Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά ανοιχτή οθόνη πόσες ώρες βγάζει?

 

ειναι σχετικη η ερωτηση σου. εγω στις 2 μερες που μενει ανοιχτο, περναω τις 4-6 ωρες, αναλογα τη χρηση, με πανω απο 1 ωρα ομιλιας, μπορει και 2. με ΒΤ συνδεδεμενο, με wifi/3G Μονιμα ανοιχτα επισης, με browsing, viber, fb instagram αρκετα, skype κανα 10λεπτο ομιλια με καμερα και υπολοιπο μπαταριας στη χειροτερη 10% και στην καλυτερη ενα 20%.

Βεβαια ειμαι επαρχια, χωρις ψηλα κτιρια και με την κεραια του χωριου να μην εμποδιζεται τοσο πολυ απο κτιρια, το λεω γιατι στην αθηνα, αν γραφεις αποστασεις, μετρο, κτλ το σημα τραβαει περισσοτερη μπαταρια παντα, αλλα οχι οτι θα κανει καμια τρομερη διαφορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι σχετικη η ερωτηση σου. εγω στις 2 μερες που μενει ανοιχτο, περναω τις 4-6 ωρες, αναλογα τη χρηση, με πανω απο 1 ωρα ομιλιας, μπορει και 2. με ΒΤ συνδεδεμενο, με wifi/3G Μονιμα ανοιχτα επισης, με browsing, viber, fb instagram αρκετα, skype κανα 10λεπτο ομιλια με καμερα και υπολοιπο μπαταριας στη χειροτερη 10% και στην καλυτερη ενα 20%.

Βεβαια ειμαι επαρχια, χωρις ψηλα κτιρια και με την κεραια του χωριου να μην εμποδιζεται τοσο πολυ απο κτιρια, το λεω γιατι στην αθηνα, αν γραφεις αποστασεις, μετρο, κτλ το σημα τραβαει περισσοτερη μπαταρια παντα, αλλα οχι οτι θα κανει καμια τρομερη διαφορα.

 

Παρόμοιά χρήση νομίζω κάνουμε.

Οπότε ξεπερνάει τις 4 ώρες ανοιχτή οθόνη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ενα βημα απο την αγορα του κινητου (κατοχος LG 4x ) απλα δεν ετυχε να το δω ωσ τωρα live και δεν ξερω κατα ποσο

θα με βολεψει η 4,3" οθονη του και αυτα τα bezels + τα home buttons (το 4x με τα home buttons εκτος οθονης το θεωρω αψογο)

ενταξει δεν τα θελω και ολα δικα μου αυτονομια που με ενδιαφερει εχω διαβασει οτι εχει πολυ καλη.

 

Ετυχε καποιος με αντιστοιχο κινητο (4x) να κανει μεταβαση στο Ζ1c να πει εντυπωσεις στην καθημερινη χρηση πανω στην οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το προβλημα του flash παιδια, ισχυει οτι το κινητο εχει κακο ηχειο ;

 

Κάποια απάντηση γιατί ενδιαφέρει κι εμένα?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σημαντικό το εξωτερικό ηχείο για την επιλογή high end κινητού με τόσες δυνατότητες; :confused:
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Κάποια απάντηση γιατί ενδιαφέρει κι εμένα?

 

εμενα μια χαρα μου φαινεται το ηχειο.. σαν του Ζ1. απο εκει και περα, δεν ακουω μουσικη απο το κινητο-ηχειο, ο ηχος κλησης δεν περιμενω να κανει παρτυ, οποτε ειμαι ικανοποιημενος. για παραπανω απαιτησεις δεν ξερω να σας πω. αν μπορουσα να δοκιμασω ενα HTC One διπλα θα ειχα καλυτερη εικονα. Σιγουρα σε ενταση δεν ειναι το πιο δυνατο, αλλα ποτε μου δε μου χρειαστηκε παραπανω, παντα το εχω ενα κλικ πριν το τερμα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Κάποια απάντηση γιατί ενδιαφέρει κι εμένα?

 

Γενικά είναι χαμηλό σε ένταση... Κάπου κάπου είδα ότι τρίζει και το ακουστικό σε κλήσεις... Πως το αποφεύγουμε αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σημαντικό το εξωτερικό ηχείο για την επιλογή high end κινητού με τόσες δυνατότητες; :confused:

 

Φυσικά και είναι.δεν λέμε να είναι σε επίπεδο one όμως μην είναι και σε χάλια επίπεδο.σαν galaxy nexus ας πούμε.

 

 

 

 

 

Γενικά είναι χαμηλό σε ένταση... Κάπου κάπου είδα ότι τρίζει και το ακουστικό σε κλήσεις... Πως το αποφεύγουμε αυτό ?

 

Αν συμβαίνει αυτό σίγουρα δεν είναι κι ότι καλύτερό.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι χαμηλό σε ένταση... Κάπου κάπου είδα ότι τρίζει και το ακουστικό σε κλήσεις... Πως το αποφεύγουμε αυτό ?

 

δεν το χρησιμοποιω στην καθημερινοτητα μου, αλλα τις 2 μερες που το ειχα δεν ειχε θεμα. θα ρωτησω και τον πατερα μου το βραδυ αν εχει προβλημα με το ακουστικο, αν και θα μου το ειχε πει, μιας και μιλαμε και skype απο εκει (μεγαφωνο-ακουστικο) κτλ κτλ

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

..ένα συγκριτικό με το Lumia 1520...

 

http://pureviewclub.com/2014/21806

 

οντως στο αυτοματο χανει πολυ, και κυριως αν κροπαρεις τετοιες φωτογραφιες που ειχαν κακο φωτισμο κτλ. Θα ηθελα να δω ενα συγκριτικο με χρηση αλλης εφαρμογης, οπως το camera FX. εβγαλα μια μερα πολυ καλες φωτο αλλα δεν επαιξα πολυ σε δυσκολες συνθηκες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είναι χαμηλό σε ένταση... Κάπου κάπου είδα ότι τρίζει και το ακουστικό σε κλήσεις... Πως το αποφεύγουμε αυτό ?

 

δεν το χρησιμοποιω στην καθημερινοτητα μου, αλλα τις 2 μερες που το ειχα δεν ειχε θεμα. θα ρωτησω και τον πατερα μου το βραδυ αν εχει προβλημα με το ακουστικο, αν και θα μου το ειχε πει, μιας και μιλαμε και skype απο εκει (μεγαφωνο-ακουστικο) κτλ κτλ

 

Λοιπον, το δοκιμασα χθες για σιγουρια, το ειχα στο ενα κλικ πριν το τερμα το ακουστικο και ηταν οκ. οταν το εβαλα στο τερμα ειχε μεσα ενα τριγμο, που ειναι σχεδον ανυπαρκτο αλλα απο οταν εκατσα να το δοκιμασω το καταλαβα αμεσως. Σιγουρα καποιος που προσεχει τη λεπτομερεια θα τον ενοχλησει. το ηχειο ειναι οκ απο θεμα τριγμων, αλλα το ακουστικο παιρνοντας την εξυπηρετηση πελατων που εχει αυτοματο τηλεφωνητη το ακουσα. θα κανω και ενα τηλ σημερα να δω σε συνομιλια πως ειναι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν θα μπορώ να κάνω πάρτυ σπίτι με το ηχείο του; κρίμα :p

Νομίζω ότι ψειριζουμε την μαϊμού :rolleyes:

Άντε να πέσει λίγο να το πάρω δεν κρατιεμαι λέμε! :o

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν θα μπορώ να κάνω πάρτυ σπίτι με το ηχείο του; κρίμα :p

Νομίζω ότι ψειριζουμε την μαϊμού :rolleyes:

Άντε να πέσει λίγο να το πάρω δεν κρατιεμαι λέμε! :o

 

Κοιτα, για το ηχειο το θεωρω και εγω τραγικο να ασχολουμαστε απο τη στιγμη που εχει εναν καλο ηχο. τωρα αυτο με την ποιοτητα που λενε μερικοι ουτε εγω το καταλαβα, τι θελουμε δηλαδη, να εχει και woofer? Σιγουρα μπορει ενα καλυτερο ηχειο να βγαζει πιο ποιοτικο ηχο, αλλα δε νομιζω οτι ειναι πολλοι αυτοι που ακουν μουσικη απο εκει. Τωρα για την ενταση, οκ, δε νομιζω οτι παιζει τοσο ρολο το 1DB παραπανω.

Ομως, για το ακουστικο, ο φιλος ειχε δικιο και καποιον μπορει να τον ενοχλει. Εμενα δεν με ενοχλησε ουτε ο πατερας μου που το χρησιμοποιει τοσο καιρο μου ειπε κατι, αλλα σιγουρα αν εισαι υποψιασμενος και το βαλεις τερμα, θα ακουσεις ενα μικρο τριγμο, πως ειναι οταν ενα ακουστικο ειναι σπασμενο και θελει αντικατασταση, αλλα σε πολυ μικρη κλιμακα. Γιαυτο θα το ξαναδοκιμασω σημερα ή το ΣΚ.

Ας μας πει και καποιο αλλο παιδι που το εχει βεβαια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω κάτι... Ίσως είναι χαζό αλλά δεν ξέρω πολλα... Αυτό που λέει για δίκτυο 4g, αν δεν είναι ισχυρό το σήμα θα εχω πρόβλημα στις επικοινωνίες μου; γιατί κάποια άλλα κινητά έχουν και 2g και 3g στα χαρακτηριστικά τους ενώ αυτό όχι...:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Guest bossgs3
Λοιπον, το δοκιμασα χθες για σιγουρια, το ειχα στο ενα κλικ πριν το τερμα το ακουστικο και ηταν οκ. οταν το εβαλα στο τερμα ειχε μεσα ενα τριγμο, που ειναι σχεδον ανυπαρκτο αλλα απο οταν εκατσα να το δοκιμασω το καταλαβα αμεσως. Σιγουρα καποιος που προσεχει τη λεπτομερεια θα τον ενοχλησει. το ηχειο ειναι οκ απο θεμα τριγμων, αλλα το ακουστικο παιρνοντας την εξυπηρετηση πελατων που εχει αυτοματο τηλεφωνητη το ακουσα. θα κανω και ενα τηλ σημερα να δω σε συνομιλια πως ειναι.

 

Ναι οκ να μην το ψειρίζουμε τόσο αλλά όταν σου μιλάει ο άλλος και εχει τριγμούς άστο.... Άσχετα που εγώ αν.θέλω το αλλάζω όποτε θέλω.... Απλά λέω τι ακούω... Κατά τ'αλλα είναι τούμπανο και γρήγορο με.καλή αυτονομία μπαταρίας... Που το έχω σχεδόν δύο βδομάδες και είχα πριν το lg g2....και για το ακουστικο ανέφερα γιατί ρώτησε ο ταξιδιώτης..και σαν ενημέρωση το έθεσα...ενώ το ήξερα το πρόβλημα....;)

Edited by bossgs3
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να το χτυπήσω τελικά! :)

Μου επιβεβαιώνει κάποιος ότι παίρνει την κλασική micro-SIM και όχι nano-SIM; Γιατί συχνά την αλλάζω ανάμεσα στις συσκευές μου και δεν έχω όρεξη να αχρηστευτούν οι άλλες συσκευές μου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να το χτυπήσω τελικά! :)

Μου επιβεβαιώνει κάποιος ότι παίρνει την κλασική micro-SIM και όχι nano-SIM; Γιατί συχνά την αλλάζω ανάμεσα στις συσκευές μου και δεν έχω όρεξη να αχρηστευτούν οι άλλες συσκευές μου.

 

Nαι micro παιρνει οπως και τα υπολοιπα σονυ.

Περιμενουμε εντυπωσει ειδικα απο την αμφιλεγομενη καμερα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο σημαντικό το εξωτερικό ηχείο για την επιλογή high end κινητού με τόσες δυνατότητες; :confused:

 

Φυσικά. Είναι τραγικά απαράδεκτη η sony στον τομέα αυτόν. Νομίζεις οτι έχεις συσκευή κινεζιά με το κ@λοηχείο που βάζουν. Όταν πήρα το Ζ1 πίστευα οτι δεν θα έχει την κατάντια του Ζ. Με ξεγέλασε η μπαρα η κάτω του ηχείου διότι έτσι που την έχουν φτιάξει νόμιζα οτι είναι στερεοφωνικός ο ήχος και καλύπτει όλη την μπάρα. Αλλα τελικά…. μάπα το καρπούζι!

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...