. "Μάλλον για σκληρό(?) πλαστικό" μου φαίνεται και όχι για γυαλί (καμμία σχέση με την οθόνη του SIII)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λέτε για την οθόνη οτι δεν είναι γυαλί. Χωρίς να το έχω δει καν φαντάζομαι θα έχει απο το εργοστάσιο μεμβράνες μπρος πίσω όπως τουλαχιστον είχε το xperia z .

Γιαυτό δείνει αυτή την αίσθηση

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά λέτε για την οθόνη οτι δεν είναι γυαλί. Χωρίς να το έχω δει καν φαντάζομαι θα έχει απο το εργοστάσιο μεμβράνες μπρος πίσω όπως τουλαχιστον είχε το xperia z .

Γιαυτό δείνει αυτή την αίσθηση

 

δε νομιζω, αν το πιασεις τα καταλαβεις οτι δεν ειναι ετσι ενα γυαλι που εχει μια μεβρανη πανω του..απλα οποιος ειχε 4αρι αι φον και τουχε πεσει κατι, θα θυμαται πως γινοταν το πισω μερος του..τι να το κανεις το γυαλι οταν ραγιζει τοσο ευκολα??

οποτε αυτο το πλαστικο που μοιαζει με γυαλο, το προτιμω. παντως ειτε Ζ1compact ειτε Ζ1, εγω την ιδια αισθηση εχω για το πισω μερος.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα και γω για τα 2 πανελ και τα προβληματα που εμφανιζει το ενα απο τα δυο. Το εχει παρει κανεις απο ελλαδα για να ξερουμε ποιο φερνουν εδώ?

 

Διαβαστε εδώ οδηγίες για το πώς θα το ελεγξετε

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα και γω για τα 2 πανελ και τα προβληματα που εμφανιζει το ενα απο τα δυο. Το εχει παρει κανεις απο ελλαδα για να ξερουμε ποιο φερνουν εδώ?

 

Διαβαστε εδώ οδηγίες για το πώς θα το ελεγξετε

Τι εννοείς όταν λες "προβλήματα" που εμφανίζει το ένα από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάτι σχετικά με προβλήματα, που να αφορούν μόνο τις οθόνες που έχουν τον ένα τύπο panel...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες "προβλήματα" που εμφανίζει το ένα από τα δύο?

 

Το ένα από τα δύο panels εμφανίζει λίγο ψυχρά (μπλε) το λευκό.

Link to comment
Share on other sites

προφανως ρε παιδες θα γινεται ο,τι εγινε με το μεγαλο Ζ1... οπου τα περισσοτερα που κυκλοφορουν εδω εχουν πιο ξεθωριασμενα χρωματα, κυριως στο μπλε.

Εγω προσωπικα δεν ξερω σε τι πανελ επεσα, παντως χρωματα του ηταν κορυφαια, και μαλιστα καλυτερα απο την ips τους asus infinity 2 Που ειχα...απο εκει και περα, μακαρι και τα υπολοιπα πανελ να ειναι εστω παρομοια και να μην εχουν την διαφορα που ειχαν τα μεγαλα Ζ1...θα ειναι κριμα 1ον για τους αγοραστες και 2ον για τη σονυ που κανει μια ωραια προσπαθεια, και τα σκατωνει εκει..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν επανεκκίνηση δεν έχει.... Υπάρχει καμία εφαρμογή ?

 

Επανεκκίνηση κάνεις με το κουμπί on/off και την αύξηση του ήχου πατημένα ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνίσταται μόνο όταν κολλήσει η συσκευή για κάποιο λόγο και δεν ανταποκρίνεται
Link to comment
Share on other sites

Επανεκκίνηση κάνεις με το κουμπί on/off και την αύξηση του ήχου πατημένα ταυτόχρονα

 

Δεν κατάλαβα... To έχω αρκετά πατημένο μέχρι να ξανά ανοίξει ? Γιατί μόνο έκλεισε.....

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχουν και θέλουν να δούν τι είδος οθόνη έχει (μάλλον μας έχει έρθει η aou) δες τε εδώ http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z1-Compact/Xperia-Z1-Compact-JDI-and-AUO-Display-Panels-used/m-p/566315 (ακολουθήστε τα βήματα, δεν χρειάζεται να είστε root)
Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε τελικά παιδιά... Κανείς πλέων δεν λέει κάτι για το τηλ αυτό.... Τόσο χάλια είναι.. ? :) βασικά και γω αλλάζω τακτικά.. Μετά το g2.. Με αυτό και από μπαταρία όλη μέρα χρήση... 29 ώρες μέχρι το 20%.... Σούπερ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...