Jump to content

Περί... Nova γενικά


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 minutes ago, paanos said:

Σε ποιο νοσοκομείο;

Σισμανόγλειο 

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MIKU said:

Πριν λίγο:

Νοσηλεύτρια με Nova: Γιατρέ μπλα μπλα μπλα.

Γιατρός: Δεν άκουσα τίποτα.

Εγώ: πάρε από το δικό μου.

Να δούμε πότε η εταιρεία θα καλύψει το κενό στο νοσοκομείο.

Είναι υπό αναβάθμιση τα Βόρεια Προάστια! Απλά το προχωρούν σταδιακά όπως μου είπαν. Την προηγούμενη Παρασκευή έγινε ένα cluster αναβαθμίσεων σε σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, MIKU said:

Πριν λίγο:

Νοσηλεύτρια με Nova: Γιατρέ μπλα μπλα μπλα.

Γιατρός: Δεν άκουσα τίποτα.

Εγώ: πάρε από το δικό μου.

Να δούμε πότε η εταιρεία θα καλύψει το κενό στο νοσοκομείο.

Τραγικο… στο Γεννηματας που ήμουν στα επείγοντα και στο ΑΠΘ επι της εθνικής Αμύνης στο κέντρο της Θεσσαλονίκης  ενώ έχει σήμα καμπάνα η Nova μέσα μόνο 2G 900αρι περνάει. Εγώ στη θέση της συναδέλφου θα έκανα καταγγελία να σπάσω το συμβόλαιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikolas14 said:

Τραγικο… στο Γεννηματας που ήμουν στα επείγοντα και στο ΑΠΘ επι της εθνικής Αμύνης στο κέντρο της Θεσσαλονίκης  ενώ έχει σήμα καμπάνα η Nova μέσα μόνο 2G 900αρι περνάει. Εγώ στη θέση της συναδέλφου θα έκανα καταγγελία να σπάσω το συμβόλαιο.

Σήμερα η εικόνα του δικτύου είναι αυτή;;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TakeOverNet said:

Το πλάνο της λέει μέχρι το πρώτο τρίμηνο του 2026 1εκατ. συνδέσεις οπτικής!  Εάν έλεγε 1εκατ μέχρι το 2027, εκεί θα το δεχόμουν. Αυτό λέει πολλά από μόνο του. Να δούμε και τον νέο επενδυτή τι πλάνο θα υλοποιήσει. Αν και έχω την αίσθηση ότι θα συνεχίσει το υπάρχων των 2 δις. Οψόμεθα!

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, TakeOverNet said:

"εκμεταλλευόμενη και την χαμηλή επενδυτική κινητικότητα της Vodafone στη χώρα."

Στη Θεσσαλονίκη το καταλάβαμε ήδη...

Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται αν λάβεις υπόψη και το γεγονός ότι είτε ξεχωριστά είτε μαζί με τον όμιλο πάει για πώληση. Η Vodafone τώρα είναι που πρέπει να πατήσει γκάζι αν θέλει να μην είναι ο τέταρτος παίκτης στην αγορά FTTH

Link to comment
Share on other sites

Just now, aektzhs 1 said:

Λογικό μου ακούγεται αν λάβεις υπόψη και το γεγονός ότι είτε ξεχωριστά είτε μαζί με τον όμιλο πάει για πώληση. Η Vodafone τώρα είναι που πρέπει να πατήσει γκάζι αν θέλει να μην είναι ο τέταρτος παίκτης στην αγορά FTTH

Προσωπικά πιστεύω ότι η βονταφον εχει παρει την κατηφόρα εδω και καιρο σε ολους τους τομείς. 

Παρόλο που βλεπω την Νοβα να την παίρνει η CVC , εύχομαι να την παρουν οι Αραβες και να ριξουν πολυ χρήμα.

Η κοσμοτέ πιστευω οτι παντα θα εχει το μεγαλύτερο πλεονεκτημα, αλλά πραγματικά θέλω τη NOVA να την κοντράρει, διοτι ο πραγματικός ανταγωνισμός παντα κάνει καλο για εμας τους συνδρομητές. 

Link to comment
Share on other sites

Ήταν το άλλοτε κραταιό δίκτυο...

Αλλά αυτό συμβαίνει και με τα κράτη, τις αυτοκρατορίες, τις μεγάλες εταιρείες...

Μετά την ακμή έρχεται η παρακμή.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

"εκμεταλλευόμενη και την χαμηλή επενδυτική κινητικότητα της Vodafone στη χώρα."

Στη Θεσσαλονίκη το καταλάβαμε ήδη...

Α γειά σου! 

1 ώρα πριν, VIPdriver said:

Προσωπικά πιστεύω ότι η βονταφον εχει παρει την κατηφόρα εδω και καιρο σε ολους τους τομείς. 

Παρόλο που βλεπω την Νοβα να την παίρνει η CVC , εύχομαι να την παρουν οι Αραβες και να ριξουν πολυ χρήμα.

Η κοσμοτέ πιστευω οτι παντα θα εχει το μεγαλύτερο πλεονεκτημα, αλλά πραγματικά θέλω τη NOVA να την κοντράρει, διοτι ο πραγματικός ανταγωνισμός παντα κάνει καλο για εμας τους συνδρομητές. 

Μπορεί να την πάρει; Βέβαια καθώς έχει ποσοστό και στην ΔΕΗ. Λόγω ανταγωνισμού των οπτικών ινών θα το επιτρέψουν;;

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

Το CVC έχει μόλις 10% στη ΔΕΗ, στην οποία το Δημόσιο κατέχει το 35% και ασκεί το μάνατζμεντ.

Άρα, δεν τίθεται θέμα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Chrischal1908 said:

Α γειά σου! 

Μπορεί να την πάρει; Βέβαια καθώς έχει ποσοστό και στην ΔΕΗ. Λόγω ανταγωνισμού θα το επιτρέψουν;;

Τι σχέση έχει αυτό; Το CVC έχει συμμετοχή σε εταιρίες πολλών κλάδων.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθαν οι απαντήσεις που περιμένετε περι cvc

https://www.powergame.gr/epichirisis/636950/stathopoulos-ti-eipe-gia-polisi-tis-nova-kai-cvc/

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, hercoulis said:

Ήρθαν οι απαντήσεις που περιμένετε περι cvc

https://www.powergame.gr/epichirisis/636950/stathopoulos-ti-eipe-gia-polisi-tis-nova-kai-cvc/

Ίσως περιμένει να πεσει και άλλο η μετοχή. Από τη στιγμή που μαθαίνεται στην αγορά ότι 1 εταιρία είναι προς πώληση, όσο περισσοτερο μένει στον αέρα, τόσο περισσοτερο παζαρι θα παιχτει στο τέλος. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2024 at 8:06 ΜΜ, VIPdriver said:

Ίσως περιμένει να πεσει και άλλο η μετοχή. Από τη στιγμή που μαθαίνεται στην αγορά ότι 1 εταιρία είναι προς πώληση, όσο περισσοτερο μένει στον αέρα, τόσο περισσοτερο παζαρι θα παιχτει στο τέλος. 

Το θέμα είναι φεύγοντας να έχει ρίξει 1 δις για τα δίκτυα νέας γενιάς. Μετά βλέπουμε τι θα γίνει με τον νέο μέτοχο...

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

https://www.news247.gr/publi/cosmote-gia-proti-fora-taxitites-eos-kai-10gbps-sto-diktio-cosmote-fiber/

Αυτή είναι μια είδηση που θα ήθελα (και θα έπρεπε) να την ακούσω από τη (νέα)Nova.

Γιατί αν θες να συγκαταλέγεσε στους "κορυφαίους" επενδυτές και στους "πρωτοπόρους" του χώρου "με δικό του δίκτυο 10Gbps",θα πρέπει να προσφέρεις και πρωτοποριακές υπηρεσίες.

Δόξα το Θεό που υπάρχει και η Cosmote για να δείχνει τον δρόμο και στους υπόλοιπους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεώ 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, sonakiasfun said:

https://www.news247.gr/publi/cosmote-gia-proti-fora-taxitites-eos-kai-10gbps-sto-diktio-cosmote-fiber/

Αυτή είναι μια είδηση που θα ήθελα (και θα έπρεπε) να την ακούσω από τη (νέα)Nova.

Γιατί αν θες να συγκαταλέγεσε στους "κορυφαίους" επενδυτές και στους "πρωτοπόρους" του χώρου "με δικό του δίκτυο 10Gbps",θα πρέπει να προσφέρεις και πρωτοποριακές υπηρεσίες.

Δόξα το Θεό που υπάρχει και η Cosmote για να δείχνει τον δρόμο και στους υπόλοιπους.

Καλά κάνει ο ΟΤΕ και ξεκινάει να παίζει με μελλοντικές τεχνολογίες, αλλά είναι σημαντικά προτιμότερο όλοι (και δη η Nova μια και είμαστε σε αυτό το θέμα) να επεκτείνουν την γεωγραφική κάλυψη FTTH, παρά να δώσουν 10Gbps.

Το 1Gbps που δίνει η Nova είναι υπεραρκετό για το 99,99% των πελατών, το θέμα είναι να έχουμε και την ευκαιρία να το πάρουμε.

Θυμάμαι και την FORTHnet που είχε βάλει πρώτη πιλοτικά FTTH στη Νέα Σμύρνη, και μετά ήταν τελευταία σε εγκαταστάσεις. Την τελευταία διετία το έχει πάρει ζεστά η νέα Nova, και ακόμη και να μην κοιτάει προς 10Gbps θα είμαι πολύ ευχαριστημένος εάν συνεχίσει να αυξάνει διαθεσιμότητα 1Gbps...

Link to comment
Share on other sites

On 14/4/2024 at 8:06 ΜΜ, VIPdriver said:

Ίσως περιμένει να πεσει και άλλο η μετοχή. Από τη στιγμή που μαθαίνεται στην αγορά ότι 1 εταιρία είναι προς πώληση, όσο περισσοτερο μένει στον αέρα, τόσο περισσοτερο παζαρι θα παιχτει στο τέλος. 

Προτιμώ την Saudi Telecom 🇸🇦 στην Ισπανία έχωσε χρήμα. Επιπλέον είναι όμιλος τεχνολογικά. Η CVC δεν έχει την τεχνογνωσία στον κλάδο!

25 minutes ago, minast said:

Καλά κάνει ο ΟΤΕ και ξεκινάει να παίζει με μελλοντικές τεχνολογίες, αλλά είναι σημαντικά προτιμότερο όλοι (και δη η Nova μια και είμαστε σε αυτό το θέμα) να επεκτείνουν την γεωγραφική κάλυψη FTTH, παρά να δώσουν 10Gbps.

Το 1Gbps που δίνει η Nova είναι υπεραρκετό για το 99,99% των πελατών, το θέμα είναι να έχουμε και την ευκαιρία να το πάρουμε.

Θυμάμαι και την FORTHnet που είχε βάλει πρώτη πιλοτικά FTTH στη Νέα Σμύρνη, και μετά ήταν τελευταία σε εγκαταστάσεις. Την τελευταία διετία το έχει πάρει ζεστά η νέα Nova, και ακόμη και να μην κοιτάει προς 10Gbps θα είμαι πολύ ευχαριστημένος εάν συνεχίσει να αυξάνει διαθεσιμότητα 1Gbps...

Σε λίγο καιρό θα έχει 540χιλιάδες γραμμές πανελλαδικά. Με τις 125χιλ στην Θεσσαλονίκη! 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, minast said:

Καλά κάνει ο ΟΤΕ και ξεκινάει να παίζει με μελλοντικές τεχνολογίες, αλλά είναι σημαντικά προτιμότερο όλοι (και δη η Nova μια και είμαστε σε αυτό το θέμα) να επεκτείνουν την γεωγραφική κάλυψη FTTH, παρά να δώσουν 10Gbps.

Το 1Gbps που δίνει η Nova είναι υπεραρκετό για το 99,99% των πελατών, το θέμα είναι να έχουμε και την ευκαιρία να το πάρουμε.

Θυμάμαι και την FORTHnet που είχε βάλει πρώτη πιλοτικά FTTH στη Νέα Σμύρνη, και μετά ήταν τελευταία σε εγκαταστάσεις. Την τελευταία διετία το έχει πάρει ζεστά η νέα Nova, και ακόμη και να μην κοιτάει προς 10Gbps θα είμαι πολύ ευχαριστημένος εάν συνεχίσει να αυξάνει διαθεσιμότητα 1Gbps...

Για ποιο 1 gbps λέτε ρε παιδιά; Από πέρυσι μέχρι και τώρα, δεν έχει αλλάξει κάτι ή νόβα. Άμα είσαι εκτός δικού της δικτύου (καμπίνες δλδ) 500 mbps και 1 gbps δεν είναι διαθέσιμα απλά. Μέχρι 200 δίνουν. Έχει πολύ δρόμο και είναι ξεκάθαρο ότι υφίσταται θέμα κόστους ενοικίασης γραμμών... Θέλει επίθεση και όχι αμυντικό παιχνίδι με παλιές λογικές τύπου wind. 

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κίνηση η πράσινη. Βλέπω ότι στο FTTH κατέβασαν ταχύτητες και η διαφορά με την Vodafone θα είναι μικρή αριθμητικά(1.000.000 η μαύρη και 850.000 η κόκκινη). Έκοψαν την επέκταση του δικτύου κατά 600.000 γραμμές. Cosmote και ΔΕΗ θα είναι οι κυρίαρχοι στο παιχνίδι του FTTH

37 minutes ago, Chrischal1908 said:

Σε λίγο καιρό θα έχει 540χιλιάδες γραμμές πανελλαδικά

Και 1.000.000 γραμμές μέχρι το 2026 που σημαίνει ότι κατέβασαν στροφές προς το παρόν 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Μεγάλη κίνηση η πράσινη. Βλέπω ότι στο FTTH κατέβασαν ταχύτητες και η διαφορά με την Vodafone θα είναι μικρή αριθμητικά(1.000.000 η μαύρη και 850.000 η κόκκινη). Έκοψαν την επέκταση του δικτύου κατά 600.000 γραμμές. Cosmote και ΔΕΗ θα είναι οι κυρίαρχοι στο παιχνίδι του FTTH

Και 1.000.000 γραμμές μέχρι το 2026 που σημαίνει ότι κατέβασαν στροφές προς το παρόν 

Έως το πρώτο τρίμηνο του 2026. Από που προκύπτει η περικοπή των γραμμών;; Δεν βγήκε κάποια σχετική ανακοίνωση! Μέχρι το 2027 είναι το επενδυτικό πλάνο που έχει ανακοινώσει η εταιρία. 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Έως το πρώτο τρίμηνο του 2026. Από που προκύπτει η περικοπή των γραμμών;; Δεν βγήκε κάποια σχετική ανακοίνωση! Μέχρι το 2027 είναι το επενδυτικό πλάνο που έχει ανακοινώσει η εταιρία. 

Από την επίσημη δέσμευση προς τον Υπουργό 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...