Jump to content

[Tablet] LG G Pad 8.3 (V500)


SSTAYROS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ αυτήν έχω και είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια, όταν καμιά φορά τη βγάζω, πχ. για να αφαιρέσω την κάρτα μνήμης, θυμάμαι πόσο λεπτό και ελαφρύ είναι το ταμπλετάκι σκέτο...

 

Και με αυτή την αφορμή: Ενώ για 2-3 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα με την κάρτα μνήμης, εδώ και ένα μήνα μου έχει βγάλει 4-5 διαδοχικά μηνύματα ότι την «αφαίρεσα» (κάτι που φυσικά δεν έχω κάνει) και την ξαναβλέπει, ως γνωστό, μόνο με επανεκκίνηση. Καμία πρόσφατη αναβάθμιση προγράμματος άραγε (δεν έχω κάνει εγκατάσταση νέας εφαρμογής) ή κάτι άλλο; [/quote

 

 

Ισχύει, σου δίνει άλλη αίσθηση χωρις την θήκη.

Στο σπίτι αρκετές φορές το εγω <<γυμνο>> όταν όμως το το βγάζω βόλτα

Το <<ντυνω>> έχει ποιό πολλές κατακτήσεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε dalvik ή σε art το εχεις;

Παλιοτερα που το ειχα σε art μου εκανε 1-2 αποσυνδεσεις. Απο τοτε που το γυρισα σε dalvik δεν εχει κανει κιχ.

 

Όπως είναι από default, δεν το έχω πειράξει ποτέ. Οπότε δεν πρέπει να έχει να κάνει με αυτό.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτήν έχω και είμαι ευχαριστημένος. Βέβαια, όταν καμιά φορά τη βγάζω, πχ. για να αφαιρέσω την κάρτα μνήμης, θυμάμαι πόσο λεπτό και ελαφρύ είναι το ταμπλετάκι σκέτο...

 

Και με αυτή την αφορμή: Ενώ για 2-3 μήνες δεν είχα κανένα πρόβλημα με την κάρτα μνήμης, εδώ και ένα μήνα μου έχει βγάλει 4-5 διαδοχικά μηνύματα ότι την «αφαίρεσα» (κάτι που φυσικά δεν έχω κάνει) και την ξαναβλέπει, ως γνωστό, μόνο με επανεκκίνηση. Καμία πρόσφατη αναβάθμιση προγράμματος άραγε (δεν έχω κάνει εγκατάσταση νέας εφαρμογής) ή κάτι άλλο;

 

Σε dalvik ή σε art το εχεις;

Παλιοτερα που το ειχα σε art μου εκανε 1-2 αποσυνδεσεις. Απο τοτε που το γυρισα σε dalvik δεν εχει κανει κιχ.

 

Εμενα το αντίθετο και το ξαναβαλα σε art

 

Όπως είναι από default, δεν το έχω πειράξει ποτέ. Οπότε δεν πρέπει να έχει να κάνει με αυτό.

 

 

Ότι να 'ναι δηλαδή! Οπότε δεν παίζει ρόλο!

Εδώ που τα λέμε πολύς κόσμος έχει παραπονεθεί για disconnect της κάρτας στα καλά καθούμενα.:confused:

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να φταίει η κιτ κατ.

Έχει βρει κανείς τίποτα για τις υπέρυθρες ώστε να συνεργάζεται με περισσότερες συσκευές;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να το χρησιμοποιήσω ως gps (με το google maps) πρέπει να έχει σύνδεση στο internet; ή δουλεύει και χωρίς όπως τα αυτόνομα gps;
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για να το χρησιμοποιήσω ως gps (με το google maps) πρέπει να έχει σύνδεση στο internet; ή δουλεύει και χωρίς όπως τα αυτόνομα gps;

Οι χάρτες δουλεύουν εφόσον τους έχεις αποθηκεύσει για χρήση εκτός σύνδεσης. Για πλοήγηση χρειάζεσαι σύνδεση, εκτός εάν χαράξεις την πορεία με δίκτυο και μετά ξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα ετσι πειραματικα να το γυρισω σε Art - μου ζητησε reboot αλλα μολις φορτωσε μου το γυρισε παλι σε dalvik

Προσπαθησα και 2η φορα αλλα το ιδιο

 

Το loading μεχρι να φορτωσει στην κεντρικη εγινε γρηγορα ακριβως οπως ενα απλο reboot

Ξερει κανεις τι παιζει?

 

εχω stock 4.4.2 την πιο τελευταια 20d και ειναι rooted

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα ετσι πειραματικα να το γυρισω σε Art - μου ζητησε reboot αλλα μολις φορτωσε μου το γυρισε παλι σε dalvik

Προσπαθησα και 2η φορα αλλα το ιδιο

 

Το loading μεχρι να φορτωσει στην κεντρικη εγινε γρηγορα ακριβως οπως ενα απλο reboot

Ξερει κανεις τι παιζει?

 

εχω stock 4.4.2 την πιο τελευταια 20d και ειναι rooted

Έχεις βάλει xposed framework? Είναι η πιο συνηθισμένη εφαρμογή που δεν είναι συμβατή με ART και σε γυρνάει σε dalvik. Και αυτή να μην έχεις, ψάξε τις υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες δουλεύουν εφόσον τους έχεις αποθηκεύσει για χρήση εκτός σύνδεσης. Για πλοήγηση χρειάζεσαι σύνδεση, εκτός εάν χαράξεις την πορεία με δίκτυο και μετά ξεκινήσεις.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, νεος κάτοχος.. Ολα καλα μεχρι που παρατήρησα πως σε βιντεο με σκοτεινες σκηνές ολα δειχνουν πολυ σκοτεινά.. Κατεβασα μια εικονα για εκτίμηση της τιμης gamma και ειδα πως συμπιεζει 3-4 τονους σκουρου γκρι σε μαυρο με αποτελεσμα να χανεις λεπτομέρεια.

Φυσικα αυτο ενοχλει μονο σε σκοτεινες εικονες η σκηνές και απο λιγο που εψαξα ισχυει σε ολα και στα google play edition. Εχει ασχοληθει κανεις με αυτο το "πρόβλημα" και αν οχι ξερει κανεις να μου πει καποιο καλο custom kernel για την τελευταια επισημη ρομ (20d)?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες...

Βλέπω ότι έχει 200 σελίδες το νήμα και είναι μάλλον άσκοπο να αρχίσω το διάβασμα για να πάρω τις απαντήσεις που ζητάω όταν θα μπορούσε μάλλον κάποιος να απαντήσει εύκολα και γρήγορα...

 

Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο tablet. Το είδα στο κατάστημα και έχω την εντύπωση πως είναι εξαιρετικό και ως οθόνη και γενικότερα. Έχει πάρει και KitKat, οπότε μου φαίνεται από κάθε άποψη εξαιρετικό.

 

Οπότε σας έχω 2 ερωτήσεις. Εσείς που το χρησιμοποιείτε καιρό τώρα, ποια είναι η άποψή σας για:

1. Την μπαταρία του; Πόσο σας κρατάει; Σε σχέση με άλλα tablet κρατάει λιγότερο; περισσότερο; το ίδιο;

2. Έχει κάποια μειονεκτήματα που μας αποτρέπουν από την αγορά του;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες...

Βλέπω ότι έχει 200 σελίδες το νήμα και είναι μάλλον άσκοπο να αρχίσω το διάβασμα για να πάρω τις απαντήσεις που ζητάω όταν θα μπορούσε μάλλον κάποιος να απαντήσει εύκολα και γρήγορα...

 

Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο tablet. Το είδα στο κατάστημα και έχω την εντύπωση πως είναι εξαιρετικό και ως οθόνη και γενικότερα. Έχει πάρει και KitKat, οπότε μου φαίνεται από κάθε άποψη εξαιρετικό.

 

Οπότε σας έχω 2 ερωτήσεις. Εσείς που το χρησιμοποιείτε καιρό τώρα, ποια είναι η άποψή σας για:

1. Την μπαταρία του; Πόσο σας κρατάει; Σε σχέση με άλλα tablet κρατάει λιγότερο; περισσότερο; το ίδιο;

2. Έχει κάποια μειονεκτήματα που μας αποτρέπουν από την αγορά του;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Η μπαταρία του κρατάει ελαφρώς λιγότερο από ότι θα ήθελα (ή σε σχέση με άλλα).

Κανένα ουσιαστικό μειονέκτημα - αν θέλεις κοίτα το Galaxy Tab Pro 8.4 με λίγο καλύτερα χαρακτηριστικά και αντίστοιχα ψηλότερη τιμή. Αλλιώς είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου βγάζει φίλε μου η μπαταρία σε μέσο όρο με μέση χρήση;

 

Γενικά η αρχική μου πρόθεση ήταν να πάρω 7ιντσών, αλλά σήμερα που πήγα στο κατάστημα να τα δω από κοντά, μου φάνηκε μικρό το 7άρι και μεγάλα τα 10ρια... Και βλέποντας το G Pad μου φάνηκε άκρως ελκυστικό από κάθε άποψη.

Έχει κανείς την ίδια αίσθηση με μένα ή απλώς ήταν αίσθησή μου αυτό; Με την εμπειρία της χρήσης σας, δεν δίνει τελικά το 8άρι την αίσθηση ότι εν τέλει είναι μεγάλο, ε;

Η σκέψη μου βασίζεται στο ότι τα 7ρια έχουν κατακλύσει την αγορά και αναρωτιέμαι μήπως εν τέλει κατά γενική ομολογία έχει καλύτερη αντίληψη το 7άρι σε σχέση με μεγαλύτερα... Μπορεί να λέω και βλακείες όμως και απλά να αξίζει να πάω να το πάρω... :p

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα 7ρια που εχω δουλέψει έχουν κάτι κενά ΝΑ που τα κάνουν να ίσα με τα 8ρια..

Η μπαταρία εμένα μου βγάζει 6μιση ωρες το λιγότερο με 50% φωτεινότητα και 4μιση 5 με 100%.

Ανάλογα και τη χρήση πάντα. Εγώ στριμαρω, ταπατοκ κλπ, διαβαζω μανγκα και μπροουζινγκ.

Παιχνίδια δεν παίζω

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου βγάζει φίλε μου η μπαταρία σε μέσο όρο με μέση χρήση;

 

Γενικά η αρχική μου πρόθεση ήταν να πάρω 7ιντσών, αλλά σήμερα που πήγα στο κατάστημα να τα δω από κοντά, μου φάνηκε μικρό το 7άρι και μεγάλα τα 10ρια... Και βλέποντας το G Pad μου φάνηκε άκρως ελκυστικό από κάθε άποψη.

Έχει κανείς την ίδια αίσθηση με μένα ή απλώς ήταν αίσθησή μου αυτό; Με την εμπειρία της χρήσης σας, δεν δίνει τελικά το 8άρι την αίσθηση ότι εν τέλει είναι μεγάλο, ε;

Η σκέψη μου βασίζεται στο ότι τα 7ρια έχουν κατακλύσει την αγορά και αναρωτιέμαι μήπως εν τέλει κατά γενική ομολογία έχει καλύτερη αντίληψη το 7άρι σε σχέση με μεγαλύτερα... Μπορεί να λέω και βλακείες όμως και απλά να αξίζει να πάω να το πάρω... :p

 

Το 8αρι είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου!Είχα 2 7ρια στο παρελθόν,αλλά αφότου πήρα το Gpad,πλέον οι 8'' κ πάνω το ιδανικό...Μην το φοβάσαι το τάμπλετ,στην τιμή του, είναι η καλύτερη πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Αν και ενεργό μέλος για πειράγματα σε Android, με το gpad δεν έχω κανένα λόγο να το πειράξω. Το μόνο που θα με κάνει να το ψάξω, είναι αν υπάρχει κάποια βασισμένη στη μαμίσια 4.4 ρομ γιατί με τπτ δεν θέλω να χάσω το knock on. Έχει κάποιος να προτείνει κάποια? Το μόνο που έχω αλλάξει μέχρι τώρα, είναι το ότι έχω καταφέρει την κάτω μπάρα πλοήγησης να τη μεταφέρω αριστερά στο landscape mode και έχει μεγαλώσει η ωφέλιμη οθόνη αισθητά! Edited by athankar75
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα .. Δεν υπάρχει λόγος για άλλη Rom . H μαμίσια Rom είναι φοβερή , η δυνατότητα απεγκαταστασης εφαρμογών απευθείας ή διαχείριση μπαταρίας και γενικός η διαχείρισης της επιφανείας εργασίας είναι άπαιχτα .

Το μόνο που χρειαζεται είναι Root για να μπορεί να γράφει σε κάρτα SD .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα .. Δεν υπάρχει λόγος για άλλη Rom . H μαμίσια Rom είναι φοβερή , η δυνατότητα απεγκαταστασης εφαρμογών απευθείας ή διαχείριση μπαταρίας και γενικός η διαχείρισης της επιφανείας εργασίας είναι άπαιχτα .

Το μόνο που χρειαζεται είναι Root για να μπορεί να γράφει σε κάρτα SD .

 

Και xposed κατα τη γνώμη μου...;)

Link to comment
Share on other sites

Στα λ7 του, νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο. Επώνυμο, με καλο σέρβις.

Καλύτερα ναι, σαφως και θα υπαρχουν αλλά και ακριβότερα συνάμα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Βάζω το ταμπλετ στο αθόρυβο και ο ήχος (youtube πχ)ακούγεται κανονικά!

Γιατί?

Άλλο ήχο πρέπει να απενεργοποιησεις για αυτό που θες. Πάτα το κλειδακι όταν σου εμφανίσει το pop up με το slider και κατέβασε εκείνο που λέει music, video, games and other media.

Link to comment
Share on other sites

Στα λ7 του, νομιζω οτι δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο. Επώνυμο, με καλο σέρβις.

Καλύτερα ναι, σαφως και θα υπαρχουν αλλά και ακριβότερα συνάμα.

 

Ψήνεται φίλος για tablet και ζήτησε τη βοήθειά μου. Εξαιρετικό το G-Pad αλλά στην ίδια τιμή το Samsung Galaxy Tab Pro 8.4" νομίζω ότι είναι μονόδρομος πια.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ήχο πρέπει να απενεργοποιησεις για αυτό που θες. Πάτα το κλειδακι όταν σου εμφανίσει το pop up με το slider και κατέβασε εκείνο που λέει music, video, games and other media.

 

thank you.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...