Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο Xiaomi ακόμα αλλά μέχρι στιγμής τα intenso που είχα τα πάνε μια χαρά.Δεν κάνω βέβαια την απίστευτη χρήση να τους βγάζω την πίστη,αλλά με έχουν καλύψει.Τώρα δεν ξέρω πως θα αντιδρούσαν σε καθημερινή χρήση με καθημερινές φορτίσεις-αποφορτίσεις.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε ρε παίδες...Οταν φορτίζεται το κινητό σας ή το τάμπλετ σας με το power bank,και φτάσει στο 100% η φόρτιση,το power bank σας παραμένει ενεργό?Κοινώς σβήνουν τα φωτάκια του ή παραμένουν ανοικτά?Παρατήρησα ότι με το Intenso QC10000 μου,είτε το τάμπλετ μου είναι κλειστό και φτάνει στο 100% ,είτε είναι ανοικτό και φτάνει στο 100%,το power bank παραμένει ενεργο,με ανοικτά τα φωτάκια του κοινώς.Υπάρχει κάποιο θέμα με αυτό?Δεν θα έπρεπε να έσβηνε μετά την πλήρη φόρτιση του τάμπλετ?

 

Αυτό που περιγράφεις το σωστό θα ήταν να μην γίνεται. Έτσι όπως είναι τώρα ουσιαστικά συνεχίζει να φορτίζει το tablet σου. Για αυτό και το επόμενο πρωί πχ που θα το πιάσεις θα είναι στο 100% και δεν θα έχει πέσει καθόλου. Ουσιαστικά το powerbank λειτουργεί σαν φορτιστής τοίχου. Δίνει συνέχεια ρεύμα. Αυτό κάνει κακό και στο tablet διότι το φορτίζει συνέχεια αλλά και στο ίδιο το powerbank.

Βέβαια δεν φταίει το intenso. Και τα παλιά της xiaomi το ίδιο κάνουν

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν σβήνει. Και το δικό μου power bank, ένα xiaomi, δεν σβήνει.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου Xiaomi 10400mah έτους 2014 όταν φορτίσει το κινητό σβήνουν τα λαμπάκια του.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπέρδεψα τα μπούτια μου...Χαχαχα!Οι μισοί λέμε ότι όλα καλά και οι άλλοι μισοί ότι καλό θα ήταν να έσβηνε το power bank.Θεωρητικά το σωστό θα ήταν να κλείνει η παροχή με το που φτάνει στο 100% η φόρτιση.Ιδιαίτερα όπως το τάμπλετ μου που ήταν και κλειστό.Αλλά...Μπορεί αναμμένα λαμπάκια να υποδεικνύουν σύνδεση απλά,και να μην δίνει ρεύμα το powerbank.Μπορεί να δίνει ρεύμα και να είναι "επικίνδυνο". Μπορεί να πρέπει να σβήνει αλλά να φταίνε οι εκάστοτε συσκευές που φορτίζουμε.Δεν έχω και το μάνουαλ του powerbank πρόχειρο να δω αν αναφέρει κάτι...Πάντως θεωρώ ότι σε όσους μένει ανοικτό το powerbank,μαζί και εγώ μέσα,δεν έχετε παρατηρήσει προβλήματα,δυσλειτουργίες,πτώση απόδοσης κτλ σε power bank ή συσκεύες έτσι?
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Για να μη μπερδεύεστε παιδιά και για να είστε σίγουροι, να μην αφήνετε ανεξέλεγκτα το κινητό να φορτίζει πολλές ώρες, όπως ακριβώς προβλέπεται και για τη φόρτιση με φορτιστή πρίζας.

Πάντως για ολονύχτια φόρτιση, προτείνω σύνδεση σε φορτιστή και ο φορτιστής πάνω σε χρονοδιακόπτη πρίζας. Η υπερφόρτιση δεν είναι καλή για τη ζωή της μπαταρίας.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Intenso S10000 10000mAh, αφού φορτίσει πλήρως το Huawei Mate 10 lite, τα λαμπάκια του σβήνουν.
Επιβεβαιώνω. Σβήνει και το δικό μου.

 

Sent from my Amstrad CPC 6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μπαινω στρατο και χρειαζομαι powerbank.Εχω ενα xiaomi a1 και χρησιμοποιω ηλεκτρονικο τσιγαρο.3000mah περιπου το κινητο και 2200 το ηλεκτρονικο.Τα φορτιζω περιπω 1 φορα την ημερα το καθενα.Απο το ψαξιμο μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο Xiaomi PLM06ZM 2C 20000mAh

.Που ειδα review και στα 5.1v ειναι περιπου 14000mah χωρητικότητα.Θα παρω και ενα quick charge 3.0 φορτιστη και το φορτιζει σε 6 ωρες(απο το review ολα αυτα).Εχεις κανεις αποψη για αυτο?Η καμια εναλλακτικη?

 

Γενικα με ενδιαφερει να εχει μεγαλη χωρητικοτητα.Και να φορτιζει γρηγορα το powerbank(quickcharge) και οχι αν θα μου φορτισει γρηγορα το κινητο.Λογο της φυσης του στρατου στη μπριζα θα μπαινει μονο το powerbank

Edited by wazedi
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Μπαινω στρατο και χρειαζομαι powerbank.Εχω ενα xiaomi a1 και χρησιμοποιω ηλεκτρονικο τσιγαρο.3000mah περιπου το κινητο και 2200 το ηλεκτρονικο.Τα φορτιζω περιπω 1 φορα την ημερα το καθενα.Απο το ψαξιμο μεχρι στιγμης εχω καταληξει στο Xiaomi PLM06ZM 2C 20000mAh

.Που ειδα review και στα 5.1v ειναι περιπου 14000mah χωρητικότητα.Θα παρω και ενα quick charge 3.0 φορτιστη και το φορτιζει σε 6 ωρες(απο το review ολα αυτα).Εχεις κανεις αποψη για αυτο?Η καμια εναλλακτικη?

 

Γενικα με ενδιαφερει να εχει μεγαλη χωρητικοτητα.Και να φορτιζει γρηγορα το powerbank(quickcharge) και οχι αν θα μου φορτισει γρηγορα το κινητο.Λογο της φυσης του στρατου στη μπριζα θα μπαινει μονο το powerbank

 

Μια χαρά είναι το powerbank και θα σε καλύψει. Πρόσεχε από που θα το πάρεις γιατί κυκλοφορούν αρκετές απομιμήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το powerbank και θα σε καλύψει. Πρόσεχε από που θα το πάρεις γιατί κυκλοφορούν αρκετές απομιμήσεις

 

Ευχαριστω.Εχεις να προτεινεις καποιο καταστημα στην αθηνα?Γιατι στο σκρουτζ το φθηνοτερο απο το ακριβοτερο εχουνε 10 ευρω διαφορα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Εχεις να προτεινεις καποιο καταστημα στην αθηνα?Γιατι στο σκρουτζ το φθηνοτερο απο το ακριβοτερο εχουνε 10 ευρω διαφορα

 

Κωτσοβολος, you κλπ που συνεργάζονται με infoquest που τα εισάγει επίσημα και θα έχεις και 2 χρόνια εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Κωτσοβολος, you κλπ που συνεργάζονται με infoquest που τα εισάγει επίσημα και θα έχεις και 2 χρόνια εγγύηση.

 

https://www.kaizershop.gr/xiaomi-mi-powerbank-2c-20000mah-white

kaizershop θεωρειται αξιοπιστο?

Link to comment
Share on other sites

https://www.kaizershop.gr/xiaomi-mi-powerbank-2c-20000mah-white

kaizershop θεωρειται αξιοπιστο?

 

Αν δεν κάνω λάθος δεν συνεργάζεται με την infoquest οπότε και η εγγύηση θα είναι του μαγαζιού. Κατά τ'άλλα αξιόπιστο είναι και δεν θα έχεις θέμα με γνησιότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εγω παιδια εχω το Xiaomi Mi Power Bank 2 10000mAh και ενω δουλευει κανονικα..φορτιζει μια χαρα..δεν φορτιζει τα κινητα.οταν συνδεω στην usb ενα κινητο μενει στασιμο και δεν λειτουργει,μαλλον χαλασε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια εχω το Xiaomi Mi Power Bank 2 10000mAh και ενω δουλευει κανονικα..φορτιζει μια χαρα..δεν φορτιζει τα κινητα.οταν συνδεω στην usb ενα κινητο μενει στασιμο και δεν λειτουργει,μαλλον χαλασε.

 

Δοκίμασες με διαφορετικά καλώδια?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με διαφορετικά καλώδια?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Ναι..τα καλωδια δουλευουν μια χαρα με τους φορτιστες τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια εχω το Xiaomi Mi Power Bank 2 10000mAh και ενω δουλευει κανονικα..φορτιζει μια χαρα..δεν φορτιζει τα κινητα.οταν συνδεω στην usb ενα κινητο μενει στασιμο και δεν λειτουργει,μαλλον χαλασε.
Μηπως μπηκε σε low power mode ??

 

Για πατησε 2 φορες το κουμπι του .

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπηκε σε low power mode ??

 

Για πατησε 2 φορες το κουμπι του .

 

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

τελικα το ανοιξα.ανοιγει ευκολα ξεκολωντας τις δυο πλευρες ,ξεβιδωνεις 2 μικρα βιδακι στην μια πλευρα και μετα συρταροτα εξω.πιεσα λιγο τα τσιπ που ειχε πανω η πλακετα..και ανακαλυψα οτι ενα δεν εκανε καλη επαφη.το πιεσα και ξαναβαλα το καλωδιο και δουλεψε.τωρα το εδωσα σε εναν φιλο μου ηλεκτρονικο να βαλει λιγο kalay μηπως και το σωσω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!Αν θέλεις μετά το πέρας της επιδιόρθωσης πες μας αν δουλεύει σωστά και πόσο κόστισε η επισκευή με καλάι(ή έστω αν είναι φίλος σου,πόσα θα σου έπερνε αν σε χρέωνε).Μπορεί κάποια μέλη να έχουν το ίδιο πρόβλημα και να πετάξουν αδίκως το power bank,ενώ είναι κάτι "απλοϊκό".
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο διφορουμενο, γιατι και το powerbank τι αξια να χει;

το οποιο σημαινει οτι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν αξιζει να το φτιαξει καποιος

(αν δεν ειναι σε εγγυηση),

εκτος αν εχει φιλο/γνωστο/πιανει το χερι του

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο διφορουμενο, γιατι και το powerbank τι αξια να χει;

το οποιο σημαινει οτι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν αξιζει να το φτιαξει καποιος

(αν δεν ειναι σε εγγυηση),

εκτος αν εχει φιλο/γνωστο/πιανει το χερι του

 

Καλά αυτό εννοείται!Αλλά λέω για περιπτώσεις κόστους του 0,5-1 ευρώ για την κόλληση,από την στιγμή που το πας λυμένο στον τεχνικό,και να δουλεύει ολόσωστα όπως πριν.Τότε θεωρώ πως αξίζει η επιδιόρθωση από αγορά καινούργιου.Τώρα αν δεν δουλεύει σωστά,ζητάνε 5+ ευρώ κτλ κτλ εννοείται ανακύκλωση και καινούργιο να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο διφορουμενο, γιατι και το powerbank τι αξια να χει;

το οποιο σημαινει οτι στην πλειονοτητα των περιπτωσεων δεν αξιζει να το φτιαξει καποιος

(αν δεν ειναι σε εγγυηση),

εκτος αν εχει φιλο/γνωστο/πιανει το χερι του

το συγκεκριμενο οταν το ειχα παρει κοστιζε 27 ευρο.τωρα κανει 15 ευρο.δεν ειναι το κοστος αποκτησης ενος αλλου..απλα γιατι να μην το φτιαξεις οταν σου πιανουν τα χερια.και σας το λεω οτι ανοιγει πανευκολα.και η μπαταρια τυπου τζελ..εχει το καλο..οτι εχει "ψωμια" ακομη..

 

 

Ωραίος!Αν θέλεις μετά το πέρας της επιδιόρθωσης πες μας αν δουλεύει σωστά και πόσο κόστισε η επισκευή με καλάι(ή έστω αν είναι φίλος σου,πόσα θα σου έπερνε αν σε χρέωνε).Μπορεί κάποια μέλη να έχουν το ίδιο πρόβλημα και να πετάξουν αδίκως το power bank,ενώ είναι κάτι "απλοϊκό".

το εφτιαξα και δουλευει μια χαρα.δεν ειναι και καμια σοβαρη βλαβη.εγω μονος μου το ανοιξα...και ειδα οτι εκει το βαρελακι πανω στο τσπακι δεν εκανε καλη επαφη.πιεζοντας το εδεινε λειτουργια στην συσκευη..αποτεεσμα με λιγο kalay λιωμενο να τον ξανακολλησω..και να το συναρμολογησω παλι.οι μπαταρια ειναι τυπου τζελ..και πανω εχει ακριβως τοκυκλωμα.το συγκεκριμενο το xiaomi ειχε καλυ συνδεση.

η επισκευη δεν εχει κοστος.ανα πασα στιγμη ενας ηλεκτρονικος μπορει να το κανει.ενα κολλητηρι και 2 ποντους kalay θελει.κοστος μηδαμινο

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ!Σε ευχαριστώ που το έγραψες αναλυτικά,μπορεί κάποιο μέλος να βοηθηθεί από αυτό.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...