Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσα ειδα,στις χαμηλες τιμες ειναι ως 3Α. Μια χαρα κανει τη δουλεια του με τον PD φορτιστη αυτοκινητου.Με powerbank δεν ξερω τι κανει αλλα δεν με νοιαζει κιολας γιατι 2μετρα καλωδιο θα ειναι αστειο να το κουβαλαω. Εκει παμε στην απλη φορτιση αφου ουτε το powerbank μου εχει PD.

Η Belkin και η Anker εχει κατι πανακριβα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν γνωρίζω, θα ήθελα να κανω μια σχετική ερώτηση.

Κατα την αγορά ένος power bank, κοιτάμε μονο το τι χωρητικότητα επιθυμούμε να εχει (πχ 10.000 mAh), η πρεπει να γνωρίζουμε και ποσα volt βγάζει έξοδο; Να ειναι τα ίδια με του φορτιστή της συσκευής μας.

Δηλαδή απο την τάση που βγάζει κλπ, μπορει να δημιουργήσει προβλημα στη συσκευή;

Εσείς στο power bank χρησιμοποιείτε το δικό του καλωδιο, η το αυθεντικο του κινητού για την φόρτιση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή δεν γνωρίζω, θα ήθελα να κανω μια σχετική ερώτηση.

Κατα την αγορά ένος power bank, κοιτάμε μονο το τι χωρητικότητα επιθυμούμε να εχει (πχ 10.000 mAh), η πρεπει να γνωρίζουμε και ποσα volt βγάζει έξοδο; Να ειναι τα ίδια με του φορτιστή της συσκευής μας.

Δηλαδή απο την τάση που βγάζει κλπ, μπορει να δημιουργήσει προβλημα στη συσκευή;

Εσείς στο power bank χρησιμοποιείτε το δικό του καλωδιο, η το αυθεντικο του κινητού για την φόρτιση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γεια χαρά.

Κατ' αρχάς, όλα τα σοβαρά power banks της αγοράς διαθέτουν κυκλώματα ασφαλείας ώστε να μην προκαλέσουν ζημιά στη συσκευή σου, π.χ. προστασία από υπερβολική τάση, ένταση, υπερθέρμανση κλπ. Κατά δεύτερον, διαθέτουν κύκλωμα που αντιλαμβάνεται την τάση και την ένταση που υποστηρίζει η συσκευή σου. Έτσι π.χ. αν το κινητό σου δεν υποστηρίζει κάποιο πρότυπο ταχείας φόρτισης (π.χ. Qualcomm Quick Charge, Huawei Super Charge κλπ), θα δώσει τάση 5 volt και από ένταση όση ακριβώς "σηκώνει" το κινητό σου. Όλα αυτά φυσικά αν μιλάμε για κάποια από τις επώνυμες και αναγνωρίσιμες φίρμες της αγοράς.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου! Σε ευχαριστώ πολυ για την άμεση και κατατοπιστική απάντηση σου!

Οποτε οπως κατάλαβα, ολα τα καινούργια power bank εχουν πάνω κυκλώματα ασφαλείας που αποτρέπουν απο το να δημιουργηθεί καποια βλάβη στη συσκευή.

 

Εχω το iPhone X, εχεις να μου προτεινεις κάποιο power bank αξιόπιστο και καλό στα 10.000 mAh;

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ! Περιμένουμε εντυπώσεις όταν σου έρθει :)

Μας την έφεραν οι Κινέζοι με το xiaomi. Από 27 Φεβρουαρίου μας πήγαν σε 14 Μαρτίου.

Edit: μόλις μου έστειλαν email να αλλάξω την παραγγελία από priority σε air mail register. Επειδή δεν τους πολυεμπιστεύομαι στο θέμα του τελωνείου ζήτησα ακύρωση. Ίσως ξανακάνω την παραγγελία βάζοντας ασφάλεια. Ίσως αφήσω το xiaomi και πάω στο zmi.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Μας την έφεραν οι Κινέζοι με το xiaomi. Από 27 Φεβρουαρίου μας πήγαν σε 14 Μαρτίου.

Edit: μόλις μου έστειλαν email να αλλάξω την παραγγελία από priority σε air mail register. Επειδή δεν τους πολυεμπιστεύομαι στο θέμα του τελωνείου ζήτησα ακύρωση. Ίσως ξανακάνω την παραγγελία βάζοντας ασφάλεια. Ίσως αφήσω το xiaomi και πάω στο zmi.

 

Βλακεία αυτό που έγινε. Καλά έκανες και ακύρωσες. Εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή το αντίστοιχο Blitzwolf το οποίο όμως πάει αρκετά παραπάνω σε τιμή, αλλά προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμο για αποστολή Ελλάδα:

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-P8-20000mAh-45W-QC3_0-PD3_0-Dual-USB-Type-C-Polymer-Fast-Charging-Power-Bank-p-1362261.html

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Βλακεία αυτό που έγινε. Καλά έκανες και ακύρωσες. Εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή το αντίστοιχο Blitzwolf το οποίο όμως πάει αρκετά παραπάνω σε τιμή, αλλά προς το παρόν δεν είναι διαθέσιμο για αποστολή Ελλάδα:

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-P8-20000mAh-45W-QC3_0-PD3_0-Dual-USB-Type-C-Polymer-Fast-Charging-Power-Bank-p-1362261.html

Εντωμεταξύ μου είπαν ότι θα γίνει refund και ακόμη το περιμένω. Στο τέλος θα αναγκαστώ να κάνω αναφορά paypal.

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ μου είπαν ότι θα γίνει refund και ακόμη το περιμένω. Στο τέλος θα αναγκαστώ να κάνω αναφορά paypal.

 

Αν η αγορά έγινε από Banggood νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα. Θεωρείται πολύ αξιόπιστο eshop.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν η αγορά έγινε από Banggood νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα. Θεωρείται πολύ αξιόπιστο eshop.

 

Ανέβηκε και η τιμή του xiaomi. Αν παίξει κανένα κουπονάκι ίσως το ξανασκεφτώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε υπόψη μικρό powerbank όσο γίνεται μικρότερο με fast charge ανεξαρτήτως κόστους και αξιόπιστο?

Δες στο 3440 ποστ.δεν ξέρω πόσο μικρό ψάχνεις.ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Της blitzwolf το bw-pf2. https://www.banggood.com/BlitzWolf-PowerStorm-BW-PF2-10000mAh-18W-QC3_0-Type-C-Power-Bank-with-Fast-Charging-Input-and-Output-p-1219389.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN Σε μήκος ειναι πιο μικρό απο το xiaomi power bank και των αλλων κλασικων 10αριων pb αλλά πιο παχύ. Προσωπικά στη μεταφορά με βόλεψε περισσότερο απο το xiaomi .Και μια φωτο σε σύγκριση μεγέθους με το xiaomi

http://i68.tinypic.com/96lu0l.jpg

Link to comment
Share on other sites

Της blitzwolf το bw-pf2. https://www.banggood.com/BlitzWolf-PowerStorm-BW-PF2-10000mAh-18W-QC3_0-Type-C-Power-Bank-with-Fast-Charging-Input-and-Output-p-1219389.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN Σε μήκος ειναι πιο μικρό απο το xiaomi power bank και των αλλων κλασικων 10αριων pb αλλά πιο παχύ. Προσωπικά στη μεταφορά με βόλεψε περισσότερο απο το xiaomi .Και μια φωτο σε σύγκριση μεγέθους με το xiaomi

http://i68.tinypic.com/96lu0l.jpg

Παρα πολύ ωραίο powerbank και θα φορτίζει και το pixel μου με γρήγορη φόρτιση βλέπω απο type c.

Που να το βρίσκαμε σε καμιά ευρωπαϊκη αποθήκη για γρηγορότερα;

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω. Απο ότι βλέπω τσίμπησε και λίγο στην τιμή. Το είχα πάρει 11/1 στα 19.99$
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Για σήμερα και αύριο υπάρχει κουπόνι για το xiaomi powerbank 3 pro (promi33) από το bangood, για αγορά από το bangood. H τελική μαζί με τα μεταφορικά και airparcel register και με ασφάλεια για το τελωνείο είναι 42,60 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Για σήμερα και αύριο υπάρχει κουπόνι για το xiaomi powerbank 3 pro (promi33) από το bangood, για αγορά από το bangood. H τελική μαζί με τα μεταφορικά και airparcel register και με ασφάλεια για το τελωνείο είναι 42,60 ευρώ.

 

Ωραίος. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το χτυπήσω. Αυτό το "tariff insurance" με επιπλέον 1.61€ έχει νόημα να το τικάρω ή όχι; Τελωνείο θα περάσει άραγε; :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρήγγειλα. Tarrif insurance έβαλα για καλό και για κακό. Δεν έβαλα shipping insurance αφού πλήρωσα με paypal.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρήγγειλα. Tarrif insurance έβαλα για καλό και για κακό. Δεν έβαλα shipping insurance αφού πλήρωσα με paypal.

 

Ωραίος, θα το χτυπήσω κι εγώ, ελπίζω πριν τις διακοπές του Πάσχα να έχει έρθει. Η ερώτηση είναι με τι το φορτίζουμε αυτό. Λέει έχει είσοδο Type C 45W. Είναι άραγε συμβατό με φορτιστές power delivery;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, θα το χτυπήσω κι εγώ, ελπίζω πριν τις διακοπές του Πάσχα να έχει έρθει. Η ερώτηση είναι με τι το φορτίζουμε αυτό. Λέει έχει είσοδο Type C 45W. Είναι άραγε συμβατό με φορτιστές power delivery;
Εγώ σκοπεύω να το φορτίσω με έναν QC 3.0 φορτιστή και το καλώδιο που έχει στη συσκευασία του.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκοπεύω να το φορτίσω με έναν QC 3.0 φορτιστή και το καλώδιο που έχει στη συσκευασία του.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σίγουρα με 18W φόρτιση θα έχεις μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, αλλά θα φορτίζει πολύ πιο αργά. Σκέφτομαι να πάρω κι έναν 45W για επείγουσες περιπτώσεις, π.χ. διακοπές κλπ. Είτε έναν της Blitzwolf είτε έναν από εδώ από Ελλάδα, π.χ. Anker, Aukey κλπ. Τεσπα, ας έρθει πρώτα το εργαλείο και βλέπουμε.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα με 18W φόρτιση θα έχεις μεγαλύτερη διάρκεια ζωής της μπαταρίας, αλλά θα φορτίζει πολύ πιο αργά. Σκέφτομαι να πάρω κι έναν 45W για επείγουσες περιπτώσεις, π.χ. διακοπές κλπ. Είτε έναν της Blitzwolf είτε έναν από εδώ από Ελλάδα, π.χ. Anker, Aukey κλπ. Τεσπα, ας έρθει πρώτα το εργαλείο και βλέπουμε.

Αν έχεις κανέναν καλό υπόψιν σου πες!

Βλέπω:

Input: 5V3A, 9V3A, 12V3A, 15V3A, 20V2.25A

 

Γρήγοροι οι κινέζοι. Τον στείλανε!

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κανέναν καλό υπόψιν σου πες!

Βλέπω:

Input: 5V3A, 9V3A, 12V3A, 15V3A, 20V2.25A

 

Γρήγοροι οι κινέζοι. Τον στείλανε!

 

Κι εμένα έφυγε ήδη το power bank, έρχεται μέσω Belgium Post.

Για φορτιστή δε βρήκα κάτι της προκοπής από Ελλάδα σε σχετικά μαζεμένη τιμή, οπότε καταλήγω σ' αυτόν που είναι από τις καλύτερες επιλογές στα 45W:

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-PL4-45W-PD-Type-C-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1347712.html

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έφυγε ήδη το power bank, έρχεται μέσω Belgium Post.

Για φορτιστή δε βρήκα κάτι της προκοπής από Ελλάδα σε σχετικά μαζεμένη τιμή, οπότε καταλήγω σ' αυτόν που είναι από τις καλύτερες επιλογές στα 45W:

https://m.banggood.com/BlitzWolf-BW-PL4-45W-PD-Type-C-USB-Charger-EU-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1347712.html

 

θέλεις και καλώδιο ε?

Link to comment
Share on other sites

θέλεις και καλώδιο ε?

 

Ναι, για να εκμεταλλευτείς πλήρως την ταχύτητα power delivery θες καλώδιο Type C σε Type C, λόγω του ότι απαιτούνται κάποια επιπλέον pins στην καλωδίωση για να δώσει τα επιπλέον Volt και Ampere, που δεν υπάρχουν στον ακροδέκτη type A. Πήρα από Banggood κάτι ωραία 2μετρα της Baseus που υποστηρίζουν λέει μέχρι 60W. Θα τα δοκιμάσω μόλις έρθει το power bank και ο φορτιστής. Για πρώτες μέρες για στρώσιμο της μπαταρίας, φόρτιση με 12-18W πιστεύω θα είναι μια χαρά.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Χαχ, όσο έδωσες για το powerbank θα σου βγει κ για τα υπόλοιπα!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...